Grafika a dizajn

Aké pracovné príležitosti ponúka profesia - grafika a design. Ste kreatívni a učenliví? Študujete grafickú školu alebo niektorý z IT odborov a radi by ste si privyrobili? Alebo ste už školu vyštudovali a chceli by ste zistiť, aké možnosti vám práca v tejto oblasti ponúka? Že nemáte s grafikou a dizajnom (designom) žiadne skúsenosti, ale radi by ste sa mu začali venovať? V nasledujúcom článku vám prinášam informácie o možnostiach práce v tomto odbore s pár tipmi, ako začať. V článku si na svoje prídu ako začiatočníci, tak aj vyštudovaní grafici hľadajúci prácu.

 

Grafika v dnešnej dobe predstavuje veľmi zaujímavú a atraktívnu pracovnú príležitosť. Dovolím si povedať, že spoločne s programovaním patria medzi TOP profesie, ktoré sa dajú vykonávať z domu. A preto by táto téma rozhodne nemala na mojej stránke chýbať.

 

Grafika, to nie je len Photoshop

Mnohým ľuďom, ak sa povie počítačová grafika, napadne Adobe Photoshop. Pričom to je len zlomok toho, čo sa za týmto pojmom skrýva. Môže ísť o webdizajn či tvorbu 3D modelov a renderovanie fotorealistických scén v CAD/CAM programoch. Je nutné si uvedomiť, kde máte práve vy svoj potenciál. Či vás baví tvorba webovej grafiky, 3D modelovanie alebo interaktívne animácie. Grafika a dizajn majú mnoho podôb a tým pádom aj širokú škálu možností uplatnenia.

Zaujímavú príležitosť prináša uplatnenie v DTP a tlači, kde naplno využijete svoje znalosti vektorovej a 3D grafiky. To znamená tvorba grafických návrhov knižných publikácií, časopisov, pozvánok, kalendárov a iných tlačovín, kde je kladený dôraz na estetiku aj zvládnutie práce v DTP programoch, ako je napríklad Adobe InDesign alebo Scribus. DTP je pútavá oblasť, kde využijete skúsenosti z vektorovej grafiky a kde je nutná dávka estetického cítenia (štýly písiem, forma obsahu, kontrasty farieb a pod.). Aj ako freelancer si môžete nájsť zákazku pre spoluprácu v DTP a podieľať sa napríklad na tvorbe časopisu. Venovať sa môžete aj tvorbe grafických návrhov log firiem a značiek či reklamných tlačovín - letáky, plagáty, bilboardy atď.

Do odboru grafiky spadá aj tvorba reklám v novinách, časopisoch a katalógoch, reklamných cedúľ a spracovanie grafických návrhov obalov na najrôznejšie výrobky a na obaly CD diskov. 

Použitie grafiky sa ďalej prepája s využitím vo filmárskom a animačnom priemysle a spracovaní videa. To znamená, tvorba videoklipov, počítačových programov, návrhov grafických častí filmov, seriálov, relácií či divadelných predstavení. Tu musíte rozumieť nielen 3D grafike, ale aj vedieť ovládať animačný softvér, ako je Maya alebo Cinema4D, a mať vedomosti o tvorbe animácií. 

Zaujímavá je tiež práca webdizajnéra, pri ktorej môžete z pohodlia domova pracovať na layoute webu, jeho farebnom a motívovom zladení. V neposlednom rade sa môže grafik s umeleckým vzdelaním venovať aj umeleckej tvorbe, môže sa dostať aj do fotoateliérov alebo uskutočňovať výskumy na zostavovanie grafických modelov a vizualizácií v prípade 3D grafiky. Grafika teda zahŕňa pestrú ponuku pracovných príležitostí. 

 

Má grafika zmysel?

Ak vás táto práca zaujala, tak vás určite bude zaujímať, či má tento odbor v dnešnej dobe zmysel. Grafika je veľmi zaujímavým odborom, obzvlášť tá počítačová. V dnešnej modernej a technologickej dobe, keď sa veľa vecí odohráva prostredníctvom internetu, je práca v oblasti IT veľmi atraktívna a žiadaná. Existuje veľké množstvo spoločností hľadajúcich ako grafikov na trvalý pracovný pomer, tak aj externých grafikov na polovičný úväzok. Grafici, podobne ako copywriteri či programátori, môžu veľmi slušne zarábať aj ako odborníci (freelanceri) na „voľnej nohe“. Jednoducho povedané, ako grafik sa na trhu určite nestratíte, navyše budete môcť využívať i mnoho výhod, spomeniem napríklad možnosť práce z domova.

 

Kde môžem začať?

Ak ste sa rozhodli venovať sa grafike, tak môžete začať od vzdelania. Vzdelanie v grafických odboroch môžete získať na strednej či vysokej škole, alebo sa môžete venovať samoštúdiu. Na internete narazíte na mnoho ponúk platených kurzov či online kurzov. Akonáhle získate odborné znalosti a praktické skúsenosti, môžete sa naplno vrhnúť do hľadania práce či zákaziek.

osobná franšíza

Ak sa pýtate, ako a kde vlastne začať, máte na výber z dvoch možností. Po prvé, môžete ísť tradičnou cestou zamestnaneckého pomeru. V dnešnej dobe veľké množstvo firiem a agentúr potrebuje grafikov buď na hlavný pracovný pomer, alebo na čiastočný úväzok či ako externistov. Po druhé, môžete sa grafike venovať ako podnikatelia a začať pracovať na voľnej nohe. Tak ako existuje veľké množstvo inzertných portálov s ponukami práce, existuje aj veľké množstvo inzertných portálov ponúkajúcich zákazky pre grafikov na voľnej nohe. V článku  zoznam pracovných a zákazkových portálov pre grafikov a dizajnérov  ich nájdete viacero.

 

Práca pre spoločnosť

Ako už bolo spomenuté, ako grafik môžete začať pracovať napríklad ako zamestnanec u niektorej z IT spoločností, a to buď na hlavný pracovný pomer, alebo na čiastočný úväzok. Pracovať ako grafik v IT firme poskytuje mnoho výhod. Nielenže budete mať trvalý prísun práce a stály príjem, ale navyše si prídete na zaujímavé peniaze a budete môcť pracovať z domu. Veľké množstvo spoločností totiž ponúka možnosť home office. Dá sa povedať, že spoločne s programovaním je to najrozšírenejšia oblasť, čo sa týka práce z domu. Práca pre spoločnosť je skvelým začiatkom sľubnej a úspešnej kariéry grafika a tiež výbornou možnosťou, ako získať referencie a skúsenosti napríklad pre vlastné podnikanie.

 

Práca pre agentúru/grafické štúdio

Ak nechcete pracovať priamo pre spoločnosť, ale nechcete si ani zháňať zákazky sami pre seba, tak môžete začať pracovať pre agentúru, grafické štúdio. Na trhu pôsobí veľké množstvo agentúr združujúcich IT odborníkov (programátorov, kodérov, copywriterov, grafikov a web dizajnérov). Takéto agentúry naberajú externých grafikov, ktorým posielajú zákazky, a tým zaisťujú príjem ako externistom, tak aj sebe. Niektoré agentúry požadujú od externistov podpísanie pracovnej zmluvy (väčšinou na polovičný úväzok), iné zas dávajú prednosť zmluve o pracovnej činnosti (dohoda) a niektoré agentúry preferujú externistov so živnostenským oprávnením. Vďaka práci cez agentúru budete mať stály prísun práce aj trvalý príjem rovnako ako pri zamestnaneckom pomere pre IT spoločnosť. Výhodou práce pre agentúru je opäť možnosť home office a vysoký zárobok.

 

Grafik na voľnej nohe

Ak by ste sa radšej osamostatnili a pracovali sami na seba, tak sa môžete grafike venovať ako živnostník, teda freelancer. Začať ako grafik na voľnej nohe nie je najjednoduchšie, pretože si musíte zákazky zháňať sami a musíte byť sami sebe obchodným zástupcom. Na druhej strane, freelancing ponúka nespočetné množstvo výhod. V prvom rade si môžete určovať pracovnú dobu aj ceny, za ktoré budete pracovať. Zo začiatku budete môcť pôsobiť samostatne bez oprávnenia, ale po nejakej dobe si budete musieť pre svoju prácu živnostenské oprávnenie zaobstarať.

 

Ilustračný obrázok, čo všetko zahŕňa web dizajn.

 

Užitočné tipy pre grafikov

Začínajúcim grafikom sa určite budú hodiť rady, ako začať. Preto vám v nasledujúcich riadkoch prinášam zopár tipov, ako uspieť.

 

Skúste inzertné portály

Prácu grafika či dizajnéra môžete nájsť prostredníctvom niektorého z klasických inzertných portálov, ako je profesia.skjaspravim.sk či microjobs.sk. Svoje životopisy a motivačné listy môžete tiež poslať priamo jednotlivým IT spoločnostiam.

 

Na internete nájdete mnoho inzertných portálov, na ktorých ľudia hľadajú grafikov pre svoje projekty, internetové stránky či pre externú spoluprácu. Využiť môžete známe portály webtrh.cz či webdeal.cz.

 

Vytvorte si portfólio!

Pre úspešný štart budete určite potrebovať skúsenosti a referencie. Preto si vytvorte portfólio ukážok svojich prác. Ak zatiaľ nemáte žiadne referencie, tak popracujte na svojich vlastných stránkach, kde si všetko vyskúšate a kde budete môcť ukázať svoj talent.

 

Nastavte si ceny!

Na ceste za samostatnosťou si musíte nastaviť ceny svojej práce. To platí aj pre grafikov, ktorí sa chcú uplatniť ako grafici u nejakej IT spoločnosti. Pri pracovnom pohovore budete musieť mať predstavu o platovom ohodnotení.

 

Prezentujte sa!

Ak sa chcete uplatniť ako grafik, budete sa musieť prezentovať. K tomu vám poslúžia referencie, portfólio, vlastné internetové stránky či blog. Ak budete pracovať na voľnej nohe, tak si musíte vytvoriť aj vhodnú marketingovú stratégiu, ako sa presadiť. Pracujte teda na tvorbe vlastného mena a vlastnej značky.

 

Vzdelávajte sa!

Počítačová grafika a trendy v nej sa neustále menia. Preto je potrebné sa vzdelávať. Sledujte trendy, učte sa a objavujte nové veci.

 

Pár slov na záver

Kvalita, kreativita a citlivosť spolu súvisia. Grafik, ktorý spĺňa tieto požiadavky, bude určite dobre ohodnotený nielen finančne, ale tiež kladnými referenciami. Začnite od jednoduchých zákaziek a keď ich zvládnete, prejdite k náročnejším. Rozhodne nepreceňujte svoje možnosti, grafika a dizajn sú behom na dlhú trať, kým dostanete do krvi cit, kreativitu a svoj osobitý štýl. 

 

Ak máte záujem, pracovné príležitosti tohto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. V kategórii pracovné ponuky pre grafikov a dizajnerov sa mi z času na čas podarí nejakú ponuku, predovšetkým z oblasti web dizajnu, zverejniť. Ide len o ponuky na dlhodobú externú spoluprácu pre nejakú firmu či agentúru, nie o krátkodobé zákazky. 

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam.

Pracujete alebo ste niekedy pracovali doma ako grafik, dizajnér, prípadne ste vykonávali inú profesiu, ktorá súvisí s touto témou? Ak áno, podeľte sa o svoje skúsenosti a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môžete inšpirovať či motivovať ostatných čitateľov.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Grafika a dizajn

Dátum: 22.03.2017

Vložil: Vladimir

Titulok: muž

Presne presne grafika neni len mat photoshop doma a fijuuuuuu som grafik :D ...naozaj treba mať grafické cítenie, sam som sa o tom presvedčil ked som do firmy potrebovla plagaty, a lacna špatna robota sa ukazala aj na efektivnosti plagatov.... ked som ich nechal vyrobit profesionálovi www.rabbitstudio.sk tak aj výsledny z plagatov som mal také ake som očakaval... takže asi tak :) ....Vladimír

Dátum: 06.05.2016

Vložil: Majka

Titulok: :)

Ale som akurát aj objavila to skoro isté aj v česku na stránkach Bastard.sk a ešte jedna česká ale si neviem teraz spomenúť rozdiel o tých amerických je v tom že odmena je jednorazová a potom ešte nejaké drobnejšie navyše ak bude dizajn medzi top dizajnami .... Ako je to tak rozpisané ako to majú po novom... Ale to jednorazové platilo aj predtým :)

Dátum: 20.04.2016

Vložil: Majka

Titulok: :)

Len by som chcela doplniť že sa dá uplatniť aj ako navrhár na vzor potlače trička u nás to nieje veľmi rozšírené ale v amerike na to majú stránky kde z každého trička, bundy a podobne ti idu peniazky, ale je dôležité aby si ten návrh ľudia zvolili v hlasovaní a väčšinou majú úspech také ktoré majú aj nejakú pointu, zmysel, vtip :) Dôveryhodná firma je Threadless a aj Design by humans

Dátum: 30.04.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re::)

Tak o takom niečom som doposiaľ nepočul. Vďaka za doplnenie.

Pridať nový príspevok