Správa eshopu, webu - kde hľadať takúto prácu?

Všetko, čo administrátor potrebuje k správe webových stránok. Online obchody (eshopy), magazíny, blogy, fóra či rôzne internetové portály všade, kam sa len pozrieme. V dnešnej dobe nič nezvyčajné, keďže čoraz viac a viac ľudí využíva silu internetu na ušetrenie námahy a času. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že za každou takouto úspešnou web stránkou stojí človek (prípadne viacero ľudí), ktorý ju nejako musí riadiť? Pri nákupoch na eshope či čítaní online magazínu nám to asi nenapadne, no a práve preto som pre vás pripravil tento článok. Nasledujúcich pár riadkov teda venujem práve ľudom ukrytým za dokonalým obsahom, ktorý sa k nám dennodenne dostáva. Najprv vám priblížim to najzákladnejšie, teda kto je to administrátor (správca) eshopu a čo správa webu alebo eshopu vlastne obnáša. Spomeniem však aj zopár miest, na ktorých môžete ponuky na túto pohodlnú prácu nájsť.

 

Kto je to administrátor eshopu, magazínu alebo web stránky?

Ako už bolo spomenuté, každá web stránka si vyžaduje pozornosť a čas, aby bola aktívna a úspešná. Keďže tento systém nie je automatický (dúfajme, že ani nikdy nebude, aby ste si touto prácou mohli privyrábať stále), musí ho riadiť nejaký človek. Často to však nemôžu byť zakladatelia a majitelia týchto stránok, pretože to z určitých dôvodov nestíhajú, a tak hľadajú iné riešenie. Práve v tejto chvíli prichádza na scénu administrátor, teda správca tejto stránky. Takto „zamestnaný“ človek potom za dohodnutú finančnú odmenu zodpovedá za aktívny chod stránky, magazínu či eshopu, aby boli stále aktuálne a „živé“. Pri slove „zamestnaný“ som použil úvodzovky schválne, pretože často nejde o typickú prácu, teda robotu na plný úväzok. Nikdy však neviete, na akú veľkú stránku sa vám podarí naraziť a či nakoniec nezískate aj ten plný úväzok! V opačnom prípade je však takisto mnoho výhod, pretože budete môcť prácu administrátora eshopu vykonávať len ako part-time job popri inej práci, alebo pri dávke šťastia a šikovnosti budete robiť správcu hneď niekoľkým stránkam naraz. Sen? Nie tak celkom, s odhodlaním a plným nasadením môže byť už čoskoro realitou. 

 

Čo všetko musí administrátor zvládnuť?

Tento typ práce z domu je v dnešnej dobe jednou z najrozšírenejších a najspoľahlivejších ciest, ako si privyrobiť - áno, dá sa privyrobiť si aj celkom slušne, to však už záleží len na vašej šikovnosti a chuti pracovať. Pri veľkej konkurencii uchádzačov o tento job sú však aj patričné nároky od poskytovateľov. Nebojte sa, nejde však o nič, čo by bežný smrteľník s trochou snahy a chuťou učiť sa nové veci nezvládol (samozrejme v prípade, že ste takúto prácu ešte nevykonávali).

 

Hlavné povinnosti, ktorým sa žiadny správca eshopu nevyhne

Už asi tušíte, čo patrí k základnej náplni práce správcu napríklad takého eshopu. Ak nie, tak teraz zbystrite pozornosť. V prvom rade ide o  nahadzovanie, resp. dopĺňanie nových produktov, úprava a vkladanie obrázkov, aktualizáciu cien a vyhadzovanie neaktuálnych produktov. Práve eshopy sa pýšia svojou flexibilitou a neustálou aktuálnosťou, ktorou lákajú svojho zákazníka. Nikto by predsa nechcel riešiť objednávku na tovar, ktorý už/ešte nie je v ponuke! Presne na predchádzanie týmto nepríjemným situáciám je tu práve správca, ktorý je k dispozícii, kedykoľvek je potrebné takéto zmeny uskutočniť.

osobná franšíza

Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou spravovania eshopu je aj komunikácia so zákazníkmi, ktorá zahŕňa ako riešenie zákaziek, tak aj vybavovanie reklamácií či iných problémov. Keďže ste zodpovední za internetový obchod, musíte počítať aj so zákazníkmi, ktorí tam nakupujú. Podobne ako v normálnom obchode, akurát s výhodou, že vy budete stále v teple svojho domova.

 

V prípade administrácie webu (magazínu alebo blogu) už ide o individuálne požiadavky majiteľa, ale podobne ako pri eshope ide o udržiavanie aktuálnosti stránky, čiže nahadzovanie nových článkov, newsletterov a vkladanie obrázkov do systému a ak je to potrebné, tak aj o komunikáciu s návštevníkmi stránky. Vo všetkých prípadoch je však potrebná flexibilita a 100%-ná spoľahlivosť.

 

Ďalšie povinnosti, ktoré môže mať správca eshopu

Pri základných povinnostiach, ktoré boli spomenuté v predošlom odseku, to však nekončí, pretože administrátori často plnia mnoho ďalších zaujímavých úloh. Patrí k nim napríklad písanie článkov na blog či písanie PR článkov, teda copywriting, prípadne prepisovanie už hotových textov, čiže copyediting. Len v krátkosti, pri takomto type písania ide o reklamné články na stanovený produkt, ktoré však s dostatočným cvikom a odhodlaním zvládne napísať každý. Ďalej k povinnostiam administrátora eshopu patrí písanie popisov produktov, korekcia textov, čiže kontrola gramatiky hotových článkov či popisov, prípadne ďalšie veci z online marketingu ako SEO a PPC. Tieto úlohy môžu vyznievať ťažko až odpudivo, ale opak je pravdou a ak ovládate gramatiku, radi píšete, máte fantáziu a komunikačné schopnosti, budú to pre vás postupom času už len banálne záležitosti. 

 

Jednou z najzaujímavejších úloh, ktoré môže správca webu alebo eshopu dostať, je aj riadenie chodu facebookovej skupiny, prípadne iných sociálnych médií. Mnohí z nás trávia na sociálnych sieťach denne hodiny iba nezmyselným vysedávaním. Predstavte si, že by ste tento čas dokázali premeniť na kapitál, a to len pridávaním aktualít na určenú facebookovú stránku. Pekná predstava, však? 

 

Pri jednotlivých online stránkach a e-shopoch môže, samozrejme, dôjsť aj k iným, individuálnym povinnostiam, ktoré bude musieť administrátor splniť (záleží na dohode so zamestnávateľom). To je však už súčasť práce ako každej inej a je len na vás, ako sa budete snažiť a či z danej situácie dokážete vyťažiť maximum.

 

Kde môžem nájsť ponuky na spracovanie eshopu alebo webu?

Či už čítate tento článok od začiatku s cieľom robiť administrátora, alebo sa vo vás správcovský duch prebudil len pri posledných riadkoch, iste už rozmýšľate, kde by ste sa k takejto príjemnej prácičke dostali. Možnosti sú skutočne neobmedzené a ak máte v sebe len trochu odhodlania, narazíte hneď na niekoľko príležitostí jednoduchým použitím internetu. Napriek tomu vám však prinášam prehľad niekoľkých portálov, kde zaručene natrafíte na to, čo hľadáte. 

 

Všeobecné portály práce a inzertné stránky

Mám na mysli klasické portály práce ako profesia.sk, pracaponuka.sk, jobee.sk atď. Na týchto portáloch je niekoľko tisíc ponúk a sem-tam narazím aj na inzerát, v ktorom firma hľadá na externú spoluprácu nejakého človeka, ktorý im bude spravovať web alebo eshop a starať sa o sociálne siete. Oplatí sa sledovať aj inzertné servery ako bazos.sk a tiež stránky ako webtrh.cz a webdeal.cz. Sú to síce české stránky, no je tam aj mnoho slovenských firiem.

 

Portály mikropráce

Ide o zákazkové weby typu jaspravim.sk, microjob.sk atď. V dnešnej dobe takýchto stránok stále pribúda a je len na vás, ktorý z nich si vyberiete. Pokojne môžete hľadať na všetkých. Na tomto type portálov môžete dokonca inzerovať aj vaše služby.

Z českých portálov spomeniem jaudelam.cz, mikroprace.cz, stovkomat.cz a easytask.cz. V angličtine je dostupný napríklad Fiverr.com. O tejto téme si môžete prečítať viac v sekcii mikropráca. Nájdete tam aj zoznam viacerých, slovenských aj českých, portálov.

 

Katalógy freelancerov

Rovnaké pravidlá platia aj pre veľké katalógy freelancerov. Kvalitný profil na webe freelanceri.sk, titans.sk alebo free-lance.sk urobí svoje a môžete získať dobré zákazky alebo solídneho a verného zákazníka. Dopyt po administrácii webu a eshopu sa objavuje aj na široko špecializovanom webtrh.cz, tam vás bude zaujímať hlavne kategória "Poptávky obchodu a marketingu". 
 

 

Internetové weby, portály zamerané na správcov webov

Stránky, na ktorých by boli výlučne iba ponuky pre administrátorov, som nenašiel. Existujú však všeobecné portály, na ktorých majú administrátori vytvorenú samostatnú sekciu. Sú to napríklad weby nakoduj.to a nakresli.to. Na prvom spomínanom je momentálne 54 ponúk, na druhom až 74 ponúk. Avšak musím podotknúť, že väčšina z nich vyžaduje znalosti z programovania.

 

Facebookové skupiny

Facebook ako nekonečný zdroj informácií disponuje rovnako aj desiatkami skupín s ponukami práce, stačí chcieť a byť zaregistrovaný, čo je v dnešnej dobe už takmer každý. Konkrétne skupiny síce nepoznám, no určite sa nejaké nájdu. Treba len hľadať.

 

Sledujte ponuky aj na mojej stránke

Ponuky práce z tejto oblasti môžete sledovať aj na mojej stránke, konkrétne v špeciálnej sekcii práca z domu pre správcov internetových obchodov a webových stránok. Z času na čas sa tam nejaká zaujímavá ponuka objaví.

 

Odporúčam prečítať si aj článok, ako si privyrobiť popri práci platenými dotazníkmi. Tento spôsob online zárobku je vhodný nielen pre zamestnaných, ale aj pre mamičky na materskej dovolenke, seniorov či študentov.

 

Pár slov na záver

Ako každá práca, aj správa eshopu, resp. webu má svoje pre a proti. Pozitíva však jednoznačne vyhrávajú a jediné, čo teda musíte urobiť, je sledovať vyššie zverejnené portály ponuky práce, prípadne zverejniť vlastné inzeráty s ponukou služieb.

 

Stačí, že ste flexibilní, komunikatívni a dobre ovládate slovenský jazyk a gramatiku, ak v spojení tohto všetkého radi trávite čas na internete a chcete si pomerne jednoducho privyrobiť či dokonca aj slušne zarobiť, práca administrátora vám nielen finančne pomôže, ale vás aj naplní.

 

Či už hľadáte „bokovku“, alebo trvalejšiu prácu, s dávkou odhodlanosti a chuťou pracovať dokážete oboje. A zaujímavosť na záver, najnovšie vedecké štúdie dokazujú, že ľudia majú o 87 % vyššiu tendenciu milovať svoju prácu, ak ju môžu vykonávať z pohodlia svojho domova! 

 

Ak poznáte nejakú facebookovú skupinu (prípadne webový portál) zameranú výhradne na administráciu, resp. spravovanie eshopu a rôznych webových stránok, napíšte, rád ju tu doplním.

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte so spravovaním eshopu či webu nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Možno svojím príspevkom inšpirujete a motivujete ďalších návštevníkov mojej stránky.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Administrátor e-shopu

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok