Zarábajte zobrazením reklamy, nie čítaním emailov

Tento článok reaguje na všetky slovenské, české aj zahraničné reklamné systémy typu ,,získajte peniaze za čítanie emailov alebo klikaním na bannery". Určite viete, aké systémy mám teraz na mysli. Áno, sú to mnohými obľúbené ,,klikačky". Ak si chcete prečítať, čo si myslím o klikačkách a podobných systémoch, navštívte sekciu ako fungujú klikačky? Ak naozaj chcete začať zarábať, budete musieť zmeniť systém práce z ,,ja čítam reklamu" na ,,ja zobrazujem reklamu ostatným", pretože len za to dostanete zaplatené.

 

Poriadne sa nad tým zamyslite a vžite sa do role inzerenta - to je ten, kto si tú reklamu objednáva, ten, kto do tohto reklamného systému - klikačky dáva tie peniaze, o ktoré stojíte. Prečo by mal platiť za reklamu, ktorá sa bude zobrazovať ľuďom, ktorí v skutočnosti o ňu ani nemajú záujem? Platili by ste vy za takú reklamu, ak by ste boli inzerentom? Ja teda nie. Z toho vám logicky vzniknú (takmer) nulové tržby, takže už viac inzerovať nebudete a skúsite radšej inú formu, ktorá by vám priniesla aj nejaký úžitok.

 

Na rozdiel od neznámych internetových spoločností poskytujúcich reklamné systémy, ktoré vám prinesú len hodiny zabitého času a k tomu vám ani nič nevyplatia (čo majú často napísané aj v obchodných podmienkach, ktoré však nikto nečíta), existujú reklamné spoločnosti, ktoré majú silnú dôveru a hlavne veľké meno vo svete, poprípade v Českej alebo Slovenskej republike. Pýtate sa, o akých reklamných systémoch hovorím?

 

  • Etarget - slovenská reklamná spoločnosť, ktorej reklama od inzerentov sa zobrazuje na viacerých TOP internetových webových portáloch, ako sú SME, Pravda, Topky, Nový čas, HNonline atď.

  • Sklik - reklamný systém od spoločnosti Seznam.cz.

  • AdSense - reklamný systém od spoločnosti Google. Google AdSense-Adwords je najväčšia reklamná spoločnosť na svete.

  • AdFox a ďalšie reklamné spoločnosti.

 

Modely platenia za reklamu na internete

Ešte pred tým, ako sa pustím do vysvetľovania PPC reklamy a vyššie spomínaných systémov, rád by som predstavil, aspoň pár vetami, aj ostatné modely platenia. Ak vlastníte webovú stránku a chcete si zarobiť, poprípade ste firma, eshop a chceli by ste spropagovať svoje služby, produkty na internete, máte nasledovné možnosti. 

 

1. PPV reklama a systémy – platba za zobrazenie

Ako už z názvu Pay Per View vyplýva, pri tejto forme reklamy platí inzerujúca firma len za zobrazenie. Cena PPV reklamy sa udáva za tisíc zobrazení (používajú sa na to skratky CPT a CPM). Na dobre cielenom webe to môže byť napr. 3 až 10 eur za tisíc zobrazení. 

osobná franšíza

Ide o jeden z najstarších modelov internetovej reklamy, ktorý je v súčasnej dobe skôr na ústupe, a to ako pre inzerentov, tak aj pre publisherov (majiteľov webovej stránky). Obe skupiny dávajú prednosť skôr nižšie spomínaným modelom.

 

U nás poznám v podstate len jeden PPV reklamný systém, a to Azet.sk (fungujú aj na PPC). Ten má však vlastnú klientelu publisherov, do ktorej sa určite nedostanete. U našich susedov poznám Adexpert.cz a Ads.ranky.cz. Oba systémy má jeden a ten istý majiteľ, preto sa stačí registrovať len do jedného.

 

2. PPC reklama a systémy – platba za preklik

PPC je skratkou anglického Pay Per Click - platba za kliknutie. Tento model je v súčasnosti najobľúbenejší a možno najvýhodnejší, pretože inzerent PPC reklamy platí len za skutočného návštevníka. Tomuto modelu bude venovaná väčšia časť článku.

 

3. PPA reklama a systémy – platba za nejakú akciu

Pre tento model sa často používa aj názov Affiliate systém alebo Affiliate marketing. Skratka PPA pochádza z anglického Pay Per Action, čo znamená platba za nejakú akciu alebo výkon.

 

PPA sa potom ešte delí na ďalšie modely, pretože „platba za akciu“ je široký pojem. Prvým je PPL (Pay Per Lead) – platba za registráciu. Keď sa do eshopu zaregistruje nejaký nový užívateľ, ďalej to môže byť napríklad prihlásenie sa k odberu noviniek, získanie emailovej adresy atď. Ďalším modelom, asi najpoužívanejším, je PPS (Pay Per Sale) - platba za predaj. Keď nájdete vami propagovanému eshopu zákazníka, ktorý nakúpi tovar, dostanete 3 až 50 % zo zisku.

 

4. PPP reklama a systémy – platba za zverejnenie PR článku

Táto forma internetovej reklamy sa trochu odlišuje od tých predchádzajúcich. Kým v predchádzajúcich prípadoch išlo skôr o bannerovú (obrázkovú) reklamu, prípadne reklamu v podobe odkazov, pri Pay Per Post ide o to, že inzerent platí za napísanie a umiestnenie PR článku o jeho webe, produktoch či službách na web, blog publishera.

 

Podľa môjho názoru ide o účinnú formu reklamy ako pre inzerenta, tak aj pre majiteľa blogu. Pre publishera je to zaujímavý spôsob, ako si zarobiť, pre inzerenta predovšetkým možnosť získať priamu návštevnosť (potenciálnych zákazníkov) + kvalitné spätné odkazy, ktoré by mohli zlepšiť pozíciu webu vo výsledkoch vyhľadávania. Dá sa teda povedať, že pre inzerujúce spoločnosti ide aj o určitú formu linkbuildingu.

 

Na Slovensku poznám len dva PPP systémy, a to PlaCla.sk a Payperpost.sk, u našich západných susedov PlaCla.czKupObsah.cz a Copywriting.cz. O Pay Per Post systémoch som napísal samostatný článok, preto ak si chcete začať privyrábať týmto spôsobom, určite si ho prečítajte. Dozviete sa v ňom podrobnejšie informácie o tom, ako funguje tento model reklamy, a taktiež si môžete prečítať niečo viac o spomínaných reklamných systémoch. Nájdete tam aj niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré budú pre vás ako pre publishera určite osožné.

 

5. Ďalšie modely internetovej reklamy

Sú aj ďalšie modely, napríklad flat rate, často sa používa aj označenie PPT (Pay Per Time), čo znamená platba za čas a pozíciu. Táto metóda mi nie je až tak známa. 

 

Možno sa pýtate, ktorý z vyššie uvedených modelov je najlepší. To je však ťažko povedať, závisí to od viacerých faktorov. Každý model má svoje výhody aj nevýhody.

 

PPC reklamné systémy

AdSense/Adwords, Sklik, Etarget a ďalšie sú PPC reklamné systémy, ktoré na jednej strane ponúkajú inzerentom reklamný priestor a na druhej strane majiteľom webových stránok využitie ich reklamného priestoru. Inak povedané, na jednej strane systému je inzerujúca spoločnosť, ktorá by chcela spropagovať svoje produkty, služby inou formou ako v TV, na druhej strane majiteľ webu, ktorý je ochotný za menšiu finančnú odmenu zobrazovať reklamu od inzerenta na svojej stránke.

 

Na to, aby ste si mohli začať privyrábať týmto spôsobom, si potrebujete vytvoriť nejakú webovú stránku, kde budete prezentovať, resp. písať o niečom, čo vás baví alebo v čom ste dobrí. Napríklad ak máte radi šport a neustále ho sledujete, môžete si vytvoriť web o športe. Ak ste dobrí v kuchyni, podeľte sa so svojimi receptami s ostatnými a vytvorte nejakú stránku o varení. Samozrejme, veľmi dôležité je, aby vaša webová stránka mala zaujímavý obsah, ktorým pritiahnete návštevníkov. Preto je veľmi dôležité vybrať si tému, v ktorej sa vyznáte a myslíte si, že by mohla zaujať. 

Potom sa zaregistrujete do jednej z vyššie spomínaných spoločností a vložíte na vašu webovú stránku reklamné jednotky. Na týchto reklamných jednotkách sa budú vašim návštevníkom zobrazovať reklamy od inzerujúcich spoločností, ktoré propagujú svoje produkty a služby, napríklad reklama od nejakého mobilného operátora, automobilovej spoločnosti atď. 

 

Koľko si môžem zarobiť?

Reklamy, ktoré vám reklamná firma (napr. Google Adsense) umiestňuje na váš blog, sa nazývajú Adwords. Spoločnosti alebo osoby, ktoré chcú propagovať a predávať svoje produkty a služby, platia Googlu Adwords za každý klik. Google Adsense sa potom s vami delí o svoje zisky (pre lepšie pochopenie, Google Adwords je pre inzerentov a Google Adsense pre majiteľov blogov). Za každého človeka, ktorý navštívi váš web a klikne na spomínanú reklamnú jednotku, dostanete 0,03 eura až 100 eur. 

 

Každá reklamná spoločnosť ma iné podmienky, a preto aj iné percento odmien. Google Adsense ponúka majiteľom stránok 68% podiel na ziskoch (ako je to pri Skliku a Etargete som nezistil). Ak teda inzerent, buď osoba, alebo firma, zaplatí za kľúčové slovo 70 centov za klik, vy zarobíte za každý klik na túto reklamu cca 50 centov. Zvyšných 20 centov si ponecháva reklamná firma Adsense.

 

Pozor, nemyslite si, že si rýchlo vytvoríte blog, dáte si tam reklamné jednotky a budete ako divý klikať na reklamy. Takto to žiaľ nefunguje. Reklamné spoločnosti majú veľmi inteligentný a sofistikovaný systém na to, aby takéto ,,nekalé praktiky" blogerov odhalili.

 

Ako Google Adwords určuje cenu za klik?

Záujemcovia o reklamu ponúknu určitú sumu za kľúčové slovo. O čo vyhľadávanejšie a lukratívnejšie slovo, o to viac sú, samozrejme, ochotní zaplatiť. Niektoré slová, frázy stoja len pár centov, no niektoré sú aj za 100 dolárov (z takého slova máte 70 dolárov za klik. Na zarábanie takýchto peňazí treba mať stránku v anglickom jazyku). Ako vidíte, môže to byť veľmi dobrý biznis, hlavne pre šikovných blogerov. Zistia si najvyhľadávanejšie kľúčové slová a vychrlia články na túto tému. Aby ste si nemysleli, že to je super ľahký zárobok, podotýkam, že najťažším orieškom v tomto biznise je dostať ľudí na vaše stránky.

                                   

Zarábanie na reklame s Google Adsense.

 

Pár slov na záver

Ak sa vám táto možnosť zárobku páči, vytvorte si vlastný blog či webovú stránku so zaujímavým obsahom, otvorte si Google AdSense účet, poprípade Etarget alebo Sklik od Seznamu, umiestnite si naň reklamné jednotky a premýšľajte, ako spropagovať váš blog, aby ho čítalo čo najviac ľudí. Ak vás nebaví ,,blogovať", resp. písať o niečom, je tu aj ďalší spôsob, ako si zarobiť s Google AdSense, a to vytváraním videí na Youtube. V podstate je to obdobné, až na to, že namiesto webovej stránky bude centrom pre reklamu od Google vaše video. Viac o tejto možnosti si môžete prečítať v kategórii ako si zarobím s Youtube?

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

hardbackcoverlaying-1.jpg

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Google Adsense - reklama

Dátum: 06.05.2018

Vložil: Igi

Titulok: Prečo mi Google stiahne peniaze

Mám na stránke reklamu od Google, celý mesačný zárobok mi Google stiahol a nič nevyplatil, neviete prečo?

Dátum: 23.05.2018

Vložil: Admin

Titulok: Re:Prečo mi Google stiahne peniaze

Dobrý deň,

tak to netuším. Mali by ste napísať skôr Google. Oni vám budú vedieť povedať.

Dátum: 11.07.2016

Vložil: Mimoňko42 :)

Titulok: Vyplacanie zarobku

Chcel by som sa opýtať, že na akom princípe funguje na youtube vyplacanie zisku z reklám a sledovanosti? Lebo vidim na svojom učte youtube že kolko som zarobil z reklám a aj zo sledovanosti ale žeby tam nejaky učet bol alebo nejaky ako su paypal a pod. Take nic tam nieje. Takže to sa chcem opytať. A ešte jedna otazka platí sa z toho niečo? Myslim poplatky sa uverejňovanie.

Dátum: 13.07.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Vyplacanie zarobku

Peniaze vám vyplatia na bankový účet, nie na paypal. Musíte si vytvoriť účet na Google Adsense (tam si vyplníte osobné údaje a bankový účet) a ten si prepojiť s Youtube účtom.

Nie, nič neplatíte. Nie sú tam žiadne poplatky.

Dátum: 01.02.2016

Vložil: anime

Titulok: pomoc s google adsens

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom Google Adsens... mam blog, píšem v angličtine a publikom je z rôznych kútov sveta.. Google Adsens mi však zaznamenáva IBA zobrazenia zo Slovenska a práve to by som chcela zmeniť a vôbec neviem ako postupovať .. srdečne ďakujem za skorú odpoveď.. :)

Dátum: 03.02.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:pomoc s google adsens

Dobrý deň,

no, máte zaujímavý problém a momentálne ma nenapadá žiadne riešenie. Napíšte mi na môj email pracujzdomova@centrum.sk a pošlite aj url vašej webovej stránky. Skúsim sa na to pozrieť.

Dátum: 24.05.2015

Vložil: Peter B.

Titulok: AdSense

*Oprava
Chcem sa prosím Vás opýtať? Zarába sa už len tým, že mi rôzni ľudia budú klikať na moju webovú stránku, kde bude reklama od Google AdSense, alebo zarába sa tým, že ľudia musia kliknúť na konkrétnu reklamu od AdSense?

Dátum: 26.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:AdSense

Napíšte mi na email.

Dátum: 22.05.2015

Vložil: Joey

Titulok: Google Adsense

Zdravím, asi za 2 týždne budem spúšťať svoju web stránku a chcel by som sa opýtať čo je najlepšia možnosť uverejňovania reklamy na webe.

Dátum: 26.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Google Adsense

Čo je najlepšie? To závisí od viacerých faktorov, ale podľa mňa je to asi affiliate marketing.

Dátum: 06.06.2015

Vložil: Joey

Titulok: Re:Re:Google Adsense

Ao by som vdaka tomu nalakal viac ludi na svoj web?

Dátum: 12.06.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Re:Re:Google Adsense

Robte zaujímavý obsah pre svojich návštevníkov. Ostatné pôjde samo.

Dátum: 17.05.2015

Vložil: andy

Titulok: Pravne zalezitosti?

Ahojte,
vie mi niekto poradit ako je to s pravnymi zalezitostami? Pokial sa mi podari zarobit slusny balik penazi na adsense, napr. keby rocne zarobim 20 000$, musim si zalozit zivnost alebo nejaku inu pravnu normu? Musim platit dane? Ma niekto skusenosti?

Diky.

Dátum: 26.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Pravne zalezitosti?

1) Áno.
2) Áno.

Dátum: 20.11.2017

Vložil: Jano

Titulok: Re:Re:Pravne zalezitosti?

A ako to je s Etargetom a priklad exoclickom?
A ako odvadzat z toho peniaze rocne? Ked zarobok je priklad 50 eur za mesiac?

Druha otazka ked clovek zarobi 150 eur rocne musi tiez? Potom sa to moc neoplati? Ci? Dakujem

Dátum: 01.05.2015

Vložil: alex

Titulok: internetová stránka

chcel by som sa spýtat aky je rozdiel medzi stránkami kde si musime zaplatit ak si chceme vytvorit stránku a medzi stránkami kde to je zadarmo.

Dátum: 16.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:internetová stránka

Rozdiel je v tom, že ak zaplatíte za stránku, bude vaša. Môžete si zadať akýkoľvek názov domény napríklad www.alex.sk. Toto je doména druhého rádu.

Pri stránke zadarmo bude vaša doména vypadať takto: www.alex.webnode.sk. Toto je doména tretieho rádu.

Dátum: 18.04.2015

Vložil: martin

Titulok: ...

chcel by som sa spýtat či je možne mat dve alebo viacej stránok v spolupraci s google a samozrejme či to stoji za to

Dátum: 20.04.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:...

1.) Áno
2.) Otázne je, či budú tie vaše stránky (obsahovo) stáť za to. Ak budú kvalitné, tak to bude stáť za to.

Dátum: 14.12.2014

Vložil: Peťka

Titulok: zastanu se klikaček jako zadavatel

Musím se zastat klikaček jako zadavatel reklamy - minulý týden jsem do ní zadala inzerát za 120 Kč (akční cena z 300 Kč) a vydělal mi za 2 dny 2400 Kč.
Dělám totiž afil partnerku společnosti, která má kampaně s platbou za klik (2 Kč), takže jim stačilo klknutí z těch cca 1200 Kč unikátních IP.
Takže jsem si kampaň přiobjednala za dalších 225 Kč a věřím, že se mi investované peníze znásobí.

Dátum: 06.06.2014

Vložil: state

Titulok: meno

Mam google adsense uz 2 mesiace kcel bi som sa opitat ci sa za to plati DPH na konci roka dakujem

Dátum: 05.10.2014

Vložil: frds

Titulok: Re:meno

A uz si nieco aj zarobil ?

Dátum: 20.03.2014

Vložil: Daniel

Titulok: su to podvodnici youtube a adsense

Mal som ucet na adsence a bolo to nehorazne kontrolovane a ovplyvnovane prave adsence, ktory mi odoberal kliknutia ak dosiahli neaku sumu.rano som mal 40 kliknuti na reklamu vecer bolo ich iba 7, hrozne klamstvo.
Je to klamstvo ked si pozriete ze na youtube v poslednom case strasne vela videi preslo do stavu sukromne alebo vymazene je to preto ze adsense nedodrziava pravidla a nechce vyplacat to co slubuju.Najvacsia drzost je to ze ked Vam zablokuju konto tak sa nadalej zobrazuju reklamy na Vasich videach na ktorych nadalej zaraba youtube a adsense
Je to klasicky navrhunte klamstvo ktore zas neaky mladeznici vymysleli aby mohli ponuknut nieco na com zarobit v uvodzovkach ale pravda je taka ze chcu vas len vyuzit a oklamat za vase usilie.

Podla man su to dalsi americky podvodnici nic ine

Dátum: 24.03.2014

Vložil: Admin

Titulok: Re:su to podvodnici youtube a adsense

Viem o tom že majú dosť prísne pravidla a hlavne sofistikovaný robot ktorému neujdú žiadne falošne kliky ani zobrazenia.

Čítal som viacero príbehov na internete ako im Adsense zablokoval účet. Ale aj Sklik od Seznamu je fajn alebo nie?

Dátum: 29.08.2013

Vložil: Tomáš

Titulok: Youtube

Dobrý deň , rád by som sa spýtal ako to funguje cez ten youtube. Veľa krát som si napríklad všimol jednu vec. Príklad : Na slovensku niekto vydal hudobný album a tieto pesničky sa objavovali na internete viac krát. Tak ma zaujíma či sa dá zarábať aj takýmto ako to povedať kopírovaním. Len je to iné video. A zároveň by som sa rád spýtal ako to funguje cez ten youtube presnejšie . Ďakujem . Tomáš.

Dátum: 14.03.2013

Vložil: Marian

Titulok: Etarget

Zdravim, ako funguje ten etarget? Registroval som sa a neviem ako umiestnim reklamu na moj web

Dátum: 14.03.2013

Vložil: Admin

Titulok: Re:Etarget

Musíte si vytvoriť banner s HTML kódom a ten kód vložíte na svoju webovú stránku cez "ostatné" -> HTML kód, otvorí sa vám tabulka a tam ho vložíte. Musíte byť ale v pracovnom režime.

Dátum: 04.02.2014

Vložil: Denis

Titulok: Re:Etarget

Ahoj.. prosím napis mi kde sa mam tuna zaregistrovat

Dátum: 08.03.2013

Vložil: anonym

Titulok: ....

myslienka zarabania penazi cez internet z domova sa mi celkom paci,som studentom obchodnej akademie,no som zatial len v 1. rocniku a chcem sa opytat ci by som mohol takto podnikat uz v takomto malom veku? :)

Dátum: 08.03.2013

Vložil: Admin

Titulok: Re:....

Závisí čo chceš robiť. Ak máš na mysli MLM podnikanie tak to nepojde, tam musíš mať 18. Ale napríklad čo vidíš v tomto članku robiť pokojne môžeš. Vytvor si blog či webovú stránku a píš o niečom. Daj si tam reklamu a môžeš si niečo privyrobiť...

Dátum: 14.02.2013

Vložil: meno

Titulok: ..

len jeden problém je asi v tom že musíš mať vlastnú doménu :( za ktorú sa bude platiť .. . veľmi prísne podmienky majú :(

Dátum: 14.02.2013

Vložil: Admin

Titulok: Re:..

No áno, Google Adsense má prísne podmienky a treba zaplatiť za doménu 11až 20 eur na rok. Ale ak si vytvoríš zaújmavý web a dodržíš pravidlá možeš si zarobiť slušné peniaze... Poznám ľudí ktorý majú mesačne aj 200 eur...V tom prípade je suma 20 eur za doménu len smiešna čiastka. Holt kto neriskuje a neinvestuje aj nejaké peniaze nezarobí alebo zarobí len pár eúr mesačne vypĺňaným dotazníkov a iných vecí kde nemusíte nič investovať...

Pridať nový príspevok