Opatrovanie ako brigáda i stála práca - zoznam portálov

 Opatrovateľka číta knihu s dieťaťom. Opatrovanie je v dnešnej modernej dobe akýmsi fenoménom, ktorý si opantal už mnohých. Počet ľudí, ktorí sa opatrovaniu detí alebo seniorov venujú, a ľudí, ktorí takúto službu vyžívajú, neustále stúpa a to len potvrdzuje, aká je táto profesia rozšírená a potrebná. Dlho som váhal, či napísať o tomto type práce aj na svoj web. Nie je to totiž typická práca, ktorú môžete vykonávať z domu. Avšak je to práve prvý krok k tejto práci, ktorý môžete uskutočniť z pohodlia vášho domova. Postačí vám k tomu internet, prostredníctvom ktorého ľahko nájdete rôzne inzeráty s opatrovanímV tomto článku nájdete, okrem iného, zoznam opatrovateľských portálov, ktoré môžete pri hľadaní práce využiť. Nájdete tu nielen slovenské, ale aj zahraničné portály.

 

Pár slov o opatrovaní

Opatrovaniu sa môžete venovať iba príležitostne, ale pokojne aj dlhodobo, čiže na trvalý pracovný pomer. Záleží len na tom, koľko času môžete tejto práci venovať. V druhom prípade však budete potrebovať nejaký opatrovateľský kurz.

Ak vnímate opatrovanie ako možnosť privyrobenia si popri zamestnaní alebo popri štúdiu, potom je tento článok určený práve vám.

 

Opatrovanie detí

V dnešnej uponáhľanej dobe je dopyt po opatrovaní detí stále vyšší a má tendenciu rásť aj naďalej. Mnoho rodičov je zaneprázdnených a nestíha sa svojim deťom venovať tak, ako by chceli. Niektorí rodičia chcú pre svoje dieťa napríklad opatrovateľku, ktorá ovláda nejaký cudzí jazyk, keď sú rodičia bilingválni alebo iba chcú, aby sa dieťatko učilo jazyk už odmala. A práve toto je možnosť, ako si môžete celkom slušne privyrobiť. Ak máte zručnosti, ktoré rodičia požadujú, dokážete si prácou opatrovateľa celkom prilepšiť. 

 

Opatrovanie seniorov

Často dopytovanou službou je aj opatera starších ľudí. Môže ísť o babku, dedka alebo ťažko zdravotne postihnutého, ktorý si vyžaduje občasnú alebo stálu starostlivosť. Vaša náplň práce sa môže týkať iba jednoduchých činností, ako napríklad nákup, odprevadenie k lekárovi, ale môže ísť aj o komplikovanejšie prípady, ktoré si vyžadujú 24-hodinovú starostlivosť. Všetky tieto podmienky si však vyjasníte vopred a vyberiete si len takú prácu, ktorá vám 100%-ne vyhovuje.

 

Kde začať?

Nájsť si takúto brigádu nie je až také náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.  Na vyhľadávanie tých najlepších ponúk vám môže poslúžiť práve internet, ktorý takýmito ponukami priam oplýva. Ktorý zaneprázdnený rodič má čas zverejniť inzeráty inak než cez túto najrýchlejšiu cestu? 

Kniha

 

Portály na opatrovanie

Ešte pred tým, ako prejdeme k jednotlivým portálom určeným na sprostredkovanie opatrovania, by som rád podotkol, že pre vykonávanie tejto profesie by ste mali mať určité predpoklady. Ak ide o opatrovanie detí, v prvom rade by ste k nim mali mať pozitívny vzťah a hlavne veľa trpezlivosti. To isté platí aj v prípade opatrovania seniorov. Avšak nemali by ste zabúdať, že pri opatere seniorov sú často potrebné vedomosti či prax v tejto oblasti. Ešte pred samotným stretnutím si taktiež nezabudnite vypýtať čo najviac informácií o vašej budúcej práci. To je napríklad vek opatrovaného, počet (najmä u detí) opatrovaných, predstava o čase opatrovania, miesto výkonu práce (niektorí rodičia preferujú nechať dieťa u opatrovateľky) atď.

 

Domelia.sk

Asi najznámejším portálom v oblasti opatrovania je práve Domelia.sk, kde okrem  inzerátov na opatrovanie detí či seniorov nájdete aj inzeráty na pomocné práce v domácnosti a dokonca aj doučovanie. Na tomto portáli si môžete zadať svoj vlastný inzerát alebo si môžete prezrieť ponuky rodín. V inzeráte môžete uviesť, aké sú vaše skúsenosti, akú frekvenciu opatrovania uprednostníte, aké bežné činnosti ste ochotní vykonávať a aké odborné činnosti môžete vykonávať. Veľkou výhodou je aj to, že na svojom profile môžete mať zverejnený aj kalendár dostupnosti. Tam si presne zaznačíte, ktoré termíny máte ešte voľné a ktoré už obsadené.

 

Eopatrovatelky.sk

Ďalším zaujímavým webom, ktorý by nemal uniknúť vašej pozornosti, je portál eopatrovatelky.sk, ktorý vám opäť dáva možnosť zaregistrovať sa a nahodiť si inzerát na opatrovanie detí či seniorov. Eopatrovateľky je veľmi dôveryhodná stránka, ako aj ostatné takéto portály, keďže poskytuje aj recenzie od rodičov a vám teda dá možnosť vypracovať sa na žiadanú opatrovateľku. Okrem opatrovania tento web sprostredkúva aj venčenie a stráženie psov, mačiek či iných zvierat, a taktiež upratovanie.

 

Prosocia.sk

Hľadáte možnosť, ako si spraviť kurz opatrovania a zároveň aj nájsť si takúto prácu na jednom mieste? Potom venujte svoju pozornosť stránke Prosocia.sk. Je to webová stránka, ktorá sa zaoberá nielen opatrovaním, ale aj zabezpečením úradných i neúradných prekladov, poskytuje poradenstvo a taktiež odbornú prax pre študentov stredných a vysokých škôl. Portál zároveň ponúka aj vzdelávanie potrebné pre výkon opatrovateľskej činnosti. Prosocia zatiaľ pôsobí len v mestách na západnom a strednom Slovensku, no svoje pôsobisko stále rozširuje. Niektoré kurzy ponúka táto stránka dokonca zadarmo, pretože ak ste čerstvým absolventom alebo nezamestnaným človekom na úrade práce, preplatí vám ich štát.

 

Babynanny.sk

Táto stránka sa špecializuje výlučne na opatrovanie detí. Je na nej vytvorený tím žien, ktoré opateru zabezpečujú. Avšak Babynanny sa sústreďuje iba na sprostredkovanie opatery detí v oblastiach Bratislava, Trnava a Žilina. Ak teda ste z týchto častí Slovenska a hľadáte stálu brigádu či zamestnanie, kontaktujte túto stránku. Pozor si však treba dať na požiadavky, ktoré zahŕňajú napríklad potrebné skúsenosti, kurz prvej pomoci či aktívnu znalosť anglického jazyka.

 

Zahraničné portály

Hodnateta.cz

Ak ste Slovákom žijúcim v ČR alebo ste z Čiech, potom si môžete skúsiť vyhľadať prácu práve na portáli hodnateta.cz. Českých portálov na opatrovanie je na internete neúrekom, takže vám prinášam iba malú ukážku z toho, čo môžete cez internet nájsť. Hodnateta funguje podobne ako tie slovenské, teda ponúka možnosť registrácie, vďaka čomu budete môcť zverejniť vaše služby. Táto stránka okrem opatrovania detí a pomoci seniorom sprostredkúva aj výpomoc v domácnosti či venčenie domácich miláčikov.

 

Altenpflegeat.eu

Máte chuť vycestovať za hranice Slovenska, získať výborný zárobok a niečo nové sa naučiť? Potom môžete skúsiť šťastie na portáli altenpflegeat.eu. Táto stránka slúži na sprostredkovanie opatrovania hlavne pre seniorov a hlavne v zahraničí, najviac v Nemecku a Rakúsku. Možnosť prepnúť jazyk stránky do slovenčiny uľahčí vaše hľadanie a takisto si môžete vytvoriť vlastný profil či pridať vlastný inzerát. Ak vás láka pekný zárobok, jednoznačne pouvažujte nad možnosťou vycestovať do zahraničia. Ešte však treba podotknúť, že pri takýchto prácach je už zväčša stále podmienkou opatrovateľský kurzznalosť cudzieho jazyka.

 

Všeobecné portály

Ak ste na vyššie spomínaných weboch nenašli to, čo ste hľadali, alebo len chcete vidieť viac ponúk, neváhajte rozhodiť siete aj do všeobecných portálov práce. Weby, kde takéto ponuky nájdete, sú napríklad bazos.sk, bazar.sk, modrykonik.sk atď.

Ďalej to môžete skúsiť aj na portáloch ako profesia.sk, nikdy neviete, či niekto nehľadá opatrovateľa aj na plný úväzok. No a už keď spomíname všetko, tak je dobré spomenúť aj Facebook či iné sociálne siete, kde na takéto inzeráty môžete takisto natrafiť. 

 

Pozrite si aj článok, ako si privyrobiť popri dôchodku platenými anketami. Tento spôsob zárobku na internete je vhodný nielen pre dôchodcov, ale aj pre zamestnancov, študentov či mamičky na MD.

 

Pár slov na záver

Na zhrnutie by som už len chcel povedať, že ak máte dobrý vzťah k deťom či starším ľudom, zručnosti či kurzy, ktoré len nerušene ležia doma na papieri, a nevyplnený voľný čas, jednoznačne by ste mali využiť potenciál, ktorý sa vo vás určite skrýva.

Či už budete opatrovať pár hodín týždenne, alebo sa to stane vašou plnohodnotnou prácou, je len a len na vás. Stačí využiť množstvo z hore uvedených možností, ako sa k takejto práci dostať, a výsledok určite bude stáť za to. Každá skúsenosť, ktorú takto získate, sa vám v určitom období života ešte mnohonásobne vráti.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. 

Máte už nejaké skúsenosti s opatrovaním? Ak áno, budem rád, ak napíšete do diskusie a podelíte sa o ne so všetkými. Budem vám vďačný, ak do diskusie uvediete aj ďalšie (vaše obľúbené) portály na opatrovanie, ktoré ste v tomto článku nenašli.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ako si môže učiteľ, lektor privyrobiť online doučovaním? – článok je vhodný aj pre šikovných študentov, ktorí by chceli doučovať svojich menej zdatných rovesníkov, ale aj pre tých, ktorí sú v niečom výnimoční a chceli by svoje skúsenosti odovzdať ďalej. 

 

Upratovanie, umývanie, čistenie, žehlenie a iné domáce práce – v tomto článku sa venujem predovšetkým zoznamu online portálov, kde môžete hľadať zákazky na spomínané práce.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Opatrovanie detí, seniorov

Dátum: 13.01.2022

Vložil: arpad

Titulok: praca z dom

som mladi chalan a z nemenovanich dvovodou nemozem pracovat vo firme a rad by som pracoval ako opatrovatel bud dety alebo dvochodcou

Dátum: 09.07.2020

Vložil: marie

Titulok: práca z domova

Som dochodkyna a mám záujem bud o prácu z domova alebo i opatrovanie detí , seniorov .

Pridať nový príspevok