Čo je to mystery shopping + kde hľadať ponuky

Ako sa stať mystery shopperom? Ponuky práce. Záhadný názov, ale vysvetlenie nie je príliš zložité. Jednoducho ide o možnosť zárobku pre ľudí, ktorí sa neboja vybrať do obchodu alebo reštaurácie a na základe svojho zážitku zhodnotiť podnik alebo službu pre mnoho ďalších zákazníkov. Budete sa správať prirodzene, nič na sebe nedáte znať a samozrejmosťou je aj vaša anonymita. Nie vždy musíte ísť do terénu, existuje aj možnosť napísať email alebo napríklad iba zavolať. V každom prípade ide o dobrodružstvo, ktoré môže priniesť zaujímavé peniaze a nebudete sa pri ňom rozhodne nikdy nudiť.

 

V tejto recenzii si postupne vysvetlíme, čo je to mystery shopping a ako, za akých podmienok sa môžete stáť mystery shopperom aj vy. V druhej polovici článku nájdete 9 webových stránok (spoločností), ktoré ponúkajú prácu v tejto oblasti + pár zaujímavostí. Napríklad to, aký plat ponúkajú, resp. koľko si môžete u nich zarobiť za jednu vykonanú úlohu (akciu).

 

Čo je to mystery shopping?

Mystery shopping (v preklade tajné, resp. záhadné nakupovanie, ale často sa stretnete aj s názvami fiktívne či falošné nakupovanie) je jeden z marketingových postupov, ktorý na základe hraného záujmu o nákup alebo službu skúma silu trhu a dokáže úspešne zhodnotiť kvalitu ponúkaných služieb či produktov. Táto špecifická aktivita stojí a padá na fiktívnom nákupcovi, tzv. mystery shopperovi, ktorý sa po celý čas prezentuje ako obyčajný zákazník. Jeho úlohou je na základe reálnej situácie alebo dobre mierených otázok vyhodnotiť ex post, teda až dodatočne, ako bol s celým procesom spokojný. Mystery shopping je tak zaujímavou možnosťou pre majiteľov alebo výrobcov, ako získať adekvátny výstup o ponúkaných službách alebo produktoch z pohľadu tých najdôležitejších – zákazníkov.

 

Ako mystery shopper (stretnete sa aj s pojmami záhadný agent, tajný kupujúci, fiktívny či falošný zákazník) budete hodnotiť dojem, ktorý na vás urobí služba alebo tovar. Budete si všímať aj úplné maličkosti – rýchlosť obsluhy pri občerstvení v reštaurácii, odbornosť personálu lekární, úroveň komfortu pre návštevníka kinosály alebo napríklad aj zdravotníckeho zariadenia. Možností je doslova a do písmena tisíc a jedna, takže zvoliť si „to svoje“ určite môže úplne každý. Nakoniec aj tak sú nastavené dotazníky mystery shoppingu, to znamená zvolíte si okruhy, ktoré sú vám blízke, a keď vám niektorá ponuka padne do oka, stačí sa iba prihlásiť.

 

Nie vždy sa dostane na všetkých, samozrejme, niekedy je počet miest limitovaný. Nič sa nedeje, dočkáte sa určite nabudúce!

 

História mystery shoppingu

Tradícia mystery shoppingu sa začala už pred osemdesiatimi rokmi v USA, keď si majitelia veľkých spoločností chceli trochu netradične otestovať zamestnancov. Išlo predovšetkým o banky alebo supermarkety. Samozrejme, akonáhle sa objavil vo väčšom rozsahu internet, práve vďaka nemu podobný trend rozkvital a obľuba tejto praktiky pokračuje až do dnešných dní. Cieľ je jasný, vylepšiť kvalitu služieb snáď vo všetkých predstaviteľných odvetviach.

 

Aké sú najtypickejšie formy MS?

  • Osobná návšteva predajne, teda takzvaný mystery shopping. Táto forma je, samozrejme, najčastejšia, pretože si niečo prezriete na vlastné oči, a tak najlepšie posúdite aj detaily.

  • Mystery calling alebo mailing. To je oslovenie zákazníckej linky alebo zaslanie emailovej otázky do daného obchodu. Hodnotiť sa totiž musí komplexne – aká podrobná vlastne bude odpoveď?

  • Mystery delivery. Necháte si zaslať určitý výrobok a potom ho hodnotíte – rovnako zhodnotíte aj spôsob doručenia a spôsob, akým vystupoval doručovateľ či prepravca.

 

osobná franšíza

Cenná spätná väzba, ktorá je doslova nad zlato pre každú firmu, ktorá dbá na neustále zlepšovanie svojich služieb – aj tak by sa dal v krátkosti definovať klasický mystery shopping. Lepšie porovnanie s konkurenciou, ďalší komunikačný zdroj a možno aj pár tipov, ako zlepšiť poskytované služby. Nie je práve toto skutočne dômyselný mechanizmus?

 

Scenár je pevný, vy budete iba šikovným hercom

Nesmiete byť odhalení, ale vlastne stačí len to, aby ste sa sami nejako nepreriekli alebo inak neprezradili. Urobíte krátku audio/video nahrávku s hodnotením, vyplníte dotazník alebo budete hodnotiť odbornosť predavačov, ich správanie k zákazníkovi a tiež celkový vzhľad predajného miesta – je všade čisto, pôsobí na vás obchod už na prvý pohľad príjemným dojmom? I to totiž tvorí veľmi dôležité komplexné hodnotenie, lebo tým pomôžete tej či onej firme v jej rozvoji.

 

Kto sa môže stáť mystery shopperom?

Podmienok je vlastne minimum: plnoletosť, vlastný bankový účet, samozrejme, aj mobil a email na komunikáciu s centrálou a na pravidelné zadávanie úloh so všetkými podrobnosťami. Samozrejmosťou by mala byť časová flexibilita, pretože na niektoré ponuky musíte reagovať promptne a tiež si vyhradiť konkrétnu dobu na návštevu obchodu. Síce vo výnimočných prípadoch je možné termín posunúť, ale nesmie sa to stáť nejakým pravidlom. 

 

Mystery shopperom sa teda môže stáť ktokoľvek, kto spĺňa vyššie uvedené podmienky a má záujem si z pohodlia domova privyrobiť zaujímavé peniaze.

 

Zárobok, ktorý rozhodne poteší

Mystery shopping sa hodí pre študentov, dôchodcov, matky na materskej, ktoré majú deti doobeda v škôlke a v domácnosti sa trochu nudia. Ale tiež pre všetkých s voľným časom, ktorí ho nedokážu naplno využiť a občas by sa im hodilo pár stovák ako slušný zárobok. 

 

Prehľad spoločností na Slovensku, ktoré sa zaoberajú mystery shoppingom

Poďme si teda predstaviť pár spoločností, u ktorých sa môžete rýchlo zaregistrovať. Nemusíte podpisovať zmluvu na HPP, nemusíte každé ráno o siedmej nastúpiť do pracovnej čaty – všetko je na vás, ide o voľnú prácu, brigádu, ktorú si môžete dávkovať podľa potreby alebo pokojne si vziať aj dlhšiu dovolenku.

 

Spoločnosť, ktorá dbá na neustále zlepšovanie svojich služieb, to je mystery shopping.

 

Helionresearch.com

Pôvodom belgická spoločnosť Helion Market Research CVBA pôsobí vo vyše stovke krajín a má do pol milióna spolupracovníkov. Ich oficiálnu facebookovú stránku má vo svojich obľúbených zaradených vyše 25-tisíc ľudí, takže máte zaujímavú príležitosť zažiariť. Istou nevýhodou je, že stránky sú zatiaľ iba v angličtine. S tým si ale budúci mystery shopper hravo poradí, pretože ovláda aspoň jeden svetový jazyk.

 

Stránku si možno prepnúť aj do slovenského jazyka, ale preklady sú zatiaľ nedokonalé. Ide však o beta verziu. Do roka by mohlo byť všetko v poriadku.

 

Emaily, internetové dotazníky alebo kontakt s predajcom tvárou v tvár, o tom všetkom je Helion reserach. Mystery shopper si tu môže na čiastočný úväzok zarobiť aj dvadsať či tridsať eur za hodinu. Stačí sa len zaregistrovať a sledovať stránku, kde sa dozviete o konkrétnych projektoch vždy niečo viac. Momentálne sa v administrácii nachádza pár akcií aj pre slovenských mystery shopperov, tak šup do práce. A nezabudnite si svoj profil vyplniť na 100 %. Len vtedy sa budete môcť zúčastniť na rôznych akciách.

 

Registračný link do spoločnosti helionresearch.com.

 

Ishopforipsos.com

Práca s Ishopfor Ipsos je veľmi zaujímavá už len preto, že si užijete nielen emailový, ale i telefonický a predovšetkým osobný kontakt. Po boku silnej medzinárodnej skupiny Ipsos budete pripravovať čo možno najkomplexnejšie recenzie tovarov a služieb. Môže to byť práca z domu, ale vyjdete si aj do terénu – podľa toho, na aký typ úloh sa chcete prihlásiť. Môže ísť o hodnotenie kvality služieb na pobočke poisťovne, útulnosť a menu v reštaurácii alebo si jednoducho len nakúpite v obľúbenom obchode.

 

Dôležité je len ostať v utajení a pracovať podľa vopred pripraveného scenára. Každý vyplnený dotazník znamená zárobok a je len na vás, na aký veľký objem práce sa podujmete. Pokiaľ budete mať v zamestnaní alebo v škole viac času, pokojne si môžete navýšiť kapacitu, a naopak – záleží čisto iba na vás! Bez poplatkov, s dobrým pocitom, že ste pomohli zlepšiť kvalitu služieb a tiež s dobrodružstvom v pätách – to už je zaujímavá kombinácia nielen pre tých, ktorí majú radi stále niečo nového a netradičného, majú originálneho ducha a neboja sa výziev!

 

Registračný odkaz do spoločnosti ishopforipsos.com.

 

Marketvision.sk

Mystery shopping s Market Vision, firmou, ktorá má zastúpenie aj v Prahe (Baarova ulica) alebo v Bratislave (Ružová dolina), má veľmi prehľadný oficiálny web, ktorý je zdrojom mnohých informácií nielen pre začiatočníkov. Na trhu je vyše sedemnásť rokov, má stovky klientov a pätnásť stoviek ukončených projektov, pôsobí aj v ČR, aj SR. Stačí len vyplniť registračný formulár, zložiť základné skúšky a nechať sa povýšiť do role oficiálneho mystery shoppera. Nechajte si zaplatiť za návštevu autoservisu, pozrite sa do aquaparku alebo si urobte príjemné dopoludnie v kaviarni.

 

Akým odvetviam sa spoločnosť Market Vision venuje? Je to napríklad bankovníctvo a poisťovníctvo, ale tiež retail, gastro a zábava, farmácia (môžete hodnotiť aj lekárne), auto-moto, telekomunikácie a hodnotenie mobilných operátorov alebo i luxusný tovar. Tak si ráčte vybrať.

 

 Registračný odkaz do spoločnosti marketvision.sk.

 

Feedback.sk

Je zárobkom pre odvážne a výrečne typy. Stať sa mystery shopperom, pomáhať zlepšovať kvalitu služieb v obchodoch, reštauráciách alebo na ďalších verejných miestach, zaistiť si pravidelný zárobok. To je jedna vec, no a druhá je potom príliv energie, ktorou budete doslova nabití. Feedback je portálom, ktorý potrebuje skúsených analyzátorov, nebojácnych nájsť a stručne zhodnotiť zápory, úprimné a svedomité typy, čo si naozaj žiadny dojem nenechajú len pre seba.

 

Iste, Feedback vám ponúkne možnosť ukázať sa pred celým množstvom známych firiem, nielen z oblasti bankovníctva alebo motorizmu, ale tiež telekomunikačných technológií. Je za tým jednoducho snaha získať cennú spätnú väzbu a zistiť, kde sú (hoci napríklad len formálne) nedostatky. Bohatá slovná zásoba a dochvíľnosť, to sú ideálne vlastnosti každého mystery shoppera, ktorý si chce privyrobiť u Feedback.sk. Telefonáty, emaily alebo chat, ale tiež predajná alebo servisná návšteva.

 

Registračný odkaz do spoločnosti feedback.sk.

 

Helloinnovation.cz

Môžete si zájsť do kaviarne alebo reštaurácie, banky, poisťovne, cestovky a ďalších podnikov. Presne o tom je mystery shopping pre firmu Hello Innovation, ktorá ponúka za jeden dotazník priemerne až 10 eur (a najvyšší možný limit je dokonca štvornásobný, o všetkom sa dozviete podrobne pred samotnou akciou)! Okrem ČR a SR sa firma etablovala aj v Nemecku, Rakúsku alebo USA a Maďarsku. So spoločnosťou spolupracuje už vyše tri tisícky mystery shopperov a pomerne ľahko môžete byť jedným z nich. Každý mesiac prebehne vyše dve tisícky rôznych prieskumov. Okrem finančného ohodnotenia môžete získať aj voucher – do reštaurácie alebo na využitie najrôznejších služieb. Hello Innovation má viac než sedemdesiat stálych klientov.

Krátka zmluva a všetko je zariadené – samozrejme, môže ísť o DVP (teda klasickú Dohodu o vykonaní práce bežnú na brigády menšieho rozsahu) alebo je možné spolupracovať aj na Živnostenský list (t. j. na Zmluvu o spolupráci).

 

Registračný odkaz do spoločnosti helloinnovation.cz.

 

NMS-SK.sk (NMS Market Research)

Firma sídliaca na Smíchove (Praha 5), ktorá je skutočným priekopníkom vo svete mystery shoppingu. Pôsobí v Českej republike totiž už od roku 1999. Okrem iného sa dostala aj na slovenský, poľský alebo maďarský trh, kde spolupracuje s prednými klientami. Medziročne NMS Market Research spracuje desaťtisíce telefonických alebo online dotazníkov a vyše tridsaťtisíc návštev mystery shopperov. K nim sa môžete zaradiť aj vy, stačí sa uchádzať o konkrétne miesto.

Ponúka sa i možnosť zapožičať si potrebnú výbavu – tablet alebo notebook – a spolupracovať na projektoch od regrutácie po mystery shopping. 

A koľko si vlastne môžete zarobiť? Aký môže byť váš plat? Za jednu úlohu je výplata obvykle medzi 5 až 20 eurami, ale môže sa, samozrejme, ešte mierne líšiť v závislosti od náročnosti zverenej úlohy. Pre osemnásťročných a starších sú skúsenosti v odbore výhodou, ale nie podmienkou, presne také stanovy má NMS Market Research.

 

Registračný odkaz do spoločnosti nms.sk.

 

Dantem.sk

Mystery shopping Dantem je spoločnosť, pre ktorú pracuje už tisícka terénnych agentov, pokiaľ použijeme žargón tajných služieb. Dantem hodnotí prejav personálu, ale aj jeho vzhľad alebo kvalitu ponúkaného tovaru. Zameriava sa tiež na útulnosť a čistotu prevádzok. Okrem iného tiež ponúka záujemcom prácu na inventúrach obchodov a majetku alebo pri preceňovaní tovaru, čiže má skutočne široké portfólio pre skúsených brigádnikov.

 

Registračný odkaz do spoločnosti dantem.sk.

 

Focus-agency.cz

Mystery shopping robí prieskum vo forme emailového alebo telefonického kontaktu, ale tiež prieskum vo verejnej sfére (bez nákupu), nazývaný mystery client audit. Focus Agency pôsobí na slovenskom trhu už od roku 1991 a o dva roky neskôr vstúpil aj na ten český (sídlo v Brne). Zaoberá sa okrem iného analýzou verejnej mienky, ale tiež ďalšími sociologickými výskumami a sondážami trhu. Výhodou je vlastné call centrum a sieť anketárov s cca tisíckou členov. Nechcete byť tiež súčasťou projektu?

 

Registračný odkaz do spoločnosti focus-agency.cz.

 

Mysterydiner.cz

Zaujímavá možnosť, ako si privyrobiť, ale tiež zažiť dobrodružstvo, vďaka ktorému zaženiete nudu zo života pekne ďaleko. To všetko ponúka spoločnosť Mystery Diner. Pokiaľ patríte medzi skutočných gurmánov, viete oceniť kvalitných šéfkuchárov a s obľubou ochutnávate netradičné kuchyne, ste priam zrodení pre podobnú úlohu. Nechajte sa zlákať na návštevu útulnej kaviarne, reštaurácie alebo baru a ohodnoťte kvalitu služieb od A po Z. Navštívte celkom inkognito vybrané podniky a chovajte sa ako bežní hostia. Vychutnávajte si to všetkými zmyslami a nebojte sa zverejniť svoj dojem, nič nie je dokonalé, a práve preto podobné akcie majú skutočne hlboký zmysel. Stačí sa iba držať vopred pripraveného scenára, hodnotenie je potom úplne vo vašej réžii. Originalite sa medze nekladú, naopak bude odmenená!

 

Registračný odkaz do spoločnosti mysterydiner.cz.

 

Pár slov na záver

Je úplne jedno, či ste z Bratislavy, Trnavy, Košíc alebo z akéhokoľvek iného mesta či obce,  mystery shopperom sa môže stať kdokoľvek , kto má chuť zarobiť si takouto formou brigády a má aspoň trošku voľného času. Príležitostí zarobiť si, ako vidíte, je pomerne dosť, stačí si len vybrať tú svoju. Pokojne sa môžete registrovať do viacerých spoločností, aspoň budete mať vyššiu šancu na úspech, resp., že sa nejaká pracovná ponuka nájde aj pre vás. Rozhodne nejde o žiadny podvod!

 

Máte už nejaké skúsenosti s mystery shoppingom? Pracovali ste ako mystery shopper pre niektorú z vyše uvedených spoločnosti? Pokiaľ áno, napíšte do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

Pracujete pre inú mystery shopping spoločnosť, ktorá v tomto článku nebola spomenutá? Napíšte mi, rád ju sem doplním.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Mystery shopping

Dátum: 08.11.2023

Vložil: essay rewriter

Titulok: help with writing college application essay k66lfh


Thankfulness to my father who informed me regarding this blog, this web site is in fact awesome.

Dátum: 06.11.2023

Vložil: essay typer

Titulok: reflective essay writing r51kas


Hi friends, how is the whole thing, and what you wish for to say regarding this piece of writing, in my view its actually amazing for me.

Dátum: 05.11.2023

Vložil: essay writer

Titulok: custom writing plagiarism f364tc


Thank you for every other wonderful article. The place else may anyone get that type of info in such a perfect approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such information.

Dátum: 04.11.2023

Vložil: write my essay

Titulok: how to write an conclusion for an essay o997ts


Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

Pridať nový príspevok