Starostlivosť o seniorov a stráženie detí - zoznam portálov, kde hľadať ponuky

 Opatrovateľka číta knihu s dieťaťom.

Rozumiete si so staršími ľuďmi, dlhé roky ste sa starali o vlastnú prababičku a dobre viete, čo všetko treba robiť? Neprekvapia vás maličkosti, dokážete sa dobre vyrovnať s požiadavkami seniorov a ste úplne sebestační? Pokiaľ máte cit pre podobnú prácu, nie je dôvod, aby ste si touto formou nemohli zaistiť napríklad aj dlhodobú brigádu. A navyše, pokiaľ to bude v mieste vášho bydliska, teda bez nutnosti dlhého a úmorného dochádzania.

Opatrovanie je v dnešnej modernej dobe akýmsi fenoménom, ktorý si opantal už mnohých. Počet ľudí, ktorí sa opatrovaniu seniorov a stráženiu detí alebo domácich maznáčikov venujú, a ľudí, ktorí takúto službu vyžívajú, neustále stúpa a to len potvrdzuje, aká je táto profesia rozšírená a potrebná

 

Starostlivosť o seniorov, ZŤP a tiež stráženie deti alebo domácich maznáčikov je niekedy náročné na psychiku. Kto ale má všeobecne dobrý vzťah k ľuďom a zvieratám, ten sa pre podobné povolanie snáď narodil.

V tejto recenzii nájdete okrem pár tipov a rád aj zoznam portálov, kde môžete hľadať prácu, prípadne brigádu ako opatrovateľ seniorov, ZŤP, prípadne stráženie detí a domácich miláčikov.

 

Certifikát je samozrejme veľkou výhodou

Ak hľadáte privyrobenie alebo full-time prácu v odbore starostlivosti o seniorov, prípadne o deti alebo o domácich miláčikov, mali by ste najprv ukázať, čo dokážete a tiež, aká je vaša kvalifikácia. Kto má k dispozícii certifikát, nemal by ho rozhodne tajiť, bude to veľký bonus navyše, ktorý znamená aj prakticky istý náskok pred ostatnými uchádzačmi o podobné zamestnanie. Pôsobiť dôveryhodne, mať potrebnú špecializáciu, ale aj niečo za sebou. Najlepšie sú totiž pozitívne referencie z minulosti, ktoré vám pomôžu otvárať pomyselné dvere.

Máte za sebou dlhoročnú prax ako zdravotná sestra? Potom snáď ani nie je lepšie odporúčanie na opatrovanie starých ľudí. Už dobre viete, čo a ako a nebudete si musieť na nič ďalšie zvykať. Plus je aj v tom, že sa nebudete starať o celé oddelenie na LDN, ale napríklad len o jedného alebo dvoch seniorov v domácnosti.

 

Čo všetko bude náplňou vašej práce?

Opatrovanie dôchodcov a stráženie detí a domácich maznáčikov je úplne komplexné, preto sa pripravte takmer na všetko. Sprievod na úrady, ale aj na domáce práce, podávanie jedla a na pravidelné prechádzky, možno aj ako spoločnosť na rôzne kultúrne akcie.

 

Nutné je umenie empatie, lebo starší ľudia, ktorí už nie sú plne sebestační, sa radi s niekým porozprávajú. Spravidla nie sú nutné cudzie jazyky alebo diplomy z ekonómie, avšak pomoc pri osobnej hygiene alebo pri zabezpečovaní nákupov je nevyhnutnosťou, ktorej sa jednoducho nevyhnete.

 

Musíte vedieť komunikovať aj s rodinnými príslušníkmi a dobre plánovať pracovný čas. Bude však nutné, aby ste boli poruke vždy, keď sa to od vás vyžaduje. Niečo podobné vlastne platí aj v prípade stráženia detí. A seniori majú nezriedka aj domáceho maznáčika, takže buďte pripravení napríklad na venčenie psíka, teda položku, ktorá patrí ešte k ďalším dôležitým úkonom v domácnosti. Čo je potrebné vedieť, keď sa chystáte starať o seniorov, prípadne strážiť deti?

 

  • Empatický prejav. Kto sa nedokáže vcítiť do roly osamelého seniora, musí skúsiť inú prácu,

  • Odolnosť voči stresu. To nie je iba klišé. Musíte zachovať pokoj v každej situácii, ktorá nastane,

  • Starostlivosť. Nič nesmiete robiť napoly, toto sa v podobnom zamestnaní jednoducho nestrpí,

  • Nehanbiť sa hovoriť, opýtať sa, informovať sa. Musíte vedieť, ako komunikovať s ľuďmi.

 

 

Zájsť na nákup alebo seniorom pomôcť umyť sa, toto sú veci, ktoré patria ku každodennému servisu opatrovateľov o seniorov, prípadne o zdravotne postihnutých ľudí. Pomoc pri obliekaní, ale aj asistencia pri bežných činnostiach, za všetkých okolností je nutné konať vľúdne. A čo predčítanie kníh? Aj to môže patriť do náplne vašej práce, príbehy sa totiž nečítajú len deťom.

 

Zoznam portálov zameraných na opatrovanie dôchodcov, stráženie detí a venčenie psov

Ponuka vo vodách slovenského internetu je veľmi pestrá, stačí ju len nájsť, poriadne prezrieť a ozvať sa na vybrané inzeráty! Niekedy môžete podať inzerciu aj sami za seba, potom je nutné v stručnosti opísať všetko, čo máte za sebou a aké veci môžete ponúknuť oproti konkurencii. Výhodou je špecializácia na zdravotnícke služby, certifikát, roky praxe v odbore. Vtedy totiž budete mať prácu takmer istú! Pamätajte na to, že niektorí seniori môžu byť po mŕtvici, iní na invalidnom vozíku, chodiť o francúzskych paliciach a podobne. Musíte byť pripravení poskytnúť im plnú súčinnosť, mať dostatok času a trpezlivosti na ich rôzne ťažkosti.

 

osobná franšíza

 

Láskavosť je dôležitá, niekedy budú požiadavky aj veľmi neštandardné. Informujte sa, čo si ktorý senior vyžaduje, nech vopred jasne viete, že pre vás to nebude problém.

 

Domelia.sk

Asi najznámejším portálom v oblasti opatrovania je práve Domelia.sk, kde okrem  inzerátov na opatrovanie detí či seniorov nájdete aj inzeráty na pomocné práce v domácnosti a dokonca aj doučovanie. Na tomto portáli si môžete zadať svoj vlastný inzerát alebo si môžete prezrieť ponuky rodín. V inzeráte môžete uviesť, aké sú vaše skúsenosti, akú frekvenciu opatrovania uprednostníte, aké bežné činnosti ste ochotní vykonávať a aké odborné činnosti môžete vykonávať. Veľkou výhodou je aj to, že na svojom profile môžete mať zverejnený aj kalendár dostupnosti. Tam si presne zaznačíte, ktoré termíny máte ešte voľné a ktoré už obsadené.

V úvodnej ponuke medzi „Potrebujem pomôcť“ a „Chcem si privyrobiť“ si vyberiete druhý z variantov. Stačí zadať prácu a lokalitu, keďže okrem stráženia detí, doučovania alebo prác spojených s domácim majstrovaním je tu špeciálna sekcia „Starostlivosť o seniorov, ZŤP“, ktorá odkazuje úplne jasne. Ranná, popoludňajšia alebo aj večerná starostlivosť, záleží len na dohode. Starať sa môžete napríklad aj o vozíčkarov.

 

Fermeria.sk

Fermeria je portálom, ktorý vás môže zaujať už na prvý pohľad. Nezáleží na tom, akú dlhú máte prax, môžete ponúknuť nepravidelné stráženie, ale aj dochádzanie každý deň. Pokiaľ si dobre rozumiete so seniormi, viete, ako sa k nim správať, a máte pozitívne referencie z minulosti, pravidelne tu nájdete veľmi zaujímavé príležitosti. Napíšte svoj inzerát, inšpirujte sa u ďalších, ktorí ponúkajú svoje služby, a zistite si viac.

Privyrobenie alebo pravidelná práca, možností je naozaj veľa. Sprievod k lekárovi alebo za úradnými povinnosťami, pravidelné prechádzky v parku alebo starostlivosť o domácnosť, záleží vždy len na dohode s ostatnými členmi rodiny. Prax z nemocničného prostredia je veľkou výhodou, ale nie podmienkou. Fermeria.sk sa môže stať zaujímavou brigádou aj pre vás! Pracovné ponuky vyhľadáte jednoducho, stačí zadať do vyhľadávania PSČ.

 

Eopatrovatelky.sk

Ďalším zaujímavým webom, ktorý by nemal uniknúť vašej pozornosti, je portál eopatrovatelky.sk, ktorý vám opäť dáva možnosť zaregistrovať sa a nahodiť si inzerát na opatrovanie detí či seniorov. Eopatrovateľky je veľmi dôveryhodná stránka, ako aj ostatné takéto portály, keďže poskytuje aj recenzie od rodičov a vám teda dá možnosť vypracovať sa na žiadanú opatrovateľku. Okrem opatrovania tento web sprostredkúva aj venčenie a stráženie psov, mačiek či iných zvierat, a taktiež upratovanie.

 

Prosocia.sk

Hľadáte možnosť, ako si spraviť kurz opatrovania a zároveň aj nájsť si takúto prácu na jednom mieste? Potom venujte svoju pozornosť stránke Prosocia.sk. Je to webová stránka, ktorá sa zaoberá nielen opatrovaním, ale aj zabezpečením úradných i neúradných prekladov, poskytuje poradenstvo a taktiež odbornú prax pre študentov stredných a vysokých škôl. Portál zároveň ponúka aj vzdelávanie potrebné pre výkon opatrovateľskej činnosti. Prosocia zatiaľ pôsobí len v mestách na západnom a strednom Slovensku, no svoje pôsobisko stále rozširuje. Niektoré kurzy ponúka táto stránka dokonca zadarmo, pretože ak ste čerstvým absolventom alebo nezamestnaným človekom na úrade práce, preplatí vám ich štát.

 

Babynanny.sk

Táto stránka sa špecializuje výlučne na opatrovanie detí. Je na nej vytvorený tím žien, ktoré opateru zabezpečujú. Avšak Babynanny sa sústreďuje iba na sprostredkovanie opatery detí v oblastiach Bratislava, Trnava a Žilina. Ak teda ste z týchto častí Slovenska a hľadáte stálu brigádu či zamestnanie, kontaktujte túto stránku. Pozor si však treba dať na požiadavky, ktoré zahŕňajú napríklad potrebné skúsenosti, kurz prvej pomoci či aktívnu znalosť anglického jazyka.

 

Sociálne siete

Ak hľadáte prácu v oblasti stráženia seniorov a starostlivosti o deti alebo domácich miláčikov, bude dobrým krokom navštíviť aj vybrané sociálne siete, medzi ktorými je jasnou jednotkou Facebook. Rôzne skupiny, v ktorých ľudia hľadajú prácu, sa môžu stať aj zaujímavým miestom na váš osobný dopyt. Netapetujte na stenu a nevnucujte sa do každej súkromnej skupiny, ale využite na maximum potenciál skupín otvorených, kam môžete behom pár sekúnd umiestniť svoju vopred pripravenú inzerciu.

 

Zahraničné portály

 

Ak ste Slovákom žijúcim v ČR alebo ste z Čiech, potom si môžete skúsiť vyhľadať prácu práve na nižšie uvedených portáloch.

 

Hlidacky.cz

Starajte sa o seniorov u nich doma, v prostredí, na ktoré sú roky zvyknutí. Webový portál hlidacky.cz sa môže stať vaším odrazovým mostíkom v práci, ktorej ste zasvätili väčšinu života. Jednoduchá registrácia a tiež niekoľko tisíc hodnotení, to je niečo, čomu môžete dôverovať. Tento portál má viac ako 320-tisíc užívateľov a ďalší pribúdajú. Prečo sa teda nezapojiť do pracovného procesu a nezískať stabilnú prácu v prostredí, v ktorom sa pohybujete už dlhé roky? Ak máte skúsenosti s chodom domácností, v ktorej žili seniori, bola by škoda, keby ste nepomohli aj ďalším ľuďom, ktorí to potrebujú.

Je to dlhodobá možnosť privyrobiť si a navyše aj získať dobrý pocit z dobre odvedenej práce. Vďaka overovaciemu centru majú záujemcovia o sprostredkovanie istotu, že rokujú s niekým, kto je už skúsený a má za sebou aj množstvo pozitívnych referencií. To je dobrá správa aj pre všetkých, ktorí si chcú nájsť prácu alebo brigádu.

 

Sluzbyprodomacnost.cz

Služby pre domácnosť ponúknu príležitosť pre všetkých, ktorí majú skúsenosti s prácou opatrovateľky/opatrovateľa a chcú ich zúročiť. Zaujímavé miesto, kde sa počíta s dlhodobou spoluprácou, nepríde len tak samo od seba.

Portál sluzbyprodomacnost.cz ponúka možnosť zviditeľniť sa, čo sa rozhodne počíta! Vyplníte krátky profil, prezriete si ponuku voľných miest, ktorá sa pravidelne aktualizuje. V ponuke nechýba starostlivosť o seniorov, ale aj upratovanie domácnosti alebo stráženie detí a venčenie psov alebo ďalších domácich maznáčikov. Záleží len na vás, čo považujete za svoju prednosť. Samozrejmosťou je aj možnosť ponúkať viac služieb v jednom balíčku.

 

Hafio.cz

Pokiaľ patríte medzi milovníkov roztomilých chlpáčov, zbystrite pozornosť! Hafio.cz ponúkne brigádu formou venčenia psíkov a všestrannej starostlivosti o ne. Portál je k dispozícii v českom aj anglickom jazyku. Na úvodnej obrazovke stačí len zadať lokalitu a uviesť, či zháňate stráženie alebo naopak, pracovnú príležitosť. Ponúka sa aj možnosť spoločného venčenia, pri ktorej nájdete nových priateľov a zoznámia sa aj vaši štvornohí miláčikovia. Každá príležitosť spoznať nových ľudí je predsa vítaná, takže sa nebojte ozvať práve na tomto portáli. Krátkodobé venčenie aj pravidelná spolupráca, záleží iba na tom, čo presne hľadáte. Zadajte dopyt, vytvorte inzerát a potom už stačí iba dostať príležitosť. Nezabudnite, dôležitá je v tomto prípade hlavne trpezlivosť.

Kto má rád psy, mal by o podobnej brigáde určite premýšľať, najmä ak má veľa osobného voľna a nevie, ako ho využiť. Ide o ideálnu príležitosť pre študentov, seniorov i pracujúcich. Vytvorte si profil strážcu, zadajte lokalitu, požadovaný cenník a čoskoro sa môžete dočkať prvých ponúk. Stačí zaujať o nič iné nejde! Registrácia je rýchla a bez poplatkov, to platí pre všetkých. Ak sú psíkovia naozaj váš život, nie je dôvod čakať!

 

Všeobecné portály

Ak ste na vyššie spomínaných weboch nenašli to, čo ste hľadali, alebo len chcete vidieť viac ponúk, neváhajte rozhodiť siete aj do všeobecných portálov práce. Weby, kde takéto ponuky nájdete, sú napríklad bazos.sk, bazar.sk, modrykonik.sk atď.

Ďalej to môžete skúsiť aj na portáloch ako profesia.sk, nikdy neviete, či niekto nehľadá opatrovateľa aj na plný úväzok. No a už keď spomíname všetko, tak je dobré spomenúť aj Facebook či iné sociálne siete, kde na takéto inzeráty môžete takisto natrafiť. 

 

Pozrite si aj článok, ako si privyrobiť popri dôchodku platenými anketami. Tento spôsob zárobku na internete je vhodný nielen pre dôchodcov, ale aj pre zamestnancov, študentov či mamičky na MD.

 

Pár slov na záver

Práca opatrovateľky je časovo náročná, to síce áno, ale môžete sa tiež spoľahnúť na istý príjem. Zaistíte sprievod, upratovanie, ale aj spoločnosť pre osamelých seniorov, ktorí sa nebudú cítiť natoľko sami. Vlastne je to vo finále aj dobrý pocit, ktorý bude vašou veľkou odmenou, navyše i nejaké zarobené peniaze. Pokiaľ ste však v jadre svojej povahy netrpezliví, trochu zápalní a ľahko podľahnete konfliktu, tak potom to nebude dobrý nápad vydávať sa týmto smerom. Pripravte sa totiž na to, že budete strážiť ľudí s pohybovým obmedzením, možno aj s vážnou chorobou, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Vtedy môžete zaskakovať za tých, ktorí sa starajú o svojich blízkych po celý deň. Niekedy prichádza chvíľa, keď musia vyriešiť aj iné veci. Je nutné mať prax a pôsobiť dôveryhodným dojmom. Dostatok trpezlivosti nie je prednosťou, no skôr nutnosťou na túto prácu.

 

Pokiaľ viete o nejakých portáloch zameraných na starostlivosť o seniorov, stráženie detí či venčenie psov, pokojne ich napíšte dole do diskusie, ostatní čitatelia vám budú vďační.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. 

Máte už nejaké skúsenosti s opatrovaním? Ak áno, budem rád, ak napíšete do diskusie a podelíte sa o ne so všetkými. Budem vám vďačný, ak do diskusie uvediete aj ďalšie (vaše obľúbené) portály na opatrovanie, ktoré ste v tomto článku nenašli.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ako si môže učiteľ, lektor privyrobiť online doučovaním? – článok je vhodný aj pre šikovných študentov, ktorí by chceli doučovať svojich menej zdatných rovesníkov, ale aj pre tých, ktorí sú v niečom výnimoční a chceli by svoje skúsenosti odovzdať ďalej. 

 

Upratovanie, umývanie, čistenie, žehlenie a iné domáce práce – v tomto článku sa venujem predovšetkým zoznamu online portálov, kde môžete hľadať zákazky na spomínané práce.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Opatrovanie detí, seniorov

Dátum: 07.02.2024

Vložil: Klaudia

Titulok: Opatrovanie seniorov alebo detí

Opatrím postrážim vaše dieťa u vás doma alebo opatr.dochodcov robiť im spoločnosť u vás v domácom prostredí, prax mám aj vlastné auto, ostat.bližšie info píšte prosím správu ďakujem.

Dátum: 13.01.2022

Vložil: arpad

Titulok: praca z dom

som mladi chalan a z nemenovanich dvovodou nemozem pracovat vo firme a rad by som pracoval ako opatrovatel bud dety alebo dvochodcou

Dátum: 09.07.2020

Vložil: marie

Titulok: práca z domova

Som dochodkyna a mám záujem bud o prácu z domova alebo i opatrovanie detí , seniorov .

Pridať nový príspevok