Ako zarobiť na Instagrame? Existuje mnoho spôsobov

Pár metód, ako zarábať peniaze na sociálnej sieti Instagram. Sociálne siete v modernej dobe hýbu svetom. Niet divu, na svojom konte majú niekedy až astronomický počet registrácií. Na niektorých serveroch zarábajú celebrity stotisícové i miliónové čiastky za jedinú fotku. Je však pravda, že podobný príjem nie je určený iba tým vyvoleným, s trochou šikovnosti si ho môže zaistiť snáď úplne každý. Zarábanie na Instagrame sa točí hlavne okolo fotiek, ale, samozrejme, nielen okolo nich. Ako teda presne Instagram funguje a ako sa na ňom dá zarobiť? V tomto článku si predstavíme niekoľko spôsobov.

 

Firemný účet privedie novú klientelu, vypracované telo fanúšikov

Sociálna sieť, ako je Instagram, stavia predovšetkým na obrazových vnemoch, to je iste každému, hoci začínajúcemu užívateľovi ihneď jasné. Aby ste mali zárobok (pritiahli pozornosť alebo nových zákazníkov pre svoj obchod), treba nápaditosť, publikum rozhodne nepríde len tak samo od seba. 

Pôvodne bola tato sieť určená iba na zdieľanie fotiek medzi priateľmi, v priebehu rokov sa ale rozrástla a dnes môže značne podporiť váš podnikateľský zámer. Metód je na to hneď niekoľko…

Sústrediť sa môžete napríklad na sponzorované príspevky rôznych značiek, ktorých cieľovkou je vaše publikum – potom ste ideálnym reklamným agentom. Zarábať peniaze sa dá i propagovaním rôznych produktov, keď sa stanete oficiálnym partnerom ich výrobcu. Môžete tiež ponúkať svoje vlastné výrobky (napríklad vlastné handmade predmety), služby, predávať fotografie alebo nájsť ešte nejaký iný zaujímavý spôsob. Fantázia je totiž vo svete Instagramu žiadúca, nových možností je tu neúrekom.

 

1. Staňte sa influencerom, elita v odbore zarába tisíce dolárov

Influencer alebo ovplyvňovateľ (ak chcete, používa sa tiež výraz ambasador) verejnej mienky pracuje v prospech určitej značky alebo produktu. Svojím kúzlom osobnosti alebo umením fotiť presvedčí svoje publikum o tom, že ide o najnovší trend.

 

Zdieľanie vecí online nie je pre hanblivé povahy, ale nezabudnite – najvplyvnejší ľudia, ktorí sa niečím podobným živia, môžu zarobiť na Instagrame aj niekoľko tisíc dolárov na jedinom príspevku a nemusí vždy ísť len o hercov alebo speváčky.

 

S akými značkami spolupracovať? To už je na výbere každého, kto sa do podobných vôd rozhodne vstúpiť. Malo by ísť o niečo, s čím sa dokážete bez problémov identifikovať a plne zžiť

Pomocou hashtagu nezabudnite označiť každý príspevok, že je sponzorovaný – publikum má právo to vedieť – nechcete predsa stratiť jeho dôveru, však? Nezabudnite daný príbeh dobre postaviť!

 

2. Zarábanie pomocou krátkych reklám vo videách IGTV – novinka

Táto možnosť zarábania je pomerne veľkou novinkou, ktorú Instagram spustil v máji 2020. Platforma IGTV (Instagram TV), na ktorej môžu užívatelia (influenceri), ako aj firmy tvoriť rôzne videá, novinkou, samozrejme, nie je. Táto platforma funguje už nejaký mesiac, no doteraz tvorcovia videí nemali možnosť speňažiť svoj obsah tak, ako to ponúka napríklad YouTube či Facebook. Od mája je ale všetko inak. Stačí, ak splníte niekoľko pravidiel a podmienok, tým sa stanete členom partnerského programu (Instagram Partner Program). Následne bude táto sociálna sieť umiestňovať do vašich videí krátke, približne15-sekundové, videoreklamy.

A koľko si vlastne môžete zarobiť prostredníctvom reklám na IGTV? Tento spôsob zárobku je stále v skúšobnej verzii, no podľa oficiálnych zdrojov má ísť až o 55% podiel zo zisku Instagramu, čo je v podstate rovnaký podiel, aký ponúka svojim tvorcom aj YouTube.

Viac podrobností o zarábaní na IGTV nájdete v tomto článku.

 

3. Dobrým riešením pre Instagram je tiež affiliate

Množstvo značiek predáva svoj tovar predovšetkým prostredníctvom rôznych programov affiliate a rovnako to je i vo svete Instagramu. Je to, samozrejme, výmenou za určitú províziu, ktorá nie je za jeden kus príliš vysoká, ale pokiaľ začnete propagovať vo veľkom a budete mať úspech, tak vám to prinesie značný zisk. 

Affiliate zarábajú na Instagrame najčastejšie prostredníctvom špeciálneho, unikátneho odkazu alebo promo kódu, vďaka ktorému je potom jasné – ako vraví známe príslovie – odkiaľ vanie vietor.

osobná franšíza

Vytvárajte zaujímavé príspevky, ktorými budete jednotlivé produkty propagovať a vyhnite sa nude a akémukoľvek opakovaniu. Potom skôr alebo neskôr zaujmete prvých ľudí, po čase možno aj viac. Podľa toho, koľko času plánujete venovať celej akcii, samozrejme, aj akú stratégiu lovu si zvolíte. Môžete cvičiť jogu alebo predávať výrobky home-made, to je vlastne nepodstatné, variantov vedúcich k finálnemu úspechu môžu byť tisíce.

 

Dajte si záležať na popise fotky, pretože aj keď to nemusí byť na prvý pohľad znateľné, aj to rozhoduje o úspechu a neúspechu. Nemalo by to byť prvoplánové a bezmyšlienkové, je potrebné sa nad tým predsa aspoň trochu zamyslieť. A zrazu vzbudíte záujem vidieť a vedieť viac…

 

Affiliate marketingu sa venujem v samostatnej kategórii. Takže pokiaľ máte záujem dozvedieť sa o tom, akým spôsobom tento biznis funguje, prečítajte si tento článok.

 

4. Predávajte ďalej svoje fotky, obrazy alebo videá

Ak ste rešpektovaným umelcom alebo nadaným začínajúcim fotografom, určite je tu ešte jedna zaujímavá cesta, ako sa na Instagrame presadiť. Obrázky, fotky, videá alebo napríklad animácie a vlastnoručné kresby, to všetko má predsa šancu na úspech. 

Pokojne svoje fotky editujte, to predsa nie je zakázané a dobre použitá úprava môže byť pokojne na prospech. Originalita je žiaduca, a to nielen v tomto smere, takže s ňou určite nešetrite. Do popisu svojej fotky alebo videá nenápadne pridajte odkaz a máte napoly vyhraté. 

 

Bežne dostupné fotografie na Instagrame.

 

Plagátové fotografie alebo napríklad len virtuálne produkty, oboje sa môže dobre predať niektorým firmám majúcim záujem o unikátnu sebaprezentáciu. A niekedy môžu ponúknuť skutočne zaujímavú sumu, najmä ak naozaj niečo viete a spolupracujete už s danou spoločnosťou trochu dlhšiu dobu. Už predsa aj skôr bolo možné podobné podnikanie v menšom rozsahu, svoje fotografie ste mohli predať niektoré známejšej fotobanke a získať slušný zárobok. Toto nie je nič iné, než samozrejmé pokračovanie trhového vývoja – nič s tým nenarobíte, môžete sa tomu len prispôsobiť (a kto by nebol pre, keď to toľko vynáša, čo hovoríte?). Vďaka špeciálnym aplikáciám potom ešte zvýrazníte svoje umelecké snímky. Cieľ je totiž jasný, musia vyzerať dobre aj na väčšom formáte.

 

Pokiaľ radi fotíte, možno sa vám bude páčiť aj článok Ako si zarobiť online fotografovaním. V článku sa čiastočne venujem aj fotobankám.

 

5. Predávajte niečo zo svojej vlastnej dielne

Viete to so včelami alebo opracovávate umelecky drevo či kov? V tom prípade pre vás môže byť Instagram zlatou baňou. Ak to teda dokážete všetko tiež vhodne nafotiť. Stačí mať doma jednu izbu navyše, kde budete mať provizórny sklad tovaru, takže skutočne to nie je nič zložité. Dôležité je, že zvyčajne nepotrebujete žiadny štartovací kapitál. Ak už podnikáte na živnostenský list, bude to len určité rozšírenie predchádzajúcich úspešných obchodov. Táto sociálna sieť vám skrátka umožní predať akýkoľvek produkt, ktorý vyrobíte sami alebo nakúpite od dodávateľa. Nakúpte suroviny na druhom konci sveta alebo od lokálneho dodávateľa a smelo s kožou na trh!

 

6. Vyskúšajte hoci klasický dropshipping

Môže to byť aj bez väčšej námahy. Ponúka sa napríklad dropshipping, teda obchodný model, pri ktorom vlastne priamo obchodujete s tovarom bez nutnosti mať baliareň, sklad alebo bez osobných návštev pošty. Akonáhle sa uskutoční predaj, dodávateľ odošle výrobky priamo zákazníkovi, a tak vy sa už nemusíte starať o nič ďalšie.

Dobrá symbióza je žiaduca, musí ísť o niekoho, s kým máte dlhodobo dobré skúsenosti, na človeka alebo firmu, ktoré poveríme podobnými úlohami, musí byť maximálne spoľahnutie. Nemusíte mať dielňu, nie je potrebné, aby ste niečo ručne vyrábali – stačí mať len dostatočnú schopnosť, produkt vychváliť a potom už sa rozdelíte o zisk so svojimi spolupracovníkmi. Znie to jednoducho, ale začiatky budú chcieť predsa len istú časovú investíciu.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Prečítajte si tiež článok Pár spôsobov, ako zarábať na YouTube točením videíNájdete v ňom 3 najznámejšie a najpreferovanejšie metódy, ako na to.

 

Pár slov na záver

Štatistiky hovoria jasne, Instagram je potenciálne zlatá baňa. Sociálna sieť ako Instagram môže byť zdrojom značných príjmov, stačí len vedieť, ako na to. Pár možností zárobkov sme si už načrtli, teraz je namieste ukázať aj niekoľko zaujímavých čísel

Aspoň raz mesačne sa k Instagramu prihlási vyše 800 miliónov užívateľov, z toho dve tretiny sú potom aktívne prakticky každodenne. To je stále oveľa viac, než populácia Veľkej Británie a USA dohromady, takže trh je skutočne veľmi pestrý a zaujímavý. 71 % amerických firiem používa Instagram, celkovo ide o tridsať miliónov rôznorodých subjektov. Štyria z piatich užívateľov Instagramu potom sledujú minimálne jeden business účet. Áno, celkom pravidelne!

Priemerný čas užívateľov strávený na Instagrame rastie geometrickým radom, v priemere o viac ako osemdesiat percent každý rok. Väčšinou túto sociálnu sieť využívajú mladšie ročníky, ale nie je to vždy pravidlom. Podľa oficiálnej štatistiky sa na „Insta“ pripájajú v nadpolovičnej väčšine ľudia pod tridsať rokov, o niečo častejšie ide o ženy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Keď už sme pri tých sociálnych sieťach, i Facebook a Twitter sa môžu pýšiť podobnými číslami. Pokiaľ teda nevlastníte Instagram, ale máte celkom slušne navštevovanú facebookovú stránku či skupinu, určite vás bude zaujímať článok Pár metód, ako si zarobiť na Facebooku.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom sa skúste pozrieť aj do diskusného fóra. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií na túto tému.

Máte už nejaké skúsenosti so zarábaním na Instagrame? Ak áno, budem rád, keď napíšete do diskusie a podelíte sa o svoje poznatky so všetkými. Môžete tým motivovať alebo inšpirovať ďalších ľudí.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Instagram zarábanie

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok