Handmade – zarobte na svojich kreatívnych výtvoroch

Logo handmade - kreatívna ruka.

Máte šikovné ruky a kreatívneho ducha? Viete vyrábať rôzne „vecičky“, ktoré sa páčia iným a ktoré obdivujú všetci vaši známi a priatelia? Potom neváhajte a skúste spojiť príjemné s užitočným. Predajom vašich ručne vytvorených výrobkov môžete svoj mesačný rozpočet obohatiť o nemalý peniaz. Ručná výroba zažíva v súčasnosti veľký boom. Ľudia stále viac vyhľadávajú práve ručné práce, a to je dôvod, prečo som sa rozhodol upriamiť svoju pozornosť na tento spôsob zárobku na internete. Pretože aj vďaka handmade si môžete zarobiť zaujímavé sumy peňazí.

 

Dopyt po ručne robených výrobkoch v poslednom období narastá zo dňa na deň. Dôvodov je viacero. Pýtate sa, čo motivuje ľudí k tomu, aby uprednostňovali ručnú výrobu? Asi najväčším motivačným faktorom je skutočnosť, že v každom výrobku je obsiahnutý kus lásky, umu, starostlivého spracovania, kreatívnej tvorivosti, originálneho poňatia a poctivej práce. Tieto výrobky nie sú z pásovej výroby, ktorá chrlí stovky až tisícky rovnakých produktov do predajní. Potom sa často stáva, že stretnete niekoho na ulici a máte rovnaké tričká, topánky, deti hračky či sponky do vlasov... Príkladov je mnoho. A práve to je hlavným dôvodom, prečo chcú ľudia niečo nové, niečo, čím sa budú môcť pochváliť, niečo, čo iní nemajú.

 

Čo všetko spadá do oblasti handmade?

Názorná ukážka kreatívnosti niektorých ľudí.

Výraz handmade označuje ručnú prácu. Čiže všetko, čo môžete vyrobiť vlastnými rukami. Viete háčkovať? Potom môžete ponúkať na predaj rôzne ozdoby, čiapky, šály, oblečenie pre bábiky, dekorácie do domácnosti a podobne. Všetky tieto výrobky, ktoré zhotovíte, môžete predávať, a tak ich speňažiť. Alebo vás baví výroba rôznych náušníc, čeleniek či inej bižutérie? Aj to je spôsob, akým si môžete zarobiť. Je všeobecne známe, že ženy chcú byť krásne a držať krok s módou. Na to používajú rôzne prostriedky a doplnky. Ak by si mali vyberať medzi tuctovými kúskami a jedinečnými ručne robenými ozdobami, určite vyhrá druhá možnosť. 

Máte dar kreslenia? Potom môžete kresliť rôzne obrazy alebo portréty podľa požiadaviek. Môžete tiež vyrábať rôzne pohľadnice, blahoželania alebo svadobné pozvánky. Možností je neúrekom. Do tejto skupiny patria aj iné druhy výrobkov, nie iba takéto maličkosti. Existuje množstvo šikovných ľudí, ktorí ovládajú rôzne remeselné činnosti a svoje výrobky následne predávajú. 

osobná franšíza

V poslednom období sa do popredia dostávajú napríklad rôzne výrobky z dreva. Ide o jednoduché vyrezávané veci, ale aj rôzne náročnejšie produkty, ako sú napríklad postele z masívu alebo iné druhy nábytku. Ak niekto túži po kvalitnom a originálnom bielizníku alebo truhlici, určite bude hľadať nejakého šikovného kutila, ktorý ich vyrobí. 

Ak ste šikovná krajčírka, môžete predávať vami zhotovené veci. Ak máte k tomu ešte aj štipku kreativity a vaše kúsky sú zaujímavé a majú nádych niečoho nového, prvé výsledky sa určite dostavia čo nevidieť. A práve toto je možnosť. Možnosť, ako využiť svoje poznatky, robiť niečo, čo vás baví, a zároveň si finančne prilepšiť

 

Pýtate sa, ako začať?

Ešte pred tým, než sa rozhodnete svoje ručné výrobky zhotovovať vo veľkom a budete sa ich snažiť predať, mali by ste zvážiť pár základných vecí. Jedna vec je robiť niečo pre svoje potešenie a iná vec je, ak chcete niečo robiť vo veľkom. Je síce pravda, čo sa hovorí, že začiatky sú ťažké, ale ak máte o predaj handmade výrobkov vážny záujem, potom sa musíte pripraviť na to, že sa budete musieť tejto práci alebo svojej záľube venovať oveľa viac ako predtým.

Aj na začiatok potrebujete mať niekoľko produktov, ktoré môžete ponúkať na príležitostný predaj. Okrem toho je potrebné zvážiť, či v prípade úspechu budete mať dostatok času na to, aby ste sa mohli výrobe venovať.

 

Prečítajte si aj článok handmade očami Lucie Bystrianskejv ktorom nájdete pár rád a tipov, ako s handmade začať, a taktiež to, aké sú možnosti predaja vašich kreácií.

 

Výhody handmade práce

Ručná práca má svoje nepopierateľné výhody. Mnoho ľudí sa k nej dostalo tak, že mali nejaký koníček alebo záľubu v zhotovovaní rôznych dekorácií či iných predmetov. A potom vznikol nápad, čo tak využiť túto svoju záľubu a začať svoje výrobky predávať? Asi najväčšou výhodou zo strany predávajúceho je, že prácu môže vykonávať v pohodlí domova a vtedy, kedy to vyhovuje jemu.

 

Názorná ukážka vlastnoručne vyrobených dekoračných predmetov.

 

Kde predávať svoje vlastné výtvory?

Ak vás táto myšlienka nadchla a v hlave sa vám začali rodiť rôzne nápady, potom vám určite napadlo aj to, kde môžete svoje vlastnoručne vyrobené dekoračné predmety predávať. Možností je viacero. Klasický predaj cez rôzne inzertné servery a bazáre ako bazos.skbazar.sk, tubazar.sk alebo modrykonik.sk a rôzne podobné stránky napadol asi každému. Taktiež každému určite napadla propagácia na sociálnych sieťach ako facebook, twitter, linkedin a iné.

 

Ďalšou možnosťou je vytvoriť si vlastnú webovú stránku a svoje ručne robené výrobky predávať na nej. S tým sú však spojené ďalšie náklady na tvorbu stránky aj na jej prevádzkovanie. 

Nevýhodou teda je, že budete musieť investovať nemalé peniaze na reklamu, resp. marketing. Predsa len, návštevníci sa na vašu stránku len tak z ničoho nič nedostanú. Taktiež zaplatíte nejaké peniaze za nákup domény (www.stránky) a hosting, kde sa budú ukladať údaje z vašej webovej stránky. 

Mať vlastnú webovú stránku má aj výhody. Jednou z nich je, že na rozdiel od nižšie spomínaných handmade portálov si z vášho zárobku nikto nestrháva províziu za sprostredkovanie predaja.

 

Tento spôsob je vhodný skôr pre pokročilých predajcov, ktorí už majú nejaký prehľad a skúsenosti v podnikaní zameranom na handmade a chcú prejsť na vyšší level.

 

Využiť môžete tiež všeobecné portály na mikroprácu a mikroslužby ako jaspravim.sktajfun.sk a mnohé iné, o ktorých som písal v sekcii mikropráca. 

 

Asi najjednoduchším spôsobom, ako môžete svoje kreatívne výtvory predávať bez zbytočných dodatočných nákladov spojených s reklamou a propagáciou, je zaregistrovať sa na handmade portáloch, ktoré ponúkajú sprostredkovanie predaja. Asi najznámejšími portálmi sú sashe.sk a fler.cz. Podobných portálov je však na Slovensku aj v Česku viacero. O Sashe som napísal samostatný článok,  v ktorom sa dozviete všetky zaujímavé informácie, ako sa zaregistrovať, a čo je dôležité urobiť, aby ste mohli začať predávať svoje kreácie.

Registrácia na handmade portáloch je vhodná predovšetkým pre začiatočníkov. Ako som už uviedol vyššie, neplatíte žiadne mesačné poplatky a nie je potrebné ani investovať horibilné sumy do reklamy. Jednotlivé handmade portály majú desaťtisíce návštevníkov mesačne, o reklamu máte teda postarané. Nevýhodou je však veľká konkurencia a to, že si každý handmade portál účtuje províziu za sprostredkovanie predaja. Platíte však až vtedy, keď predáte. Poplatok sa zväčša pohybuje od 5 do 30 % z ceny predávaného výrobku. Každý portál má iné podmienky. Niektoré si pýtajú peniaze dokonca  aj za zalistovanie produktov.

 

Prečítajte si aj články prehľad slovenských handmade portálov a taktiež  prehľad českých handmade portálov ktoré som pre vás pripravil. Nájdete tam zoznam tých najznámejších a najpoužívanejších.

 

Svoje vlastnoručne vyrobené vecičky môžete predávať aj na zahraničných stránkach. Spomeniem dve najznámejšie: Etsy a najväčší obchodný portál na svete - Amazon. Článok o druhom spomínanom portáli nájdete aj na mojom webe. Viac informácií nájdete v sekcii ako predávať vlastné výrobky na Amazone.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s handmade? Budem rád, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Handmade - predaj výrobkov

Dátum: 20.02.2017

Vložil: Izy

Titulok: Predaj handmade

Dobry den, vela ludi sa ma pyta, ze by chceli aby som im urobila nejake handmade vyrobky, lenze este nemam 18, cize nemozem mat ani zivnost. Mozem svoje vyrobky predavat?
Dakujem za odpoved

Dátum: 14.12.2016

Vložil: Jozo

Titulok: Na aké stránky sa môžem este obrátiť

Aby som mal s toho hmotnú ale aj duševnú radosť.Môžem takto zarábať aj ked som zamestnany .

Dátum: 18.12.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Na aké stránky sa môžem este obrátiť

Nie som si istý, ale pravdepodobne áno. Budete si musieť založiť voľnú živnosť.

Dátum: 14.08.2016

Vložil: Alena

Titulok: Predaj

Dobrý deň.

Pravdepodobne si treba založiť živnosť až keď sa podarí niečo predať. treba najprv zistiť či sa to luďom páči, či to budú kupovať.....Do tej doby kolko môže predať výrobkov (bez živnosti) do akej výšky ročne podla zákona, bez odvodov, dph, Musí si odkladať doklady o platbe tovaru? Kebynáhodou presiahol tú sumu, musí ísť hneď na daňový úrad, keď chce poctivo si vydokladovať príjem. Ďakujem.

Dátum: 22.08.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Predaj

Dobrý deň,

bude lepšie, ak sa ohľadom týchto vecí obrátite na nejakého daňového poradcu.

Dátum: 14.06.2016

Vložil: ondrej

Titulok: rucne prace

dobry den velmi ma zaujima vasa ponuka rucne prace mam o to velky zaujem.
za pochopenie dakujem

Dátum: 16.06.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:rucne prace

Dobrý deň,

mrzí ma to, ale už to nie je aktuálne.

Dátum: 18.05.2016

Vložil: Veronika

Titulok: Potrebujem zivnost

Dobry den. Som matka na MD. Mam zalubu v siti ktoru prezentujem ako osobny blog na facebooku.casto sa stava ze mi ini pisu ze ci by som im neusila to ci ono ci a za kolko... preto sa pytam aby nejaka dobra dusa mi neurobila zle zo zivota potrebujem zivnost? Vdaka

Dátum: 31.05.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Potrebujem zivnost

Dobrý deň,

pokiaľ plánujete živiť sa tým, tak áno, treba mať živnosť.

Dátum: 21.02.2016

Vložil: ala

Titulok: potrebujem,zivnost

chcem,sa,spytat,vyrabam,kraslice,potrebujem,zivnost,ked,by,som,chcela,pred,velkou,nocou,predavat,na,trhoch,dakujem

Dátum: 08.02.2016

Vložil: adela

Titulok: papierove pletenie

gde by som mohla predavat papierove pletenie ked nemam zivnost a este len zacinam

Dátum: 17.02.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re: papierove pletenie

Skúste napríklad portál Sashe.sk.

Dátum: 15.10.2015

Vložil: Ela83

Titulok: Potrebujem na to zivnost?

Ahojte. Chcela by som sa spytat na jednu vec. Ako je to vlastne so zivnostou, potrebujem ju ak by som chcela predavat ručne vyrobené predmety na nete? Nemam na mysli inzertne portaly ale eshopy ktore sprostredkovavaju predaj. Len sa zaregistrujem a predavam prostrednictvom nich. Napr. sashe.sk a podobne. dakujem

Dátum: 19.10.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Potrebujem na to zivnost?

Závisí to od toho, či chcete predávať len príležitostné prebytky, ktoré neboli vyrobené za účelom predaja (čiže nepodnikáte), alebo vyrábate a predávate opakovane za účelom dosiahnutia zisku (podnikáte). V druhom prípade je živnosť potrebná.

Dátum: 29.09.2015

Vložil: Sisinka

Titulok: tip na predajňu v okolí ZA

Ahoj. Nemá tu niekto tip na nejakú kamennú predajňu, ktorá predáva ručné výrobky? Ideálne žilinský kraj, ale nevadila by ani iná oblasť. Budem vďačná za kontakt. Rada by som ponúkla svoje veci. Taktiež by nebolo na škodu predávať aj v nejakom eshope. Nemám na mysli stránky ako Saske a podobne, ale e-shopy, ktoré predávajú okrem iného aj handmade výrobky. Ak poznáte, pošlite nejaký tip :-). Moc ďakujem.

Dátum: 05.10.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:tip na predajňu v okolí ZA

Čo sa týka prvej otázky, s tým vám neporadím. Eshopov, ktoré sa venujú predaju aj ručných výrobkov existuje na internete veľa. Skúste googliť, určite nejaké nájdete.

Pridať nový príspevok