Pracovné pozície v oblasti online marketingu

Online marketing je odvetvie marketingu, ktoré súvisí s nástupom internetu. Ako pri klasickom marketingu, tak aj v tomto prípade je strategickým cieľom osloviť čo najviac potenciálnych klientov, a tým získať čo najviac zákazníkov pre danú spoločnosť. Slovo online hovorí iba o tom, že celá reklamná kampaň prebieha na internete. Zachytili ste už množstvo reklám na sociálnych sieťach či na youtube, prípadne na rôznych internetových stránkach a magazínoch? Áno, toto všetko je online marketing. Tento typ marketingu sa ešte delí na ďalšie druhy, čím sa rozširujú aj možnosti zamestnať sa. V tomto článku vám postupne predstavím všetky pracovné pozície, ktoré je možné vykonávať z pohodlia domova.

 

Social marketing

Možnosti propagácie produktov a služieb na sociálnych sieťach.

Social marketing, inak nazývaný aj marketing na sociálnych sieťach, je jednou z hlavných oblastí reklamných kampaní. Ako už vyplýva zo samotného názvu, sociálny marketing sa využíva na sociálnych sieťach, ako napríklad Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Badoo, Google+ a podobne. Ale nielen to, ide o komunikáciu na všetkých typoch sociálnych médií. To znamená aj blogy, mikroblogy, wiki či diskusné fóra. Táto forma online reklamy má obzvlášť pozitívne výsledky. Pýtate sa, prečo? Jednoducho preto, že dáva možnosť osloviť naraz veľké množstvá ľudí. Predsa len, kde sa to hemží veľkým počtom potenciálnych zákazníkov, tam je aj záujem firiem propagovať svoje produkty či služby. No a to je zaujímavá príležitosť pre vás nájsť si prácu, ktorú je možné vykonávať aj doma.

 

Facebook manažér – jeho hlavným pôsobením je sociálna sieť Facebook. Na sieti má na starosti stránku nejakej firmy alebo komunitu, o ktorú sa stará. To znamená, že túto stránku spravuje – pridáva príspevky, vyberá vhodné a nevhodné témy, komunikuje s členmi skupiny, pridáva statusy, vyhlasuje súťaže a podobne. Veľkou výhodou je, ak má dotyčný záujemca výborný prehľaď o Facebooku, je komunikatívny a má slušné jednanie. Tiež nie je na škodu, ak ho okolie pokladá za „spamera“, to je ten, čo aktívne komentuje statusy.

 

Špecialista sociálnych sietí – ide o podobnú pozíciu ako facebook manažér. Špecialista nesie zodpovednosť za obsah na sociálnych sieťach aj na webovej stránke. Okrem toho má na starosti nastavovanie PPC reklamy, vyhodnocovanie efektivity online kampaní, vedenie a vyhodnocovanie štatistík, analýzu návštevnosti webovej stránky a v neposlednom rade určovanie nových stratégií reklamy, ktoré podporia predaj produktov či služieb.

 

E-mail marketing

Tento typ marketingu je priamou formou prezentácie firmy, ktorá využíva na šírenie reklamy a informácií e-mail. Určite to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Na váš súkromný e-mail vám z času na čas príde nejaká reklama, alebo keď nakupujete z nejakého internetového obchodu, tak vám potom zasielajú reklamné e-maily. Toto všetko je e-mail marketing. Tento typ marketingu je pre firmy opäť veľmi dôležitý, pretože dáva možnosť oslovovať množstvo ľudí v pomerne krátkej dobe a za minimálne náklady. Aj v tejto oblasti sa dá nájsť uplatnenie, a to na pracovnej pozícii e-mail marketing specialist.

 

E-mail marketing špecialista – náplňou práce je budovať efektívnu komunikáciu s klientmi firmy a oslovovanie potenciálnych zákazníkov. Špecialista navrhuje stratégie e-mailingu, riadi kampane na podporu predaja, má na starosti databázu kontaktov (e-mailov) a jej neustále dopĺňanie. Ďalej tvorí a upravuje texty obsiahnuté v emailovej správe a rozosiela ich potenciálnym zákazníkom. Zároveň vyhodnocuje efektívnosť jednotlivých kampaní a aktívne sleduje novodobé trendy v oblasti e-mail marketingu.

 

Content marketing

Ďalšou osobitou oblasťou je content marketing, inak nazývaný obsahový marketing. Tento druh marketingu je zameraný na špecifický spôsob komunikácie so zákazníkmi. Jeho podstata spočíva v tom, že firma sa orientuje na problémy svojich zákazníkov. V podobe kvalitných článkov, PR textov a vzdelávacích kampaní firma vzdeláva svojich zákazníkov o probléme, ktorý sa dá vyriešiť ich produktom. Môže ísť aj o blog, odborné články či televízne relácie. Ako príklad si môžeme uviesť predajcu pneumatík. Ten na svojej internetovej stránke zverejní článok o tom, ako jazdiť počas zimy. Okrem toho tam pridá zaujímavé video, k akým situáciám môže dôjsť počas jazdenia a podobne. Na záver uvedie určité porovnanie produktov a veľmi nenápadne poukáže na svoj produkt. A práve to je spôsob, ktorým vyvolá po svojich pneumatikách dopyt. Aj v tejto oblasti existuje viacero možností zamestnania sa.

 

Obsahový marketing špecialista – ide o pracovnú pozíciu, na ktorej človek zodpovedá za kvalitu obsahu na webovej stránke. Čiže komunikuje s copywritermi, ktorí tvoria obsah, rozhoduje o vhodnosti navrhovaných tém, sleduje štatistiky efektivity, pripravuje nové stratégie a kampane. Jednoducho povedané, stará sa o všetko, čo súvisí s obsahom webu danej firmy.

Kniha

Copywriter – na to, aby mala firma na svojich stránkach kvalitný a plnohodnotný text, potrebuje niekoho, kto im tieto texty bude písať. A to je práve copywriter. O tejto práci som už písal niekoľko článkov, takže ak chcete vedieť viac, môžete si prečítať článok  ako a kde sa môže copywriter uplatniť . A pre to, aby ste mohli písať kvalitné texty, nemusíte sedieť v kancelárii, takže svoju prácu môžete zase vykonávať z pohodlia domova.

 

Copyeditor/Copywriter – niektoré firmy dokonca ponúkajú kumulovanú funkciu. Ide o spojenie dvoch funkcií, a to copywritingu a editorstva. Takže okrem toho, že budete písať články a všetky texty potrebné pre webovú stránku, budete mať na starosti aj kontrolu iných článkov - prepisovanie a ich umiestňovanie na web, no a taktiež kontrolu gramatiky a štylistiky.

 

Affiliate marketing

A sme pri ďalšej oblasti internetového marketingu. Affiliate je anglické slovo a v preklade znamená pridružená osoba - partner. Okrem spomínaného názvu sa často stretnete aj s názvom affiliate systém, provízny predaj alebo partnerský program. Je to v podstate jedno a to isté.

 

Affiliate marketing je forma online reklamy, pri ktorej nejaká firma, eshop ponúka majiteľom webových stránok, blogu, tzv. affiliate partnerom, finančnú odmenu za privedenie potenciálneho zákazníka, ktorý na webových stránkach firmy, eshopu vykoná nejakú činnosť (napríklad nákup výrobku, služby, zaregistrovanie sa, niekedy stačí, keď zákazník na stránku vôbec príde a pozrie si ju a pod.). Väčšinou každá firma, ktorá sa svoje výrobky rozhodla propagovať na webových stránkach partnerov, potrebuje nejakého manažéra, ktorý sa bude o všetko starať.

 

Affiliate manažér - jeho najdôležitejšou úlohou je práca s partnermi. Stará sa teda o existujúcu sieť affiliate partnerov, komunikuje s nimi, vymýšľa nové motivačné súťaže, zabezpečuje odmeňovanie a výplaty pre partnerov, pripravuje bannery pre kampane a celkovo im zabezpečuje podporu. Okrem toho aktívne vyhľadáva nových partnerov, ktorí vlastnia kvalitné webové stránky, blogy vhodné na propagáciu produktov či služieb firmy. Manažér nemusí propagovať kampane.

 

Affiliate partner – ako už bolo spomínané vyššie, nie je to zamestnanec firmy. Je to v podstate obyčajný človek, ktorý vlastní nejakú webovú stránku (nie je to podmienka) a má záujem zarobiť si peniaze propagovaním produktov či služieb nejakej spoločnosti. Pre partnerov som pripravil samostatnú kategóriu affiliate marketing z pohľadu partneraSekcia bude v budúcnosti obsahovať až 7 článkov.

 

SEO marketing

Čo je to SEO a čo je jeho cieľom.

Pojem SEO je skratkou anglických slov Search Engine Optimization a spadá pod oblasť SEM (Search Engine Marketing). Cieľom SEO marketingu je zvýšenie kvality návštevnosti a hlavne zvýšenie počtu návštevníkov webových stránok. Vďaka SEO by sa mala dosiahnuť čo najlepšia prirodzená pozícia vo vyhľadávačoch. Kúzlo tohto efektívneho marketingového nástroja, vďaka ktorému sa môžu internetové stránky spoločností, e-shopy najrôznejších produktov a magazíny so širokou škálou tém dostať na popredné miesta v prirodzených výsledkoch vo vyhľadávačoch, spočíva v bezplatnom umiestnení odkazov vo vyhľadávačoch (Google, Seznam, Bing atď.).

 

Nespornou výhodou SEO marketingu je kvalitné zacielenie na cieľové skupiny potenciálnych zákazníkov. Stačí, keď si niekto do vyhľadávača zadá kľúčové slovo (napr. zárobok, zárobok na internete atď.), a ak má firma optimalizovaný web, získa skvelú pozíciu vo vyhľadávači a stránky sa tak zobrazia v popredných líniách. A pravdou je, že táto reklama je oveľa účinnejšia ako bannery (obrázková reklama).

 

Niet sa teda čomu diviť, že SEO marketing je skutočne žiadaný. Každá firma túži po zviditeľnení a po efektívnej reklame, vďaka ktorej sa dostane na popredné miesta vo vyhľadávačoch. Avšak stránky, ktoré sa dostávajú do popredia, sa tam nedostanú len tak náhodou. Je potrebné, aby sa o ich pozíciu postaral SEO špecialista.

 

SEO špecialista - popredným odborníkom v oblasti SEO je SEO špecialista. Jeho náplňou práce je tvorba analýz technického spracovania webových stránok a jeho hlavným cieľom je optimalizovať tieto webové stránky pre vyhľadávače. SEO špecialista má upozorniť na chyby a poukázať na zmeny, vďaka ktorým by web stránka firmy dosiahla lepšie indexovanie vo vyhľadávačoch. Tieto prípadné zmeny potom vykoná spoločne s programátormi.

 

Linkbuilder - ďalším odborníkom na oblasť SEO marketingu je linkbuilder, ktorý má veľa kontaktov a k tomu aj dobrý prehľad o trhu klienta. Mal by byť kreatívny a komunikatívny. Jeho práca je o budovaní kvalitných spätných odkazov a taktiež odstraňovaní nevhodných spätných odkazov z minulosti, ktoré môžu byť pre web firmy škodlivé.

 

PPC marketing

Dôležitou oblasťou online marketingu je v neposlednom rade PPC marketing, ktorý jednoducho označuje internetovú reklamu platenú za kliknutie. Typ tohto marketingového nástroja a odborníci na PPC marketing sú stále vyhľadávaní, pretože pri PPC marketingu inzerent neplatí za umiestnenie reklamy, na ktorú by nikto neklikal, či za počty zobrazenia. Platba prebieha až za reálne privedených návštevníkov. PPC marketing sa uplatňuje formou krátkych textových správ, ale môže ísť aj o bannerovú reklamu na Facebooku či o kontextovú reklamu.

 

PPC špecialista - odborníkom na PPC marketing je PPC špecialista, ktorý zakladá a nastavuje kampane v reklamných systémoch. Najčastejšie pracuje so systémami AdWords, Sklik alebo Facebook Ads. PPC špecialista vytvorené kampane pravidelne kontroluje a v závislosti od výsledkov upravuje. Cieľom práce PPC špecialistov je podpora návštevnosti, viditeľnosti či predajnosti.

 

Pár slov na záver

Ako vidíte, možností, kde sa dá v online marketingu uplatniť, je neúrekom. Pracovných pozícií je ešte viac, ale tým sa budem venovať v nasledujúcich článkoch. Okrem toho, nepopierateľnou výhodou všetkých pracovných pozícií je fakt, že ich môžete vykonávať z pohodlia domova, samozrejme, ak vám to zamestnávateľ povolí. Ak nie, môžete si založiť živnosť a byť ,,na voľnej nohe“. Zákazky si však budete musieť vyhľadávať sami. 

 

Určite ste sa zamysleli nad tým, kde by ste takéto pracovné ponuky mohli nájsť. Možností je neúrekom. Dajú sa nájsť napríklad na rôznych inzertných serveroch, ako aj na portáloch venovaných samostatne internetovému marketingu (článok o portáloch plánujem napísať v blízkej budúcnosti). Okrem toho, aj na mojej stránke zverejňujem aktuálne ponuky práce na doma, takže dopyt po službách tohto charakteru môžete sledovať aj v kategórii  ponuky práce pre online marketérov .

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s online marketingom? Budem rád, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Online marketing

Dátum: 30.07.2017

Vložil: Creeo

Titulok: Asi najzaujímavejšie

Veľmi zaujímavý je affiliate marketing a z toho najmä Affiliate partner. Dnes sú affiláci, ktorý dokážu mesačne zarobiť tisíce eur a to prácou z domu. Samozrejme musia byť šikovný a ovládať celkový online marketing. A samozrejme musia mať dobrý nápad ako taký affil web urobiť. Najviac idú asi recenzné weby. Ďalšou veľmi zaujímavou vecou z tohto zoznamu je SEO marketing, ktorý ale treba vedieť robiť, keďže môže pomôcť no aj uškodiť. Ale je to niečo čo má budúcnosť. Každá stránka, každý eshop chce mať návštevnosť a dobré pozície vo vyhľadávaní. Takže perspektíva je tu veľká. Pozície SEO špecialistov sú dobre zaplatené a stále žiadané napríklad aj tu www.creeo.sk

Dátum: 04.07.2017

Vložil: Jaroslav

Titulok: marketing

Ahojte, ja mam pozitívne skúsenosti s agentúrou https://visibly.sk/

Dátum: 01.10.2016

Vložil: Pavel

Titulok: A čo ďalej?

Veľmi dobrý a poučný článok, ktorému chýba len jedna vec a to je rada, ako postupovať v tej ktorej činnosti. To znamená nasmerovanie na najlepších učiteľov, školiteľov, inštruktorov a možno aj inštitúcie, ako sú školy. agentúry a podobne. Pretože mladý človek, neznalý tej ktorej problematiky sa len ťažko zorientuje a to ho následne odradí a znechutene prepne na nejakú hru a pokračuje v zabíjaní času.

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:A čo ďalej?

Ďakujem.

Plánujem do budúcnosti aj pre túto tému ďalšie články, a to:
- zoznam portálov, na ktorých sa dajú sledovať ponuky práce, prípadne zákazky pre frelancerov. Jednoducho taký užitočný zoznam portálov, facebookových skupín atď. Niečo podobné, ako som vytvoril pre copywriterov, grafikov či programátorov.

- užitočné aplikácie pre online marketérov.

- literatúra na online marketing.

Dátum: 27.11.2015

Vložil: Sabča M.

Titulok: Kurz, školenie

Mno niektoré pracovné ponuky znejú zaujímavo, hlavne ten facebook marketing. Na facebooku sedím stále, som ukecaná :D, to yb bolo pre mňa. Len tu prax kde by som mohla získať. Som študentka VŠ a pár koruniek navyše by sa šiklo. Neexistujú na to nejaké kurzy, školenia?

Dátum: 05.12.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Kurz, školenie

Určite existujú, treba len hľadať. Nebude lepšie zakúpiť si nejakú knihu?

Pridať nový príspevok