Pasívny príjem v roku 2024 - 28 tipov, ako si ho môžete vytvoriť aj vy

Ilustračný obrázok s nadpisom, ako si vybudovať pasívny príjem. Ide o niečo, o čom počul snáď už každý. Nemusieť toľko pracovať, venovať sa viac svojim koníčkom, netráviť celý život len v kancelárii. Samozrejme, je za tým dlhá cesta, ale začať môžete pokojne ešte dnes. Poďme si prejsť všetko okolo pasívneho príjmu, jeho budovania a prípravy. Súčasťou nášho náhľadu budú aj niektoré tipy, na ktoré sa môžete zamerať. Nepatrí sem iba obchodovanie s akciami, ale aj mnoho ďalších foriem investícií.

 

Vždy je potrebné, aby vaše portfólio netvorila iba jedna jediná položka. Ak si chcete zaistiť dlhodobý príjem, mali by ste myslieť na roky dopredu a systematicky pracovať na svojej budúcnosti. Nie je to však ľahké, každý človek s podobnou víziou sa musí veľa učiť. Ale odmena je skutočne sladká.

 

Pasívny príjem a finančná sloboda

Doplnok k vášmu hlavnému príjmu alebo úplná finančná sloboda? Iste, nič nie je vylúčené, záleží len na tom, koľko času a energie investujete. Existuje mnoho populárnych modelov, podľa ktorých môžete postupovať. Bolo by ale chybou, ak by ste sa spoľahli len na ne. Pasívny príjem, ktorý bude skutočne generovať zaujímavé zisky, sa totiž nedá stavať len z jednej tehly, ako by určite dodal klasik. Pamätajte si, že nič na svete nie je zadarmo. Finančná alebo časová investícia je spočiatku vždy nutná a ak sa k nej pridá dobrý nápad a skúsenosti, potom platí, že nič nie je nemožné. Bohatí ľudia si vážia čas, ktorý majú. A dobre vedia, že k nim peniaze neprídu len tak, ale je potrebné určité úsilie. Koľko hodín obetujete, je už len na vás.

 

Premyslite si svoju stratégiu a začnite budovať príjem, ktorý sa zaobíde aj bez vašich priamych zásahov na dennej báze.

 

Najväčšie výhody a nevýhody pasívneho príjmu

Potešiť vás môže finančná sloboda, ktorá je spojená s príjmom mimo tradičného zamestnania. Niektoré formy pasívnych príjmov majú veľký potenciál. Keď si správne vyberiete a investujete svoj čas a peniaze, dočkáte sa úspechu. Diverzifikáciou rozložíte riziká a ak by jedna príležitosť nevyšla, budete mať ešte ďalšie želiezka v ohni, ktoré majú potenciál preraziť.

Samozrejme, že sú tu aj isté riziká. Investícia môže zlyhať, nebudeme si nahovárať, že všetko dopadne len dobre. Vybudovať si pasívny príjem vyžaduje zručnosti a znalosti v odboroch a je to aj časovo náročná úloha. Niekedy si to pri štarte žiada pomerne veľkú investíciu. Preto starostlivo zvážte všetky pre a proti, ktoré nájdete. Poraďte sa aj s priateľmi, dajte tiež na dobré rady zo strany odborníkov.

 

O ktorých variantoch pasívnych príjmov môžete do budúcna premýšľať?

 

Vybudujte web a zarábajte vďaka reklame

Toto je variant, ktorý napadne snáď všetkým, ktorí niekedy pracovali online. Dosah internetu je priam magický, čo skrýva značný potenciál. Malo by v každom prípade ísť o web, ktorý nebude vystavaný na momentálnom spoločenskom hite, kde hrozí, že záujem pravdepodobne čoskoro opadne.

Dôležitá je tu hlavne nadčasovosť. Vaše osobné stránky, blog, na ktorom budete písať o novinkách zo sveta, venujte sa výlučne tomu, čo vás baví.

 

Zohnať si inzerenta môže byť časovo náročnejšie, ale aj finančne zaujímavejšie, prípadne vyskúšajte reklamný systém od zavedených firiem typu AdSense, Sklik, eTarget. Starať sa budete len o doménu a veci s ňou spojené.

 

Záleží na počte návštevníkov na webe a jeho zameranie. Nemalo by byť príliš úzke, aby ľahko pritiahlo ďalších a ďalších fanúšikov.

 

Pamätajte na to, že online obsah vytvára obrovský oceán. A vy chcete byť rybou, ktorá sa v ňom uživí a bude mať potenciál rastu.

 

osobná franšíza

P2P pôžičky

Požičiavajte peniaze bez prostredníka. Mnoho ľudí nechce pôžičku v banke, ale radšej si požičia na podnikanie alebo iné veci formou peer-to-peer, čo je v posledných rokoch veľmi populárna voľba. Podobným spôsobom fungujú aj investície P2B (teda peer-to-business), keď investujete do rôznych spoločností a môžete vložiť už relatívne malé sumy. A čo takto diverzifikovať si svoje portfólio a nájsť si ďalší zdroj pasívneho príjmu?

Z môjho pohľadu je to jedna z najzaujímavejších možností, ako získať pasívny príjem. V článku Veľké porovnanie všetkých firiem zameraných na kolektívne investovanie formou P2P nájdete viac informácií.

 

Napíšte nejaký eBook (online knihu)

Ďalší variant, s ktorým budete robiť to, čo vás baví. Je pravdou, že eBook je dnes veľkým hitom a online platformy zarábajú vďaka nim viac a viac peňazí. Ponúknite svoje znalosti, rozšírte obzory svojim čitateľom. Môže ísť o čokoľvek, od cestopisu po kuchárku, záleží hlavne na vašom pláne a aj osobnej miere fantázie.

Kto má veľkú predstavivosť, získava značnú výhodu už na začiatku a môže potom pracovne veľmi rásť. Rozumiete nejakej téme veľmi dobre? To je plus, pretože iní ľudia jej vôbec nerozumejú a zaplatili by, ak by ste im všetko vysvetľovali pútavou formou. A potom je to ľahké, publikujte to na svojom blogu, pošlite na Google Play alebo podpíšte dohodu s inými webami za províziu. Možnosti sú rôzne.

 

Vytvorte vlastnú audioknihu 

Môže to byť podobná téma, ako v prípade eBooku. Len ju rozdelíte do rôznych platforiem. Niektorí ľudia totiž radi čítajú a iní zase s obľubou počúvajú. Napríklad v aute pri dlhých cestách po diaľnici, ak nechcú len spoločnosť obyčajného rádia. Aj preto existujú audioknihy v takom množstve. Trh je pestrý, to síce áno, ale ak ponúknete atraktívny hlasový prejav alebo poznáte niekoho, koho hlas sa dobre počúva, choďte do toho!

 

Osobný blog a affiliate marketing

Je to jednoduché, budete propagovať na svojom blogu určitú službu alebo výrobok, po kliknutí a nákupe návštevníka blogu vám bude patriť dohodnutá provízia. A nemusí byť len jednorazová, môže trvať dlhšie obdobie. Affiliate marketing rozhodne nie je v plienkach, je to dokonca odporúčaný spôsob, ako urobiť svoj web konečne zárobkovým. A nemusíte sa ani príliš snažiť, stačí len pravidelne aktualizovať obsah a tvoriť podnetné a zaujímavé texty, ktoré ľudia radi čítajú.

 

Prenájom nehnuteľností

Kto má voľné peniaze, môže kúpiť byt, ktorý potom bude prenajímať. Pokiaľ je ročný výnos rádovo niekoľko percent, dá sa očakávať, že ak sa bude dariť, byt bude napríklad za dvadsať rokov splatený. Pritom je takmer stopercentná istota, že sa jeho hodnota v tomto časovom horizonte zvýši, výkyvy trvajúce rok alebo dva neberte do úvahy.

Toto je skutočne dlhodobá záležitosť! A pozor, spravovanie nehnuteľnosti môže byť niekedy náročné! S hľadaním nájomcu pomôžu realitné portály, ako sú Nehnutelnosti.sk, Sreality alebo zahraničné portály Booking.com a Airbnb.com.

 

Mohlo by vás zaujímať:

V článku Ako zarábať na nehnuteľnostiach nájdete viac možností. Nemusíte vlastniť žiadnu nehnuteľnosť.

 

Tvorba videí na YouTube sa počíta

Sú obľúbené, všetci ich radi sledujú a téma je len na vás, dôležité bude, aby video oslovilo široké publikum a prinášalo vám ďalšie a ďalšie zhliadnutia. Videá na YouTube sú populárnou témou, nahrávať ich môže každý, aj keby ste ich vytvárali skôr pre zábavu. Prečo by ste potom nemohli na nich zarábať? Príjem z reklamy môže byť veľmi atraktívny. Vytvárať videá môžete doslova o čomkoľvek.

 

Zamerajte sa na sociálne siete

Mať dostatok fanúšikov, vytvárať obsah, robiť niečo, čo je naozaj vidieť. Je jedno, či sa zameriate na Facebook, Instagram alebo iné v dnešnej dobe obľúbené sociálne siete. Cieľom je pritiahnuť obecenstvo a neocitnúť sa v hľadáčiku pre rozpory so všeobecne platnými zásadami pre sociálne siete. Vyberte si preto tému, ktorá pobaví, ale neurazí.

 

Predávajte licencie na svoje fotografie

Ak ste nadšení amatérski fotografi, ukážte svoje umenie svetu! Predaj licencií na vaše fotky na stock weboch/vo fotobankách je dobrým nápadom, ako si zaistiť pasívny príjem. Zvlášť ak pôjde o kvalitné snímky, ktoré sa môžu stať súčasťou rôznych internetových magazínov. Stačí umiestniť vaše dielo do nejakej fotobanky, akou je napríklad Shutterstock, a počkať si na províziu.

Viac informácií o tejto príležitosti si môžete prečítať v článku Ako si zarobiť fotografovaním.

 

Mobilné aplikácie zmenia váš život

Niečo, čo je šikovné, ušetrí čas a potrebuje to každý. Áno, mobilné aplikácie! Úplne každý, kto má chytrý telefón, si ju môže stiahnuť, to všetko za menší licenčný poplatok. Pokiaľ nie ste skúseným programátorom, určite nájdete v okolí niekoho, kto si s touto úlohou poradí. Dôležitý je hlavne váš nápad.

Reklamy alebo predaj? Záleží na tom, čomu dáte prednosť. Používatelia si dnes priplácajú za aplikácie bez reklám, je to bežná prax. Téma je na vás, ide jednoducho o to, aby išlo o zaujímavú aplikáciu, ktorá na trhu „chýba“.

 

Tvorba podcastov

Podcasty sú populárnym spôsobom, ako dačo oznámiť, ako šíriť obsah a zároveň zarábať na reklame. Zoženiete na svoje podcasty podporu patrónov? Aj vďaka nim môžete získať nemalý pasívny príjem. Kvalitný obsah a široká základňa poslucháčov sú na prvom mieste. Predaj tovaru, predplatné a tiež zopár reklám, ktoré nepôsobia nútene, to všetko môže byť zdrojom príjmov, keď začnete tvoriť podcasty.

 

Tvorte a predávajte kurzy online

Internetový kurz, ktorý zvládne každý za jedno popoludnie? Jasne, stačí ho umiestniť na vhodnú platformu a každý predaj vám prinesie zaujímavý zisk.

Online kurzy môžu mať rôznu tematiku, záleží len na vás. Od osobného rozvoja po marketingovú výučbu, môže to byť vzťah k financiám, výučba cudzích jazykov, môže ísť o umenie fotografie alebo o poučné videá, ako pestovať zeleninu a ovocie. Stačí si len vybrať to, čo vás obohacuje a k čomu máte už dlhý čas pozitívny vzťah. Viete niečo, čo iní nie? Nemusíte chodiť k ľuďom domov ako lektor. Ušetrite si cestu a nahrajte inštruktážne video, ktoré bude vaším pasívnym príjmom dlhé roky.

 

Webové stránky s predplateným obsahom

Členstvo v klube, to znie dobre. Pokiaľ vám budú čitatelia platiť za prémiový obsah, ide o ukážkový pasívny príjem, ku ktorému potrebujete len hodnotné články. Nič na svete nie je zadarmo a za kvalitu sa platí.

Dajte si ale záležať. Musíte ľudí presvedčiť, aby k vám chodili pravidelne a každý mesiac obnovovali predplatné. Skrátka a dobre, obsah, ktorý zaujme na prvý pohľad, taktiež vyhráva.

 

Viete, čo je to dropshipping?

Minimum počiatočných nákladov, ale aj pomerne nízka marža. Záleží na prioritách, ktoré máte, ale práve s dropshippingom môžete začať a vyskúšať si, ako v reáli funguje pasívny príjem.

Nepotrebujete sklad, princíp je jednoduchý. Prevádzkujete obchod, objednávku odovzdáte dodávateľovi a ten doručí tovar na adresu zákazníka. Jednoducho a s minimálnym rizikom. Podnikať sa dá odkiaľkoľvek, kde je internet.

 

Skúste sporiaci účet alebo termínovaný vklad

Zvlášť v čase vysokej inflácie je sporiaci účet dobrý nápad. Ak máte voľné prostriedky a uložíte ich na sporiace konto, ktoré ponúkne ročné zhodnotenie rádovo niekoľko percent, je to pasívny príjem ako vyšitý.

Starostlivo si prečítajte podmienky banky a v čase, keď sa začnú úroky znižovať, zase peniaze vyberte. Ročné úročenie pod jedno percento je veľmi nevýhodné. 

 

Dividendové akcie

Pokiaľ vložíte peniaze do akcií, ktoré vynášajú pravidelnú dividendu, je to veľmi dobrý nápad na ďalšie roky. Dividenda je vlastne časť zisku, ktorý konkrétna firma vypláca svojim akcionárom. Mnoho spoločností vypláca tieto peniaze aj v čase, keď sa ekonomicky natoľko nedarí, nikde nie je napísané, že dividendy dostanete len v čase rastu. Starostlivo si ale overte, kam vlastne investujete. Dividendová história a tiež detailné informácie o danej spoločnosti sú základom toto, čo si musíte preveriť!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Prečítajte si tiež článok   Pár atraktívnych spôsobov, kde môžete investovať svoje voľné prostriedky   – v článku nájdete iba seriózne firmy, žiadne pyramídy.

 

Investovanie do dlhopisov

Dlhopisy sú cenné papiere, ktoré vydávajú firmy na účely požičania peňazí. Keď teda investujete do dlhopisu, požičiavate financie ich vydavateľovi na vopred dohodnuté obdobie. Ten sa zaväzuje, že vráti menovitú hodnotu, až príde čas – a medzitým vám bude platiť úroky (spravidla raz za pol roka), ktoré rozhodne nemusia byť malé.

 

A čo ak ste hudobník?

Tvorba a následný predaj hudby, to je dobrý nápad, najmä ak máte skutočný talent. Prečo jazdiť stále na plesy a svadby, keď môžete nahrať skladby a potom ich predať na reklamné alebo dokonca filmové účely? Licencia niečo stojí a keď príde úspech, budú tantiémy tvoriť veľkú časť vašich pasívnych príjmov.

 

Garáž alebo parkovacie miesto na prenájom

Ak máte voľnú garáž alebo parkovacie miesto, bola by škoda, aby ste s týmto nehnuteľným majetkom neobchodovali. Rovnako tak môžete do garáže investovať a zaistiť si dlhodobo nájomníka, ktorý u vás bude parkovať svoje vozidlo. Ide o stabilnú investíciu, o ktorú sa nemusíte príliš starať, a aj jej administratíva je jednoduchšia, než je napríklad prenájom bytovej jednotky.

 

Investujte do spoločnosti s budúcnosťou

Poznáte nejakého podnikateľa, ktorý je na začiatku podnikania, ale má podľa vás vynikajúci plán? Alebo firmu, ktorá potrebuje prostriedky na svoj ďalší rozvoj? Malá kaviareň alebo reštaurácia, obchod so zdravou výživou, jednoducho čokoľvek, čo vás zaujíma? Potom sa dohodnite na investícii, vďaka ktorej získate podiel. A potom už len nechajte všetko voľne plynúť, samozrejme, s občasnými kontrolami stavu vecí. Pasívny príjem v podobe výplaty zo zisku si obľúbite, stačí si všetko na začiatku dobre preveriť!

 

Skúste to s predajnými automatmi

Káva alebo cukrovinky, niečo na zahryznutie, ale aj žuvačky. Predajné automaty sú doslova na každom rohu a nikde nie je napísané, že nemôžete byť ich prevádzkovateľom práve vy. Pokiaľ budú na ideálnom mieste, potom bude pasívny príjem na dlhý čas zaručený. Stačí len nájsť niekoho, kto sa o ne dobre postará.

 

Prenájom vášho auta

Prečo by mal váš plechový miláčik tráviť čas v garáži, keď sa môže stať zdrojom príjmov? Existujú platformy, akou je napríklad HoppyGo, kde ho ponúknete všetkým, ktorí chcú krátkodobý prenájom vozidla bez veľkých starostí s papierovaním. Ak viete, že nadchádzajúci týždeň nikam nepôjdete, prečo nenechať vozidlo, aby si zarobilo minimálne na svoju ďalšiu prevádzku?

 

Reklama na vašom aute alebo domu

Môžete poskytnúť časť svojho vozidla na reklamu. Tá môže byť napríklad aj na prívesnom vozíku za vaším autom. Alternatív je veľa, záleží len na tom, aby ste našli spoločnosť, ktorá vám za podobné zviditeľnenie zaplatí.

 

Realitné investičné fondy

Nechcete priamo vlastniť nehnuteľnosť, starať sa o jej údržbu alebo rekonštrukciu, ale napriek tomu vás podobná investícia zaujíma? Riešením môžu byť realitné investičné fondy, s ktorými tieto starosti mať nebudete, vytvoríte si však pravidelný pasívny príjem. Väčšina ziskov sa vypláca formou dividend. A o prenájom alebo ďalšie veci sa starajú skúsení odborníci, samozrejme, za odmenu. Ale žiadne obavy, je to osvedčený model!

 

Crowdfunding nehnuteľností

Do nehnuteľností môžete investovať aj pomerne malé sumy. Stavba nových budov, renovácia existujúcich projektov a potom podiel na príjmoch pre investorov, princíp je vlastne jednoduchý. Keď do crowfundingu nehnuteľností vložíte peniaze, budete potom mať pravidelný pasívny príjem. Nikto netvrdí, že musíte do nehnuteľností vložiť milióny, však?

 

Pestovanie plodín alebo poľnohospodárskych produktov

Pokiaľ vlastníte pôdu, nenechávajte ju úhorom. Dá sa prenajať poľnohospodárom alebo na nej môžete hospodáriť sami. Samozrejme, počiatočná investícia je jasná záležitosť a nebude to úplne „bez práce“, ale odmena je sladká.

Pokiaľ sa vypracujete ako súkromný poľnohospodár, máte veľa možností a navyše získate dobrý pocit, že robíte niečo s ohľadom na udržateľnosť.

 

Investície do kryptomien

Iste, toto je možno pre tých odvážnejších, ale na druhej strane – prečo nemať kryptomeny vo svojom portfóliu? Ich hodnota môže zaznamenať dramatické výkyvy, ale napríklad Bitcoin je kráľom už dlhé roky a zdá sa, že ho nič nezosadí z trónu. Umením je nakúpiť ho v čase, keď jeho cena podstatne klesne. A keď bude jeho hodnota na maxime, potom ho predáte.

 

Podielové fondy

Investícia, ktorá je pre konzervatívne ladených hráčov vo svete pasívnych príjmov. Podielové fondy znamenajú vklad, ktorý bude generovať dlhodobý zisk. Podielové fondy svoje prostriedky investujú do akcií, dlhopisov alebo aj nehnuteľností, sú ich desiatky a záleží len na vás, ktorý z nich si vyberiete do svojho portfólia.

 

Máte už nejaké skúsenosti s niektorou z vyššie spomínaných možností? Ktorá z nich sa pre vás javí ako najlepšia? V čom sa podľa vás oplatí podnikať najviac? Poznáte nejaké ďalšie zaujímavé tipy na získanie pasívneho príjmu, ktoré ste v tejto recenzii nenašli? Napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Pasívny príjem

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok