Výhody a nevýhody práce z domu - pár rád, ako pracovať efektívne

Ilustračný obrázok o tom, aké sú výhody práce na diaľku, resp. práce doma. Práca z domu, resp. práca na diaľku sa stáva čoraz viac populárnejšou a záujem o ňu stúpa z roka na rokako medzi zamestnancami, tak aj medzi zamestnávateľmi. Hlavným dôvodom je fakt, že práca na diaľku poskytuje množstvo výhod pre zamestnanca, ale aj pre samotného zamestnávateľa. V tomto článku by som sa rád venoval práve spomínaným výhodám, ale aj nevýhodám práce z domu a zároveň by som vám rád priblížil niekoľko postrehov a rád, ako pracovať z domu efektívne. Verím, že tento článok bude pre vás nápomocný a možno vám pomôže zlepšiť efektivitu vašej práce. Je určený všetkým tým, ktorí nad prácou z domu ešte len uvažujú ale aj všetkým, ktorí hľadajú spôsob, ako svoju prácu zefektívniť.

 

Práca z domu, práca na diaľku

Ako už vyplýva zo samotného názvu, nejde o prácu vykonávanú na nejakom určenom mieste – vo firme, v kancelárii, ale ide o prácu, ktorú vykonávate v pohodlí vášho domova, prípadne na akomkoľvek mieste mimo kancelárie (napríklad z pláže). Táto práca môže mať rôzne podoby. Môže ísť o prácu vykonávanú na základe dohody (práca popri materskej dovolenke, študentská brigáda či brigáda pre dôchodcu), prácu vykonávanú na základe živnosti, ale pokojne aj o prácu, kde máte riadnu pracovnú zmluvu a ste zamestnancom. Ten, kto má s týmto druhom práce určité skúsenosti vám určite potvrdí, že práca na diaľku je v súčasnosti jedným z najkomfortnejších benefitov, aké vám môže firma ponúknuť.

 

V akých oblastiach môžem pracovať aj z domu?

S masívnym nástupom moderných technológií do zamestnaní ale aj do bežných domácností sa vytvorilo množstvo pracovných pozícií, ktoré sa dokážu vykonávať aj z pohodlia vášho domova. Možno vás to prekvapí, ale tých možností je skutočne veľa. Z domu pracujú rôzny IT pracovníci, grafici, správcovia webov, redaktori, copywriteri, ghostwriteri, tlmočníci a prekladatelia, účtovníčky, doučovatelia, pracovníci z oblasti online marketingu a podobne. Pozícií, ktoré sa dajú vykonávať na diaľku je čím ďalej tým viac a vy si môžete nájsť práve tú svoju oblasť, ktorej sa chcete venovať. Na tejto webovej stránke popisujem mnohé z nich.

 

Pre koho je vhodná práca z domu?

Práca na doma je vhodná pre široké spektrum ľudí. Môžu sa jej venovať mamičky na materskej dovolenke, dôchodcovia, študenti ale aj bežní ľudia. Veľmi často sa stretávam aj s ponukami pre zdravotne postihnutých. Pre tento typ ľudí je práca z domu asi najlepším riešením. Vo väčšine prípadov však ide o kreatívnu prácu (písanie článkov, programátorstvo, grafika...). Nato, aby ste mohli pracovať z domu by ste mali mať aj určité vnútorné nastavenie. Nie každý si na tento typ práce dokáže rýchlo zvyknúť. Ale ako sa hovorí, kto chce, ten si cestu nájde.

 

Výhody práce na diaľku

Home office má množstvo výhod. Asi medzi najzákladnejšiu a najviac obľúbenú výhodu patrí to, že svoju prácu môžete pokojne vykonávať z pohodlia vášho domova. To znamená, že nemáte žiadny pevný pracovný čas a nemusíte za prácou pravidelne dochádzať.

 

Ďalšou veľkou výhodou, ktorú vám poskytuje práca z domu, je flexibilita. Prácu môžete vykonávať kedykoľvek počas dňapodľa toho ako si ju rozplánujete. Dôležitá je iba jedna vec – dodržiavať stanovené termíny. V prípade neočakávaných situácií (napríklad ak vám ochorie dieťa) si nemusíte vybavovať voľno ani OČR-ku, ale pokojne si môžete prácu presunúť.

osobná franšíza

Veľa ľudí, ktorí pracujú z domu si uvedomilo aj to, že nemajú toľko stresu ako pri klasickom zamestnaní. Nemusíte ráno utekať na autobus, alebo sa rozčuľovať v dopravnej zápche iba preto, aby ste náhodou nemeškali 5 minút. Pri práci na diaľku vás nikto nekontroluje kedy začnete pracovať a kedy skončíte. Hlavne nech je práca hotová na čas. Zároveň sa vyhýbate konfliktom s kolegami.

 

Ďalšou dôležitou vecou je úspora času na presuny do a z práce. Keďže svoju prácu vykonávate z domu, šetríte si takto čas, ktorý potom môžete využiť efektívnejšie. 

 

Za výhodu sa považuje i to, že máte väčšiu možnosť sústrediť sa na výkon vašej práce. Prečo? Jednoducho preto, že pri práci vás nevyrušuje žiadny kolega, ani kolegyňa a podobne.

 

Práca z domu je výhodná aj z pohľadu zamestnávateľa. Vďaka tomuto typu zamestnávania môže eliminovať svoje náklady na minimum. Zaujíma vás ako? V prvom rade zamestnávateľ šetrí na nákladoch spojených s prenájmom a prevádzkovaním firemných priestorov. Takisto nemusí nakupovať drahé vybavenie do kancelárií, nemusí prispievať na stravu zamestnancov a podobne.

 

Nevýhody práce z domu

Ako pracovať na diaľku efektívnejšie.

Tak ako všetko, aj  práca na doma  má svoje nevýhody, aj keď podľa môjho názoru výhod je oveľa viac ako nevýhod. Ale pre korektnosť sa musím venovať aj negatívam. Za možno najväčšiu nevýhodu sa považuje absencia sociálneho kontaktu s kolegami. Pri svojej práci totiž neprichádzate do dennodenného kontaktu s inými ľuďmi. Taktiež niekedy chýba spätná väzba, resp. pochvala od nadriadených. Ďalšou nevýhodou môže byť, ale zároveň nemusí, odsúvanie pracovných úloh, či strata pracovných návykov. Avšak tu musím dodať, že tieto možnosti závisia iba od osobnosti daného človeka. U niekoho sa môžu prejaviť, u iného zase nie. Všetko závisí od toho, či viete pracovať efektívne alebo nie.

 

Ani práca z domu teda nemusí byť pre každého, tiež má svoje nevýhody, ktoré pociťujem aj ja. No je to, podľa mňa, ten najlepší benefit, aký môže firma poskytnúť svojmu zamestnancovi.

 

Ako pracovať z domu efektívne?

Pri práci na diaľku je dôležité, aby ste pracovali efektívne. Vďaka tomu nebudete pracovať veľa a svoje zisky môžete dostať na maximum. Preto, aby sa tak stalo, vám prinášam pár vlastných skúseností a postrehov.

 

1. Time management

Najdôležitejšie je správne si rozvrhnúť pracovný čas a dodržiavať ho. Ak si raz za čas nejaký termín posuniete, nič katastrofálne sa nestane, ale nemôže sa to stať pravidlom. Ak si zle zadelíte čas, potom nebudete stíhať svoju prácu vykonávať, čiže nebudete stíhať plniť termíny odovzdania, čo sa určite odzrkadlí na vašom zárobku. 

 

Ideálne je stanoviť si napr. týždenný pracovný plán, t.j. určiť si presné časy, kedy sa budete venovať práci a dodržiavať ho. Samozrejme, v prípade potreby si ho môžete upraviť, ale pamätajte, že vynechaný čas musíte nahradiť.

 

2. Pracovné prostredie

Ak pracujete doma, je dôležité aby ste si našli svoj vlastný pracovný kútik. Malo by to byť miesto, kde budete vykonávať svoju prácu a kde vás nikto a nič nebude rušiť. Podľa názorov odborníkov, by to malo byť miesto niekde mimo spálne. Ideálne je nejaké tiché a hlavne pohodlné miesto.

 

3. Spravte si prestávky

Niekedy sa stáva, že človek pracuje od rána do večera a v podstate nič nespraví. Nemáte tie správne myšlienky, vaša kreatívna duša akoby sa stratila. Preto, aby takéto situácie nenastali, hneď ako vidíte, že ste myšlienkami inde, alebo vám to jednoducho už „nepáli“ urobte si prestávku. Choďte sa prejsť, uvarte si čaj, prečítajte si časopis. Jednoducho na chvíľku vypnite od práce a potom, ako sa k nej vrátite uvidíte, že vám to pôjde lepšie.

 

4. Odmeňte sa

Keďže nemáte priameho nadriadeného, ktorý vás pochváli za dobre vykonanú prácu, spravte si aspoň raz za čas sami radosť a odmeňte sa. Potešte sa nejakou maličkosťou, pri ktorej pookreje vaša duša v ďalšia práca vám pôjde od ruky.

 

5. Hýbte sa

Práca z domu často predstavuje dlhé sedenie za počítačom a klepkanie do klávesnice či do myšky. A práve preto je dôležité, aby ste sa venovali aj nejakému športu, alebo sa aspoň pár krát za deň ponaťahujte a prejdite sa. Uvidíte, že hneď sa budete cítiť lepšie.

 

6. Spravte si kalendár

Veľmi dobrým pomocníkom pri plánovaní a pri dodržiavaní termínov vám bude aj kalendár, kde si budete značiť všetky termíny a zmeny termínov. Majte ho vždy na pracovnom stole tak, aby ste ho mali na očiach a aby sa nestalo, že na niečo zabudnete.

 

7. Zapisujte si myšlienky a nápady

Práci z domu sa venujú vo väčšine prípadov kreatívny ľudia. Ak je vaša práca skutočne tvorivá, mali by ste mať pri sebe vždy malý zápisník a pero, kde si budete zaznamenávať všetky zaujímavé myšlienky a nápady. Nikdy neviete, kedy príde tá správna myšlienka a kým dobehnete k počítaču, môžete ju stratiť. Preto moja rada znie, všetko si zapisujte!

 

Pár slov na záver

Na záver ešte dodám, že je dobré ak stále neodbehujete od svojej začatej práce. Neustálym vyrušovaním a odbehovaním strácate sústredenie ako aj svoje myšlienky a potom je každý návrat ťažší  a ťažší. Verím, že moje rady vám budú prospešné.

 

Na inzertných, resp. pracovných portáloch sa často vyskytujú aj podozrivé, podvodné ponuky na prácu z domu od pochybných ľudí. Ako ich odhaliť? V článku Ako rozoznať serióznu ponuku od podvodu nájdete niekoľko mojich rád.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte s prácou z domu nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov. 

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Práca doma - všeobecne

Dátum: 08.11.2021

Vložil: Helena

Titulok: praca na doma

Dobrý deň som na MD a chcela by som popri tom aj pracovať. Môže byť aj skladanie pier . Vopred Dakujem

Dátum: 03.11.2020

Vložil: Daniela Hamarova

Titulok: Praca na doma

Dobrý deň chcela by som pracovat na doma skladanie pier alebo maľovanie všeliakych babik alebo nieco čo by sa dalo bola by som vam povdačna za odpoved dakujem

Dátum: 21.11.2018

Vložil: Aladar David

Titulok: Stolar

Celbisom robit doma

Dátum: 14.04.2020

Vložil: Lenka badanova

Titulok: praca na doma

mam zaujem o pracu na doma skladanie pier obalok poprosimnejakeinfo ako na to

Dátum: 07.10.2018

Vložil: Adriána

Titulok: Kokyova

Mam záujem o prácu som na MD

Dátum: 27.07.2018

Vložil: Eniko

Titulok: Potrebujem pracu

Som na MD potrebujem akukolvek pracu z domu. Dakujem

Dátum: 07.06.2018

Vložil: Janci

Titulok: Hladam manualnu pracu na doma

Dobry den hladam akukolvek manualnu pracu na doma popri mojej praci.

Dátum: 12.04.2018

Vložil: Tinka

Titulok: administratívna práca na doma

Dobrý deň, hľadám si administratívnu prácu, možnú aj na doma, ďakujem.

Dátum: 11.08.2017

Vložil: jozef

Titulok: Práca doma

hladam si pracuna doma

Dátum: 25.01.2017

Vložil: patrik k.

Titulok: praca

hladam pracu na doma hociaku aj manualnu hoco

1 | 2 >>

Pridať nový príspevok