Písanie článkov z domu - 7 možností, kde hľadať zárobok

Ako a kde hľadať zákazky na písanie článkov a textov z domu? Brigáda z pohodlia domova alebo odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie a notebook poruke. Potrebná je len chuť a túžba učiť sa nové veci rovnako ako zodpovedajúci pravopis a štylistika. Vo voľných chvíľach si týmto spôsobom môžete privyrobiť cez internet celkom zaujímavé peniaze. Možností, ako zarábať písaním PR článkov a rôznych textov, je celý rad. V tejto recenzii si predstavíme 7 najzaujímavejších. Nájdete tu aj overené tipy a odporúčania + 9 online portálov, kde môžete hľadať zákazky/ponuky práce.

 

7 overených spôsobov, ako si privyrobiť písaním článkov

 

1. Vytvárajte vlastný obsah na osobnom blogu

Blogeri si na svojom blogu môžu zarobiť niekoľkými spôsobmi.

Jednou z prvých vecí, ktorá vám iste v súvislosti so spomínanou témou napadne, je založenie vlastného webu alebo nejakého magazínu, postupná tvorba jeho obsahu a zarábanie prostredníctvom reklamy. Stačí málo, zvolíte si tému, vytvárate texty a videá, snažíte sa monetizovať blog – s pomocou affiliate či reklamného systému vybranej tretej strany.

Veď len v strednej Európe sa vďaka blogovaniu živia desiatky tisíc ľudí.

Môžete písať o svojich zážitkoch z ciest alebo komentovať každodenný život. Tematika je neobmedzená a jedinou podmienkou je, aby ste svojich čitateľov patrične bavili (a tí sa radi vracali aj v budúcnosti, čo vám bude generovať zisk). 

Znie to jednoducho? Potom by ste mali vedieť, že na začiatku je pomerne dlhá cesta k úspechu. Súčasne ale platí, že nič nie je nemožné.

 

Možností, ako môžu blogeri, majitelia magazínov alebo obsahových webov zarábať, je niekoľko. Môže to byť predaj PR článkov či spätných odkazov, propagácia produktov prostredníctvom affiliate marketingu alebo môžete propagovať vlastné produkty a služby.

 

Ak vás zaujíma, aké sú ďalšie možnosti zarábania peňazí písaním blogových článkov, potom sa prekliknite na TOP 8 možností, ako monetizovať svoj blog.

 

2. Píšte pre iný blog či magazín, vytvárajte spravodajstvo

Každým dňom vznikajú nové internetové stránky, magazíny, e-shopy a niečo na nich byť napísané musí. A to je šanca pre vás. Môžete sa stať redaktorom a písať články do online časopisov, texty do blogu niektorého e-shopu alebo môžete tvoriť rozhovory v regionálnom magazíne.

Tematika je vlastne na vás, teda ak dokážete osloviť dopyt majiteľov webov, hľadajúcich nové posily do redakcií. Športové spravodajstvo, recenzie filmových noviniek, ale aj zážitky z každodenného života alebo rôznych kultúrnych podujatí.

Kniha

Spočiatku len zbierajte referencie, guestblogging je tiež veľmi obľúbenou metódou, ako sa dostať do hľadáčika rôznych spravodajských portálov a magazínov. 

Ide v zásade o veľmi jednoduchú formu výmenného obchodu. Autor/bloger napíše článok a zverejní ho v nejakom magazíne, ktorý ponúka možnosť guestbloggingu. Na konci článku uvedie svoje meno, prípadne tiež odkaz na svoj blog. Pokiaľ bude mať článok vysokú čítanosť, môže sa stať, že si ho prečíta nejaký majiteľ magazínu, ktorý práve hľadá posilu do redakcie a ponúkne blogerovi platenú spoluprácu vo forme DPP (brigády) či dokonca zmluvy na HPP.

 

Spokojní budú všetci, majiteľ magazínu získa kvalitný obsah na svoj web a bloger/textár má týmto spôsobom možnosť zdarma prezentovať svoje meno.

 

Kto sa chce presadiť ako copywriter, musí byť videný. V opačnom prípade medzi ďalšími záujemcami, ktorí sa vedia lepšie prezentovať, jeho talent, bohužiaľ, zanikne. Alebo písanie textov neprinesie taký zárobok, aby to stálo vôbec za reč.

 

Niektoré magazíny dokonca ponúkajú aj platenú formu guestbloggingu, resp. písanie článkov za peniaze. Väčšina vám zaplatí podľa čítanosti článku (ak bude mať váš článok slabú čítanosť, ktovieako nezarobíte), iné magazíny ponúkajú za článok fixnú, vopred dohodnutú sumu. Výška odmeny závisí od odbornosti článku, od témy, rozsahu a ďalších parametrov, a, samozrejme, aj od dohody s majiteľom magazínu.

A ako vlastne nájsť také ponuky? Otvorte si vyhľadávač Google a vypíšete kľúčový výraz. Napríklad „píšte pre nás“. Google vám vo výsledkoch vyhľadávania nájde desiatky webových portálov, ktoré ponúkajú spoluprácu pre začínajúcich, ale aj pokročilých pisateľov.

 

Do Google vyhľadávača napíšte kľúčové slovo, napríklad

 

Skúsiť môžete aj výrazy „píšte pre náš web“, „staňte sa naším redaktorom“, „chcem písať pre magazín“ alebo tiež „staňte sa naším copywriterom“, „hľadáme niekoho na písanie článkov“, „hľadám blogera“, „hľadáme textára“ alebo „ponúkame prácu redaktora“. Určite vám napadne ešte niečo ďalšie.

 

Na vyššie uvedené výrazy som našiel niekoľko zaujímavých ponúk, tá najlepšia je od známeho slovenského magazínu Startitup.sk. Za každý článok, ktorý pre nich napíšete, ponúkajú fixnú čiastku + ďalšie odmeny v závislosti od čítanosti vášho článku. Startitup má vo svojom portfóliu ďalších 8 webov, takže ak sa osvedčíte, určite vám ponúknu dlhodobú spoluprácu a trebárs aj prácu na plný alebo čiastočný úväzok. Môj kamarát pre nich písal 3 roky a spoluprácu si pochvaľoval. Pracoval externe z pohodlia svojho domova.

 

Skúste osloviť niektorý magazín s prianím pre neho písať. V najhoršom prípade vás odmietnu (alebo magazín vôbec nezareaguje). Ale tiež môžu vašu ponuku uvítať, a tak vy získate prácu.

 

Hoci uspieť v dnešnej konkurencii je ťažké, vždy je veľká šanca, že váš obsah osloví veľkú skupinu ľudí. Cestou je však originalita a, samozrejme, kvalita. O perfektnej gramatike sa ani nemusíme baviť. Ak budete vážne dobrí, môže to skončiť aj tak, že budete pracovať nastálo pre Alza.sk alebo písať články pre niektorý mediálne známy časopis.

 

3. Napíšte e-book alebo knihu

 36/5000 Napísať môžete tiež knihu alebo eBook. Ak máte námet na e-book alebo rovno knihu, nebojte sa zažiariť! Je dosť možné, že vytvoríte obsah, ktorý bude úspešný, najmä ak ste plní originálnych myšlienok. Bola by škoda nevyužiť moderný svet k zaujímavému zárobku, najmä ak máte patričný talent, viete pracovať s Wordom, Acrobat Readerom a spracovanie PDF vám nerobí ťažkosti.

Môžete opäť napísať vlastnú knihu/ebook a následne ju predávať v online kníhkupectvách alebo môžete písať knihu niekomu inému. Napríklad sa môžete stať Ghostwriterom a písať knihu alebo autobiografiu nejakej slávnej osobnosti/spisovateľke.

 

Zarábať peniaze môžete tiež písaním reklamných článkov, básní, poviedok, recenzií na rôzne produkty, návody, ako niečo urobiť, čoho sa vyvarovať. Môžete písať o vlastných skúsenostiach, môžete vytvárať popisy k e-shopom, e-mailové newslettre alebo písať platené príspevky na sociálne siete pre nejakú firmu... v podstate čokoľvek.

 

4. Zákazky na písanie textov môžete hľadať na rôznych portáloch

Ak ste niekedy pátrali po tom, kde získavajú zákazky/pracovné ponuky na externú spoluprácu iní ľudia, ktorí sa venujú písaniu článkov do časopisov či pre rôzne weby, určite tušíte, o čom teraz bude reč.

Ďalšou zaujímavou príležitosťou, kde si môžete nájsť nejakú krátkodobú brigádu na dohodu, prípadne pokojne aj prácu na plný alebo skrátený úväzok, ponúkajú portály, ktoré fungujú ako trhovisko. Sú to stránky, ktoré spájajú textárov/copywriterov a inzerentov.

Pre copywriterov sú tieto portály skvelá príležitosť, ako si zarobiť na internete z domu a zároveň možnosť získať nejaké referencie, a tak rozšíriť svoje portfólio. Pre firmy je to zas skvelý spôsob, ako pomerne lacnou cestou kúpiť texty pre svoje e-shopy, magazíny a iné online projekty.

 

Na Slovensku veľa takých portálov, žiaľ, nefunguje, našťastie u našich západných susedov sa nejaké nájdu. Hoci sú to české online trhoviská, môžete si byť istí, že tam zadáva dopyt na písanie článkov aj veľa slovenských firiem.

 

Registrácia do nižšie uvedených portálov je zadarmo, nebojte sa teda pripojiť ku všetkým. Viac vytvorených inzerátov = vyššie šance na zárobok.

 

Copywriting.cz – predávajte texty niekoľkými spôsobmi

Copywriting portál ponúka písanie článkov za peniaze a tiež predaj reklamy.

Zaujímavý je portál fungujúci už sedem rokov, ktorý združuje stovky copywriterov, vďaka priamemu prepojeniu s ďalšími webmi, akým je napríklad PayPost.cz alebo Guestblogging.cz. Je to veľmi populárne aj medzi inzerentmi, ktorí tu hľadajú niekoho, kto im bude plniť webové stránky či online magazíny rôznymi textami. Nájdete tu veľmi často písanie PR článkov na rôzne témy – bývanie, auto-moto, financie, zdravie a výživa, šport, lifestyle, móda a krása a mnoho ďalších.

Prehľadnosť je hlavnou zbraňou  Copywriting.cz , po registrácii tu nájdete až desiatky rôznych možností, kde začať. Ako copywriter môžete na portáli oslovovať firmy, ktoré potrebujú texty, preklady, prípadne jazykovú korekciu. Stačí kliknúť na „prehľad dopytov“ alebo vyplniť profil tak, aby sa inzerent ozval čoskoro sám -– a hlavne zbierať referencie. Ponúka sa vám aj variant predaja vlastných článkov, ktoré sú v tzv. „v šuplíku“.

 

Výplatné minimum je 1 000 Kč, čo v praxi znamená niekoľko rôznych textov.

Nezáleží na tom, či ste zamestnanec, ktorý by si rád prilepšil popri práci, prípadne ste študent a hľadáte niečo popri štúdiu alebo ste mamička na materskej dovolenke a chcete si vytvoriť extra príjem do rodinného rozpočtu, tento zárobok je vhodný pre každého, kto ovláda perfektne gramatiku a má talent na písanie.

 

Spočiatku dokonca ani nie je nutné vlastniť živnostenské oprávnenie. Zákon povoľuje privyrobiť si do určitej sumy. 

Ak máte vlastný blog, môžete predávať aj reklamné plochy alebo písať guestblogging a zvýšiť si reputáciu.

 

Doteraz sa na portáli copywriting.cz predalo viac ako 22 tisíc textov, vyše tisíc inzerentov hľadá zaujímavé články, ktoré ešte nie sú nikde zverejnené a ktoré môžete napísať práve vy!

 

Aktuálne ponuky pre copywriterov sledujte tu.

 

Jaspravim.sk – trhovisko zamerané nielen na písanie textov

Ak ste študent, ktorý by si rád privyrobil popri škole, alebo ste dôchodca, ktorému nestačí dôchodok a hľadá ďalšie formy príjmu, prípadne ste mamička na MD, platené písanie článkov môžete odštartovať aj registráciou na portáli, ktorého názov už evokuje všetko podstatné.

Prehľadné kategórie, medzi ktorými nechýba ani programovanie, grafika a online marketing a kde pochopiteľne nájdete aj sekciu venujúcu sa prekladom a písaniu lifestylových, ale aj odborných článkov.

Jaspravim.sk priniesol tvorcom internetového obsahu desiatky tisíc eur a svoj zárobok tu môžete nájsť aj vy. Tisícky ponúk, bezpečný nákup aj predaj, ale aj živý online chat s operátorom. 

Začať môžete tu.

 

Placla.sk – populárny web vhodný predovšetkým pre blogerov

Písanie článkov a predaj reklamy na stránke Placla.ck.

Snáď každý, kto sa niekedy ponoril do vôd tuzemského online marketingu, pozná túto preverenú značku, ktorá má už viac ako jedenásťročnú tradíciu! Placla.sk ponúka stovky dopytov bez nutnosti aktívneho hľadania. Provízia je pripísaná hneď potom, keď je napísaný článok schválený.

Placla.sk prepojí inzerenta s blogerom, začať s prácou môžete hneď po jednoduchej registrácii. Pretože ide o web medzi inzerentmi veľmi populárny, nájdu tu aj začínajúci copywriteri zaujímavé ponuky.

Ak máte blog, môžete na Placla.sk predávať aj reklamné plochy.

Viac informácií nájdete tu.

 

Pryard.com – stránka spájajúca rôznych tvorcov obsahu

Web, ktorý funguje v českej, slovenskej a anglickej verzii, prepája influencerov, blogerov, prekladateľov, copywriterov, fotografov a plno ďalších tvorcov obsahu už od roku 2019. 

Pryard.com stavia na dlhoročných skúsenostiach svojich autorov, a to nielen so svetom online marketingu. Prehľadný katalóg, ktorý umožní vyfiltrovať len to, čo potrebujete – nielen vtedy, ak sa venujete linkbuildingu.

 

Copytrh.cz – trhovisko na nákup a predaj PR článkov

Copytrh.cz je jednoduchý portál fungujúci ako online trhovisko na nákup a predaj článkov. Zaraďte sa po boku niekoľkých stoviek copywriterov, vyberajte si z dopytov, ktoré sa menia každý deň.

Dopyt má stanovenú platnosť vždy na 15 dní, takže nenarazíte na nič, čo by už nebolo aktuálne.

Výplatné minimum činí tisíc českých korún, samotnú výplatu možno očakávať do siedmich dní od schválenia v administrácii. K dispozícii sú tu aj online platby, čo z pohľadu inzerentov pridá na dôveryhodnosti.

 

Kupobsah.cz – vyberajte z niekoľkých rôznych kategórií

Ďalším miestom, kde hľadajú majitelia webových portálov a magazínov nového textára do svojich redakcií, je tiež Kupobsah.cz. Niektorí možno poznajú z minulosti tento portál pod názvom Kupclanek.cz.

Jednoduchá registrácia, prehľadný dizajn, to sú hlavné bonusy, ktoré sa tu ponúkajú. Počkajte si na zaujímavú ponuku, vyberajte z niekoľkých kategórií a podkategórií, oslovte záujemcov svojím príbehom.

 

Poctivo vyplnený profil je prvým krokom k úspechu. Bez štruktúrovaných informácií máte oveľa nižšiu šancu, že si vás inzerent vyberie.

 

Taskit.sk – portál ponúkajúci online služby

Portál, ktorý sa špecializuje na online služby a vďaka svojmu prepracovanému systému znamená garanciu pre investorov – v prípade nespokojnosti s obsahom je možná reklamácia. Práve preto tu nájdete pestrú paletu dopytov nielen pre záujemcov o písanie a preklady, ale aj grafiky a online marketingu. Nájdete tu tiež zákazky pre profesionálnych správcov sociálnych sietí.

Možnosť vytvoriť si profil, zbierať recenzie a následne získať veľkú popularitu u množstva firiem – stačí len trochu usilovnosti, času a odhodlania.

Taskit.sk funguje už dlhé roky, píše sa o ňom na popredných spravodajských portáloch a iste ho dobre poznáte aspoň z počutia... Portál je vhodný predovšetkým pre začínajúcich textárov, ktorí sú ochotní napísať článok za nižšiu sumu, prípadne výmenou za referencie.

 

Copywriteri.cz – zaujímavé dopyty pre začínajúcich textárov

Web, na ktorom môžeme nájsť zaujímavé ponuky nielen pre začínajúcich žurnalistov. Po registrácii vyplníte svoj profil, uvediete základné údaje a počkáte, kým nebude zverejnený dopyt, ktorý vás osloví hneď na prvý pohľad.

Na stránke copywriteri.cz v kategórii „tržiště textů“ možno ponúknuť svoju vlastnú prácu. Ak napíšete kvalitný text, pôjde o vstupenku medzi profesionálov – a je len na vás, ako ju využijete a ako veľmi na sebe budete pracovať. Môžete si pekne privyrobiť alebo získate pracovnú príležitosť full-time/part-time.

 

Mikrojoby.cz – portál vhodný nielen pre textárov, ale aj korektorov textov

Práca na doma online, brigáda, zarábanie cez internet. Aj tak sa dá v krátkosti popísať portál, akým je mikrojoby.cz. Na trhu je od roku 2018, dáva možnosť kartových transakcií, zbieranie referencií, ktoré potom budujú dôveru pri kontakte s ďalšími inzerentmi. Pre začínajúcich textárov je to zaujímavá príležitosť, pre rad firiem zase šanca, ako získať nových a spoľahlivých autorov obsahu svojich prezentačných webov.

Aj tu nájdete okrem možnosti písať texty aj ďalšie profesie. Na svoje si tu prídu programátori, marketéri, grafici a podobne.

 

5. Nemusíte písať len po slovensky, lebo koľko rečí vieš...

Výhodou je určite znalosť cudzích jazykov, pretože písanie článkov na zákazku sa nemusí obmedzovať len na české alebo slovenské prostredie. Naopak, ak viete po anglicky, nemecky, rusky či španielsky, máte dvere otvorené!

Ak si dokážete dohodnúť zákazku, môžete získať aj dlhodobú brigádu či dokonca klasický home office – stále rozšírenejšiu formu spolupráce naprieč svetadielmi, kde odpadá financovanie kancelárií a firmám i ďalšie starosti a výdavky.

 

Výhodou môže byť aj lepšie finančné ohodnotenie (cenu za napísanie článku regulujete vy, záleží teda na vás).

 

6. Zákazky a ponuky na písanie článkov môžete hľadať aj na Facebooku

Sociálne siete sú skvelým spôsobom, kde si môžete vcelku jednoducho nájsť zaujímavé zákazky alebo práce na písanie článkov. Nie vždy však ide o ponuky na home office.

Na Facebooku je hneď niekoľko skupín, teraz si niektoré vymenujeme.

 

  • Marketeri, copywriteri, SEO optimalizéri– skupina je vhodná predovšetkým pre marketérov, ale na svoje si tu prídu aj korektori textov, prekladatelia či textári, ktorí by si chceli začať zarábať písaním článkov a reklamných textov. Táto skupina má už vyše 15 000 členov, takže si môžete byť istí, že tu nájdete mnoho ponúk od firiem, ktoré hľadajú do svojho tímu šikovných redaktorov.

  • Copywriteri a ďalší žurnalisti“ – v skupine nájdete nielen mnoho zaujímavých tipov a návodov pre začínajúcich copywriterov (ako začať písať a podobne), ale čas od času sa tu objaví aj nejaký zaujímavý job, teda práca z domu (napríklad tvorenie popisov k produktom na e-shope). Je to česká skupina, ale veľa príležitostí je tu aj pre Slovákov.

  • Copywriteri SK– skupina je určená pre všetkých slovenských copywriterov a pre tých, ktorí hľadajú ich služby.

  • Práca pre copywriterov– názov skupiny je veľavravný. Nájdete tu prácu na úplný, skrátený úväzok alebo tiež zákazky pre SZČO na externú spoluprácu.

  • Ako dobre písať (novinári, blogeri, copywriteri)– podľa názvu asi tušíte, že pôjde predovšetkým o skupinu zameranú na vzdelávanie. Napriek tomu ju odporúčam sledovať, občas sa tu objaví aj nejaká voľná pracovná pozícia na platené písanie článkov.

  • Jsem copywriter– skupina pre copywriterov a všetkých, ktorí veria, že obsah predáva. Ide skôr o edukačnú skupinu, ale pri scrollovaní som narazil aj na zaujímavé ponuky, takže skupina je vhodná aj na hľadanie zamestnania.

  • "#Holkyzmarketingu" – široko zameraná skupina pre všetky ženy z marketingu naprieč odbormi – copywriting, PPC, SEO a podobne. Určite sa tu dá nájsť nejaké voľné pracovné miesto aj pre pisateľky.

  • Odporúčam hľadať aj na Twitteri alebo sociálnej sieti LinkedIn.

 

7. Ponuky práce môžete sledovať aj na mojej stránke

Okrem vyššie spomínaného, príležitosti tohto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. Sledujte sekciu ponuky práce na písanie článkov. Nájdete tam prácu na plný alebo čiastočný úväzok, brigády na dohodu pre študentov alebo zákazky pre živnostníkov. 

Ide len o ponuky, ktoré môžete vykonávať externe, z pohodlia domova alebo vášho obľúbeného miesta.

 

Pár slov na záver

Zdá sa vám to ako dlhá cesta? Nebojte sa, zárobok je k dispozícii hneď a môžete sa pomaly začať zlepšovať. Žiadna hviezda sa nezrodila cez noc a keď zistíte, že vám copywriting vyhovuje, budete mať dosť veľkú šancu pracovať na full-time.

Dobrý pravopis i vyjadrovacie schopnosti, to je základ pre každú podobnú prácu. Spočiatku stačí len chuť do práce, notebook alebo stolový PC a voľný čas, ktorý môžete venovať podobným aktivitám.

Nebojte sa neúspechu! Je možné, že na určitú zákazku nevyberú hneď vás, šancu dostane užívateľ s väčším počtom referencií. Vtedy je ale treba skúsiť to znova, lebo raz sa na vás šťastie rozhodne usmeje. Niekedy je možné písať len za referencie, ktoré potom využijete pri ďalšom ponúkaní svojich služieb. Dôležitá je vytrvalosť a verte, že čo nevyjde na jednom serveri, môže byť na druhom úplne iné...

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom sa skúste pozrieť na diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k téme.
Prišli ste už niekedy do kontaktu s copywritingu? Ak áno, čo hovoríte na túto profesiu? Potešíte ma, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom sa skúste pozrieť na diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k téme.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s copywritingom? Ak áno, čo hovoríte na túto profesiu? Potešíte ma, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Písanie článkov

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok