Ako si nájsť najlepšie MLM? Tu je 9 tipov

Ako si vybrať najlepšie MLM? Je to skutočný fenomén modernej doby a niet divu, že sa oň zaujíma stále viac ľudí. Takzvaný multilevel marketing (MLM) znamená zaujímavú šancu na finančnú nezávislosť, privýrobok niečím, čo vás naozaj baví. Jednotlivé produkty na trhu rastú doslova ako huby po daždi. Ako si však medzi nimi správne vybrať a nespáliť sa, nezažiť úplne zbytočné sklamanie? V niektorých prípadoch fakt, že ide v podstate len o jeden veľký podvod, odhalíte takmer ihneď.

 

Inokedy sa produkt dokáže výborne maskovať, takže je nutné sa naň pozrieť trochu dôkladnejšie a všímať si aj rôzne maličkosti. Keď potom zložíte celú mozaiku, máte jasno!

V tejto recenzii si predstavíme 9 tipov, ako si vybrať najlepšiu MLM firmu.

 

1. Kľúčové je finančné zázemie spoločnosti

Ani ten najlepší nápad nemôže obstáť v pestrej konkurencii, ak ho nepodporí dostatočné množstvo financií. Na začiatku musí byť dôveryhodná ekonomická situácia spoločnosti, ktorá bude ponúkať určitý produkt či službu, to je skrátka nepísaný zákon trhu. Môžete niekde nájsť informácie o obrate? Je už firma v rebríčku MLM s najvyšším obratom? A dá sa povedať, že toto číslo stabilne rastie aj napriek prípadným malým výkyvom, ktoré sa asi nevyhnú žiadnej spoločnosti? Potom ste zjavne na dobrej adrese.

Je tiež podozrivé, keď vojdete do dverí firmy, ktorá je už na trhu hoci dobrých pätnásť rokov, ale stále to tam vyzerá, akoby bola na samom začiatku. Že príde obrat už čoskoro a stačí na to len pár zmien? Takým veciam neverte, naozaj by ste sa nemuseli dočkať. Realita je niekedy tvrdá, ale nesmie vám s ňou chýbať potrebný kontakt. Možno ide len o projekt, z ktorého žije zakladateľ a zopár ďalších. Užitoční robotníci, ktorí drú niekde dole a ich príjmy sú ako vreckové, by vás mali presvedčiť – tadiaľto cesta rozhodne nevedie! Nedostatočne atraktívny produkt, slabé finančné zázemie, dôvodov môže byť dosť.

 

Seriózna spoločnosť MLM nebude požadovať od nových predajcov vstupné alebo školiace poplatky. Prečo by ste im mali platiť za to, že im chcete zvyšovať obrat? Seriózna firma MLM tiež nebude požadovať od distribútorov, aby nakupovali tony produktov a ani nebude chcieť, aby nakupovali pravidelne.

 

2. Dôveryhodné sídlo alebo jedine v EÚ

Firma, ktorá má sídlo v karibskom daňovom raji alebo niekde ďaleko za našimi hranicami, skrátka ani nemôže pôsobiť dostatočne dôveryhodne. Dajte si na to pozor a čo najskôr si zistite, kde vlastne sídli spoločnosť prevádzkujúca MLM. Keď dôjde k nejakému problému, majiteľ jednoducho vezme peniaze a zmizne, no a vy svoje prostriedky a produkty už pravdepodobne nikdy neuvidíte. Nikto nikoho nechce zbytočne strašiť, ale podobných prípadov už bolo v médiách celkom dosť, však?

 

osobná franšíza

Daňové raje? Nie a vôbec nie, toto je podvod už od samého začiatku. Ideálne by bolo, aby projekt MLM mal sídlo v našej krajine. V prípade, že ide o väčšiu spoločnosť, ktorej by bola stredoeurópska kotlina malá, potom je možné mať centrálu aj inde v EÚ. Pokiaľ by došlo k problémom, je možné cez vzájomne prepojené ekonomiky a legislatívu zabezpečiť nápravu (alebo sa o to aspoň pokúsiť), Karibik vám naproti tomu nedáva prakticky ani tú najmenšiu šancu na úspech. Vyberajte preto starostlivo aj podľa konkrétneho sídla!

 

3. Získajte čo najviac informácií

Je nutné mať celkom jasno. S kým ste vlastne v kontakte, čie brožúrky a prospekty práve teraz čítate? Pokiaľ je zakladateľ anonym, o ktorom nemôžete nič hodnoverné dohľadať, je to samo osebe veľkým podnetom na zamyslenie. Ako dlho je vlastne firma na trhu? Funguje už pekný počet rokov alebo je nováčikom, ktorý vzbudzuje isté pochybnosti a snaží sa ich veľmi rýchlo prebíjať bombastickou reklamou? Ako by mal teda vyzerať skutočne dôveryhodný projekt?

  • Osoba zakladateľa nie je utajená. Ide o niekoho, koho je možné na internete ľahko dohľadať.

  • To isté musí platiť na produkt, s ktorým budete v rámci MLM obchodovať. Bez tajností!

  • Čím existuje dlhšie, tým lepšie. Pokiaľ ide napríklad o kozmetiku, ktorú poznáte roky, len do toho!

 

A pozor, musíte vedieť filtrovať. Čo je pravda a čo už nie? Aj to môžete nájsť cez vyhľadávač, keď si dáte so skladaním podobného puzzle trochu viac práce. Vznikajú nové a nové MLM, na čom určite nie je nič zvláštne. Nestojí ale v ich pozadí niekto, kto na ich krachu profituje a potom po čase ide na verejnosť opäť s „čistým štítom“? Pozor, takéto prípady sa jednoducho stávajú. Mali by ste ich odhaliť skôr, než bude neskoro.

 

4. Produkt je úplne zásadná téma

Bude o konkrétny produkt záujem? Alebo je to len predražená vec, o ktorú vlastne stojí iba naozaj málokto? Ide o niečo, čo je kvalitné, cenovo dobre dostupné, použiteľné pre širokú verejnosť? Nemalo by ísť o vec, ktorej boom rýchlo pominie a tým, ktorí do MLM marketingu neprišli ako prví, zostanú len plné sklady a veľmi zamračená nula na konte predaných výrobkov.

Využijú ho ľudia, bude praktický? Nemali by ste ponúkať druhým nič, čo nemáte sami vyskúšané. Nemohli by ste potom podať dôveryhodnú informáciu o používaní – skúsenosti sú totiž na prvom mieste. Je záujem o daný produkt aj mimo siete MLM alebo ho musíte pri predstavovaní až príliš chváliť? Musí ísť aj o niečo, čo je cenovo dostupné pre väčšinu populácie, inak máte vážny problém už hneď na samom začiatku. Kvalita a dobrá reputácia, to tu musí ísť ruka v ruke. Inak nepredáte, aj keby ste sa snažili akokoľvek. Žiadne zázračné preparáty neexistujú, ich premrštená cena môže vyvolať skutočný záujem len u mimoriadne dôverčivých jedincov. Vy ale chcete predávať dlhodobo, radi by ste naskladnili niečo kvalitné, však?

 

Osobná skúsenosť s produktom je nenahraditeľná. Osobným používaním produktov si budujete svoje nadšenie a zapálenie k MLM. A to zapálenie a nadšenie priťahuje ľudí do podnikania MLM. Ak ste sa pripojili k firme MLM a nesedí vám produkt, pravdepodobne v takej firme MLM neuspejete.

 

5. Kvalitný výrobok, ktorému veríte

Malo by ísť o niečo, čo používate denne. A nemalo by vám chýbať počiatočné nadšenie, pretože už len to robí polovicu úspechu. Ste ochotní produkt kúpiť a následne odporúčať, predávať a získavať za to provízie. Nečakajte okamžitý predaj všetkého, na čo siahnete. Aj vo svete MLM platí, že kto nič nerobí, nič nezíska a vo finále bude mať na konte takmer nulu. Keď ale produktu veríte a viete, že funguje, predstavuje sa vám ľahko. Nemystifikujete, nevymýšľate si a nevaríte takpovediac z vody, naopak, máte celkom jasnú predstavu a idete si za ňou.

Bude pre vás ľahké hovoriť o danom produkte s inými ľuďmi? Ucíti z vás potenciálna klientela nadšenie, ktoré je naozaj až nákazlivé? Veľmi dobre fungujúca spoločnosť, ktorá ponúka nevhodný produkt, je doslova odsúdená ku koncu. Zákazníci musia mať pocit, že za svoje peniaze dostanú zodpovedajúcu protihodnotu. To, čo vlastne predávate, je potom v tomto smere skôr len druhoradé. Môže ísť o výrobok dennej potreby, ktorý každý ocení, alebo niečo, čo sa používa skôr zriedka. Užitočnosť je ale vždy namieste.

 

Podnikanie MLM je o ľuďoch, o budovaní vzťahov medzi ľuďmi. A vzťahy sa budujú aj cez produkty. Preto je tiež veľmi dôležité, o aké produkty ide.

 

6. Kompenzačný plán odmeňovania je tiež dôležitý

Pustiť sa do podnikania bez super kompenzačného plánu totiž nie je podnikanie, ale iba predaj produktu bez vyhliadky na dlhodobý pasívny príjem, ktorý by človeka uživil. Dnes ale veľa ľudí ide do MLM len s vidinou rýchleho okamžitého zárobku alebo malého privyrobenia. Nedokážu si spočítať efektivitu odmeňovacieho systému, jeho dlhodobú perspektívu.

 

Najdôležitejší je ale produkt. Veľa ľudí sa pri výbere firmy MLM pozerá len na kompenzačný plán. Treba si však uvedomiť, že bez obratu a používania produktov vám ani kompenzačný plán nepomôže k úspechu v MLM.

 

7. Registrujte sa pod vhodnú osobu

Úspech nepríde sám od seba, v MLM by ste sa mali učiť od najlepších. Najlepšie už od začiatku, registrujte sa pod niekoho, kto je naozaj úspešný a má dlhoročné skúsenosti. Keď prevezmete jeho skúsenosti, bude vám to neraz na prospech. A vo finále bude profitovať aj váš sponzor, však? Na svoje si teda prídu vlastne obaja. Žiadny teoretik, naopak, musí to byť človek s mnohými vedomosťami, ktorý pre vás bude tým správnym lídrom.

Láka vás do sveta MLM niekto, kto očividne prahne len po vašej registrácii a neponúka nič navyše? Pozor, vtedy by sa vám v hlave malo rozsvietiť varovné červené svetielko! Nie, toto neberte! Je takmer zaručené, že potom, čo zhrabne províziu, nebude sa s vami už chcieť baviť. Keď sa budete učiť od najlepších v odbore, môžete sa stať čoskoro mentorom pre ďalších záujemcov, ktorí sa registrujú pod vami. Školenia, osobný prístup, dôraz na zlepšovanie a výsledky. Taká vec zaberá v škole a, samozrejme, aj v multilevel marketingu. Princíp je rovnaký a úspech sa dosahuje podobnými cestami. Aké jednoduché!

 

8. Aké vás vlastne čakajú benefity?

Úspešný pracovník musí byť dobre motivovaný, taký je princíp spolupráce snáď v každej modernej firme. Súbor rôznych možností, ako nabudiť zamestnancov k lepšiemu výkonu, nech je inšpiráciou aj medzi MLM. Bez motivácie to nejde a keď tí najlepší získajú odmenu, budú sa najskôr o to viac snažiť, to sú zákony pracovného procesu.

Návšteva tematických seminárov? Aj to môže byť možnosťou, pretože vďaka podobným akciám sa môžete dostať o pár úrovní vyššie a naštartovať svoju kariéru vo svete MLM. Dovolenka niekde v príjemnom prostredí? Takáto motivácia sa tiež počíta, najmä ak je dobre zacielená. Cestovanie sa totiž bezpochyby páči všetkým bez ohľadu na sociálnu skupinu, vek a podobne. Nestať sa podomovým obchodníkom, ale niekým, kto budí dôveru už na prvý pohľad a ľudia od neho radi nakupujú výrobky, to je cieľom každého, kto v MLM začína. Patričná motivácia od vedenia je však zárukou úspechu. O to viac sa všetci budú snažiť, aby prerazili, všakže?

 

9. Osobný kontakt je tu kráľom

S tým, kto vás do vôd sieťového marketingu priviedol, by ste mali mať aspoň jednu schôdzku, pri ktorej všetko preberiete. Nie cez internet, nie cez sociálne siete! Podobný štýl regrutovania nových členov hovorí sám za seba. Je to takmer anonymná snaha získať ďalšie dušičky, za ktoré sa získa provízia – ak ničomu ďalšiemu už slúžiť nebudú, ich ďalší rozvoj nie je nutný a tak podobne. Aj v športe je tréner, ktorý vás prevedie vaším potenciálom, ukáže, kde máte rezervy, a dostane z vás to najlepšie.

Bez osobného kontaktu si preto s nikým nič nezačínajte, pokiaľ teda nie je alternatívou minimálne dlhší telefonický rozhovor, kde si na vás protistrana naozaj urobí čas a všetko vám starostlivo vysvetlí od A do Z. MLM je o dlhodobom budovaní vzťahu, nejde o nejakú rýchlovku a po čase by ste mali za úlohu získať sto nových tvárí za víkend.

 

Prečítajte si aj článok, ako rozoznať serióznu MLM spoločnosť od pyramídy.

alebo

Ako začať robiť MLM a čo je potrebné na dosiahnutie úspechu?

 

Ak ste v tomto článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete zaujímavé informácie k téme.

Máte už nejaké skúsenosti s MLM? Pracovali ste alebo pracujete ako distribútor pre niektorú spoločnosť? Ak áno, napíšte do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako nájsť najlepšie MLM?

Neboli nájdené žiadne príspevky.