Franchising - ako funguje toto podnikanie? Aké sú výhody?

Franchising, jeho výhody a nevýhody. Ovplyvnila aktuálna situácia vo svete vaše zamestnanie a premýšľate, že by ste sa pustili do podnikania? Chcete začať podnikať, ale hľadáte relatívne bezpečnú formu podnikania? Potom ste tu správne. V tomto článku si predstavíme takzvaný franchising (franšízing). Čo to je franchising, ako funguje a aké prináša výhody oproti samostatnému podnikaniu (sám pre seba)? Na záver článku pridám aj tip, pre akú spoločnosť by ste mohli začať pracovať.

 

Čo je franchising?

Franchising je overenou metódou zarábania peňazí, ktorú s úspechom používajú v mnohých oblastiach tisíce a tisíce podnikateľov na celom svete. Samotné slovo franchising znamená doslova „byť slobodným”. V tomto zmysle franšízing ponúka slobodu vo vedení, spravovaní a riadení vlastnej firmy. Ale tam, kde je sloboda, musí byť aj zodpovednosť za vlastné rozhodnutie a dodržiavanie uzatvorených podmienok spolupráce s franchisorom. Ten je vlastníkom značky tovaru a obchodnej značky franchisingovej siete/reťazca.

 

Čo to je franšíza a ako funguje tento biznis.
 

Keď počujeme o franchisingových reťazcoch, najčastejšie ich spájame s reťazcami rýchleho občerstvenia typu McDonald's či Subway. Pritom to nie sú jediné firmy pôsobiace na princípe franchisingu, aj keď ide o skutočné giganty na tomto trhu. Franchising nie je žiadna Popoluška. Napríklad v USA ľudia minú každý tretí dolár za produkty a služby poskytované franchisingovými reťazcami. Predaj a nákup bytov a domov sprostredkovávajú realitné kancelárie založené na franchisingu. Tieto domy a byty potom rekonštruujú, obnovujú a strážia firmy patriace do franchisingových reťazcov.

Podobne je to s automobilmi, ktoré opravujú servisy založené na franšízingu. Tie nakupujú náhradné diely u predajcov fungujúcich na princípe franšízingu. Aj svoje autá umývame v autoumyvárni, ktorá patrí do franchisingového reťazca. Pokiaľ teda budeme chcieť predať svoj dom a vydať sa na výlet okolo sveta umytým a fungujúcim automobilom, každý z týchto „rozmarov“ vrátane kupovania vysnívaného výletu veľmi pravdepodobne nám splní niektorý z franšízingových reťazcov.

Franchising je legálnou formou podnikania.

 

osobná franšíza

Výhody podnikania

Výhody podnikania formou franchisingu prináša možnosť začať podnikať bez potrebných znalostí, zručností a skúseností. Na začiatku podnikania sa takto vyhnete obdobiu spojenému s pomerne častými pokusmi a omylmi. S franchisingom získate právo používať ochrannú známku vybranej spoločnosti. Spoločne s podporou a komplexom školení získate možnosť osvojiť si úspešný marketing a nevyhnutné rady.

Typickým príkladom franchisi sú všetkým dobre známe reštaurácie rýchleho občerstvenia, ale aj rôzne hotelové komplexy, odevné značky, detské zábavné centrá, finančné a športové spoločnosti.

 

Franchisingom sa na Slovensku darí. V súčasnosti na základe franchisingovej licencie podniká vyše tisíc subjektov.

 

Franchisingová forma podnikania sa uplatňuje najmä v oblasti malého a stredného podnikania. Je vhodná ako pre osoby právnické, tak aj fyzické. Zo skúseností a praxe v zahraničí sa franchising najčastejšie uplatňuje v obchode, službách a gastronómii.

 

Ďalšie výhody franchisingu:

  • istejší a rýchlejší vstup na trh,

  • menšie riziko podnikania,

  • pomoc pri štarte, prevádzke,

  • účasť na výsledkoch prieskumu trhu,

  • prístup k úverom,

  • rýchle nadviazanie kontaktov s ďalšími podnikateľmi.

 

Spomenúť musíme aj nevýhody:

Nákup licencie bude niečo stáť, ale, samozrejme, s tým sa počíta. Propagáciu však do značnej miery obstará franchisor, takže v tomto smere je o starosť menej. V čom tkvejú nevýhody franchisingu? Predávať iný sortiment nemožno, ale ani pozmeniť vzhľad predajne a prispôsobiť ho svojmu štýlu. Značka musí pôsobiť na verejnosti úplne jednotne.

Franchisor bude chcieť časť vášho zisku, takže veľmi pravdepodobne sa vstupná investícia vráti o niečo neskôr, než keby ste šli do podnikania „na vlastnú päsť“. A v neposlednom rade ste súčasťou tímu, ktorý musí uspieť ako celok. Ak bude franchisu rovnakej značky robiť niekto ďalší v susednom meste a bude mať veľmi zlú reputáciu, doplatíte na to menším počtom zákazníkov.

 

Základné pojmy

Podnikateľ s tabletom v ruke pred uzavretím spolupráce.

 

Krátke zasvätenie do franchisingovej hantírky alebo malý výkladový slovník franchisingových pojmov:

 

  • Franchising – všeobecne sa takto označuje dlhodobá spolupráca medzi nezávislými podnikateľmi, pričom predmetom spolupráce je známa značka, ktorú si v podstate jedna strana od druhej dlhodobo prenajíma. Franchising je teda prenájom práv na podnikanie, keď jedna strana poskytuje licenciu a zabehnutú obchodnú značku a druhá strana podľa určených pravidiel pod touto značkou samostatne podniká.

  • Na princípe franchisingu podnikajú napr. potraviny CBA, drogéria Teta, lekárne Benu, výživové poradne Naturhouse, fast food KEBAB, čerpacie stanice Shell, OMV, reality REMAX atď. Franchising uvádza na trh tovar a/alebo služby a/alebo technológie.

  • Franchisingový koncept či franchisingový systém bežne zastupuje synonymum franchising. Všetky tieto pojmy vyjadrujú jediné: spoluprácu dvoch subjektov, pričom jedna zo strán poskytuje práva na podnikanie a využívanie svojho obchodného mena (už známej značky) a druhá strana má povolenie podnikať pod hlavičkou tejto značky, avšak musí dodržiavať stanovené pravidlá.

  • Poskytovateľom franchisingu je franchisor / franšízor, ktorý poskytuje vlastnú obchodnú značku franchisantovi, teda vykonávateľovi franchisingu, ktorý podniká pod „prenajatou“ obchodnou značkou. Franchisor svojim franchisantom poskytuje trvalú predajnú a technickú podporu, svoj úspešný systém odbytu výrobkov, služieb či technológií, unikátne know-how a dobré meno spoločnosti, finančnú podporu, investíciu do marketingu a reklamy či overené podnikateľské postupy a metódy.

  • Franchisant / franšízant si prenajíma práva na podnikanie na určitý čas od majiteľa značky, t. j. franchisora. Franchisant sa stará o budovanie dobrého povedomia o značke a ďalej rozvíja podnikateľskú myšlienku. Má právo a zároveň povinnosť vykonávať obchodnú činnosť franchisora v súlade s jeho koncepciou odbytu vrátane používania jeho know-how a obchodných a technických postupov a pritom používať jeho obchodné meno a/alebo ochrannú známku. Vďaka podpore franchisora získa franchisant všetky potrebné a dôležité informácie o fungovaní na trhu v danom odvetví.

  • Franchisingová zmluva – ide o zmluvu medzi dvoma podnikateľmi a české právo umožňuje obom stranám dohodnúť sa voľne na konkrétnych náležitostiach zmluvy, takže všetko je v poriadku, pokiaľ to vyhovuje obom stranám.

 

Osobná franšíza BEWIT

Ďalšie pojmy už nebudeme dopodrobna rozoberať, pretože tu sa zameriame na Osobnú franšízu BEWIT, pri ktorej sa nespisuje franchisingová licencia (zmluva) a dá sa pracovať len online z domu, čo je v dnešnej dobe najčastejší spôsob, alebo si franšízing pridať k svojej súčasnej praxi.

Osobná franšíza BEWIT je systém, do ktorého sa môžu ľudia zapojiť a budovať si svoje príjmy, či už je to privyrábanie, alebo druhý príjem. Takisto si ľudia môžu vybudovať pravidelný príjem, prípadne môžu byť veľmi ambiciózni a budovať si finančnú nezávislosť. Možností je naozaj veľa, takže je to nástroj, ako si budovať príjmy, zvyšovať svoje príjmy alebo sa stať finančne veľmi úspešným.

BEWIT stojí na troch pilieroch, jednak sú to čisté a prírodné výrobky, jednak je to komunita a do tretice je to osobná franšíza, ktorá funguje ako affiliate marketing, aj s cashbackom, ale aj s ďalšími prvkami.

V čom je osobná franšíza BEWIT odlišná od ostatných systémov? V čom je iná ako multi-level? Prečo je tak úspešná? Rastie približne o 300 % oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Jeden z hlavných dôvodov, pre ktoré je to tak, sú pravidlá nastavené práve na osobnej franšíze, ktorá je príležitosťou pre všetkých.

Prihlásenie tu je, samozrejme, zadarmo, neplatia sa ani žiadne vstupné či mesačné poplatky. Väčšina ľudí najprv využije zľavy a akcie, aby sa zoznámili s produktami. A potom aj s formou spolupráce. Online franšíza je nový spôsob podnikania, ide hlavne o pravdivosť a slobodu. Sami sa rozhodnete, či vám vyhovuje. Prihlásenie je teda nezáväzné. Pokiaľ vás táto spoločnosť zaujala, prečítajte si viac informácií v tomto článku.

 

Máte už s týmto biznisom vlastné skúsenosti? Ak áno, neváhajte napísať do diskusie, čitatelia tejto stránky to určite ocenia.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Diskusná téma: Franšízing podnikanie

Dátum: 21.02.2023

Vložil: Romana Sagulová

Titulok: To ma baví, že to ľudí baví :-)))

Áno, supééér, s BEWIT som oveľa úspešnejšia ako v iných firmách. A nikomu nevadí, že ešte predávam produkty aj z predošlých firiem, na ktoré boli ľudia zvyknutí a ešte ich pýtajú. Ale vtedy sa mi daril len predaj, a čuduj sa svete, tu sa ľudia chcú stať súčasťou, mať svoj účet, šíriť skvelú myšlienku o kvalitných výrobkoch aj o zárobkoch, chcú využívať všetky výhody, a tu ich je fakt riadne veľa!!! A žiadne poplatky, ale stále väčšie príjmy, hlavne keď sú veľké akcie, a to ma proste baví, že to ľudí baví :-)))

Pridať nový príspevok