Ako začať s MLM a ako sa prepracovať k úspechu?

Pár tipov a rád, ako začať v MLM. Toto slovné spojenie je vo svete už priam magické. Iste, každý ho už niekedy začul a je pravdou, že predstavy jednotlivcov o tom, ako funguje, môžu byť rôzne. Treba si zapamätať, že úspech takzvane cez noc je skôr hollywoodsky sen, ktorý sa nijako nezlučuje s realitou. Vždy je namieste tvrdá práca, pri ktorej nemožno nijako poľaviť. Multilevel marketing – MLM – je zaujímavým svetom plným farieb. Keď sa v ňom trochu zorientujete ako začiatočníci, zistíte, že má pomerne dosť odtieňov.

 

Predávať produkt alebo službu nápadito a s rozvahou je totiž veľmi dôležité. Prvý dojem rozhoduje, musíte vedieť ponúknuť takým spôsobom, aby ste boli vypočutí až do konca.

 

Výber firmy na spoluprácu je podstatný

Viete, čo ľudia naozaj chcú? Jasne, môžete mať len rámcovú predstavu, ale práve tá je pri prvom kroku medzi MLM veľmi dôležitá. Ide o to, aby ste si vybrali produkt, ktorý sa bude za každých okolností dobre predávať. Môže ísť o kvalitnú kozmetiku, ale aj o vec každodennej potreby. Jednoducho niečo s pridanou hodnotou, spotrebný tovar, ktorý sa ľahko opisuje a ktorého význam pre domácnosť pochopí po krátkej osobnej prezentácii úplne každý.

Overte si základné údaje o firme, s ktorou chcete spolupracovať. Len v rámci určitej prevencie musíte mať istotu, že spolupracujete s niekým, koho si môžete pred podpísaním nejakých kontraktov dobre overiť a zistiť jeho základnú motiváciu.

  • Dobré referencie. Niekoho na ulici sa spýtate a túto značku bude poznať. Rovnako tak aj vaši priatelia.

  • Dlhoročné pôsobenie na trhu. Viete, čo očakávať, pretože určite nejde o pochybného nováčika.

  • Kvalitný produkt, ktorý hovorí sám za seba. Používajú ho milióny ľudí a uľahčuje im život každý deň.

 

Na začiatku si všetko dobre preverte

Mali by ste vedieť, že krok, ktorý robíte, je skutočne ten správny. V opačnom prípade je namieste rozvážnosť, čakanie a ďalšie overovanie údajov, ktorých môže byť doslova plný internet. Sú tu aj nejaké negatívne referencie? Alebo je to dokonca tak, že prevažujú a nie je vôbec ťažké ich vyhľadať? Potom pozor, pretože môžete mať tú česť s firmou, ktorá nie je príliš férová. A tiež nie je klasickou MLM firmou, na ktorú je spoľahnutie a ktorá koná úplne transparentne.

osobná franšíza

A nejde len o produkt samotný, dôležité je aj to, aké uvítanie dostanú úplný nováčikovia, medzi ktorých sa môžete už čoskoro zaradiť. Vzdelávací systém je na správny štart kľúčový, lebo čo zaspíte na začiatku, už nikdy potom nemusíte dohnať. Práve preto by ste mali venovať pozornosť aj tomu, kto vás do sveta MLM vlastne privádza. Ide mu očividne len o bezprácny zisk? Alebo mu ide o províziu za vašu registráciu, po ktorej už vlastne nebude svojich nováčikov potrebovať?

 

Podpora, zaučenie, celkový nadhľad hneď na začiatku, pár dobrých tipov. Možno aj osobná schôdzka alebo aspoň telefonický rozhovor. Skrátka a dobre, keď máte pocit, že sa vám ten druhý venuje, dostanete sa čoskoro do centra všetkého diania.

 

Mať prehľad je dnes výhrou, čo hovoríte? Prepracovaný tréningový systém pre nováčika je úplný ideál, informujte sa o ňom včas!

 

Nezabudnite, MLM naozaj nie je pre každého!

Narodili ste sa ako vedúci typ, máte pocit, že ste dobrí v obchode a trpezlivosť je bezpochyby vašou najsilnejšou stránkou? Potom máte základné predpoklady na podobnú prácu. Keď vám ale istá miera cieľavedomosti skôr chýba, je MLM svet, do ktorého sa radšej príliš nepúšťajte – alebo nečakajte, že sa naozaj presadíte, ale si len overte svoje reálne schopnosti (skúsiť sa totiž dá tisíc vecí). Možno vás zážitok s mnohoúrovňovým marketingom niekam posunie, ale bezprácny zárobok, vďaka ktorému by ste sa stali rentérom, to určite nebude!

Sieťový marketing je totiž založený na skutočnej mravčej práci, takže pokiaľ nie ste pripravení venovať mu (hlavne na začiatku) veľa osobného voľna, možno bude lepšie rozhliadnuť sa po inom spôsobe zárobku. Takému, ktorý by vám vyhovoval podstatne lepšie.

 

Jednoducho povedané, MLM nie je pre každého – súčasne ale nie je dôvod, aby ste sa báli urobiť prvý krok. Môže ísť len o dobrú skúsenosť, ktorá sa v priebehu rokov zaručene nestratí.

 

Produkt, ktorý máte naozaj radi

Mali by ste predstavovať ostatným niečo, čo sami používate, najlepšie na každodennej báze. Vedieť ľudí presvedčiť a nadchnúť. To ale pôjde len za predpokladu, že máte s produktom osobnú skúsenosť a poznáte skutočne všetky jeho prednosti. Viete hovoriť s ľuďmi a viete, ako vychádzať s rôznymi typmi pováh? Potom ste v MLM ako ryba vo vode, a to už od samého začiatku. Vytvorte si svoju klientelu a starajte sa o ňu. Veľmi starostlivo sa jej venujte a rozvíjajte ju. Skrátka, ako keď zasadíte ruže, bude nutné sa o ne starať! Referencie si nerobíte len online prácou, ale aj tým, že chodíte medzi ľudí, diskutujete s nimi a pýtate sa na ich osobnú skúsenosť s produktom.

Distribútorom sa v multilevel marketingu stávajú len tí, ktorí majú dostatok voľného času a chuť zlepšovať sa. Ako hovorí klasik, nikto učený z neba nespadol a je jasné, že každý má svoje rezervy, či už vo vystupovaní na verejnosti, alebo v iných schopnostiach. Nezabudnite, že úprimnosť je cnosť, teda ak úprimní nebudete, mnoho ľudí vás odhalí už na začiatku. Emócie sa niekedy skryť nedajú, či už sa snažíme viac. Bohužiaľ, niektorí predajcovia v sebe úprimnosť mať nemusia, mnoho ľudí takou skúsenosťou už prešlo alebo poznajú niekoho, kto sa stretol s nepoctivosťou. Práve preto má MLM niekedy horšiu reputáciu, pokiaľ ide o širokú verejnosť. Nezaslúženú, to iste, pretože tu ide skôr o ľudský faktor. A pretože sú ľudia rôzni, je jasné, že nie je všetko ružové. 

 

Aký je vlastne váš cieľový trh?

Koho chcete osloviť? Komu hodláte produkt ponúkať? Ujasnite si, pre koho je vhodný, pretože si významne uľahčíte prácu. Nezačínajte u dobrých priateľov, neskúšajte sa na začiatku presadiť v rámci vlastnej rodiny. To je chyba, ktorú robí mnoho multilevel marketérov na samom štarte. Každý človek v okolí rozhodne nie je váš potenciálny cieľ, už len preto, že vaše sociálne väzby sú určite rôzne. Vek, pohlavie, záujmy a životné preferencie, nastavenia, to sú rozdiely medzi ľuďmi – a to je ešte všetko delenie na začiatku.

Radšej si ujasnite, pre koho je váš produkt vhodný (napríklad muž okolo tridsiatich rokov so záujmom o techniku a pod.). Okruh potenciálnych zákazníkov sa patrične zúži a budete neskôr cieliť oveľa lepšie. Šíriť najskôr v rodine alebo v okruhu priateľov znamená v krajnom prípade vzbudiť nedôveru alebo o svojich blízkych aj prísť, keď budete prehnane aktívni a otravní.

 

Odlíšenie od ostatných je úplne zásadné

Mali by ste sa tiež trochu líšiť od svojej konkurencie. Zákazník si najmä v dnešnej dobe môže vyberať z tisícok rôznych riešení. Práve preto je potrebné, aby ste boli veľmi dobre viditeľní, ponúkli niečo navyše a vedeli, čo ľudia naozaj chcú. Staňte sa výnimočnými, poskytujte služby, urobte si svoj systém odmien, ktorý budete ponúkať najlepším, ktorých ste do systému priviedli. Motivácia je kľúčom k úspechu, to vedia aj mnohí úspešní športoví tréneri. A jedným takým sa stávate v MLM aj vy!

 

Výpoveď v zamestnaní zatiaľ radšej nie

Cesta k finančnej nezávislosti je často tŕnistá a kto má príliš veľké oči, dostane sa čoskoro do problémov. Dovoľte preto na záver pár dobrých rád, pokiaľ ide o vašu rodinnú ekonomiku. Príjem z MLM nie je zaručený a začiatky bývajú ťažké. Majte preto na pamäti, že ide skôr o privyrobenie ako niečo, kvôli čomu môžete dať sebavedome výpoveď v práci. Obživu musíte mať zaistenú, pravdepodobne sa MLM nebudete venovať tak dlho, že by vám na klasické zamestnanie alebo na prácu ako SZČO vlastne ani nezostal čas, však?

 

Úspech nikdy nepríde sám od seba

Musíte sa snažiť, investovať svoj čas a vedieť, že nič nepríde hneď alebo zajtra. Možno tu budete postupovať aj metódou, ktorej sa tiež niekedy hovorí „pokus-omyl“. Vyberte si kozmetiku, pokiaľ sa o ňu zaujímate, ďalším riešením môže byť napríklad zdravá výživa alebo nejaký produkt, ktorý sa dá používať denne. Spočiatku je široký výber, vaším cieľom je iba jediné. A síce staviť na správneho koňa, ktorý vás dovezie tam, kam sa chcete dostať. Niekedy treba pôvodné stanovy trochu revidovať, upraviť svoje očakávania, ale vo finále je to jasné – mienite byť úspešní medzi MLM predajcami a viete, čo tomu všetkému máte obetovať. Zostáva už teda len popriať vám veľa šťastia!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Rozdiel medzi MLM a pyramídou/lietadlom v článku sa dočítate, ako správne odlíšiť serióznu MLM firmu od podvodu.

Ako nájsť najlepšiu MLM spoločnosť pár tipov, ako nájsť ideálnu MLM firmu vhodnú priamo pre vás.

 

Ak ste v tomto článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete zaujímavé informácie k téme.

Máte už nejaké skúsenosti s MLM? Pracovali ste alebo pracujete ako distribútor pre niektorú spoločnosť? Ak áno, napíšte do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímat:

Diskusná téma: Ako začať s MLM?

Neboli nájdené žiadne príspevky.