Virtuálne asistentky – kde hľadať ponuky práce či brigády?

Kde hľadať ponuky práce a brigády pre virtuálne asistentky? Pozícia sekretárky sa vám vždy páčila, organizácia administratívy, času a schôdzok pre kancelárie je pre vás veľmi zaujímavá práca? Potom treba jedným dychom dodať, že dnešná doba prináša úplne nové možnosti – a jedna z nich spočíva napríklad v práci virtuálnej asistentky. Ide o variant práce z domova, kedy je človek časovo flexibilný a nerobí mu problémy angličtina, poprípade ďalší zo svetových jazykov.

 

V tomto článku sa pozrieme bližšie na pracovné možnosti online asistentiek, aká je ich náplň práce, ďalej čo taká práca vlastne v sebe zahrňuje, aké požiadavky kladú zamestnávatelia na svoje virtuálne sekretárky a hlavne, kde takéto ponuky práce či brigády hľadať.

Súčasťou článku je teda aj zoznam stránok, resp. freelancer portálov, kde by ste mohli nájsť nejaké ponuky práce pre virtuálnu asistentku. 

 

Čo všetko môže robiť virtuálna asistentka z pohodlia domova?

Ako sa dá stať virtuálnou asistentkou a čo všetko môže robiť? Variantov je mnoho – kompletizácia tabuliek a grafov, podklady na rokovania, vybavovanie e-mailov a telefonátov, ale aj doplňovanie online databáz. Virtuálna sekretárka môže mať vlastný pracovný čas, nedochádza na pracovisko, nemusí sa zaoberať svojím pracovným vzhľadom (dress code) a vyberá si spolupracovníkov a zákazky podľa svojho uváženia. Je potrebný snáď len vlastný PC, ďalej stabilné internetové pripojenie a dostatok času. To sú aspoň základné predpoklady, ale určite vás neprekvapí, že požiadaviek bude i trochu viac hlavne pri renomovanejších firmách.

Pomoc podnikateľom a firmám s každodennou administratívou bez každodenného dochádzania do kancelárie. Online asistentky môžu aj vyhľadávať dodávateľov, starostlivo sledovať konkurenciu a analyzovať jej činnosť, v neposlednom rade sa im ponúka aj dohováranie schôdzok, korekcia textov alebo priamo copywriting. V modernej dobe je veľmi rozšírená aj správa sociálnych sietí a online marketing. Pretože firma, ktorú nie je dobre vidieť na Facebooku, Twitteri a Instagrame, akoby snáď ani neexistovala. Takisto to môže byť aj správa e-shopu či webu, to znamená nahadzovanie článkov či nových produktov na e-shop, aktualizácia cien produktov, vyraďovanie neaktuálnych produktov atď.

Ako teda vidíte, možností, kde by sa mohla uplatniť osobná asistentka, je skutočne veľa.

 

Čo je výhodou pri práci online asistentky?

Čo by ste mali ovládať, prípadne aké osobnostné predpoklady požadujú zamestnávatelia od svojich asistentiek?

  • Jazykový prejav na jednotku. Rokovania s ľuďmi, prezentácie na internete, to všetko chce vybrúsený slovník.

  • Stráženie termínov, odpovedí na e-maily alebo ďalšie veci, kde sa časová strata absolútne nevypláca.

  • Organizátorský talent. Nielen dobre zladiť čas, ale tiež naplánovať stretnutia, služobnú cestu, meeting atď.

  • Neustále byť na príjme. Niekedy vybaviť neočakávaný večerný telefón, inokedy zase skoro ráno vstávať. Hlavne pri dlhodobej spolupráci.

  • Komunikačné zručnosti sú veľkým plusom, ako aj skúsenosti s prácou na PC, s vybavovaním e-mailov apod.

 

Záujemkyňa o prácu internetovej asistentky má, samozrejme, celý rad možností, ponúkať však môže aj len niektoré z činností, najmä z tých, v ktorých sa dobre orientuje alebo v nich dokonca priamo vyniká. Mimochodom, rola virtuálnej asistentky môže byť aj na čiastočný alebo plný úväzok, teda ako klasický zamestnanec (dnes veľmi rozšírený štýl „homeoffice“).

 

Online sekretárka s notebookom a zápasníkom.


Avšak vždy nemusí ísť o zamestnanie, niekedy sa skôr oplatí pracovať ako tzv. freelancer, čo v preklade znamená v podstate niečo ako „práca na voľnej nohe“. Vtedy je možná externá spolupráca s agentúrou, ktorá síce prinesie množstvo zákaziek, ale vezme si z nich svoju províziu. Virtuálna asistentka si ale môže svojich klientov hľadať aj sama, najmä ak chce byť maximálne nezávislá a sebestačná.

 

Kde hľadať ponuky a zákazky pre virtuálne asistentky

Hľadanie naprieč internetom nemusí byť zložité. Miest, kde nájdete prácu osobnej sekretárky, sa môže nájsť naozaj veľa. Stačí vlastne jediné – a síce dobre vedieť, kde hľadať.

 

1. Všeobecné pracovné portály

Internet je veľmi pestré miesto, takže tlačená inzercia v novinách už je skôr otázkou 20. storočia. Porozhliadnite sa napríklad na pracovných portáloch, ako sú profesia.sk alebo istp.sk, nezabúdajme ani na vyhľadávače práce sk.jooble.orgindeed.com. Sú tam inzerované nielen pozície na brigády, ale aj práca na part-time (skrátený úväzok) a prípadne aj full-time (plný úväzok), záleží okrem iného aj na tom, aké budete mať šťastie a kam sa časom vypracujete.

Je dobré všímať si aj online portál webtrh.cz. Podobne môžete sledovať aj inzertné servery ako bazos.sk alebo bazar.sk a ich pracovné kategórie.

 

2. Portály mikropráce

Nepodceňujte ani portály mikropráce, ako sú napríklad jaspavim.sk alebo mikrojob.sk.

Z českých portálov stoja za zmienku stovkomat.cz a jaudelam.cz. V angličtine sú dostupné napríklad fiverr.com, guru.com a ďalšie.

Pokiaľ ste freelancer, teda pracovník na voľnej nohe, je dokonca temer isté, že tieto weby dôverne poznáte. Rozhliadnite sa preto, či niekto nehľadá virtuálnu asistentku práve tu. Prípadne si vytvorte inzerát, v ktorom ponúkate svoje služby virtuálnej sekretárky a potom už len čakajte na odozvu. Konkurencia na spomínaných portáloch je veľká, kto to však nevyskúša, prácu si určite nenájde.

tomto článku nájdete ďalšie webové stránky, kde si môžete zarobiť drobnými mikroprácami ako asistentka.

 

3. Katalógy freelancerov

Virtuálne asistentky pracujúce samy na seba, o ktorých hovoríme, že pracujú na voľnej nohe, by mali zvážiť aj zapojenie sa do rôznych katalógov, ktoré združujú práve takých „voľnonožcov“. Tieto katalógy sú v podstate zoznamy freelancerov, ako sú napríklad na titans.sk, free-lance.sk a navolnenoze.cz. Pokiaľ pátra firma po novej virtuálnej asistentke/asistentovi, pravdepodobne nahliadne najskôr práve na tieto weby, preto si na nich urobte svoju osobnú prezentáciu. V profile vypichnete svoje schopnosti a to, s čím môžete pomôcť. A ak máte čo ponúknuť, zákazky si vás nájdu.

 

4. Bez sociálnych sietí rozhodne ani ranu!

Zákazky ako virtuálna asistentka nájdete aj na sociálnych sieťach, či zamierite na Facebook alebo inam, je už len na vás – „holkyzmarketingu“ je len špičkou ľadovca, existuje oveľa viac stránok a skupín, kde môžete nazbierať zaujímavé kontakty.

 

Facebookové skupiny sú v poslednom čase dobrým zdrojom pracovných ponúk, takže pokiaľ v uvedených skupinách ešte nie ste, členstvo by som vám odporučil.

 

5. Ponuky sledujte aj na mojej stránke

Pokiaľ máte záujem, pracovné ponuky tohoto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. V kategórii práce na diaľku sa mi občas podarí nejakú ponuku zverejniť. Ide len o ponuky na dlhodobú externú spoluprácu s nejakou firmou alebo agentúrou, nie o krátkodobé ponuky.

 

6. Ponukové portály a agentúry, ktoré najímajú priamo virtuálne asistentky

Pokiaľ viete po anglicky alebo ovládate iný kľúčový cudzí jazyk, určite si môžete vybrať aj spomedzi agentúr, ktoré najímajú priamo na pozíciu osobných asistentiek. Keďže však v slovenskom prostredí také nenájdete, musíte pátrať skôr v zahraničí. 

 

Tu sú niektoré agentúry pre európskych kandidátov:

Boldly.com

Boldly je spoločnosť, ktorá pôsobí vo Veľkej Británii a v niektorých štátoch USA, avšak tvrdí, že naberajú celosvetovo. Ponúkajú prácu pre virtuálne asistentky, v marketingu sociálnych médií (social media), v projektovom manažmente, účtovníctve atď.

Podmienky prijatia spĺňate, ak máte minimálne 7 rokov skúseností a ak budete pracovať minimálne 20 hodín týždenne (počas obvyklých pracovných hodín).

Spoločnosť sa chváli tým, že ich proces prijatia je individuálny – jednotlivo pridelí klientov k asistentom s tým, že s klientom budete minimálne 1-2 roky (možnosť zárobku okolo 20 dolárov na hodinu).

 

Freeeup.breezy.hr

Agentúra pre freelancerov z celého sveta. Okrem pozícií na osobné asistentky ponúka prácu aj pre softvér testerov, webdizajnérov, marketing freelancerov, účtovníkov, telemarketérov a pod.

Musíte si otvoriť účet (zadarmo) a vyplniť dotazník. Pokiaľ ste úspešní, budú vás kontaktovať a dohodnú si s vami pohovor cez Zoom. Po celkovom prijatí sa môžete uchádzať o pozície prostredníctvom ich platformy.

 

Jobrack.eu

JobRack je portál, ktorý o sebe tvrdí, že pomáha ľuďom z východnej Európy nájsť si prácu v rôznych spoločnostiach kdekoľvek na svete. Registrácia je zdarma, je ale nutné urobiť test, absolvovať pohovor a potom môžete začať vyhľadávať z ponúkaných pozícií.

Výplata je cez PayPal alebo Payoneer. Päť rokov histórie, vynikajúce zázemie nielen pre virtuálne asistentky, ale aj pre webdizajnérov a projektových manažérov. Zarobiť si môžete až 25 eur za hodinu.

 

Smartpapartnership.com

Spoločnosť má sídlo v Škótsku, ale funguje v 14 krajinách po celom svete vrátane Českej republiky. Avšak podľa toho, čo som zistil, najskôr vás ich pracovníci vyškolia a potom vás budú podporovať. Preto sa musíte pridať k ich partnership schéme, čo znamená platiť členské poplatky.

 

Europeanvirtualassistant.com/we-hire/

Ukrajinské sídlo, ale najímanie virtuálnych asistentiek funguje celosvetovo. Avšak pozor, ponuka nie je pre každého! Dva pohovory na začiatku a obsiahle školenia vám ale vynesú medzinárodne uznávaný certifikát. Požiadavky? VŠ vzdelanie, angličtina na B2 a vyššie, francúzština a nemčina prinajmenšom na úrovni C1. Ďalej potom výborný písaný aj hovorový prejav, odolnosť voči stresu a schopnosť riadiť v budúcnosti podriadených. Zvládnete to? Ide o pomerne náročného zamestnávateľa, odmenou je ale špičkové zázemie, čo zaistí výborný profesijný rast. Plat sa pohybuje od 15 do 25 eur/h.

 

Bizee.co

Sídlo spoločnosti je vo Veľkej Británii, berú virtuálne asistentky, manažérov sociálnych médií, zaisťujú služby pre zákazníkov, ktorí pôsobia v Európe. Musíte mať minimálne 5 rokov skúseností.

Nie je ale celkom jasné, ako sa prihlásiť a stáť sa team memberom.

 

Speedlancer.com

Austrálska firma, ktorá je na trhu od roku 2014, ponúka zákazky, ktoré treba spracovať temer ihneď („už počas dnešného popoludnia“). Obvyklý dedlajn 4 hodiny môže niekoho na prvýkrát určite prekvapiť. Starostlivé a súčasne rýchlo pracujúce virtuálne asistentky sú teda vítané. 

 

FreeUp.net

Hodinová sadzba sa začína na 5 dolároch, ale čoskoro sa môžete dostať na oveľa vyššiu hodnotu. Spoločnosť sídli na Floride a pracuje v online priestore od roku 2015, je tu k dispozícii aj 24/7 podpora a vďaka trom jasne postaveným levelom obťažnosti si ľahko vyberiete, kam sa už čoskoro zaradíte – začiatočník, stredne pokročilý a expert v odbore.

Po vyplnení krátkeho dotazníka si budete musieť dohodnúť pohovor cez Zoom a pokiaľ vás prijmú, tak sa ponúka možnosť hľadať si prácu ako účtovník, v rámci telemarketingu (telemarketer), webového dizajnu (webdesigner) a pod.

 

Fiverr.com

Obrovské trhovisko, kde je možné ponúkať svoje služby už od piatich dolárov. Je tu rozmanitý dopyt aj ponuka, spoločne sa tu stretávajú ostrieľaní freelanceri s nováčikmi. Stačí len krátka registrácia, vyplnenie profilu a stanovenie svojej cenovej hladiny – ktorá štartuje na piatich dolároch, ale môže mieriť aj vyššie, najmä ak máte za sebou už aj nejaké pozitívne referencie.

Pozvaní sú záujemcovia z celého sveta. Stačí prepojiť svoj používateľský profil s účtom PayPal a výplata môže byť čoskoro na ceste – už po štrnástich dňoch od dokončenia prvej zákazky a bez nutnosti nazbierať nejakú minimálnu sumu. Platform fee, respektíve poplatok za sprostredkovanie je 20 %.

 

Upwork.com

Funguje už päť rokov a ponúka široké spektrum možností pre dizajnérov, copywriterov a marketérov. Ale aj pre virtuálne asistentky, ktoré sa môžu zdarma zaregistrovať a čakať na zaujímavé ponuky – prípadne ich aj aktívne vyhľadávať.

Výplaty budete dostávať cez PayPal, peniaze sa vyplácajú obvykle raz týždenne, poplatok je 5 až 20 % z celkovej platby. Ideálne zázemie pre nováčikov, ktorí si chcú overiť svoje schopnosti v online priestore. Doména je v prevádzke od roku 2003 a v súčasnosti združuje viac ako dvanásť miliónov freelancerov.

 

Pár slov na záver

Starostlivosť, dochvíľnosť, jazyková vybavenosť a odolnosť voči stresovým situáciám. Presne také vlastnosti sú ideálne na prácu virtuálnych asistentiek, na povolanie, ktoré je v poslednom čase stále žiadanejšie. Internet je totiž miestom, kam sa presunula nielen zábava, ale hlavne pracovná náplň tisícov ľudí. A ako ušetriť čas v dnešnom uponáhľanom svete? Správne delegovať časť svojej práce, najmä tú administratívnu, na niekoho iného, kto odvedie dobrý výkon. A rokmi preverená virtuálna asistentka bude určite dobrá stávka, však? 

 

Ak vás práca virtuálnej asistentky zaujala a myslíte to vážne, odporúčam vám komplexnejší kurz od skúsenej virtuálnej asistentky, kde sa naučíte krok za krokom všetko od výberu služieb, nastavenie cenníka, hľadanie klientov, až po prácu v rôznych softvéroch, ktoré budete potrebovať, nakoľko kvalitnou virtuálnou asistentkou sa prečítaním jedného článku nestanete. Veľmi obľúbený je napríklad 7 týždňový online kurz PinkAsistent VIP Club, ktorý obsahuje úplne všetko, čo potrebujete, aby ste začali pracovať slobodne z domu, či kľudne aj z pláže. Nájdete ho na tomto odkaze.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.

Máte už skúsenosti s prácou virtuálnej asistentky? Ak áno, čo hovoríte na túto profesiu? Potešíte ma, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Pokiaľ ste našli v zozname dajakú chybu alebo máte tip na portál, prípadne facebookovú skupinu, ktoré sa v tomto článku nenachádzajú, budem rád, ak ich doplníte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Virtuálna asistentka

Dátum: 12.03.2023

Vložil: Andrea

Titulok: Nefunkčný web

Ahoj,

s veľkým záujmom som si prečítala Tvoju stránku. Ďakujem Ti za skvelé tipy! Rada by som upozornila na túto stránku, ktorej názov (link) je nefunčný:
Europeanvirtualassistant.com/we-hire/

Správny je tento link:
https://www.virtualassistantassistant.com/uk-europe-virtual-assistants/

Prajem Ti všetko dobré,

Andrea