10 nezmyselných argumentov odporcov MLM

V tomto článku som sa rozhodol napísať svoj názor, resp. pohľad, na multi level marketing, ako vnímam tento druh podnikania. Vybral som 10 najčastejších fráz (mýtov) odporcov MLM, s ktorými sa často stretávam.

 

1. V Multi level marketingu zarobia vždy len tí na vrchole, ostatní málo alebo vôbec

Tento mýtus je zo všetkých asi najrozšírenejší a často ho počúvam nielen u laikov, ktorí majú informácie o multi level marketingu maximálne z počutia, poprípade z televízie, ale dokonca aj u ľudí, ktorí v MLM už nejakú dobu sú (teda aspoň si myslia, že to je multi level marketing). To znamená len toľko, že títo ľudia nepochopili zásadný rozdiel medzi MLM a pyramídovou hrou, často označovanou „lietadlo“. Ak človek pochopí charakteristiky týchto systémov a zásadný rozdiel medzi nimi, tak pochopí, že v MLM môže zarobiť ktokoľvek, či už je na vrchole, alebo úplne posledný. Spomínaný výrok „zarobia len tí na vrchole, ostatní nie“ platí práve pri pyramídovej hre. Prečítajte si aj článok rozdiel medzi MLM a pyramídovou hrou, kde sa dozviete základné rozdiely medzi týmito systémami.

 

Multi level marketing má na rozdiel od „lietadla“ práve tú výhodu, že aj keď do systému vstúpite oveľa neskôr, tak môžete zarábať oveľa viac ako ľudia „nad vami“, ktorí do systému prišli skôr. MLM vás totižto neodmeňuje (resp. odmeňuje, ale len minimálne) za to, že privediete do siete ďalšieho človeka, ale za váš výkon. Ak vy predáte viac produktov ako človek, ktorý vás do multi level marketingu priviedol (váš sponzor), tak váš profit bude určite vyšší. Samozrejme, malú odmenu vďaka vám dostane aj váš sponzor, ale ak on nič nepredá, tak tá odmena je v porovnaní s tým, čo dostanete vy, zanedbateľná.

 

Je zaujímavé, že tento argument najčastejšie používajú práve zamestnanci, ktorí vo svojom zamestnaní takmer vždy pracujú pre tých „nad sebou“. Alebo si myslíte, že v zamestnaní dostane každý toľko peňazí, koľko vyprodukuje? Čo si myslíte, kto dostane najväčší podiel z koláča a kto najmenší? V multi level marketingu je to presne naopak. Tam sa provízia delí odspodu pyramídy, a teda ten, kto sa najviac zaslúži, dostane najväčšiu odmenu, zvyšok sa rozdelí medzi ľudí „nad vami“. Preto šikovný človek, ktorý predá viac produktov, si môže zarobiť viac peňazí ako ľudia nad ním.

 

2. Ak by to bol skvelý produkt, určite by sa predával normálne v obchodoch či lekárňach

Ďalší argument odporcov multi level marketingu, s ktorým sa stretávam pomerne často. Ak je to taký úžasný produkt, prečo sa nepredáva normálne? Pod pojmom ,,normálne“ pravdepodobne myslia na pultoch v obchodoch. Nikto si však neuvedomuje, že aj také pečivo či mlieko sa na pultoch v obchode nezjaví samo od seba. Tiež ho tam musí niekto dostať, a to distribútor (obchodný zástupca) pekárne alebo mliekarne.

osobná franšíza

Každá spoločnosť, ktorá vyrobí svoj produkt (prací prášok, cukrovinky, alkohol, cigarety alebo čokoľvek iné), musí mať nejakých obchodných zástupcov (distribútorov), ktorí si takisto budujú sieť predajní, do ktorých budú ten produkt spoločnosti distribuovať. Presne ako to robia distribútori pre MLM spoločnosť. Ich cieľom je tiež rozšíriť produkt a dostať ho na pulty predajní, rovnako ako je to u distribútorov klasických spoločností (pekáreň, mliekareň, výrobca alkoholu atď.), ktoré nefungujú na princípe multi level marketingu.

 

3. Multi level marketing je nelegálna pyramída alebo „lietadlo“

S touto vetou sa dá súhlasiť tak na 25 %. MLM je pyramída, ale legálna. Presnejšie povedané, štruktúra multi level marketingu má tvar pyramídy. Ale ruku na srdce, aký tvar má štruktúra firmy, v ktorej robíte? Aký tvar má štruktúra štátu, cirkvi, tejto spoločnosti? Preto odpor ľudí k pyramíde je zbytočný. Ak pracujete ako zamestnanec, ste takisto súčasťou pyramídy. V zamestnaní je ale presne daná pozícia a reálna šanca na postup na vyššiu úroveň je veľmi malá a hlavne veľmi obmedzená. Odpor k „lietadlu“ je pochopiteľný, pretože je to podvod. Nebudem tu vypisovať, ako rozoznať multi level marketing od „lietadla“, sčasti som to naznačil v bode 1, kde nájdete aj link na článok, v ktorom sa tejto téme venujem.

 

4. Predaj produktov formou MLM je nelegálny

Multi level marketing existuje už nejaký ten piatok (prečítajte si históriu multi level marketingu) a používa ho aj väčšina poisťovní. Je nutné podotknúť, že sa dokonca vyučuje aj na vysokých školách (napr. v Prahe). Preto ak vám niekto tvrdí, že je to nelegálne alebo nezákonné, spýtajte sa ho na konkrétne paragrafy. Jednotliví ľudia, ktorí pracujú pre MLM firmu, sa môžu dopúšťať nelegálnosti a trestného činu, to však nemá nič spoločné s firmou. Každá seriózna multi level marketing spoločnosť má určité pravidlá a postupy, v ktorých je jasne dané, ako sa má distribútor správať a ako má predávať. Ak firma zistí, že niekto poškodzuje jej meno, vyvodí z toho dôsledky.

 

5. Produkty (služby) sú nekvalitné

Niektoré spoločnosti predávajú kvalitné produkty (služby) a niektoré nekvalitné. Väčšina poctivých MLM firiem má však záruku. To znamená, že ak nebudete s produktom spokojní, môžete ho vrátiť a získať tak peniaze späť.

 

6. MLM je vymývanie mozgov

Možno to tak vyzerá, ale v pozitívnom slova zmysle. Je ťažké zmeniť čokoľvek vo svojom živote bez zmeny prístupu a pohľadu na vec. Ak už chcete vo svojom živote zmeniť čokoľvek, potrebujete najskôr zmeniť svoje zmýšľanie, svoj prístup k životu.

 

7. Multi level marketing je založený na zháňaní ľudí

Ľudia sú potrební pre každé podnikanie. Ukážte mi jediný obchod, jedinú spoločnosť, ktorá sa zaobíde bez „zháňania ľudí“. Každý podnik potrebuje zamestnancov, dodávateľov, odberateľov a mnoho ďalších ľudí, ktorí vykonávajú všetko potrebné.

 

Pri multi level marketingu je to tak, že človek nemusí hľadať dodávateľov, nemusí vybavovať schvaľovacie predpisy a iné veci potrebné pre podnikanie. O to všetko sa postará firma. Vy musíte hľadať len odberateľov produktov (zákazníkov), teda tvoriť obrat pre spoločnosť. Áno, na to sú potrební ľudia… Pre dosiahnutie úspechu potrebujete okolo seba zhromaždiť tím schopných ľudí, úplne rovnako ako pri akomkoľvek inom podnikaní.

 

8. Tí na začiatku to mali jednoduchšie, teraz sa to už neoplatí robiť

Veľa ľudí si myslí, že v dnešnej dobe je v multi level marketingu ťažké uspieť. Tvrdia, že na začiatku, keď tým nebol „nasýtený trh“, to bolo jednoduché. To je ale omyl, pretože tí ľudia, ktorí s týmto podnikaním začínali, nemali k dispozícii také vymoženosti ako internet, mobilné komunikácie a iné profesionálne pomôcky, ako je to dnes. Ľudia, ktorí neuspejú dnes, by sotva uspeli na začiatku.

 

9. Na multi level marketingu sa dá jedine prerobiť

Keď je človek hlúpy alebo neinformovaný, prerobí kdekoľvek. Ak ale dodržuje základné pravidlá biznisu, nemôže prerobiť. Je to jedno z mála podnikaní, kde nič neriskujete, kde rozbiehate firmu s takmer nulovými nákladmi. Žiadne prevádzkové náklady a administratíva v súvislosti s tovarom, skladovaním, dopravou atď. Prečítajte si aj článok výhody MLM oproti klasickému podnikaniu.

 

10. Kašlem na MLM, radšej si nájdem prácu, tam dostanem určite zaplatené

Ďalší argument, ktorý od okolia počúvam často, pritom nikto si neuvedomuje, že na to, aby ste určite dostali zaplatené v práci, musíte urobiť nejaký výkon. Rovnako je to aj v multi level marketingu. Ak predáte veľa produktov a urobíte nejaký výkon, tak určite dostanete zaplatené. Ak ten výkon neurobíte (snaha nestačí, potrebný je výkon!), teda nič nepredáte, nič nedostanete. Ale tak je to aj v práci. Skúste sa postaviť k stroju a 8 hodín nič nerobiť a uvidíme, či vám za to zaplatia. Problém je v tom, že veľa ľudí, ktorí vstupujú do multi level marketingu, si myslí, že im budú padať pečené holuby rovno do úst, bez toho, aby pre to niečo urobili.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusiu. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Mýty a fakty o MLM

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok