Info-podnikanie, výhody a nevýhody tohto biznisu

Počuli ste už o pomerne novom spôsobe podnikania na internete s názvom info-podnikanie? Ak nie, nelámte si hlavu, tento typ zárobku na internete je ešte takpovediac v „plienkach“, aspoň na Slovensku. V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť, o čo vlastne ide a aké sú prednosti aj nedostatky tohto online biznisu + pár tipov a stratégií.

 

Čo znamená info-podnikanie

Tento spôsob internetového podnikania je rozšírený hlavne v zahraničí.

Pojem podnikanie je známy asi každému z nás. Čo sa však skrýva pod info-podnikaním? Už podľa názvu by vám malo byť jasné, že ide o speňaženie informácií. Kým pri klasickom podnikaní ide väčšinou o predaj produktov alebo služieb, pri info-podnikaní ide o predaj informácií, resp. info-produktov. Tento spôsob internetového zárobku je rozšírený najmä v zahraničí, napr. v Česku, kde v súčasnosti zažíva veľký boom. U nás na Slovensku je však stále veľkou neznámou.

 

Info-podnikanie ako také už nejaký ten čas funguje, len v inej podobe. Ako príklad môžem spomenúť známych spisovateľov, ktorí píšu knihy a zapĺňajú tak regály v kníhkupectvách, obchodníkov, ktorí robia semináre, školenia, kurzy atď. Áno, aj toto je info-podnikanie, avšak offline formou, teda mimo internet. Pri internetovom info-podnikaní ide o trošku iný koncept publikovania informácií, pomocou iných foriem propagácie a metód.

 

Aké informácie môžem predávať?

Informáciu môžeme chápať ako určitý význam, správu alebo obsah, ktorý má pre príjemcu význam. Kvalitná a hodnotná informácia dokáže zachraňovať životy, riešiť zdravotné, rodinné a rôzne iné problémy, získavať lepšiu prácu atď. Môžete predávať napríklad postupy, ako správne štrikovať, ako postaviť záhradný stromček, ako pestovať zeleninu, ako podnikať v USA, ako vycvičiť psa, ako si založiť firmu, ako zvýšiť predaj produktov, alebo ako si založiť webovú stránku... Možností je neúrekom. Podstatou je, aby obsah, ktorý ponúkate, vyriešil problémy cieľovej skupiny. Na to, aby ste mohli svoje info-produkty začať predávať, budete potrebovať v prvom rade webovú stránku, na ktorej ich odprezentujete. Takéto stránky sa nazývajú squeeze page a ich úlohou je poskytnúť čitateľovi časť vašich know-how (informácií) výmenou za emailový kontakt. Databáza kontaktov zohráva v tomto online podnikaní dôležitú úlohu. Iba vďaka nim môžete zasielať svoje produkty v rôznych podobách na predaj.

 

Podstatou tohto internetového biznisu je nepredávať vaše informácie hneď, najprv ponúknuť časť zdarma, snažiť sa čitateľovi pomôcť a až nakoniec prejsť k predaju formou spoplatneného obsahu.

 

Najjednoduchším spôsobom, ako hromadne zasielať e-maily s vašimi produktmi, je marketingový softvér pre hromadné zasielanie e-mailov, ktorý vám výrazne uľahčí prácu a hlavne ušetrí čas. Všetky tieto informácie – čiže rôzne obsahy - môžete predávať v podobe info-produktov.

 

Info-produkty

Ilustračný obrázok niektorých info-produktov ako je napr. e-book, online webinár, video kurz.

Info-produkty je v podstate výraz, ktorý označuje množstvo produktov a služieb, ktoré predávajú vašu informáciu. Podstata je v tom, že sú dodávané online - cez internet. Môže ísť o rôzne e-booky (elektronické knihy), nahrávky, vzdelávacie videá, online webináre alebo rôzne videokurzy či audiokurzy. E-book je skvelou možnosťou pre ľudí, ktorí radi píšu. Veľkou výhodou, v porovnaní s tlačenými knihami, sú nižšie náklady, pretože e-book nepotrebujete vytlačiť. Môžu sa písať na rôzne témy, takže ak ste v niečom profesionál a radi píšete, je to spôsob, ako si môžete zarobiť. Alebo môžete iba zhromažďovať informácie. Dnešná spoločnosť a ľudia v nej prahnú po informáciách rôzneho typu, takže za skúšku by to stálo. Potom môžete túto e-knihu naformátovať do PDF súboru a už ju len odosielať kupujúcim. Čo by ste povedali na krátky webinár alebo video s odborníkom? Takýto produkt bude pôsobiť dôveryhodne a postup s ukážkami určite zaujme viacero ľudí. 

osobná franšíza

Ďalšou možnosťou je spojiť oba typy info-produktov a vytvoriť tak jeden ucelený produkt. Ak vás zaujíma, ako nalákať ľudí, aby kupovali vaše info-produkty, potom je tu jedna stratégia, ktorú som už čiastočne načrtol. Na začiatok môžete časť vášho produktu sprístupniť zadarmo a ak niekoho zaujme, zvyšok si bude musieť objednať za peniaze. Je to najideálnejší spôsob rozbehnutia online podnikania, pretože iba tak bude potenciálny kupujúci vedieť, čo kupuje, a pravdepodobnosť, že sa stanete úspešným info-podnikateľom, je vyššia. Veď predsa uvážte sami - kto by chcel kúpiť mačku vo vreci?

 

Hlavnou úlohou info-produktov je poskytovať kvalitný alebo netradičný obsah s cieľom pomôcť záujemcovi vyriešiť jeho problém.

 

Kto môže byť info-podnikateľ?

Na prvý pohľad sa môže tomuto internetovému biznisu začať venovať ktokoľvek. V dnešnom svete je jednoduché dostať sa k rôznym informáciám, ktoré je možné ďalej predávať. Ale hlavná myšlienka info-podnikania spočíva v tom, že informácie by mala predávať iba tá osoba, ktorá skutočne nejakej oblasti rozumie a je v nej odborníkom. Nejde o to, aby niekto predával všeobecné informácie, ktoré sa dajú zohnať na internete jednoducho a dokonca ešte aj zadarmo. Žiaľ, počas rozbiehania tohto biznisu sa vyskytli aj takéto prípady.

 

Info-podnikateľom je teda človek, ktorý zdieľa svoje skúsenosti, vlastné know-how, ktoré je niečím špeciálne, znalosti a zručnosti. Neustále sa učí a inšpiruje ďalšími úspešnými podnikateľmi v danom odbore a sleduje aktuálne trendy. K svojmu podnikaniu používa internet a chytré online nástroje, ktoré robia jeho biznis efektívnym, jednoduchým a lacným.

 

Výhody info-podnikania

Info-podnikanie má nepopierateľne viacero výhod. Medzi základné výhody patria minimálne vstupné investície. Na to, aby ste mohli spustiť svoj biznis, nepotrebujete žiadne priestory na predajňu či sklad, nepotrebujete riešiť rôzne vzťahy s dodávateľmi, obchodné podmienky a podobne. Stačí vám pohodlie domova a osobný PC, správny systém pre správu vášho online podnikania, kvalitný obsah a hlavne prepracovanú propagáciu. Takže počiatočné náklady sú minimálne. S touto výhodou súvisí aj ďalšia výhoda, a to tá, že vďaka minimálnym nákladom tvoríte vysoký zisk. Samozrejme, iba v prípade, že o vaše info-produkty bude záujem. Ďalšou výhodou je automatizovanosť produktov. Napríklad, svoje info-produkty môžete mať v PDF podobe. Po prebehnutí objednávky, keď kupujúci zaplatí za váš info-produkt, mu zašlete súbor a celá práca je vybavená. Nemusíte robiť takmer nič. Čas, ktorý by ste inak strávili v práci, môžete využiť zmysluplnejšie. Môžete sa napríklad venovať rodine, známym alebo svojim záľubám. Takýmto spôsobom sa dá vybudovať celkom slušný pasívny príjem.

 

Nevýhody info-podnikania

Asi pre vás nebude žiadnym prekvapením, že aj info-podnikanie má svoje nevýhody. Na to, aby ste produkty mohli predávať, musíte mať aj určité predpoklady. Nie je to práca pre každého. Materiály aj obsah produktov musia byť na vysokej úrovni a nemalo by to byť nič, čo sa dá jednoducho a bezplatne nájsť na internete. 

 

Takýchto „pánov podnikateľov“ už bolo habadej, a nikdy to nedopadlo dobre. Takíto ľudia sa nikdy nemôžu považovať za skutočných odborníkov a autority vo svojom odbore. Väčšina z nich vie, že ich info-produkt je nekvalitný šmejd, ktorý neponúka nič hodnotné a prínosné, no aj napriek tomu to predávajú ďalej. Cieľom takýchto info-podnikateľov nie je nič iné ako vytiahnuť z ľudí prachy. Čiastočne narážam napríklad aj na rôzne projekty typu ,,ukážem ti, ako sa stať milionárom, ako zarobiť peniaze na internete“ a podobne. Do samostatnej kategórie by som zaradil podvodné info-weby o online rulete (ako vypadá taký podvodný web si môžete prečítať v článku - príklad podvodného webu o online rulete), online tipovaní a online obchodovaní, ktoré lákajú na rýchle zbohatnutiepritom uvádzajú polopravdivé až klamlivé informácie, len aby obrali ľudí o peniaze. Aj keď v tomto prípade nejde o info-podnikateľov, ale skôr affiliate partnerov. Zhovädiť a zneužiť sa dá úplne všetko, je to len a len o morálke človeka.

 

Ak sa chcete pustiť do podnikania, musíte mať veľkú dávku odvahy a pevné nervy. Nikdy neviete, ako bude váš biznis napredovať a kedy a ako sa rozbehne. Zároveň by ste nemali zabúdať na to, že budete potrebovať riadnu dávku sebadisciplíny a sebakontroly. Pýtate sa prečo? Jednoducho preto, že nemáte nijakého nadriadeného, ktorý by vás kontroloval a usmerňoval, ste na všetko sám/sama a výsledky vašej práce závisia iba od vás. Na začiatku, ale aj neskôr, budete potrebovať mnoho času a úsilia, aby sa váš obchod rozbehol a aby ste si vy mohli vytvoriť nový zdroj príjmov – pasívny príjem. Na určitú dobu taktiež zabudnite na sviatky, oddych a dovolenku. Ešte pred tým, než sa do tohto internetového podnikania pustíte, sa budete musieť naučiť množstvo vecí spojených s publikáciou, písaním, ukladaním produktov, so správnou prezentáciou...

 

V info-podnikaní existujú aj určité chyby samotných podnikateľov. Nikto nie je neomylný, a preto chcem na tieto najčastejšie chyby poukázať, aby ste sa ich vopred vyvarovali. Asi najčastejšou a najzákladnejšou chybou sú príliš vysoké očakávania. Každý začínajúci podnikateľ si myslí, resp. očakáva, že hneď začne produkovať zisky a že od začiatku bude jeho predaj vysoký. Žiaľ, realita býva iná. Začiatky bývajú ťažké, najprv sa musíte dostať do povedomia ľudí a vytvoriť si určité meno.

Keďže je info-podnikanie na internete ešte len vo svojej počiatočnej fáze, často sa stáva, že všetci začínajúci podnikatelia kopírujú už zabehnuté postupy. Skúste sa nejako odlíšiť, aby ste práve vy mohli vyniknúť. A na záver ešte raz dodám, že v oblasti, v ktorej chcete preraziť, musíte byť skutočným expertom. Nikto nemá záujem o základné informácie a o polopostupy.

 

Pár slov na záver

Info-podnikanie je skvelou príležitosťou, ako sa môžete realizovať, robiť niečo, čo vás baví, a dokonca si tým aj zarobiť. Je to priestor pre vás, možnosť, ako odovzdať svoje vedomosti, poznatky a skúsenosti aj iným. Vďaka tomu môžete pomôcť množstvu ľudí a aj sebe. Ale je nepopierateľné, že na začiatok si musíte poriadne premyslieť, či je to odvetvie vhodné práve pre vás.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. Ak máte nejaké otázky, postrehy či pripomienky, neváhajte napísať do diskusie. Taktiež sa nebojte podeliť o svoje skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ako zarábať cez Amazon – článok je venovaný najväčšiemu predajnému portálu na svete - Amazonu. Dozviete sa v ňom pár zaujímavých informácií a tipov, ako začať, ako si vybudovať vlastnú značku a ako predávať vlastné produkty.

 

Zarábanie na doménach - v článku sa dozviete, akými spôsobmi získať luxusné domény a pár možností, ako na nich zarobiť, t.j. parkovanie a predaj domén.

 

Spisovateľ na prenájom – ďalším spôsobom, ako si zarobiť na internete, je tzv. ghostwriting. V článku sa dozviete, čo to ten ghostwriting vlastne je a aké sú výhody tohto biznisu.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Info-podnikanie u nás

Dátum: 14.09.2016

Vložil: dorota

Titulok: prd vedia

áno áno, infoprodukty, na jeden taký som naletela, zaplatila 100 eur a dozvedela som sa to, čo v ktorejkoľvek prednáške z tej oblasti ktorú som sledovala na youtube ZDARMA. Sú to novodobí šmejdi ktorí si niečo trochu naštudujú a už sa tvária ako odborníci, ale prd vedia

Dátum: 26.11.2015

Vložil: Pán anonymný

Titulok: 123

Nj mohol by to byť vcelku zaujmavy biznis, len treba vymyslieť nejaký ten infoprodukt, ktorý by mohol byť aj prospešný. Mám ten pocit, aspoň čo sledujem internet, že v tomto podnikaní letia skôr info produkty o tom ako tvoriť infoprodukty, ebooky o tom ako tvoriť ebooky a podobne :D.

Dátum: 25.09.2015

Vložil: Stanley

Titulok: vymyvaci mozgov

Ja si nemozem pomoct, ale mne to ti info „podnikatelia“ pridu ako jedna velka banda smejdov a podvodnikov. Iste niekto mi povie aby som nehadzal vsetkych do jedneho vreca. Urcite sa daju najst ludia ktory ponukaju kvalitne info produkty za dobru cenu, no ja som doposial narazil len na idiotov ktory chcu zhohatnut co najrychlejsie a predavaju vsakolake kurzy na zbohatnutie, ako podnikat atd.... napriklad teraz podnikanie na amazone... A mazu med okolo ust a vymyvaju mozgy...Cest vynimkam...

Dátum: 07.10.2015

Vložil: Businessman

Titulok: Re:vymyvaci mozgov

Ja som naopak narazil na vela uzitocnych skoleni a infoproduktov ktore splnili to co som od nich ocakaval a musim povedat ze to stalo za tie peniaze. Netreba len verit kazdemu kto pyta od teba peniaze a slubuje ze ti vysvetli ako zarabat miliony. Pametam sa v susednom Cesku na cloveka ktory vytvoril pre seba super biznis. Tusim ze sa to volalo milionove imperium. A ten clovek ktory ho vytvoril sa volal David Kirs. Jeho kurz som sice neabsolvoval ale jeden moj znamy hej. Povedal mi ze zbytocne vyhodene peniaze. Len sluby ako budu vsetci milionary bla bla bla. Akurat sa po nom naklonovalo stovky dalsich ktory odrbkavaju a tahaju z ludi peniaze. Napriklad taky Jiri Vokac Cmolik.. To je riadny komik. Ten snad robi uz 50 projekt. Robil neurorestart a par dalsich blbosti. Ale nebudem ich tu rozoberat a hejtovat. Od takych ludi by som si urcite nikdy nic nekupil. Takze tak...

Dátum: 03.05.2016

Vložil: Katka

Titulok: Re:Re:vymyvaci mozgov

Ja osobne som absolvovala viacero online kurzov a vždy mi to za tie peniaze stalo. absolvovala som aj Milionove imperium u Davida Kirša. Podla mňa je to úžasny človek, veľmi mudry a vzdelany a odovzdal nam kopec vedomosti. Je uz len na každom človeku, čo s tymi vedomosťami urobi. Pokiaľ niekto zabsolvuje kurz a potom očakava, že sa to cele urobi za neho a on sa stane milionarom,tak takto to nefunguje. každy musi preto pohnuť zadkom. Ale to sa už ľuďom nepáči a radšej nadávajú na tých,čo to dokázali.
Neurorestart u Čmolika som tiez zabsolvovala a tiež to stalo za to. zaleží na každom,ako získané vedomosti prevedie do praxe. oni do toho dávajú maximum. Len mnohí ludia očakávajú, že sa stane zázrak bez ich pričinenia :-)

Dátum: 30.05.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Re:Re:vymyvaci mozgov

U niektorých infopodnikateľov je však problém, že sľubujú aj nemožné, len aby dosiahli zisk. Teraz konkrétne nenarážam na Čmolika, ani Kirša, ale skôr na tých, ktorí sľubujú zarábanie ľahkých peňazí.

Dátum: 31.08.2016

Vložil: SixtyNine

Titulok: Re:Re:Re:vymyvaci mozgov

Mozes nam prezradit, ako ako si nalozila so ziskanymi "vedomostami", ako si ich previedla do praxe? A kolko stali dokopy tie kurzy u Kirsa a Cmolika?

Dátum: 05.12.2019

Vložil: marek

Titulok: Re:Re:Re:Re:vymyvaci mozgov

Už len to že si kúpila ten kurz za 1000€ je odrb pretože si z toho hovno mala a ešte vecsie hovno ponukas ďalej celý davidko kirs aj s jeho bandou to robí zámerne aby z každého vycucli co najviac vymyli ludom mozgy a nič neziskali...kirs je cista kópia z Ameriky

Dátum: 20.10.2015

Vložil: elena

Titulok: Re:vymyvaci mozgov

Ludia neverte týmto podvodníkom sú to okrádači neponúkajú prácu len peniaze ktoré im dáte za tzv.prácu nikdy neuvidíte ako aj ja preto vás varujem nikomu nič nedávajte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pridať nový príspevok