Čo je to copywriting, pár tipov, ako a kde začať

Ako sa môžem stať copywriterom a čo budem potrebovať na začiatok.

V minulom článku som sa venoval písaniu textov, tzv. blogovaniu. Článok bol určený najmä pre majiteľov blogov, ktorí by si radi zarobili minimálne na prevádzkové náklady, ale pokojne aj oveľa viac. O blogovaní si prečítajte v článku  ako zarobiť na svojom blog u. Dnes sa budem venovať podobnej téme – copywritingu. Tento článok je venovaný najmä tým, ktorí by si radi chceli prilepšiť písaním textov a hľadajú potrebné informácie na začiatok.

 

O čo ide?

Máte záľubu v písaní? Možno si radi píšete texty do zošita, možno do počítača. Možno ste niekedy skúšali písať články, napr. do školského časopisu, ale pre rôzne dôvody ste sa tejto záľuby vzdali. Čo by ste povedali na zaujímavú možnosť zárobku práve takýmto spôsobom? Copywriter znamená v preklade reklamný textár. Princíp copywritingu spočíva v tom, že píšete rôzne texty a články do magazínov, či už internetových alebo nie, denníkov, časopisov, na blogy alebo len tak na zákazky pre rôzne firmy.

 

Má copywriting zmysel?

V súčasnosti internet zažíva veľký boom. S tým súvisí aj fakt, že na internete existuje mnoho stránok, ktoré ponúkajú na predaj rôzne výrobky, ale aj služby. Ak predajca chce, aby jeho e-shop skutočne predával, musí vedieť potenciálneho kupca zaujať. Práve na to mu slúžia zaujímavé a pútavé články. Pri produktoch je tiež potrebné mať popis. Na tieto účely podnikatelia potrebujú ľudí (copywriterov), ktorí im budú dodávať kvalitné texty.

 

Čo potrebujem na začiatok?

Ak máte záujem začať s písaním článkov, popisov pre e-shopy, reklamných textov a podobne, v prvom rade potrebujete množstvo kreativity. Dôležité je písať text pútavo a tak, aby čitateľa zaujal. Ak píšete nejaký reklamný text, resp. PR článok určený na podporu predaja, musíte čitateľa presvedčiť o tom, že produkt, o ktorom píšete, je ten najlepší. Aby ste to dokázali, musíte mať dostatok potrebných informácií, ale aj chuť do písania.

 

Kde môžem začať?

Dostať sa ku copywritingu nie je až také náročné. Existuje množstvo firiem, agentúr a inzertných portálov, ktoré sprostredkúvajú prácu copywritera alebo ponúkajú prácu pre copywriterov. Na začiatok môžete rozhodiť siete na rôznych inzertných portáloch. Svoje ponuky môžete tiež uverejniť na webtrh.cz. V súčasnosti existuje na Slovensku a najmä v Českej republike množstvo internetových stránok, kde sa môžete zaregistrovať ako copywriter. Ako príklad môžem uviesť katalóg copywriteri.cz

osobná franšíza

Podobnou obdobou katalógu copywriterov a freelancerov je stránka freelanceri.sk. Dostupné sú tiež portály, kde sú zadávané dopyty po copywriterských službách. Jedným z nich je napríklad navolnenoze.cz. Ďalšou stránkou, na ktorej sa stretávajú ponuka a dopyt po copywritingu, je česká stránka copywriting.czNa tejto stránke môžete po registrácii ponúkať na predaj svoje už napísané články alebo si môžete vyhľadávať pracovné ponuky spoločností. Viac informácií, ako a kde začať, nájdete v článku zoznam katalógov pre copywriterov.

 

Koľko si môžem zarobiť?

Asi každého zaujíma, koľko eur si môže za svoju prácu zarobiť. Pri práci copywritera sa cena udáva za jednu normostranu (NS), pričom normostrana má 1800 znakov. Ceny na trhu sú rôzne. Začínajú od niekoľkých eur a končia pri niekoľkých desiatkach eur. Na začiatok si môžete stanoviť nižšiu cenu. Postupom času, keď sa v tomto odbore vypracujete a trošku „oťukáte“, môžete cenu zvýšiť. Tiež je dobré uvedomiť si, že na trhu sú firmy, ktoré ponúkajú copywriterské služby a majú svoje cenníky. Treba sa zamyslieť nad tým, aká je pravdepodobnosť, že si niekto objedná vaše služby, ak budete mať ceny rovnaké alebo vyššie. Všetko závisí od vašich schopností a vašej šikovnosti.

 

Pre zaujímavosť môžem uviesť, že ceny za normostranu sa pohybujú približne od dvoch eur až po päťdesiat eur. V druhom prípade však ide o profesionálnych copywriterov.

 

Akým spôsobom funguje copywriting a aké sú výhody. Koľko sa dá zarobiť?

 

Referencie

Postupom času si dokážete vybudovať slušnú klientelu, a tak si aj zarobiť zaujímavú sumu. Pri jej budovaní netreba zabúdať na referencie. Potenciálnemu zamestnávateľovi sa bude určite lepšie čítať, keď uvidí, že napríklad externe prispievate do nejakého magazínu alebo časopisu. Alebo keď uvidí, že ste už nejaké články písali a máte skúsenosti. Pravdepodobnosť, že si vás vyberie, sa týmto zvyšuje. Pri oslovovaní spoločností je dobré, ak im na začiatok zašlete aj nejaké úvodné texty. Tak si môžu vytvoriť predstavu o vašom štýle písania.

 

Výhody copywritingu

Copywriting má svoje nepopierateľné výhody. Jednou z najväčších je tá, že svoju prácu môžete vykonávať z pohodlia domova. Na prácu si môžete vyhradiť čas, ktorý vám najviac vyhovuje. Nemáte stanovenú pracovnú dobu. Písať môžete ráno, na obed, poobede i v noci. Dôležité je iba dodať texty načas. Ďalšou výhodou sú nulové náklady - nepotrebujete investovať.

 

Užitočné tipy pre začínajúcich copywriterov

Hovorí sa, že text predáva, a je to pravda. Okrem toho, že váš text by mal byť pútavý, mali by ste sa tiež vyvarovať gramatických chýb a preklepov. Vhodné je, ak si po dohode so zákazníkom pripravíte texty v predstihu. Potom máte ešte dostatok času na možné prerábanie textu, ak by to bolo potrebné. Nie je vhodné používať veľký počet kľúčových slov. Dôležitý je tiež celkový dojem z textu. Mal by byť prehľadný, členený, ale nie za každú cenu. Čitateľ by sa v ňom mal rýchlo a jednoducho zorientovať. Mal by byť zrozumiteľný pre široké spektrá ľudí a mal by mať logickú postupnosť. Celkový dojem umocnia aj obrázky. Na čo si treba dávať obzvlášť veľký pozor, je plagiátorstvo. To znamená, že nejakú časť textu jednoducho „odpíšete“ od niekoho iného. Plagiátorstvom môžete spôsobiť veľké problémy nielen sebe, ale aj zadávateľskej spoločnosti. Často to má vážne právne dôsledky. 

 

Pár slov na záver

Verím, že článok vám poskytol aspoň stručný prehľad o práci copywriterov a možno sa pre vás stane aj inšpiráciou. Ak sa rozhodnete pre tento typ práce, želám vám veľa kreatívnych nápadov a množstvo spokojných zákazníkov.  

 

Ak máte záujem, pracovné ponuky tohto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. V kategórii pracovné príležitosti pre textárov/písateľov sa mi sem tam podarí nejakú ponuku zverejniť.

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte s copywritingom nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Možno svojím príspevkom inšpirujete a motivujete ďalších návštevníkov mojej stránky.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ako sa stať ghostwriterom - článok je venovaný ďalšej metóde podnikania na internete, veľmi podobnej copywritingu, tzv. ghostwritingu. Nájdete v ňom zaujímavé rady a tipy, ako začať a ako sa stať úspešným.

 

Prepisovanie textov, copyeditovanie – v tomto článku máte možnosť prečítať si niečo o ďalšej profesii, ktorú je možné vykonávať doma, tzv. copyediting. Nájdete tu aj pár tipov a rád, kde si môžu copyeditori nájsť prácu.

 

Korektor na gramatické a štylistické úpravyv článku si môžete prečítať niečo o ďalšej zaujímavej profesii, ktorú je možné vykonávať doma. Je ňou korektúra textov. Nájdete tu aj pár tipov a rád, ako sa stať dobrým korektorom.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Copywriting - píšte texty

Dátum: 15.11.2017

Vložil: Zaujímam sa

Titulok: Dá sa uživiť copywritingom za 3-4 eura/NS?

Ahojte, chcel by som sa spýtať jednu vec. Rád by som od vás, skúsenejších, ktorí sa živíte copywritingom, počul nejaké praktické príbehy, či sa dá živiť touto profesiou pri nastavenej cene 3-4 eura za NS. Teraz ale nemám na mysli mamičky na materskej, dôchodcov či študentov, ktorí to robia na prilepšenie k rozpočtu.

V poslednom čase vídam takýchto inzerátov veľa. Zrejme to bude aj tým, že je veľa ľudí ochotných písať za takéto ceny. Sám by som sa chcel začať živiť copywritingom, ale keď vidím tie nastavené ceny, tak ma to odrádza. Presadiť sa v takejto konkurencii bude teda ťažké. Čo vy na to?

Tiež by ma zaujímalo, akým spôsobom títo ľudia píšu. To si nájdu nejaký jeden článok a ten prepíšu? Lebo, aby to malo ako taký zmysel, mal by človek napísať cca 1 NS za jednu hodinu. Čo si o tom myslíte? Je tu niekto, kto píše za 3 eura/NS a dokáže sa uživiť?

Dátum: 22.11.2017

Vložil: Copywriter

Titulok: Re:Dá sa uživiť copywritingom za 3-4 eura/NS?

Určite sa dá uživiť aj pri takej sume. Niekto môže napísať za jednu hodinu aj 4 NS, a to máš hneď 12 až 16 eur/hodina. Otázna je ale kvalita. Niekomu to ale môže stačiť. Sú weby, magazíny, ktoré zarábajú len na reklame a nemôžu si dovoliť platiť za 1 NS viac ako tie 4 eura.

Dátum: 08.04.2016

Vložil: Galina

Titulok: Najhorší článok o copywritingu, aký som kedy čítala

Ad 1 - už len titulok "ako zarobiť na copywritingu" - napovedá, že je to článok určený fušerom, diletantom a grafomanom
Ad 2 - článok je plný gramatických chýb
Ad 3 - článok je plný nezmyslov a hovorí o tom, že autor nemá poňatia o tom, čo je to dobrý copywriting
Ad 4 - jedna normostrana (1 NS) v žiadnom prípade nie je totožná so stranou formátu A4
Ad 5 - ak niekto na ZŠ dostával pravidelne zo slohových cvičení jednotky, neznamená, že to bude dobrý copywriter.
Ad 6 - aj o tom "množstve kreativity" sa dá polemizovať. Copy má byť hlavne trefná, čitateľná a prehľadná. Nesúťažíme o prestížnu literárnu cenu.

V každom prípade, inšpirovali ste ma k napísaniu článku... :D

Dátum: 14.04.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Najhorší článok o copywritingu, aký som kedy čítala

Ja tvrdím, že je dobré, ak dotyčný copywriter je aj kreatívny. To že, copywriter má byť hlavne trefný, čitateľný a prehľadný je len váš názor, váš pohľad na copywriting. Ja dávam prednosť kreativite.

Tento článok je určený hlavne ľuďom, ktorí hľadajú nové možnosti, kde sa zamestnať, prípadne len zarobiť nejaké peniaze.

Dátum: 01.08.2015

Vložil: Joey

Titulok: Copywriting

Vlastním stránku, kde mám priestor na články a chcem sa spýtať, ako sa dá efektívne využiť tento priestor na zárobok.

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: prajnosť a neprajnosť copywritingu, lebo na začiatku bolo SLOVO

Programátorský jazyk nechcem rozoberať. začnem starým kaukazským-gruzínskym pozdravom- "Nech zvíťazíš!" /kvázi budiš svetlo!/. Kedysi som prežil excitovaný stav/žiadne drogy!, v ktorom sa mi na pár dní otvorilo poznanie... Bolo to "zvrchu"- kedysi som sa podobným "osvieteným" ľuďom vysmieval. Skrátka teraz mimo mňa, na dlhé roky zasa zatvorené dvere. V tomto stave, ako človek orientovaný na komunikáciu, som spoznal, že my, ľudia ako v podstate duchovné bytosti vo fyzickom tele /ale všetci nie ako duchovné bytosti/ komunikujeme v 2 info kanáloch - jeden je rolový pre bežný fyzický život, druhý je rolový pre duchovný život. Vypovieme teda vetu, ale ona má 2 významy, tá druhá "veta" je fakticky redukovaná a skladá sa len z kľúčových, symbolických slov. V tom čase to bol úžasný zážitok, kvázi Aligieriho Božská komédia. Kamarát zažil niečo podobné. Odbočím. Podľa istého ájurvédskeho lekára - západný lekár zabíja svojho pacoša NEvierou v jeho uzdravenie.Štatistickým konštatovaním, nezáujmom PRIAŤ to dobré, pôsobiť pozitívne. Ako farár, ktorý vás má na háku. A duša, ktorá komunikuje s dušou, to skrátka vníma, a potom záleží na autorite. Skrátim - milujúci lekár vás vylieči. Nájdite ho. Ak vyjadríte svoje snívanie, že hádam vyhráte jackpot, ale sused, či brat vás podrazí, že "myslíš, že akurát ty?", tak si spomeňte na prajnosť starých Gruzínov - duchovných bytostí. O tom je aj copywriting - pravda je medzi riadkami, v úmysle tvorcu. Vždy sa snažte vycítiť motiváciu autora textu! - vždy je tam!

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: copywritig a bojové umenie

Japonské príslovie - Obchod je vojna! Copywriter je "obchodník za písacím stolom" - aktívny účastník tejto vojny, legionár, iniciátor, stratég. A možno zmrd, babrák, fušer... Karate má 100% uplatnenie v agresívnej stratégii bez zábran. Ak nie ste agresor, v bežnom živote je vám nanič - kvôli blokáde, keďže nechcete podvedome uplatniť deštruktívne smrtiace schopnosti. Aikido je výsostne obranné a otvorené umenie - vaše naučené obranné grifi spolu s inštinktom budú 100% účinné v toku akcie, navyše, toto učenie viac rozvíja ducha v súlade s Bohom. A telo nasleduje ducha. Karate je "len" o tom, čo dokáže telo - pokiaľ nezmeníte postoj a štýl. Copywriting by mal niekomu zarábať prachy. Agresívne. Ale copywriting môže pomôcť chrániť a získavať aj nepeňažné hodnoty. Nahraďme slovo boj slovom úsilie. Ho ho - zadarmo? Áno, pokiaľ je copywriting pre vás ľahkosťou bytia. Inak - chápem, že za svoj výkon a úsilie budete požadovať peniaze. Zobrať prachy za text na A4 je úbohé snaženie - ako makať za 2,60 E za hodinu.Každý, kto maturoval z materského jazyka, má pocit, že je rodeným copywriterom. Akože každý dokáže dať inému po papuli. Nie! Uráža to ego mnohých ľudí, ale napriek tomu , ja rozoznám falošné tóny - no na komponovanie hudby nadanie nemám. Ale viem - ty hráš falošne! Pritom je to jednoduchá vec-pokiaľ ľahkosť bytia... Copywriting podľa návodu - to nefunguje. Ak budete robiť recepčného v prosperujúcom hoteli, môžete mať diško 100 E denne. V inom hoteli a mimo toku peňazí - NIČ!!! Pritom tá istá zodpovedná, náročná práca s prachami. Prostredie... Peniaze, ako produkt novodobého človeka - skrátka nezarobíte tam, kde nie sú. Ergo? Ak chceš zarábať ako spisovateľ, presťahuj sa do Ameriky... Copywriting na Slovensku? - to sa nevolá copywriting...

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: tých pár preklepov...

Prepustiť, nie popraviť. Prepustiť nie! - popraviť! Sorry, oprava - pred 2-3 tisíc rokmi, jedinečnosť tvorivosti... Inak - ďakujem za priestor! Kedysi som v súvislosti s copywritingom zažíval veľké frustrácie. Každý sme manipulovateľní. Pozor na všetky OVLÁDAČE!!! Poteším vás!!! Nie, vy nemáte len jedno jediné nadanie na jedinú vec! Byť frustrovaný z nenaplnenia tzv.potreby sebarealizácie je pasca! Privedie vás to do záhuby, choroby, nešťastia, nenávisti, paranoje, pomstychtivosti. Bude vám hrabať vo veži. Zabudnite na dennodenné "hodnoty", tie v zmysle masírovaného úspechu. Šťastie je vo vás, vedľa vás, nie v telke, v názoroch susedov. Copywriting ma najprv zotročil túžbou hrať sa a zarábať prachy. Ale potom ma oslobodil - úvodom do poznania. Zahoď uzavretý Windovs a vstúp do inej dimenzie Linuxu. Krásna analógia možností sebarealizácie, tvorivosti... Počet neuroprepojení v našom mozgu údajne prevyšuje počet elementárnych častíc Univerza .A Boh stvoril človeka na svoj obraz. Stvoriteľa..?

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš-ko

Titulok: ešte malé varovanie k džobu copywritera...

Poznám ich zopár vyhoretých... RA, ktoré zarábajú veľké prachy, majú tendenciu postupovať podľa Paretových pravidiel -20% klientov nech im prináša 80% zisku. Otrok copywriter vyhotoví celú stratégiu, na dlhé roky, a po pár mesiacoch končí. Nikto ho nebude, zvlášť guru reklamy-art director, ďalej živiť kvôli pár korekciám, maličkostiam. Prachy v tejto pračke peňazí zarábajú len majiteľia, politici, mafia. Nie copywriter. Leda ak ako nadaný inovátor a spoluvlastník "firmy". Písať za cenu A4 je hovadina.Toto vymyslel idiot! Ja si trúfam na celú kampaň, aj tú "prezidentskú".A za noc!!! Lebo je to fuk. Lebo to nie je o A4.Tak sa píšu poviedky, nasraté, kverulantské, grafomanské listy! Celé je to o idei.Tá vyžaduje danosť zhora, tvorivosť, remeslo. Princíp HEURÉKA! A pritom - NIČ NOVÉ!- lebo bratku, toto riešenie už vymysleli /analogicky-zapamätajte si toto slovo!/ pred 2-3 rokmi. Len to vtedy vybubnovali. Big idea je mýtus - jedinečnosti tvorivosti človeka neexistuje.Pretože "jeden nevie" -\s dôležitým zamlčaním -VŠETKO. A ty si len PRACH... Inšpirovaný...

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: copywriting-práca pre múdrych otrokov

Zdravím! Keďže som to najprv prešvihol s množstvom textu a vyhodilo ma to, tak skrátim:
"Istota desaťnásobku" - slogan tzv. Harvardských investičných fondov, vďaka ktorým prišli tisíce ľudí o prachy v prvej vlne kupónovej privatizázie v roku 1992, bol majstrovským dielom v podstate copywriterskej svine /v zmysle čiernej mágie/. Cena - za A4?
Účinok pôsobenia sloganu spočíval v poznaní tzv. genetickej pamäte a desiatkovej sústavy v našich gebuliach. Tí, ktorí prišli s ponukou 12-násobku, neuspeli, lebo desať je skrátka viac, ako dva-násť. V copywritingu si časom /a čo najskôr/ budete musieť vybrať, či biela, alebo čierna mágia. Áno, je to otázka svedomia. Pre remeslo známa Ogilvyho škola nestačí, musíte si naštudovať copywriting nacistickej Tretej ríše a zároveń sa s ním v zmysle motivácií, pokiaľ možno, nestotožniť. Tvorivosť je schopnosť spájať, Ale musíte mať čo. Kultúrne, historické, hodnotové /vrátane tých mravných/ analódie. Etológia primátov, človeka. Podprahová psychológia. Manipulačné povelové techniky. Empatia, emociálna inteligencia.Vedomosti.A zároveń - vaše ego musí byť v prachu. Lebo Ježiš Kristus je náš Majster - či v Boha veríte/ste presvedčení/, alebo nie. Talent máme od Boha, a záleží, akým spôsobom s ním naložíme. Copywriting len za prachy je intelektuálnou prostitúciou. Ako novinárčina. Peniaze zaň získané vás neoslobodia. Ja som copywriter, ale neživím sa tým. Táto danosť sa dá totiž využiť na službu a pomoc iným. A tak sa naplniť. Exploatujte ma!

Dátum: 22.05.2015

Vložil: john

Titulok: projobs.sk

Chcel by som len dodat info ohladom spominaneho portalu projobs.sk. Je to falosny portal, neregistrujte sa na nom!!! Ponuky prace, kt. su na nom zverejnene, pochadzaju z inych stranok, su vymyslene, alebo su uz neaktualne. Po zaregistrovani sa a vytvoreni si detailneho profilu s informaciami ako sa napr. davaju aj do zivotopisu na portali profesia.sk, Vas portal poziada o zaslanie sms na zadane cislo, kt. stoji 4€ (ak si spravne pamatam). Nasledne pravdaze ziadna registracia nenastane a do systemu sa prihlasit neda. Je to len sposob, ako zarobit na ludoch, kt. si hladaju pracu! To iste plati pre portal projobs.cz

Dátum: 26.05.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:projobs.sk

Vďaka za zaujímavé informácie.

Dátum: 23.02.2015

Vložil: mirka

Titulok: ako začať??

chcem sa spýtať aké by mali byť prvé kroky keď chcem v tomto začať pôsobiť...? dostala som od ľudí spätnú väzbu na moje vraj zaujímavo napísané statusy na FB a radili mi, aby som začala písať... nikdy som to nerobila, neviem ako sa v tom pohnúť... určite by ma to veľmi bavilo, keďže milujem tvorivú prácu... som po materskej a chcem v nejakej oblasti rozbehnúť svoju pracovnú kariéru - ešte mám dlhý čas do dôchodku :D a hľadám pole pôsobnosti. Rada sa učím nové veci, baví ma snoriť po nete, vytvárať niečo nové, tak to chcem zužitkovať a živiť sa tým. ďakujem za radu...

Dátum: 24.02.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:ako začať??

Dobrý deň Mirka.

Pre začiatok by som Vám odporučil zaregistrovať sa do rôznych inzertných portálov ako je napríklad www.jaspravim.sk a podobne, no a hlavne na stránky, ktoré sa špecializujú na copywriting a copywriterov. V tomto článku ich je zopár, no cez google si ich môžete dohľadať viac.

Určite by bolo dobre napísať pár úvodných článkov aby si mohla spoločnosť, pre ktorú budete mať v budúcnosti záujem písať, vytvoriť predstavu o Vašom štýle písania. Drvivá väčšina vyžaduje nejaké referencie, prípadne nejaké ukážky, tak nech sa máte čím pochváliť :-).

Odporúčam Vám sledovať kategóriu "ponuky práce na doma". Z času na čas sa tam objaví niečo aj pre copywriterov.

https://www.pracanadoma-skusenosti.eu/ponuky-prace-na-doma/

Pridať nový príspevok