Rozdiel medzi MLM a pyramídou: Čo si najčastejšie všímať?

Všetci sme už niekedy počuli, či už z televízie, alebo internetu o nešťastníkoch, ktorí naleteli podvodnej firme tváriacej sa ako spoločnosť multilevel marketingu. Ten, kto podľahne vábeniu o nevídaných ziskoch, končí vo väčšine prípadov bezmocný a bez peňazí. Tieto podvodné spoločnosti sú všeobecne označované za pyramídové hry. Medzi multilevel marketingom a pyramídovou hrou býva často na prvý pohľad veľmi tenká hranica, ktorú možno niekedy len ťažko rozpoznať.

 

Práve z tohto dôvodu si laik tieto systémy veľmi často zamieňa. Avšak po dôkladnom preštudovaní problematiky MLM dokážete takmer so 100% istotou rozlíšiť rozdiely medzi spomínanými systémami a určiť, či v skutočnosti ide o MLM, alebo o pyramídovú hru. A v tejto sekcii by som sa chcel venovať práve tomuto problému a popísať vám 8 základných pravidiel, ako rozoznať, resp. odlíšiť MLM od pyramídovej schémy.

 

Čo majú spoločné pyramídová hra a MLM?

Na úvod, ešte predtým, než začnem písať o rozdieloch, by som chcel najskôr uviesť, v čom sa tieto systémy podobajú, čo majú spoločné. MLM a pyramídové hry sa podobajú v tom, že pre zapojeného človeka je výhodné do siete zapojiť ďalších ľudí. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo pri pyramídových hrách je to nevyhnutné, pretože váš zisk prúdi len z nových členov, pri MLM to nevyhnutné nie je, pretože dostávate odmeny za predaj produktov či služieb koncovým zákazníkom. To znamená, že nemusíte mať pod sebou nikoho, ale je výhodné niekoho mať, aby ste zarobili viac.

 

V obidvoch systémoch je výhodné zapojiť ďalších členov, rozdiel je v tom, že pri sieťovom marketingu to nie je nevyhnutné, pretože vaše zisky prúdia z predaja.

 

  • V klasických systémoch MLM (Herbalife, Amway, Rainbow atď.) sa provízie vyplácajú za predaj služieb, prípadne za predaj tovaru z centrálneho skladu firmy. Za zapojenie nového človeka do systému sa provízie nevyplácajú, prípadne sú nízke a porovnateľné s províziami za predaj základného produktu. Niektoré klasické systémy MLM sú vysoko korektné a nedá sa vážne hovoriť ani o drsnom získavaní peňazí. Niektoré získali zlú povesť tým, že starší účastníci systému natoľko vyburcovali začínajúcich, že tí nakúpili toľko tovaru, ktorý po opadnutí nadšenia už nedokázali predať.

  • V klasických pyramídových hrách sa veľká časť provízií vypláca za zapojenie nového človeka do systému. Keď sa v regióne vyčerpajú možnosti zapojenia nových ľudí, zostane mnoho účastníkov, ktorým sa už peniaze nikdy nevrátia, nedostanú za ne prijateľnú protihodnotu a ani nemajú reálnu šancu svojou činnosťou ich v rámci systému získať späť.

 

Ide vlastne o dve úplne rozdielne veci

Ako rozoznať seriózne MLM od pyramídy/lietadla? Samozrejme, na prvý pohľad to niekedy nejde, preto sa musíte zoznámiť s touto problematikou hlbšie. Zatiaľ čo pyramída je ako obchodný model neudržateľná a podvádza už od začiatku, MLM má svoj konkrétny produkt, o ktorom sa hovorí a ponúka sa. Nekupujete vzduch, ako by sa dalo vzletne vyhlásiť, avšak pri pyramíde (lietadle), samozrejme, by ste neboli ďaleko od pravdy. 

 

 Základný rozdiel medzi pyramídovou hrou a MLM.

Kniha

 

1. MLM má produkt a distribútor zarába predajom, pyramíde väčšinou produkt chýba

Zatiaľ čo MLM má prakticky vždy nejaký produkt, pyramída nie. Skôr sa v jej prípade hovorí o finančných produktoch, ako sú poistky – samozrejme, značne nevýhodné pre poistencov, ale o to výhodnejšie pre sprostredkovateľa. Nezáleží na tom, či životné, úrazové, majetkové alebo cestovné, podvodník si totiž nájde cestu tak, aby pôsobila na prvý pohľad veľmi dôveryhodným spôsobom. V neposlednom rade ide aj o stávky, väčšinou na športové udalosti, ale aj iné veci. Jednoducho zaručené tutovky, ktorým sa nedá odolať, a vy máte ohromné šťastie, že ste prišli včas. Stavíte imanie ešte dnes? Alebo budete čakať, až príde niekto ďalší, kto je schopný konať? Pozor, takto vyzerajú pyramídové schémy!

 

Ďalej sa ponúka jednoduchý nábor nových členov, a to vlastne až donekonečna alebo dovtedy, než sa stane lietadlo všeobecne známym a nikto do neho už nebude chcieť nastúpiť. Potom podvodníci jednoducho vymyslia iný balíček.

 

Pochopiteľne, na pyramíde zarobia hlavne tí, ktorí nastúpia prví (či priamo sami zakladatelia a ich širšie spoločenstvo), na posledných zostanú vlastne už len hrejivé slová. Zárobok je závislý hlavne a zásadne od toho, koľko ľudí do systému privediete, provízia sa vypláca podľa počtu nových členov. Je jasné, že to nebudú mať zadarmo, pretože musia zaplatiť určité zápisné.

 

2. Vstupné poplatky do pyramídy sú mimoriadne vysoké

Zatiaľ čo MLM chce na začiatku len malú investíciu alebo skôr váš voľný čas, ktorý môžete venovať do svojho osobného štartu, pyramídy sú o niečom celkom inom. Aby ste sa dostali do akéhosi VIP klubu, musíte zaplatiť vstupný poplatok, ktorý by mohol mať až astronomickú hodnotu. V tomto momente časť záujemcov vycúva, samozrejme, je im to nadmieru podozrivé. Nejde o stovku alebo dve, také symbolické platby by zakladateľovi lietadla nevyniesli požadovaný profit. Skôr počítajte so vstupným kapitálom niekoľko stoviek eur, ktorý sa navyše nikdy nezhodnotí. V podstate vyhodíte peniaze do vzduchu. Kto ich zoberie? Toho už neuvidíte,  pyramída takto, bohužiaľ, často funguje  a dovolanie sa práva je ťažké. Naleteli ste a je nutné sa s tým zmieriť, poučiť sa do budúcnosti a už sa nenechať napáliť.

Nemusí ísť vždy len o vstupný poplatok. Niekedy ste vedení k tomu, aby ste si kúpili veľký počet produktov, ktoré ani nemožno predať z časových dôvodov. Alebo preto, že ani nepoznáte toľko ľudí alebo nie je možné taký počet záujemcov vôbec osloviť. A budúci mesiac zase znova, pretože ste sa k niečomu dlhodobo zaviazali. Obvykle ide o tovar (nekvalitný a predražený), o ktorý nie je záujem a nemá ani zďaleka trhovú hodnotu, ktorú ste zaplatili. Ide všeobecne o vec, ktorá nie je predmetom dennej potreby, a preto si ju každý nekúpi, lebo ju v podstate ani nepotrebuje. 

 

Čím skôr z lietadla vyskočíte padákom, tím lepšie – ale možno to bude dovtedy trochu finančne bolieť. Je to na vás, najlepšie je vôbec nenastúpiť, však? Problémom je lepšie predchádzať, prevencia je dôležitá nielen v otázkach zdravia.

 

3. Vysoký zisk bez toho, aby ste museli niečo urobiť. Taká je pyramída

Pasívny príjem rádovo stoviek, neskôr aj tisícov eur. Len za určitý vstupný kapitál, nebudete potom už musieť vôbec nič robiť, všetko ide samo od seba. Že je to až rozprávkové? No áno, samozrejme, bohužiaľ a naletieť je tak jednoduché. 

 

Zatiaľ čo v MLM musíte byť trpezliví, hodne sa otáčať a pracovať vo svojom voľnom čase, budovať a rozvíjať svoje schopnosti, lietadlo funguje úplne inak – teda aspoň to jeho zakladatelia a tvorcovia sľubujú.

 

Milionárske sľuby znejú naozaj pekne, ale aby ste mali toľko peňazí, musíte často zabudnúť na voľné chvíľky s priateľmi. Nič nejde bez práce, respektíve bez úsilia, usilovnosti, snahy a odriekania. To si treba zapamätať, keď čítate podobné riadky. Zisk, nech je už akokoľvek vysoký, nie je sám od seba a už vôbec nie bez vášho pričinenia.

 

4. História firmy je dôležitá, MLM sa za nič neskrýva

Pokiaľ nejde dohľadať bližšie informácie o tom, KTO PRESNE za firmou stojí, alebo chýbajú nejaké údaje, ktoré sú pri obchodnom styku veľmi dôležité pri navodení dôvery, mali by ste mať tiež jasno. Toto už jednoducho od počiatku zaváňa lietadlom a veľkým podvodom!

Firemná história na nule, vedúci členovia firmy sú vymyslené osobnosti, na čo prídete pri bližšom prieskume terénu. Jasné, toto sú prvé známky, že ide o lietadlo, a tak mali by ste sa zamerať radšej na niečo iné. Niekto je v pozadí a vy ho nepoznáte, jednoducho preto, že ho poznať nesmiete. Ide o meno tzv. prevarené médiami s pochybnou minulosťou. Páči sa vám snáď takýto obchodný model? 

 

 Organizačná štruktúra každej firmy je pyramída resp. pyramídová schéma.  

 

MLM sa na nič nehrá a ukáže, ako funguje. Samozrejme, nie úplne do podrobností, tie si budete musieť overiť až praxou. Ale platí, že produkt ponúkaný cez MLM je o niečom úplne inom a ponúka veľa informácií navyše. Teda nielen bombastické heslá, výkriky o zbohatnutí bez práce a podobne, skrátka to, čomu nemožno príliš veriť. 

 

Zatiaľ čo multi-level-marketing nemá problém zverejniť pravdivé údaje, v prípade pyramídy sú údaje zavádzajúce a nepresné. Zatiaľ čo MLM ukáže tváre, mená, sídlo firmy a históriu, majiteľ pyramídy je úplne iný. Skrýva sa, nedáva jednoznačnú odpoveď, má za sebou minulosť, za ktorú by sa poctivý obchodník hanbil. A snaží sa ju zatajiť, aby uspel.

 

5. Prezrite si referencie, MLM bude mať kladné

Multi-level-marketing, samozrejme, môže občas niekoho naštvať, nie je pre každého – preto sa stáva, že má aj negatívne referencie, popri nich je ale veľký počet kladných ohlasov. To pri lietadle nečakajte, len čo si jeho názov napíšete do vyhľadávača, je situácia jasná. Slová ako podvod neberte na ľahkú váhu, ľudia ich nepíšu len tak zo žartu a na pobavenie davu.

Lietadlá a pyramídy ani nemajú za sebou príliš dlhú minulosť, takže je možné, že ani príliš informácií nenájdete. Kým sa všeobecne prevalí fakt, že ide o podvod, ľudia v pozadí sa väčšinou v tichosti rozídu niekam inam a plánujú nové veci. MLM zostáva tam, kde je, pretože sa nemá začo hanbiť. Jeho hlavnou témou je predaj spotrebného tovaru, obvykle kvalitného, ktorý má aj nejakú reputáciu z minulosti. Systém bude fungovať dlhodobo, a to aj vtedy, keď už sa, obrazne povedané, žiadna nová duša do klubu nepridá. V tom tkvie jeden z hlavných rozdielov medzi MLM a pyramídou. Tá chce získavať stále ďalších a ďalších adeptov, cieľom je totiž obrať čo najviac dôverčivých ľudí. Ideálne seniorov, študentov a v podstate osôb mladých a bez životných skúseností alebo tých, ktorých je možné na prvý pohľad hravo oklamať. Patria sem aj ľudia, čo sú vo finančnej tiesni a zúfalo hľadajúci povestné steblo, ktorého sa dá chytiť. 

 

6. Neprehľadné zmluvy, v tej pyramídovej sa doslova stratíte

Viete, čo podpisujete? Tak práve na toto by ste si mali „posvietiť“ hneď nazačiatku, inak sa môžete dočkať sklamania, za ktoré si, žiaľ, budete môcť sami. Dlhé zmluvy, ktoré sú úplne nejasné, písané jazykom, ktorému ani nerozumiete, a neviete, čo si z nich vziať? Tak sa transparentné MLM nebude nikdy prezentovať! Krátka, jednoduchá zmluva, podmienky, ktoré sú hneď pochopiteľné a nie je v nich žiadny háčik. Pokiaľ je niečo v neporiadku už na prvý pohľad, pýtajte sa, zisťujte a overujte. Ak nedostanete uspokojivú odpoveď, už vám bude potom všetko jasné, však?

Od začiatku viete, na čom ste, akým veciam sa budete venovať, čo budete predávať a ponúkať. Ak nie, je v tom niečo zlé, tak velia pravidlá opatrnosti. Zmluvu musíte pochopiť, a ideálne by to bolo hneď po prvom prečítaní. Ak je niečo úplne nejasné a aj tak ste tlačení do podpisu, asi vám sociálna inteligencia napovedá jasne. Tu niečo skutočne nehrá, takže rýchlo ruky preč!

 

7. Príliš veľa otázok vyvoláva bezdôvodnú agresivitu

Kto sa pýta, ten sa dozvie, hovorí známe porekadlo. A v systémoch MLM nemajú problém vám dať odpovede na vaše otázky. Pokiaľ je však pomerne zvedavá otázka smerovaná na zástupcu pyramídy, stretnete sa, bohužiaľ, skôr s nervozitou alebo agresiou a podľa týchto známok spoznáte, že je vážne niekde chyba. Nervová labilita a snaha vyhnúť sa odpovedi, takzvane všetko „obkeckať“, to je problém. Chcete predsa jasnú odpoveď, ktorá nevzbudí ďalšie pochybnosti. Dôvera je inak na nule, pretože nemáte jasno v tom, čo by ste mali do budúcnosti robiť. Pozor, lietadlo ako vyšité!

 

8. Koniec znamená výdavky, porušili ste zmluvu

V tomto bode sa budeme opäť zaoberať zmluvnou dokumentáciou. Je to totiž dôležité upozornenie pre každého, kto by chcel podobné papiere podpísať. Nezabudnite, že pyramída sa môže prezentovať aj tak, že ukončenie pre vás znamená dodatočné výdavky (nie je to pravidlom) – poplatok za vystúpenie z nejakej skupiny, daň za to, že chcete slobodu. Podpísali ste, vaša chyba, tak je vám celá vec prezentovaná navonok. Čo ste si to vlastne dovolili? Dajte preto pozor už na samom začiatku, veľa sankcií sa prejaví pri odchode z pyramídy/lietadla, prečítajte si, čo vám predkladajú na podpis, a to veľmi dôkladne!

 

Na čo sa teda zamerať predovšetkým?

Pokiaľ chcete lietadlo a pyramídu od poctivého zámeru MLM odlíšiť čo najskôr, pýtajte sa na základné veci.

Keď to zhrnieme, pokiaľ ide o firmu bez histórie, ktorá sa vám agresívne vnucuje, sľubuje takmer nemožné a musíte zaplatiť tučný vstupný poplatok (niekedy aj niekoľko desiatok tisíc korún), zbystrite pozornosť. Tieto podvody rozhodne nemajú mantinely, takže pozor – dôverujte len tomu, čo vidíte na vlastné oči, a nie rozprávkam od člena pyramídy, ktorý vám všetko vykreslí v ružových odtieňoch (má z vás profit).

 

Pyramídová schéma obvykle nemá produkt (to nie je podmienkou) a musíte do systému privádzať ďalších a ďalších ľudí. Jedine tak zarobíte, aspoň na prvý pohľad. V skutočnosti to môže byť katastrofálny neúspech.

 

 

 MLM (sieťový marketing)

Pyramídová hra

kvalitný produkt  

nekvalitný alebo žiadny produkt

zarábate predajom tovaru, lacno nakúpim od výrobcu, drahšie predám zákazníkovi

zarábate tým, že registrujete nových ľudí a z ich poplatkov dostávate provízie

lacné produkty

 predražené produkty

školenia

žiadne školenia

provízny systém - rovnaká šanca pre všetkých, aj keď je nad vami 1000 ľudí

   provízny systém - ľudia nad vami zarobia viac  ako vy

firma patrí do DSA alebo podobných združení

firma nepatrí do žiadneho združenia

ukončenie členstva - bez problémov

budú vás prehovárať

zisk - za dobrú prácu vás náležite odmenia

zisk - budú vám sľubovať zisk bez práce

výplata - pravidelne a včas

výplata - nikdy ju neuvidíte

doba trvania - MLM s dobrým výrobkom a podporou vydrží desiatky rokov        

doba trvania - nalákajú ľudí, vyberú (okradnú) poplatky a rýchlo zaniknú

 

Pár slov na záver

Pokiaľ sa k vám dostane nejaká ponuka na možný zárobok, nebojte sa o tom porozmýšľať a prípadne sa niekoho opýtať. Väčšina serióznych spoločností MLM je členom renomovaných domácich, ale aj zahraničných spolkov či asociácií. Medzi najznámejšie patrí česká AOP – Asociácia osobného predaja, americká DSA – Asociácia priameho predaja alebo WFDSA – Svetová federácia asociácií priameho predaja atď. Preto sa skôr, než začnete spolupracovať s niektorou network marketingovou spoločnosťou, uistite, že je členom niektorej z uvedených organizácií. A pamätajte si to najdôležitejšie – nikto, nikde a nikdy vám nedá zadarmo veľké peniaze.

 

Hľadáte si nejaké vhodné MLM? V tomto článku nájdete 9 tipov, ako si nájsť najlepšie MLM.

 

Odporúčam prečítať si aj článok, ako začať a ako sa stať úspešným v multi-level marketingu?

 

Ak ste v tomto článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete zaujímavé informácie k téme.

Máte už nejaké skúsenosti s MLM? Pracovali ste alebo pracujete ako distribútor pre niektorú spoločnosť? Ak áno, napíšte do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: MLM vs PYRAMÍDA

Dátum: 23.07.2021

Vložil: latifundista

Titulok: konstatování

Ahoj Juraji - admine.
Musím tvé úsilí a snahu ocenit, ale když řekneš herbalife, to byli gauneři par excelence, byl jsem za plentou, když přijela "šéfka" nad nimi a doslova jim "mlátila po hubě", musíte z těch lidí vytřískat peníze, říkala a spoustu dalšího. Provize byly obrovské, dostal jsem se tam pod záminkou, že koupím jeden "startovací" výrobek". Samozřejmě jsem okamžitě vycouval a udělal si obrázek o několika násobném navýšení produktu, který kvalitativně podle skutečných účinků a výrobních nákladů byl v ceně pár desítek korun a prodával se za třebas 1700.
Jo nejlepší bylo jak na konci huštění do mozků, nastupovali pracovníci pod ní a cca 5-7 jich říkalo imaginární zkušenosti z toho co výhodně (?????) nakoupili. A ještě jací jsou zdraví.
No dát si pořádný kýbl pod bradu a vyzvracet se !

Dátum: 22.08.2021

Vložil: Admin

Titulok: Re:konstatování

Ahoj, súhlasím s tým, čo píšeš. Tiež mám zlé skúsenosti s Herbalife, teda konkrétne s ľudmi, ktorí to propagujú.

Herbalife považujem za jednu z tých serióznejších MLM firiem. Dôvod - má produkty, aj keď trochu predražené, a je možné ich predávať aj koncovým zákazníkom.
To že sa toho chytia gauneri je vec druhá.

Dátum: 23.11.2016

Vložil: Milan

Titulok: MLM

MLM my zlepšilo finančnú situáciu začiatky boli ťažké ale ako je písané za poctivú prácu a aj dávku nervov z prvotných nezdarov v predaji sa dostavili výsledky a dnes sa my mesačný plat vytiahol až na cca 2000€ a to za ešte stále necelý rok :) Výplatu dostávam každý mesiac vždy na čas :) Na mlm nedám dopustiť nakoľko nepotrebujete postavenie známosti od otecka či sa narodiť bohatým ľuďom je len a len na vás kam sa chcete dostať preto každý môže byť úspešný a to je dnes vo svete veľká rarita ...

Dátum: 22.05.2015

Vložil: Zdeno F.

Titulok: Šmejdi

MLM nie je piramídová hra, ale sú to šmejdi. Vnucujú výrobky ktoré sa v obchodnej sieti nenacházdajú lebo nesplňujú rôzne normy a pripisujú im priam zázračné vlastnosti. Ich cena stúpa do zázračných výšok. Stačí si len vygogliť slovíčko "šmejdi"
Ďakujem, nechcem takú formu zbohatnutia a osobného rastu.

Dátum: 26.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Šmejdi

Chápem Vás, ale netreba hádzať všetky spoločnosti do jedného vreca. Sú firmy, ktoré majú veľmi kvalitné produkty a cenovo sú taktiež v pohode.

Dátum: 13.12.2015

Vložil: Matúš

Titulok: Re:Re:Šmejdi

To takýmto ľudom nevysvetlíte :) vieme o našej pravde. Bohužiaľ ľudia sú hlúpi. Možno to niekoho urazí ale áno, ľudia sú hlúpi taká je pravda. Donekonečna sa budú stažovať ako ich každý okráda a že všetko sú len podvody. Okej v poriadku, je to ich vec. My pomocou MLM bohatneme legálnym čistým spôsobom a oni len nadávajú ako vždy.

Dátum: 10.07.2017

Vložil: jeunesse_leader_slovakia

Titulok: Re:Šmejdi

Každý ma pravo na názor. vola sa to natlakový systém predaja ale sietovy marketing a budovanie funkcneho systemu je o nieco inom ako o predaji.

Pridať nový príspevok