Prepisovanie video a audio záznamov - kde hľadať ponuky práce a zákazky?

Prehľad stránok, ktoré ponúkajú zárobok prepisovaním audio a video. Nielen preklady alebo copywriting sú alternatívou, keď máte voľné popoludnia alebo víkendy a chceli by ste brigádu z pohodlia domova. Atraktívne môžu byť aj prepisy audio a video nahrávok, korektúry alebo iné podobné práce, ktoré sú pre človeka s dobrou jazykovou výbavou skôr istou radosťou než namáhavou duševnou činnosťou. Kto môže vykonávať prácu prepisovateľa? Čo sa očakáva od vhodného kandidáta a sú potrebné aj nejaké zvláštne predpoklady? V tomto článku si tiež predstavíme zoznam stránok, kde hľadať ponuky práce či zákazky na túto tému.

 

Klasická práca na voľnej nohe – pracujete podľa seba

Máte prácu, rodinu, ale aj veľa ďalších záväzkov? Prepisovaním videozáznamov alebo zvukových súborov (TV a rozhlasové relácie, diplomové práce, súdne pojednávania, rozhovory pre rádiá, telefonáty, verejné prejavy a všetko ostatné, čo sa dá prepísať do elektronickej podoby) si však môžete len privyrábať, nie je to zamestnanie na plný úväzok. Pracovať môžete vtedy, keď vám to práve časová situácia dovolí. Na voľný víkend si naberiete niekoľko zaujímavých zákaziek, keď budete mať viac práce, dáte si od prepisovania trochu pohov.

Ponúk je veľa, len sa do nich pustiť. Samozrejme, nejde len a len o české alebo slovenské texty, to by bol repertoár pomerne úzky, naopak, keď sa pozriete do sveta a dobre ovládate angličtinu, bude zárobok omnoho zaujímavejší. Vydať sa do sveta je preto namieste a my si v dnešnom článku predstavíme tipy na registráciu – preverené a obľúbené tisíckami freelancerov a tými, ktorí si radi privyrábajú aj vo voľnom čase.

Kto je priamo zrastený s klávesnicou, bude mať veľkú výhodu. Cieľom je teda nerobiť chyby a keď dôjde k preklepu, odhaliť ho pri konečnej kontrole skôr, než súbory odošlete ako hotové. Pripravte sa teda na:

 

  • Angličtina je univerzálny jazyk. Pokiaľ ju neovládate na dobrej úrovni, veľa zákaziek skutočne nečakajte. Akonáhle angličtinu vstrebáte, budete mať hromadu výhod oproti iným freelancerom.

  • Písanie všetkými desiatimi bude dôležitým predpokladom. Súčasne je nutné nerobiť príliš mnoho chyb…

  • Mikrofón, slúchadlá, PC a internet, ideálne ten vysokorýchlostný – to sú základné predpoklady.

  • A už máte účet na PayPale? Pokiaľ nie, budete ho bezpodmienečne potrebovať, výplata totiž v drvivej väčšine prípadov prebieha cez neho. Je to totiž pre prevádzkovateľov najjednoduchší spôsob. V tejto recenzii nájdete návod, ako si PayPal založiť. Je to úplne bezpečné.

 

Dôležité pri tejto práci je mať mikrofón, slúchadlá, PC a výborné pripojenie na internet.

 

Spočiatku nečakajte stovky eur, pôjde zrejme o skromnejšiu čiastku. No na druhej strane nemusíte nikam dochádzať, ide o prácu na diaľku, pracovať teda môžete externe, odkiaľkoľvek len chcete – z domu, pláže, kaviarne…

 

Kniha

Na písanie potrebujete mať pokoj

Dostatok času, pokojné zázemie, všetko bez dochádzania, čakania alebo dlhých prijímacích pohovorov. Cesta k vlastnej samostatnosti vedie i tadiaľ. Pokiaľ viete rýchlo písať a v písaní všetkými desiatimi ste vynikali už na škole, máte dobré predpoklady uspieť. Ak sa pridá i jazyková vybavenosť, ste na dobrej ceste. Nájdite si pokojný pracovný kút, zapnite internet a začnite si hľadať zákazky. Pýtate sa, kde vlastne? Tu je pár zaujímavých a overených portálov.

 

 

Prehľad portálov na prepisovanie audio a videozáznamov

Upozorňujem, že ide o zahraničné stránky (americké a britské), pretože v SR neexistuje žiadny portál venujúci sa prepisovaniu audio či video súborov. Výhodou však je, že naberajú uchádzačov z celého sveta, takže ak ovládate nejaký cudzí jazyk na výbornej úrovni (nemusíte byť rodeným anglickým hovorcom), môžete to skúsiť.

Ak neovládate žiaden cudzí jazyk, nič to. Je tu pár tipov a rád, ako a kde nájsť také ponuky aj pre vás.

 

Nejde len o textový prepis audio či videonahrávok (rozhlasových a televíznych relácií a ďalších audiovizuálnych médií), niektoré nižšie uvedené spoločnosti ponúkajú tiež:

  • titulkovanie videí,

  • korektúry a kontroly textov,

  • prepis nadiktovaného hovoreného slova,

  • prepis tlačených textov, časopisov, rôznych dokumentov a kníh do elektronickej podoby,

  • prepis ručne písaných textov…

 

Scribie.com

Scribie patrí medzi najlepšie stránky venujúce sa prepisovaniu.

Začneme portálom Scribie, čo je osvedčená klasika s výborným hodnotením, ktorá je tu s nami už viac než dvanásť rokov.

Ako už napovedá názov, budete písať a zase len písať. Od roku 2008 sa preložilo asi päť miliónov minút audiozáznamov, na vyplatenie zárobku stačí len overenie účtu PayPal. Pokiaľ okrem klasickej transkripcie ovládate i tzv. Proofreading (teda spätnú kontrolu textov, ku ktorej sa dá aj postupne vypracovať), môže sa mesačný zárobok vyšplhať na stovky amerických dolárov. Ide však len o možnosť pre skúsenejších užívateľov, takže spočiatku sa radšej venujte len prepisom.

Podľa počtu chýb dostanete známku, a to A+ (teda klasická školská jednotka) po D (povedzme, že vlastne 4-, a to s výkričníkom). Za hodinu prepisu audio-súborov si môžete zarobiť od 5 do 25 dolárov podľa stupňa obťažnosti (za zložitejšie dokumenty môžete mať aj zaujímavý bonus navyše).

Vyplatenie na PayPal je možné kedykoľvek bez ohľadu na konkrétnu čiastku. Čakať budete maximálne jeden pracovný deň. Bez podmienok, nutnosti spracovať mesačne určitý objem práce, zákazky si vyberiete podľa svojho tempa a záujmu.

Ak sa obávate začiatkov, skúste si online test priamo na webe (ten môžete prípadne opakovať až desaťkrát) a uvidíte sami, či sa pre podobnú prácu hodíte. To je férové, nie? Okrem audio prepisov sú k dispozícii aj prepisy videí, ponuka sa každý deň aktualizuje, záleží len na vás.

Pokiaľ vás Scribie.com okúzlil, prečítajte si o tomto portáli úplnú recenziu

 

Podľa môjho názoru patrí Scribie.com medzi najlepšie stránky, ktoré ponúkajú brigádu vo forme prepisovania audio a videonahrávok.

 

REV.com

Web Rev.com najíma aj slovenských prepisovateľov na voľnej nohe.

Po Scribie je veľmi obľúbeným serverom rev.com. Ten je na trhu už viac než desať rokov a má za sebou desiatky tisíc klientov. Platforma, kde pracuje pravidelne až päťdesiattisíc freelancerov / prepisovateľov, má predsa zaujímavý zvuk, však? Ocenenie z The New York Times alebo Forbes hovorí za všetko. Sídlo spoločnosti je na prestížnej adrese v San Franciscu. Teda ide o firmu, ktorej môžete dôverovať. Pokiaľ máte záujem o spoluprácu, vyplníte krátky test a do 48 hodín sa dozviete, či ste boli prijatí.

Sadzba za prácu sa potom pohybuje medzi 0,3 až 1,1 dolára za minútu audia či videa prepisu, stačí len počúvať a zapisovať. Nejde však o jedinú možnú formu spolupráce, kto je dobre jazykovo vybavený, iste si trúfne aj na titulkovanie videí – tu je sadzba od 0,54 do 1,1 dolára.

V cudzom jazyku (rozumejme okrem angličtiny), teda napríklad v ruštine (2,29 dolára), v kórejčine a vo francúzštine (3 $), v španielčine (1,5 $) a v nemčine (3 $) je potom sadzba vyššia. V zozname je napr. aj čeština – dva doláre za minútu (či je tam aj slovenčina sa mi nepodarilo zistiť). Platba je cez PayPal v amerických dolároch, bez poplatkov. Vyplácanie prebieha každý pondelok.

 

Transcribeme.com

Ďalší zaujímavý online portál, ktorý najíma prepisovateľov a prepisovateľky na externú spoluprácu, je transcribeme.com. TranscribeMe! je vhodný pre všetkých, ktorí majú v obľube krátke klipy – nepôjde o prepis dlhých rozhovorov a textov, väčšinu zákaziek tvorí audio alebo videozáznam na 2 až 4 minúty.

Pre právnikov alebo lekárov, respektíve študentov týchto odborov, sa ponúka výrazne vyššie ohodnotenie pri práci na rôznych tematických zákazkách.

Výplata je klasicky cez PayPal (ten je podmienkou spolupráce, ako pri všetkých predtým spomenutých serveroch), pre záujemcov je tiež pripravený krátky vstupný test. Pracovať sa dá iba s prehliadačom Google Chrome, výplatné minimum je 20 amerických dolárov a platby prebiehajú štandardne raz za týždeň.

 

Pokiaľ by ste nezvládli úvodný test, musíte pol roka počkať, než budete môcť absolvovať ďalší. Za kvalitnú prácu je pripravených až 0,8 dolárov za minútu záznamu.

 

Gotranscript.com

Zákazky a ponuky práce na home office môžete nájsť aj na serveri Gotranscript.com.

Spoločnosť Gotranscript.com vznikla už pred vyše 14 rokmi v Edinburghu, teraz má táto spoločnosť viac ako dvadsaťtisíc spolupracovníkov po celom svete vrátane SR. Tisíce spokojných klientov a celkové hodnotenie 4,9/5 iste hovorí za mnohé – ak sa tu presadíte, zákazky budú prichádzať čoraz častejšie.

Pripravte sa ale na vyššie nároky, pretože vstupný test sa hodnotí prísne a posudzuje individuálne. Šancu teda nedostane automaticky každý...

Môžete teda zarobiť od 60 centov za minútu. Priemerný zárobok podľa webu je 150 dolárov a TOP hráči si zarobia cez tisícku dolárov. Stačí len počítač, účet PayPal na výplatu zárobku (pozn. – prebiehajú štandardne raz týždenne) a internetové pripojenie, viac skutočne nepotrebujete, teda okrem veľmi dobrej znalosti anglického jazyka.

 

Castingwords.com

Rozhliadnime sa však ešte ďalej... Ďalšie a ďalšie portály sa len ponúkajú – nejde len o Scribie a REV. Predstavme si preto portál Castingwords.com, spolupracujúci s NASA, Microsoft alebo BBC.

Výplata prebieha cez PayPal, a to každý piatok o 10 h ráno pacifického času. PayPal je jednou z podmienok zriadenia účtu rovnako ako vek nad osemnásť rokov, nič viac nepotrebujete – teda okrem istého talentu na podobnú prácu. Zarobiť si môžete asi päťdesiat centov za každú minútu prepisu, lepšie hodnotení pracovníci (score) potom môžu získať vyššie finančné ohodnotenie. Výplatné minimum je symbolický jeden dolár.

 

Speechpad.com

Máte dobrú angličtinu a píšete naozaj rýchlo? Potom vyskúšajte speechpad.com, ďalší zo serverov ponúkajúcich privýrobok formou prepisov audio alebo videozáznamov.

Začiatočník si zarobí od 0,25 dolára za minútu, pokročilý má za minútu aj celý dolár. 40 slov za minútu je základ. Okrem kvalitných slúchadiel je potrebný len počítač/notebook a internet. Pracovný čas je voľný, záleží len na vašom voľnom čase a chuti do práce. Výplata je na programe každý utorok/piatok pomocou služby PayPal.

 

Fftranscription.com

Táto internetová stránka začína s odmenou od 40 centov za minútu záznamu a bude po vás chcieť úvodný test.

Počas štyridsiatich ôsmich hodín sa dozviete, či ste na podobnú prácu vhodnými kandidátmi a budete môcť začať pracovať na spoločnom diele. Na tom, odkiaľ ste alebo koľko času strávite prepisovaním, v zásade príliš nezáleží.

FFtranscription.com je na trhu už pätnásť rokov a má za sebou 25-miliónov prepísaných minút záznamu. Výplata prebieha dvakrát mesačne na PayPal, ktorý je tým pádom podmienkou spolupráce, teda okrem dobrej angličtiny vlastne len jedinou.

 

Gmrtranscription.com

GMR Transcription sú ďalšou zaujímavou ponukou, ktorá môže vyniesť tým najlepším prepisovateľom až tritisíc dolárov mesačne.

Treba urobiť vstupný test, po ktorého úspešnom absolvovaní sa do dvoch týždňov dozviete viac. Pokiaľ viete dobre po anglicky alebo po španielsky, máte tie najlepšie možné predpoklady.Gmrtranscription.com nevyžaduje vstupné poplatky alebo predchádzajúce skúsenosti, záleží len na ochote sa učiť a na jazykovej vybavenosti. Platba cez PayPal prebieha raz mesačne, priemerný zárobok je v rozmedzí 0,70 až 1,25 dolára za minútu prepisovania.

 

Waywithwordsjobs.com

Waywithwordsjobs je portál, ktorý hľadá spolupracovníkov nielen v USA a Kanade, ale tiež v krajinách EÚ, teda ponúka možnosť aj pre vás –zárobok sa pohybuje medzi 0,45 a 1,73 dolára za minútu prepísaného záznamu v závislosti od obťažnosti.

Portál bol spustený v roku 2002. A výplata? Prebieha výhradne cez účet PayPal, takže ak ste si ho ešte nezaložili, nemôžete s týmto portálom ani spolupracovať.

 

Dailytranscription.com

Tento web ponúka pre začiatočníkov 0,75 až 0,85 dolára za minútu prepisu, čo je v terajšej konkurencii pomerne vysoké číslo. Pracovať môžete vo svojom voľnom čase, nebudete limitovaní minimálnym počtom vypracovaných prepisov.

Tí najlepší môžu zarobiť sumu v niekoľkých stovkách dolárov týždenne. Najprv vás však čakajú dva testy, ktoré preveria vaše schopnosti a predpoklady k tejto práci. Ponuka je primárne pre amerických a kanadských rezidentov, ostatných prijmú len vtedy, ak ponúknu naozaj veľmi dobrú znalosť jazyka. Takže opäť, tento variant nie je, bohužiaľ, pre každého...

 

QuickTate.com

Ďalšou alternatívou je server Quicktate.com, ktorý spolupracoval so CNN, Coca-Colou alebo automobilkou Ford. Ide o textový prepis audio a video nahrávok v angličtine a španielčine, výplata prebieha raz týždenne prostredníctvom PayPal. V priemere potom odmena vychádza na 5 až 10 amerických dolárov za hodinu záznamu (alebo tiež inak – 0,01 dolára za štyri prepísané slová), čo nie je v porovnaní s predchádzajúcimi spoločnosťami žiadne terno.

 

Tipy na zárobok, ak neovládate žiadny cudzí jazyk

Nie každý je jazykovým talentom a je jasné, že prácu alebo brigádu na DPP nájdete aj vtedy, keď ovládate slovom aj písmom len slovenčinu. Poďme si preto prebrať pár zaujímavých tipov, s ktorými pôjde podobné hľadanie oveľa ľahšie. Musíte totiž vedieť, aké dvere treba otvoriť a koľko webov navštíviť. Niektoré z nich sú skutočne nabité informáciami a minimálne vás do budúcnosti inšpirujú...

 

1. Začnite napríklad na pracovných portáloch

Kde inde hľadať ponuky práce na prepisovanie textov než práve tam, kde je veľa ďalších pracovných ponúk? Weby ako profesia.sk, Kariera.zoznam.skcareerjet.sk sú určite na štart úplne ideálne. Nájdete tu nielen ponuky zamestnania na plný úväzok, ale aj polovičné úväzky či brigády, v ktorých záplave nepochybne bude aj variant klasickej práce z domu. Zvlášť pri neustálej digitalizácii a aktuálnemu odporúčaniu mnohých zamestnávateľov preferovať home office, bude príležitostí ešte viac. Odporúčam sledovať aj agregátory práce, ako je napríklad Jooble.sk.  

Otvorte si stránku Jooble.sk a do vyhľadávacieho poľa zadajte „prepisovanie audiozáznamov“ alebo „externý prepisovateľ textov“, môžete pridať aj ďalšie kľúčové slová – home office, práca z domu a podobne. Určite vám Jooble vyhľadá mnoho zaujímavých ponúk. Potom už len filtrujte inzeráty podľa toho, či hľadáte ponuky na full-time (HPP), part-time alebo brigádu na DPP.

 

2. Portály mikropráce

Množstvo ponúk nájdete aj na portáloch, ktoré sprostredkujú ponuky mikropráce. Príkladom za všetky je napríklad jaspravim.sk, kde si jednoducho založíte profil, vytvoríte sami inzerát alebo odpoviete na nejaký, čo je už pripravený a vyzerá, akoby čakal práve na vás.

Táto možnosť je vhodná predovšetkým pre freelancerov na voľnej nohe. Nájdete tu skôr ponuky na živnosť, skrátený úväzok alebo brigádu na dohodu.

Registrovať sa môžete aj na zahraničných stránkach. Spomenúť môžem Fiverr.com, Guru.com alebo napríklad český portál stovkomat.cz.

 

3. Registrujte sa v katalógu a čakajte na ponuky

Navolnenoze.cz, ale aj free-lance.sk a ďalšie, stačí len stráviť malú chvíľu pri vyhľadávači a nájdete určite veľa podobných portálov. Majú jedno spoločné, ide o katalógy, kde sa združujú takzvaní freelanceri. Môže vás potom osloviť nejaká spoločnosť, čo ponúka mikroprácu, najmä ak budete mať už nejaké pozitívne referencie z minulosti – práve tie často rozhodujú, či vám niekto pošle ponuku, alebo nie.

Firmy, ktoré hľadajú nezávislých pracovníkov na voľnej nohe, napríklad prepisovateľov, virtuálne asistentky, grafikov či programátorov, často využívajú práve tieto katalógy.

 

4. Facebookové stránky a iné sociálne siete

V neposlednom rade sa pozrite na sociálne siete, medzi ktorými v tomto smere rozhodne dominuje modrý portál – Facebook.com a tiež Linkedin.  

Nie sú to skupiny zamerané priamo pre prepisovateľov, ale skôr na online marketing. Je však možné, že tam časom nájdete nejaké zaujímavé ponuky.

 

 

Pár slov na záver

Nie je nutné vedieť po nemecky alebo po španielsky, prácu dnes nájdete aj vtedy, keď rozumiete len rodnému jazyku a nepatríte k prirodzeným talentom, nemáte certifikát v angličtine úroveň C1. Stačí len chcieť a pracovať na sebe, lebo práca, akou je prepisovanie audio, videozáznamov, kníh a časopisov, je vhodná nielen pre študentov, absolventov, OZP a mamičky na materskej, ale aj pre aktívnych seniorov alebo skrátka pre ľudí, ktorí majú voľný čas a radi by ho nejako využili.

 

Máte už skúsenosti s niektorým z vyššie spomínaných portálov, prípadne s textovým prepisovaním audio a video súborov? Ak áno, budem rád, keď sa zapojíte do diskusie. Každý názor si vážim, môže to byť inšpirácia alebo motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Prepisovanie nahrávok

Dátum: 18.03.2021

Vložil: Dena

Titulok: stranky

vdaka za super tipy. hned som sa na to vrhla
zial Waywithwordsjobs.com nerobia nabor na novych,
Gmrtranscription.com som sa tesila kedze bolo spomenute ze aj EU ich vyuziva a som dobra v nemcine.. ale zial beru len obyvatelov USA.ani rev.com neberu z nasej oblasti :-(
skusim dalsie ale uz som skepticka

Dátum: 29.05.2021

Vložil: Admin

Titulok: Re:stranky

Dobrý deň, skúste aj iné portály, nielen tieto v článku spomínané.

Určite hľadajú niekde aj ľudí zo Slovenska.

Admin Juraj

Pridať nový príspevok