Možnosti speňaženia vášho blogu, web stránky

Možnosti ako zarobiť na blogu, či web stránke.

Máte svoj blog (fórum či magazín), baví vás písať, no napriek tomu, že to robíte pre zábavu, premýšľate nad tým, ako by ste na ňom zarobili nejaké eurá, aspoň na zaplatenie nákladov? Vytvorenie blogu nie je ktovieako nákladná záležitosť a v dnešnej dobe existuje niekoľko webhostingových spoločností, ktoré poskytujú rôzne akcie a zľavy, a v mnohých prípadoch vaša investícia nepresiahne viac ako sumu 10 eur za rok. Napriek tomu by bolo viac než výborné, ak by ste túto sumu nemuseli platiť z vlastného vrecka.

 

Zarobiť si teda aspoň na náklady, ktoré obetujete na blogovanie, nemusí byť vôbec zlý nápad. A ktovie, možno sa vám tento druh zarábania zapáči a neskôr vám blog zarobí z pár desiatok aj niekoľko stoviek eur mesačne. Možností, ako to dosiahnuť, je hneď niekoľko, v tomto článku sa dočítate o tých najznámejších a najpreferovanejších.

 

1) PPC reklamné systémy Sklik, Etarget a iné - kontextová reklama

Pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako speňažiť svoj blog, poprípade webovú stránku, je umiestnenie reklamných jednotiek od niektorej z reklamných spoločností. Na výber ich máte hneď niekoľko. Pre Slovákov to môže byť napríklad reklamná spoločnosť Etarget, pre našich západných susedov Sklik od spoločnosti Seznam. Ďalším reklamným systémom, pre majiteľov web stránky snáď najobľúbenejším, je Adsense od spoločnosti Google. Nie je to nič zložité, zaregistrujete sa do niektorej zo spomínaných spoločností a umiestnite na svoj blog reklamné jednotky, na ktorých sa budú zobrazovať kontextové reklamy. To znamená, že keď píšete o varení, budú sa na reklamných jednotkách zobrazovať reklamy o varení, ak píšete o autách, tak sa vám budú zobrazovať reklamy na autobazáre a iné reklamy súvisiace s autami.

 

Podľa môjho názoru je tento spôsob výhodný predovšetkým pre internetové denníky s vysokou návštevnosťou a každodennou aktivitou. O tejto príležitosti som napísal samostatný článok, preto ak si chcete prečítať viac, pozrite si aj tému zárobok s Google Adsense.

 

2) Affiliate Marketing

Affiliate marketing, často sa používa aj výraz partnerský program, patrí takisto medzi veľmi obľúbené spôsoby, ako efektívne využiť prázdny priestor blogu. Tento spôsob zárobku nie je zas tak jednoduchý, no zárobky sa môžu pohybovať vo vyšších hodnotách než pri prvom spôsobe. Reálne by ste ale mali niečo predať, ak chcete mať slušnú províziu. Ak chcete uspieť, snažte sa zapájať do takých partnerských programov, ktoré súvisia s vašou témou, teda ak píšete o cestovaní, nedáte si tam partnerský program na webhosting alebo online ruletu, ale reklamný banner od nejakej cestovnej agentúry.

osobná franšíza

Najčastejšími poskytovateľmi partnerského programu bývajú rôzne e-shopy, webhostingy, stávkové kancelárie, online kasína atď. Medzi najznámejšie svetové affiliate programy patria eBay a Amazon. Viac o tom, ako funguje tento spôsob zárobku, si môžete prečítať v samostatnom článku o affiliate marketinguVyužívanie partnerských programov je medzi blogermi veľmi rozšírené, pretože aj blogom s nižšou návštevnosťou umožňuje dosahovať zaujímavé zárobky.

 

3) Platené recenzie - PR články

Sú veľmi populárnou možnosťou zárobku pre blogerov. PR článok je reklamný článok od inzerujúcej spoločnosti (firmy), ktorý uverejníte za menšiu finančnú odmenu na svojom blogu. V ideálnom prípade si môžete dohodnúť dlhodobú spoluprácu s nejakou online agentúrou, ktorá vám bude PR články dodávať permanentne každý mesiac. Nie je nič lepšie ako pravidelný príjem. Cena za uverejnenie jedného PR článku závisí od viacerých faktorov, no predovšetkým od témy vášho blogu a obľúbenosti, resp. návštevnosti. V prípade, že píšete napríklad o knihách, online kníhkupectvo by mohlo mať záujem publikovať na vašom blogu reklamný PR článok.

 

Sú v podstate tri možnosti, ako si zarobiť týmto spôsobom: 

  • Prvú možnosť som už spomínal – dohoda s nejakou online agentúrou (nejakou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá internetovým marketingom), ktorá vám bude reklamné články dodávať každý mesiac. V tomto prípade si, samozrejme, časť z vašich zarobených peňazí ponechá agentúra – provízia za sprostredkovanie. 

  • Druhou možnosťou je registrácia do Pay Per Post (PPP) systémov. PPP systémy fungujú ako trhovisko medzi inzerentmi a blogermi. Inzerent zadá dopyt na článok a vy sa následne môžete na tento dopyt prihlásiť a dohodnúť sa na podmienkach. Potom už len napíšete článok a zverejníte ho na svojom webe. Aj v tomto prípade si však časť peňazí ponecháva sprostredkovateľ, čiže nejaký ten PPP systém. Keďže ide o zaujímavú možnosť zarábania pre blogerov, napísal som o tejto PPP reklame a systémoch samostatný článok. Dozviete sa v ňom podrobnejšie informácie o tom, ako funguje tento model reklamy, a taktiež si môžete prečítať niečo viac o reklamných systémoch pôsobiacich na Slovensku a v Česku. 

  • Treťou možnosťou (najideálnejšou) je, keď vás osloví priamo nejaká firma, ktorá by mala záujem o zverejnenie PR článku na vašom blogu. To znamená, že medzi vami a inzerentom nie je žiadny sprostredkovateľ, a teda máte nárok na 100 % odmenu.

 

4) Predaj spätných odkazov

Ďalším zaujímavým spôsobom, ako zarobiť na svojej web stránke, je predaj spätných odkazov. Spätné odkazy sú vlastne slovíčka z vášho blogu, ktoré si zakúpi nejaká firma či e-shop. Tieto slovíčka sa zvyčajne nachádzajú v texte článku a bývajú podčiarknuté a vyznačené modrou farbou. Často sa tomu hovorí aj hypertextový odkaz. Keď nejaký návštevník na to slovíčko klikne, presmeruje ho to z vášho blogu na webovú stránku inzerenta.

 

V súčasnej dobe je táto možnosť speňaženia blogu skôr na ústupe, ale aj napriek tomu sa takto určite zarobiť dá. Zakúpením týchto odkazov ide niektorým firmám len o priamu návštevnosť, teda o nový zdroj návštevníkov (potenciálnych zákazníkov), pre iné firmy môže byť podstatný pagerank vášho blogu, ktorý môže dopomáhať k tomu, aby sa stránka firmy či e-shopu radila vyššie vo výsledkoch vyhľadávania.

 

5) Kryptomeny

Ďalší spôsob, ako si môžu blogeri, majitelia magazínu zarobiť prostredníctvom svojho webu, je výrazne odlišný od predchádzajúcich. Ide o zarábanie prostredníctvom kryptomien. Predpokladám, že nemusím vysvetľovať, čo je to kryptomena. Určite už každý z vás zachytil aspoň niečo o Bitcoine či Litecoine. Ak sa náhodou mýlim, tak rozhodne navštívte aj kategóriu ťaženie kryptomien. Nájdete v nej 4 články, ktoré venujem práve kryptomenám.

 

Aj v tomto prípade rozhoduje o výške vášho zárobku predovšetkým návštevnosť vašej web stránky
Nemá zmysel sa nejako rozpisovať. Na túto tému som napísal samostatný článok, takže ak vás to zaujalo, prečítajte si ho
(toto je odkaz). V článku nájdete päť rôznych spôsobov, ako si na svojom blogu privyrobiť kryptomenami a koľko je reálne zarobiť si prostredníctvom každej metódy.

 

6) Súkromné (lukratívne) reklamy

Súkromné reklamy sú snom mnohých blogerov. Na rozdiel od prvého spôsobu, kde si reklamné spoločnosti ako Etarget, Sklik a iné nárokujú obvykle 50 % z vašich ziskov, pri súkromných reklamách neexistuje medzi inzerentom a vami (majiteľom blogu) žiadny sprostredkovateľ. To znamená, že celá 100 % odmena za zobrazenie reklamy na vašom blogu ide vám. Týmto spôsobom sa dosahujú najvyššie zárobky. Avšak dostať sa na túto úroveň nie je hračka a pre mnohých je to asi nereálna méta, pretože aby ste boli pre inzerentov zaujímavý, musíte mať vysokú návštevnosť a veľa ďalších atribútov.

 

7) Propagovanie a predávanie vlastných výrobkov

Najvýnosnejší spôsob, ako zarobiť prostredníctvom blogu, je propagovať a predávať vlastné výrobky a služby. Typickým príkladom, s ktorým sa u blogerov stretávam často, je predaj e-booku. Náklady na e-book nie sú ani zďaleka také veľké ako pri klasickej tlačenej verzii, preto sa veľa blogerov snaží predať svoje skúsenosti takouto formou. V tomto prípade blog slúži na vybudovanie potenciálnych zákazníkov, ktorí by si ten e-book mohli zakúpiť. O tejto téme som načrtol niečo viac v  článku o info-podnikaní .

 

8) Predaj blogu – webovej stránky

Na predaji web stránky síce zarobíte najviac peňazí, no pripravujete sa o pravidelný mesačný príjem. Táto forma zárobku sa vyplatí v prípade, že vám akosi nevychádza čas alebo vás blogovanie jednoducho prestalo baviť. Určite sa nájde nejaký človek, možno firma, ktorá by od vás blog za nemalú finančnú odmenu odkúpila.

Pár spôsobov ako zarobiť blogovaním.

Pár slov na záver

Možností, ako speňažiť váš blog, je, samozrejme, viac, v tomto článku som opísal len tie, s ktorými mám osobné skúsenosti, teda až na siedmy spôsob. A čo vy, máte nejaké skúsenosti s blogovaním? Ktorý z uvedených spôsobov preferujete a ktorý je podľa vás najlepší? Poprípade, aký spôsob zarábania využívate vy na vašom blogu? Napíšte do diskusie.

 

V prípade, že ešte nemáte svoj vlastný blog, no chceli by ste vyskúšať tento spôsob zárobku, vrelo vám to odporúčam. Ako som už na začiatku článku spomínal, náklady na zakúpenie domény a hostingu nie sú veľké, nájdu sa spoločnosti, ktoré vám v dnešnej dobe poskytnú až 90 % zľavu na prvý rok. Vaša investícia tým v podstate neprekročí ani sumu 10 eur za rok. Ak budete písať o niečom, čo vás baví, ľudia to ocenia a vaša investovaná suma sa vám vráti niekoľkonásobne.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako zarobiť na blogu

Dátum: 20.04.2016

Vložil: Majka

Titulok: etarget a Adsense ?

Celkom sa mi to pozdáva ale hlavne by ma zaujímalo či potrebujem mať kúpenú doménu alebo sa to dá aj s free doménami ako webnode či blog.cz ?

Dátum: 30.04.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:etarget a Adsense ?

V prípade Etargetu stačí aj free doména, pri Adsense si ju žiaľ treba zakúpiť.

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: "bioautenticita" blogu - toho pravého

Ako šrác si pamätám , ako písala moja" nemecká" babka sviatočné pozdravy "von" - vždy na vzácnom papieri, písala s atramentom fialovej farby so zlatým leskom a - mošusovou vôňou. Mám to v gebuli. My, no určite vy, mladšia generácia, ste zredukoval ivzácny osobný kontakt na SMS komunikáciu, ktorá skrátka nemá atribút vzácnej osobnej komunikácie. A tak neviete, ktorý chuj vám /to/ píše. Inak aj niektoré autentické prejavy sú dôsledkom zlých vzťahov.Konkrétne - ak moja sesternica nemá čas, má blbú náladu, nechce sa jej, tak jej SMS, kvázi blog, je ako od mimozemšťana. Tu tu tu, návšteva z vesmíru. Blog musí mať svoj smrádeček, svoju šťavu, narážky, charakter. Keď nechcete byť osobní, nepíšte blog .Potom je to blog STRACHU. V zmysle názoru, atď....

Dátum: 05.07.2015

Vložil: Maroš

Titulok: autoblog_panebože katastrofa

Na jednej strane sme jedineční, z druhej strany sme "už raz zažití".Gény majú schopnosť rekombinácie. čiže blog ako hlásenie na stanici o príchode, či meškaní vlaku. Blog ako strata bio-autencity jednotlivca? Ale veď kľúč bol vždy MEDZI RIADKAMI a tam to, podľa mňa ešte nedokáže vpísať žiadna umelá inteligencia, už len preto, že idióm je nielen kultúrny, a teda rozmanitý fenomén, ale aj kontextuálny a emocionálny.Vtip- chalańa, ktorý sa roky snažil o zoznamku, poslali kamoši na diske vystriehnuť si babu /pointa/. Takže počkal ju na WC a keď vyšla z dverí spýtal sa jej /zúčastnene/ - "srala si?!". A toto nevymyslí žiaden automat. Skúste vnímať nesprávne vetné detaily auto prekladov z iných jazykov - no hovadiny. Ahoj, verím svojej duši...

Dátum: 05.04.2015

Vložil: Milan T.

Titulok: Auto-blog.

Pekný článok. Chcem iba doplniť že pre tých ľudí čo sa im nechce písať alebo nemajú čas na písanie vlastného blogu existuje software,takzvaný WP-Robot čiže auto-blog.

Počuli ste už o auto-blogu? Viete čo je auto-blog? Auto-blog je system kde nepíšete svoj vlastný originálny blog ale na blog umiestňujete obsah z iných blog-ov alebo internetových zdrojov. Google a iné vyhľadávače to nepovažujú za plagiátorstvo čí kopírovanie,keď pri článku je uvedený zdroj skadiaľ článok pochádza a autor príspevku. Auto-blog je preto auto-blogom lebo jeho majiteľ pracne neopisuje články z iných blog-ov ale na auto-blogovanie používa software ktorý sťahuje údaje z RSS feed zdrojov a automaticky publikuje na špeciálnom blogu. Stačí raz auto-blog za pomoci software vytvoriť a následne prevádzkovanie blogu je automatické.


Viac tu: https://freeweb0.webnode.sk/zarabanie-penazi-online/blog/

Pridať nový príspevok