Korektor na kontrolu a opravu pravopisu - kde hľadať prácu?

 Obrázok, ako korektor opravuje chyby v texte.  Korektor gramatiky a štylistiky je dôležitá osoba, ktorá má na starosti veľa vecí, ktoré sa točia okolo článkov, tlačených publikácií, ale trebárs tiež najrôznejších e-shopov a informatívnych webov. Korektor je človek, ktorý sa stará o to, aby boli texty, ktoré čítate, bez chýb. To znamená, že ich denným chlebom je kontrola pravopisu a následná oprava chýb. To je niekedy neľahká úloha, predovšetkým vďaka mnohým výnimkám či požiadavkám na dĺžku textu. Kontrola gramatiky a štylistiky ale vyžaduje aj precíznosť a trpezlivosť. Slovenský jazyk ako taký obsahuje niektoré pasáže z učebníc, ktoré aj týmto korektorom poriadne zamotajú hlavu. Čo všetko musia zvládať a aká je ich práca? Kde si začínajúci korektor môže hľadať nejaký job? O tom si povieme v niekoľkých nasledujúcich riadkoch.

 

Čo je vlastne korektúra

Korekcia textu je súbor niekoľkých komplexných úloh, ktoré sa musia vykonať pred samotnou publikáciou textu. Kedysi si korektorov platili predovšetkým rôzne nakladateľstvá. Či už to boli nakladateľstvá knižné, alebo novinárske. Bolo a je žiaduce, aby texty, ktoré boli a sú vytlačené, neobsahovali žiadne chyby, ktoré by mohli znevažovať zmysel vysielanej informácie. Dnes je ale korektúra potrebná aj v netlačených médiách, teda predovšetkým na internete.

 

Korektor – „upratovačka textov"

Upratovačka textov. Dá sa povedať, že práve to je úlohou korektorov. Úprava pravopisu je nevyhnutná v každom druhom texte, ktorý si na internete prečítate, u tlačených publikácií je to samozrejme menej. Portály, ktoré chcú mať vysokú návštevnosť a čitateľnosť, si týchto korektorov platia a bohato sa im to vypláca. Korektúra článkov nemusí byť nákladnou položkou, ale môže v čitateľovi zanechať oveľa lepší dojem a vďaka tomu sa na web rád vráti.

 

Rovnako tak sa korektor oplatí človeku, ktorý prevádzkuje e-shop. Ako zákazníci nekúpime tovar za stovky eur na webe, ktorý je plný chýb. Aby chyby neboli, používa sa oprava pravopisu, teda korektúra. Taká korektúra nepozostáva len z kontroly gramatiky a štylistiky, ale často ide o "vyšperkovanie" textu tak, aby pôsobil pekným dojmom a zároveň sa nestratila informačná hodnota. V prípade e-shopov je tiež potrebné, aby text predával.

osobná franšíza

Druhy korektúr

Hoci by sa mohlo zdať, že korektúra sa nemôže nijako extra deliť, opak je pravdou. Korektúru môžeme rozdeliť na niekoľko častí, predovšetkým podľa toho, čo zákazník očakáva a potrebuje.

 

Základná korektúra

Základná korektúra je vlastne samotná oprava textu. Korektor teda vezme text, skontroluje, či je gramaticky a pravopisne správny, prípadné chyby potom opraví. Samozrejmosťou je kontrola všemožných preklepov a prípadných zle zvolených slov. Oku korektora, ktorý vykonáva túto základnú korektúru, by nemala uniknúť ani interpunkcia. Niektorí korektori majú v cene zahrnutú aj základnú štylistiku.

 

Štylistická korektúra

Štylistická korektúra je už trošku komplexnejšia oprava najrôznejších textov či článkov pre verejnosť. Korektor najprv odstráni chyby, ktoré by odstránil počas základnej korektúry. Potom však nastáva tá ťažšia časť. Štylistická korektúra totiž znamená rozsiahlu úpravu štylistiky tak, aby bol text čo najlepší na pochopenie. Text dostane určitý šmrnc, vyčistia sa prebytočné slová, ktoré by čitateľa mohli rušiť.

 

Korektor kontroluje pravopis textu a opravuje chyby.

 

Vďaka tejto korektúre je text perfektne pripravený pre čitateľa. Korektor by mal preto presne vedieť, aký účel by mal text spĺňať, aby podľa neho mohol text upraviť tak, aby čo najlepšie vyhovoval práve danému účelu. Ak pôjde napríklad o reklamný článok, nebude korektor úplne presne vypisovať fakty, len ich ľahko zahmlí tak, aby reklama splnila účel a zároveň nebola označená ako klamlivá.

 

Predtlačová korektúra

Predtlačová korektúra je tou najrozsiahlejšou korektúrou. Zahŕňa v sebe všetky dôležité prvky a takmer by sa dala porovnať s copyeditingom. Táto korektúra sa využíva po spísaní celého diela či textu. Môže ísť o knihu, časopis, ale aj o brožúry atď. Najprv sa vykoná korektúra, ktorá je potom odoslaná na kontrolu autorovi či tlačiarovi, aby sa doladili prípadné detaily nevyhnutné pre tlač.

 

Počas takejto korektúry dochádza k odstráneniu typografických chýb, upravuje sa prípadné zlé formátovanie či zalamovanie textu tak, aby bola finálna publikácia pre čitateľa čo najlepšia. V prípade vedeckých textov sa potom dbá tiež na riadkovanie a správnosť informácií. V prípade predtlačovej korektúry korektor tiež zarovnáva obrázky, prípadne dopĺňa a upravuje ich popisy.

 

Ako a kde sa môže korektor uplatniť?

Existuje veľa online agentúr, internetových firiem, e-shopov, webových portálov, magazínov či blogov, ktorých majitelia neovládajú pravopis perfektne, a preto potrebujú korektora na opravu svojich textov, článkov (napríklad aj ja pre tento web využívam služby korektora. Predtým, ako článok publikujem, prejde kontrolou pravopisu a následnou opravou gramatických a štylistických chýb).

 

Nájsť si prácu v tomto odbore vás môže zo začiatku stáť trošku viac času. Pracovných ponúk pre korektorov nie je práve plný internet, ale s trochou úsilia sa dajú nájsť. Na začiatok si musíte sami ujasniť, akou pracovnou cestou by ste sa chceli vydať. Či sa chcete uplatniť vo firme, či budete pracovať cez agentúru, alebo pôjdete slobodnou cestou a stanete sa korektorom na voľnej nohe (freelancer). Nech už si vyberiete akúkoľvek z týchto možností, vaša práca bude vždy rovnaká - na konci po vás musí zostať dobre pripravený text bez chýb a jazykových nezmyslov.

 

Ak by ste boli radi korektorom na plný úväzok so štandardným pracovným úväzkom, obzerajte sa po firmách, ktoré produkujú veľké množstvo textu. Či už sú to mediálne domy, digitálne agentúry, alebo internetové magazíny a obchody. Všade tam je základom práce text. A na ten ste tu vy. Korektorov často hľadajú menšie periodiká a regionálne noviny. Dôležitosť textov bez pravopisných a gramatických chýb si uvedomujú aj internetoví obchodníci, u ktorých dobrý popis predáva. A koniec koncov, spoločníka, ktorý bude každý text istiť svojím korektorským okom, potrebujú veľakrát aj copywriteri. A tí sa schovávajú v digitálnych a reklamných agentúrach. Na všetkých týchto miestach môžete nájsť voľnú korektorskú stoličku a zasadnúť na ňu.

Ak úplne netúžite po naozajstnom zamestnaneckom pomere, ale radi by ste aspoň pre začiatok cítili nejakú podporu, môžete sa zaregistrovať do nejakej agentúry. Agentúra priamo pre korektorov u nás nie je, ale existujú agentúry pre prekladateľov alebo copywriterov a tam by ste mohli uspieť. Agentúra vám potom bude tzv. dohadzovať prácu pre ďalších klientov.

Poslednou možnosťou je byť korektorom na voľnej nohe. Keď budete mať dobré výsledky a trošku šťastia, zákazníci sa k vám budú vracať. A kým budú oni produkovať texty, vy budete mať prácu. Žiadnu istotu ale nemáte, preto musíte zákazky zháňať o to aktívnejšie. A kde ich teda zháňať?

 

1. Pracovné a inzertné portály

Na začiatok môžete rozhodiť siete na nejakých inzertných serveroch ako bazos.sk a podobne. Sledovať môžete tiež online portál webtrh.cz. Ak uvažujete skôr o kariére korektora vo firme, skúste sledovať známe pracovné servery ako profesia.skpraca.sk (či české ekvivalenty profesia.cz, prace.cz), V poslednom čase tam často vídam ponuky na prácu z domu práve pre korektorov. 

 

2. Jednorazovky s portálmi mikropráce

Okrem stálej práce môžu mať korektori veľa príležitostí na jednorazovky. Ide o mikropráce, ktoré u nás zatiaľ nie sú veľmi rozšírené. Napriek tomu tu môžete naraziť na zaujímavé dopyty, od jednoduchých gramatických a štylistických korektúr až po jazykovú korektúru odborných textov.

 

Všetko, čo potrebujete, je vytvoriť si svoj profil a zadať dopyt. A potom už len čakať, či sa vám niekto ozve. Spomenúť môžem predovšetkým Jaspravim.sk a Microjob.sk. Z českých portálov stoja za zmienku Easytask.cz, mikroprace.czstovkomat.cz a Jaudelam.cz. V angličtine je dostupný napríklad Fiverr.com. O mikropráci si môžete prečítať viac kliknutím na tento článok. V podsekcii nájdete zoznam viacerých, slovenských aj českých, portálov mikropráce.

 

3. Katalógy freelancerov

Korektori zarábajúci sami na seba, o ktorých hovoríme, že pracujú na voľnej nohe, by mali zvážiť aj zapojenie sa do rôznych katalógov, ktoré združujú práve takýchto freealancerov. U nás sú také katalógy vyhľadávané a združujú sa na nich stovky členov. Vašou úlohou je jediné - založiť si na katalógoch, z ktorých môžem spomenúť napr. freelanceri.sk, titans.sk alebo free-lance.sk, vlastný profil. V profile zvýraznite svoje schopnosti a to, s čím môžete pomôcť, a keď máte čo ponúknuť, zákazky si vás nájdu.

 

4. Internetové weby, portály zamerané na korektorov

Ďalšou možnosťou je využívať stránky, ktoré sú venované copywriterom, copyeditorom a korektorom. Na Slovensku takéto stránky zatiaľ nenájdeme, no u našich západných susedov je ich hneď niekoľko. Len spomeniem, že ide o weby ako Copywriting.cz, Copywriteri.cz, Copywritingjob.cz a ďalšie. Sú to stránky, na ktorých si nájdete skôr príležitostný job, no možno motyka vystrelí a podarí sa vám nájsť si aj stálu prácu ako korektor pre nejaký internetový portál, online magazín či e-shop. Prehľad portálov pre korektorov textu si môžete pozrieť tu.

 

5. Facebookové skupiny

Nie je ich veľa, ale nejaké som predsa len našiel. Niektoré z nich sú všeobecné, zamerané nielen na korektorov.

 

"Prekladatelia / tlmočníci / korektori"početná skupina, v ktorej nájdete predovšetkým rady. No z času na čas sa tam objaví aj nejaká ponuka, či už pre prekladateľov, alebo pre korektorov.

"Korektoři a další znalci" - skupina, v ktorej si korektory vymieňajú skúsenosti, ale aj tu sa dá natrafiť na slušnú pracovnú ponuku.

„Práce v reklamě – okrem korektorov je skupina vhodná aj pre marketérov, grafikov, copyeditorov,  copywriterov, programátorov atď.

"Marketeri, copywriteri, SEO optimalizéri"skupina vhodná pre marketérov, SEO optimalizérov, korektorov pravopisu a podobne.

„Práce pro copywritery“ – skupina hlavne pre copywriterov.

"Copywriteři a další psavci" - skupina hlavne pre copywriterov.

"Ako dobre písať (novinári, blogeri, copywriteri)" - skupina vhodná predovšetkým pre vzdelávanie, no sem-tam sa v skupine objaví aj nejaká pracovná ponuka pre korektora gramatiky a štylistiky.

"#Holkyzmarketingu" - korektorky si môžu na pracovné ponuky počkať aj v tejto skupine. Skupina má široký záber a markeťáčky z rôznych odborov medzi sebou často dopytujú odborníčku z iných odborov. A ako som už písal vyššie, dobrý marketing by mal s korektorom počítať.

 

 

6. Sledujte ponuky aj na mojej stránke

Ak máte záujem, pracovné ponuky tohto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. V sekcii pracovné príležitosti pre korektorov sa mi z času na čas podarí nejakú ponuku zverejniť. Ide len o ponuky na dlhodobú externú spoluprácu pre nejakú firmu či agentúru, nie o krátkodobé zákazky. 

 

Pár rád a tipov 

Samozrejme, že korektorom môže byť prakticky každý. Stať sa dobrým korektorom už ale stojí viac práce a úsilia. Ak sa chystáte zamerať na túto profesiu, rozhodne by ste mali dobre ovládať slovenský jazyk a gramatiku. Bez toho sa skrátka nepohnete.

 

Určite je tiež vhodné, aby ste sa venovali čítaniu, prostredníctvom ktorého získate určité slovné spojenia, ktoré potom pri svojej korektúre môžete využívať. Samozrejmosťou je tiež sledovanie „trendov" vo vývoji jazyka. Tým mám na mysli sledovanie odborných webov, kde sa táto problematika rieši.

 

Určite by ste nemali pohŕdať ani vzdelávaním v oblasti SEO, a to predovšetkým v prípade, že budete vykonávať korektúru online textov. Tu je SEO dôležitou súčasťou, ktorú by ste mali chápať a prípadne daný text upraviť tak, aby spĺňal účely nielen pre čitateľov, ale aby bol prívetivý práve pre internetový vyhľadávač.

 

Ak by ste riešili korektúru odbornejších textov, rozhodne si danú problematiku trošku naštudujte. V takom prípade sa ale určite vyhýbajte Wikipédii. Ako informačný zdroj je to síce dobré, ale ako zdroj kvalitných informácií sa Wikipédia nepoužíva a ani sa použiť nedá.

 

Pár slov na záver

Na korektúru si istotne vyhraďte dostatok času, aby ste vychytali všetky chybičky, nevhodné slovné obraty a ďalšie úkazy, ktoré sa v písanom slove môžu vyskytnúť. Rozhodne nemajte autorom a copywriterom ich chyby za zlé. Ich prácou je vytvoriť zrozumiteľný a kvalitný text. Prelínanie ich myšlienok s nasledujúcimi vetami, ba aj odsekmi, ale často spôsobí, že sa nejaký ten preklep pritrafí. Na to sú tu potom práve korektori, ktorí tieto diela dokončia a dodajú im ten správny lesk!

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte s touto témou nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Možno svojím príspevkom inšpirujete a motivujete ďalších návštevníkov mojej stránky.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Copyeditor na editovanie textov a článkov – článok je venovaný ďalšej zaujímavej profesii, ktorá sa dá vykonávať z pohodlia domova. Ide o tzv. copyeditovanie, čiže prepisovanie (úprava) hotových článkov.

 

Pre korektora je tak typická predovšetkým práca z domu. Zákazku môže spracovávať prakticky kdekoľvek, kde sa mu bude dobre pracovať. Home office, teda práca na doma, má veľa výhod, máte tak absolútnu kontrolu nad svojím časom a aj prácu si môžete dávkovať v rozumných medziach.

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Kontrola, oprava pravopisu

Dátum: 21.11.2021

Vložil: /Marta

Titulok: Ponúkam korektúry textu, kníh, e- bookov

Dobrý deň,
mám záujem o prácu na čiastočný uväzok s nástupom ihneď.
S pozdravom
Mgr.Marta Pastulová
mpastulova50@gmail.com

Dátum: 27.10.2017

Vložil: Korektúry na profesionálnej úrovn

Titulok: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Odstránime z vašich článkov všetky jazykové chyby. Kontrola pravopisu je samozrejmosťou.
Skontrolujeme vaše texty a opravíme gramatické, štylistické a typografické chyby vo vašich knihách či e-bookoch. Robíme tiež jazykové korektúry v niekoľkých svetových jazykoch.

Vykonávame taktiež náročné korektúry odborných textov či materiálov určených pre následnú tlač.

Pre viac informácii nás kontaktujte na našej stránke:

Dátum: 15.11.2017

Vložil: Romanka

Titulok: Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Naco v dnesnej dobe platit vysoke sumy na kontrolorov ci korektorov, ked si clovek moze skontrolovat gramatiku aj cez rozne editori, online programy ako plagiarisma.net alebo dokonca aj cez Microsoft Word. A je to hlavne zdarma! Mozno to nebude dokonale opravene, ale to nemusi byt ani pri korektoroch.

Dátum: 22.11.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Word opraví len kiksy, Plagiarisma ani nefunguje. Skúšal som ho. Žiadny online software vám neskontroluje gramatiku a štylistiku textu na 100%. Preto je dobré, zaplatiť si nejakého korektora.

Dátum: 11.01.2020

Vložil: Lenka

Titulok: Re:Re:Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

pozdravujem

prosim opravujete seminarne prace

dakujem

Dátum: 29.03.2020

Vložil: Admin Juraj

Titulok: Re:Re:Re:Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Nie, neopravujem.

Admin Juraj

Dátum: 09.10.2020

Vložil: Lubka

Titulok: Re:Re:Re:Re:Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Dobry den, mam zaujem o pracu na trvaly pracovny pomer s nastupom ihned. Mate volne miesto? Viete mi pomoct, poradit? Dakujem. Dobranska

Dátum: 24.02.2020

Vložil: Marty

Titulok: Re:Re: Ponúkame korektúry textu, kníh, e-bookov a cudzích jazykov.

Word nekontroluje slova v kontexte, co je pri mnohotvarnosti slovenciny problem. Priklad: "dvaja chlapi sami isli po ceste" versus "dve zeny samy isli po ceste". Word slovicko sami aj samy vyhodnoti ako spravne a kludne vas necha napisat "chlapi samy isli "...

Pridať nový príspevok