Štrikovaním a háčkovaním sa dá slušne privyrobiť

Na obrázku sú ihlice na štrikovanie, vlna a pár upletených vecí. Predstavte si, že sedíte doma v teplej izbičke, pri filme, popíjate horúci čaj a popritom si len tak štrikujete či háčkujete, aby ste využili voľný čas. Vyobliekate do svojich výtvorov celú rodinu, zaplníte skriňu a postupne už máte pocit, že váš koníček začína byť skôr na otravu než na potešenie. Začínate pochybovať, či by predsa len nebolo lepšie ľahnúť si k TV a radšej nič nerobiť? Mám pre vás jasnú odpoveď: Určite nie! Či už patríte do skupiny, ktorá drží ihlice v rukách častejšie ako čokoľvek iné, alebo sa tejto milej záľube venujete len príležitostne, ba dokonca o tejto činnosti iba snívate a túžite sa ju naučiť, neprestávajte čítať, nasledujúce riadky vám určite oplatia tých pár minút, ktoré im venujete.

 

Prečo spomínam na svojej stránke toto „hobby“?

Mnohí z vás pri pohľade na tento článok určite krútili hlavou, ako by mohol človek z činnosti, ktorá je typicky považovaná za hobby, urobiť istý spôsob svojho zárobku. V dávnejších časoch nebolo nič nezvyčajné na tom, keď sa ľudia živili predávaním pleteného oblečenia či iných pletených výrobkov. S nástupom modernej doby sa však náročná, no kvalitná ručná práca nahradila lacnou strojovou výrobou a zo štrikovania či háčkovania sa stal iba - pre niekoho náročný, pre niekoho menej náročnejší - koníček.

Postupom času sa však čoraz viac a viac ľudí obracia na krajčírov či rôznych dizajnérov s prosbou o originálny vlnený kardigán, štýlovú čiapku či iný kúsok oblečenia. No a v tejto chvíli už na scénu nastupujete vy, s ihlicami, vlnou a plným nasadením, aby ste splnili túžby svojho „zákazníka“.

 

Ako sa teda dostať k takejto pohodlnej prácičke, ktorú môžete vykonávať takmer kdekoľvek, a čo všetko budete k takejto práci potrebovať, budem popisovať v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo všetko potrebujem na rozbehnutie takéhoto „biznisu“?

V tejto časti spomínam to, čo je na tejto práci azda najlepšie, a to, že k nej nepotrebuje takmer nič. Stačia vám ihlice a vlna, no taktiež dávka zručnosti a fantázie. Ak s pletením či háčkovaním len začínate, odporúčam vám pozrieť si YouTube videá s presnými návodmi a postupmi, pomocou ktorých tento systém veľmi ľahko pochopíte, alebo zájdite za babkou či mamkou, ktoré vás to isto rady naučia. 

osobná franšíza

Začiatočníkom odporúčam začať so šálmi, čiapkami a inými jednoduchšími kúskami, ktorými môžete potešiť svoju rodinu či priateľov. Predsa len, ak chcete, aby vám vaša tvorba priniesla zisk, musí byť bezchybná a reprezentatívna, aby sa k vám vaši klienti vracali, prípadne aby vás odporúčali ďalším ľuďom.

Čo k takejto práci okrem šikovných rúk potrebujete, je aj dávka kreativity a hlavne originality. Množstvo ľudí totižto vyhľadáva ručne štrikované oblečenie z dôvodu odlíšenia sa od toho, ktoré ponúkajú veľkoobchodné reťazce. Dávno už totiž neplatí, že si ľudia dávajú šiť či pliesť oblečenie, lebo je to lacnejšie. Čoraz viac sa začína ceniť ručná práca, takže sa nemusíte báť si za svoje kvalitné kúsky zapýtať peknú sumičku, samozrejme, všetko v rámci normy.

 

Čiapka, kabelka, sveter a ďalšie pekné vecičky, ktoré vznikli ručným pletením a háčkovaním.

 

Azda jediným záporným aspektom na pletení či háčkovaní je cena vlny, ktorá je v poslednej dobe dosť vysoká, napriek tomu sa však dá zarobiť si pekný peniaz, ktorý by ste ničnerobením nezískali.

Skvelý tip, ako ušetriť na vlne, je nakupovať veci zo sekáču a vlnu potom „recyklovať“, teda použiť znovu na iné oblečenie. Dnes sú second-handy veľký boom a často tam kúpite perfektne zachovalé veci za smiešne ceny. Netrápte sa nemoderným výzorom danej veci, pri kúsku kreativity ju dokážete pretvoriť na majstrovské dielo. Ak na vlne nie je vidno, že bola nosená, nemusíte zákazníka upozorňovať, ak však chcete byť féroví, pokojne môžete zaviesť takzvané recyklované kúsky, ktoré sa určite budú tešiť veľkej obľube. Mnoho ľudí, ktorí chránia našu prírodu, vyhľadáva iba takéto oblečenie, a tým je to pre vás ďalšia výhoda, ako minúť čo najmenej na materiál a stále byť v peknom pluse.

 

Môže si takto privyrobiť každý?

Jednoduchá otázka a ešte jednoduchšia odpoveď - áno! Keďže ide o prácu z domu, nie sú tu kladené žiadne obmedzenia. Či už máte 15, alebo 95, ak sú vaše výrobky kvalitné a reprezentatívne, neváhajte využiť svoj talent a obrátiť hodiny strávené ručným pletením na výpomoc k výplate či príjemné vreckové. Mamičky na materskej dovolenke, študenti, dôchodcovia či telesne postihnutí, hocikto, kto má šikovné ruky a nebojí sa použiť internet, mi za tento článok bude ešte ďakovať (žartujem, ale snáď vám tento článok pomôže).

 

Poznámka: ak by ste chceli predávať svoje ručne vytvorené vecičky vo veľkom, nezabudnite si založiť živnosť.

 

Ako začať zarábať štrikovaním či háčkovaním

Ako som spomenul aj pri prechádzajúcom článku o krajčírstve, ani tu som nenašiel žiadne portály, ktoré zverejňujú dopyt výlučne po takejto práci. Dokonca je dosť ťažké vôbec natrafiť na inzerát, ktorý hľadá ľudí na pletenie či háčkovanie. Pri tomto type zárobku je teda takmer nemožné nájsť si TPP, možno iba ak natrafíte na nejakú dizajnérsku značku s oblečením z vlny alebo podobne. Dokonca aj brigády sú v tejto oblasti veľmi zriedkavé, najčastejšie môžete natrafiť na inzeráty od jednotlivcov, ktorí jednoducho túžia po nejakom kúsku oblečenia (pletený sveter, čiapka či rukavice na zimu) a hľadajú človeka, ktorý im ich prianie splní. K takémuto inzerátu sa môžete dopátrať na stránkach ako bazos.sk, modrykonik.sk a najviac asi na handmade portáloch artmama.sk, mawile.sksashe.sk. Nevešajte však hlavu, je milión ďalších spôsobov, ako si touto prácou zarobiť. Uvádzam ich v nasledujúcom odseku.

 

Kde môžem zverejniť svoje výtvory?

Oveľa väčšiu šancu na úspech však máte, ak urobíte prvý krok vy, teda ak začnete zverejňovať inzeráty s ponukou vašich služieb. Odporúčam vám buď vypísať všetky štýly štrikovania a háčkovania, ktoré ovládate, alebo len pridať fotky kúskov, ktoré ste už vytvorili. Veď ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť ako 100x počuť a možno práve vaša ponuka osloví potenciálneho zákazníka.

 

Možností, kde môžete zverejniť svoje inzeráty, je neúrekom, a tak vám sem vypíšem aspoň tie najčastejšie: inzercia.sk, bazar.sk, tubazar.sk, ponukaprace.com, inzerciapraca.sk - toto sú portály, na ktorých môžete ponúkať svoju prácu (pletenie a háčkovanie). Viac je však asi stránok, kde môžete zverejňovať už hotové produkty, ktorými chcete zákazníka ohúriť. Najznámejšie takéto portály sú: sashe.sk, somhandmadevyrobca.sk, handmade.sk, sikovnamamina.sk a mnoho ďalších. V tomto článku nájdete zoznam viacerých handmade portálov.

Inzerovať môžete aj na portáloch mikropráce. Určite vám nemusím predstavovať web jaspravim.sk. Na mojej stránke ho pomerne dosť často spomínam. V článku prehľad stránok zameraných na mikroprácu nájdete ďalšie portály.

Ak ste už v pletení a štrikovaní zabehnutí nejaký ten piatok, odporúčam vám vytvoriť si aj vlastnú web stránku či skupinu na Facebooku, kde môžete zverejňovať fotky vašich produktov. S tým sú však spojené ďalšie náklady.

Takisto nezabúdajte prispievať do rôznych internetových bazárov, napríklad na spomínanom Facebooku je ich neúrekom. Spomeniem štyri najväčšie, ktoré majú okolo 100 000 užívateľov.

 

Pár slov na záver

Tento článok bol pre mňa osobne výzvou, keďže s ručným štrikovaním či háčkovaním nemám žiadne skúsenosti. Mám ale skúsenosti s tým, ako premeniť hobby či koníček na zisk, a preto dúfam, že vám tento článok priniesol aspoň nejaké užitočné informácie a tipy, prípadne vás nakopol začať niečo, na čo by ste si doteraz netrúfli.

Na záver tohto článku chcem už len dodať, nestrácajte motiváciu, aj keď to zo začiatku možno nepôjde, snažte sa zverejňovať svoje produkty na čo najviac miestach a zdokonaľujte svoje služby, v dnešnej uponáhľanej dobe sa totižto hand-made výroba cení čím ďalej, tým viac a ktovie, možno to jedného dňa dotiahnete z príležitostnej brigády na vlastnú kolekciu oblečenia či dokonca na vlastný e-shop. Aktuálne chladné počasie vám hrá do karát, tak sa neváhajte chopiť tejto príležitosti. 

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. 

Máte už nejaké skúsenosti s týmto spôsobom zárobku? Ak áno, budem rád, ak napíšete do diskusie a podelíte sa o ne so všetkými.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Štrikovanie a pletenie

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok