Zarábanie na internete doučovaním

Základné informácie zo sveta online doučovania. Ste učiteľom matematiky, angličtiny či nemčiny a máte veľa voľného času, ktorý chcete zužitkovať a niečo navyše si zarobiť? Alebo ste študent, považujete sa za experta a hľadáte možnosť, ako si privyrobiť? Potom skúste online doučovanie. Internet je hybnou silou dnešných dní a okrem iných vecí sa dá využiť aj na doučovanie. Existuje viacero komunikačných softvérov, ktoré vám umožnia doučovať rôzne predmety (podľa toho, aké máte odborné zameranie) z pohodlia vášho domova.

 

Prečo doučovať prostredníctvom internetu?

Ako to už pri práci z domu býva, má to niekoľko výhod. Klasické pozitíva ako pohodlie domova, žiadne počiatočné náklady a pod. už spomínať nebudem. Ďalšou veľmi veľkou výhodou je fakt, že môžete doučovať ľudí nielen zo svojho okolia, ale aj tých, ktorí sú vzdialení niekoľko stoviek kilometrov. To znamená, že si môžete značne rozšíriť okruh vašich klientov a tým si aj zarobiť viac peňazí. To vám umožnia komunikačné softvéry, ktoré sú bežne dostupné pre domácnosti a ktoré ovláda takmer každý z nás. Niektoré programy umožňujú pripojenie jedného účastníka vzdelávania, iné zase viacerých účastníkov, takže môžete absolvovať jednu hodinu doučovania napr. s dvoma žiakmi. Ešte pred tým, ako sa do tejto formy zárobku pustíte, je potrebné uvedomiť si, že potrebujete mať rýchly a stály internet. Výpadky počas hodiny vyučovania by narúšali celý učebný proces.

 

Vyučovanie cez Skype

Asi najznámejším komunikačným softvérom v našich končinách i po celom svete je program Skype. Umožňuje nám zasielanie textových správ, hlasové hovory, ale aj videohovory, čo je ideálne práve pre doučovateľov. Tento program môžete používať pri vyučovaní jazykov, ale aj náročnejších predmetov ako matematika či fyzika. Dostupné sú aj iné, podobné programy, ako napríklad Google Talk/Hangout, ICQ alebo MSN. Prostredníctvom internetu môžete na doučovanie využiť okrem počítačov aj mobilné telefóny a tablety. Zaujímavé sú napríklad mobilné aplikácie Viber a Whatsapp

 

Ako začať?

Ak s doučovaním ešte len začínate, na začiatku by ste mali zvážiť pár faktorov. Najprv by ste si mali určiť pravidlá, ktoré budete dodržiavať vy aj váš študent. Na mysli mám napríklad termíny, plnenie úloh a podobne. Ešte pred samotným doučovaním musíte najprv zistiť úroveň vedomostí študenta. Iba tak zistíte, kde sú jeho medzery a kde by ste mali začať. Ak je to možné, môžete pri vysvetľovaní používať aj rôzne príklady z praxe. Mechanické učenie študentov často ešte viac odrádza, skúste ho radšej viesť k logickým postupom. Ak neviete, kde presne začať s látkou, začnite od základov a postupujte na zložitejšie okruhy. Ešte pred tým, ako sa do doučovania skutočne pustíte (to platí najmä pre študentov VŠ a neučiteľov, ktorí chcú doučovať), zvážte, či je doučovanie pre vás vhodné. Učenie je akýmsi umením, nie každý dokáže veci vysvetliť a odovzdať ich tomu druhému.

 

Majte najlepší profil doučovateľa

Väčšina portálov zameraných na doučovanie má spoločné to, že sa tam musíte registrovať a vytvoriť si profil. Ale čo doň napísať? Nezabúdajte na to, že váš profil je to, čo vás má ,,predať“! Takže musí byť čo najlepší. Určite by ste v ňom mali uviesť, ako dlho sa doučovaniu venujete. Môžete spomenúť, čo vás k tomu viedlo, prípadne či ste učiteľ, lektor alebo študent. Nemali by ste zabudnúť uviesť, aké vzdelanie máte ukončené. Ďalej by ste mali spresniť, akou formou bude doučovanie prebiehať. Či to bude online vzdelávanie cez Skype, alebo môže prísť študent k vám domov, resp. prídete vy za ním – v tomto prípade nezabudnite zohľadniť cestovné náklady. Dôležitým faktorom je aj čas doučovania. Existujú špecifické okruhy študentov, ktorí z rôznych dôvodov hľadajú doučovanie iba vo večerných hodinách, počas víkendov či sviatkov. Taktiež nezabudnite do svojho profilu uviesť, koľko minút bude trvať doučovacia hodina. Môže to byť 45, 60 ale aj 90 minút. A teraz to najdôležitejšie. Okrem času uveďte aj cenu za vyučovaciu hodinu. Predídete tým zbytočným pokusom o zjednávanie ceny.

 

Prehľad o portáloch, ktoré ponúkajú doučovanie ako aj ich popis.

 

Kde ponúknuť svoje služby?

Ak vás táto možnosť privyrobenia si nadchla, určite vám hneď napadlo, kde by ste mohli ako doučovateľ svoje služby ponúknuť. Existuje viacero portálov, kde si môžete uverejniť inzerát s konkrétnou ponukou. 

osobná franšíza

1. Všeobecné pracovné portály

V prípade, že chcete mať zmapovaný celý pracovný trh, nie je márne sledovať aj pracovné portály ako profesia.sk, jooble.sk alebo bazos.sk, bazar.sk či rôzne miestne médiá). Z času na čas tam na pracovnú ponuku natrafíte. Niektoré sa skrývajú pod označením Práca pre lektorov alebo Lektorovanie, takže sledujte aj tieto typy inzerátov.

 

2. Katalógy freelancerov

Ponúknuť svoje znalosti môžete aj na nešpecializovaných katalógoch pre nezávislých profesionálov. Mám na mysli u nás dobre známe titans.sk, freelanceri.sk alebo free-lance.sk, kde sa prezentujú ľudia z rôznych odborov. Ľahko tak môžete pomocou vlastného profilu osloviť nových zákazníkov.

 

3. Portály mikropráce

Ak ešte len budujete svoju značku alebo by sa vám práve hodilo aj drobné privyrobenie si, odporúčam nevyhýbať sa portálom mikropráce. Na drobných jednorazovkách síce nezbohatnete a celkom iste na nich nevybudujete ani úspešnú kariéru, ale úplne zbytočné tieto portály nie sú. Navyše sa od vás neočakáva nič iné, než to, že sa zaregistrujete, vytvoríte si profil a zadáte ponuku. Potom už len čakáte, či vaše služby niekto využije. Z týchto portálov vyberám trebárs jaspravim.sk, kde máte aj rovno kategóriu online doučovanie.

 

4. Facebookové skupiny

Prácu môžete získať aj vďaka skupinám na Facebooku. Asi najväčšia a najaktívnejšia je skupina doučovanie. Nájsť ich ale môžete oveľa viac, stačí do vyhľadávania zadať slovo doučovanie a už si vyberáte z desiatok skupín takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Tu je pár skupín, ktoré som našiel.

 

Portály zamerané na doučovanie

Za najlepší možný variant, čo sa týka sledovania zákaziek, prípadne nejakých zaujímavých pracovných ponúk, pokladám portály zamerané výhradne na sprostredkovanie doučovania. V tomto článku si ich zopár predstavíme.

 

Doucovanie-vzdelavanie.sk

Chceli by ste ponúkať doučovanie a služby z oblasti vzdelávania, ale neviete kde? Potom určite vyskúšajte portál doucovanie-vzdelavanie.sk. Ide o stránku, ktorá sa venuje vyslovene iba doučovaniu a vzdelávaniu, pričom zlučuje dopyt aj ponuku po vzdelávaní. Môžete sa na nej registrovať a vytvoriť si profil. Okrem toho si môžete pridávať inzeráty na konkrétne oblasti doučovania. Registrácia je bezplatná. Hneď na úvodnej stránke sa vám objavia najnovšie ponuky a dopyty po doučovaní.

 

Kvalitnedoucovanie.sk

Ďalší web, vďaka ktorému si môžete ako doučovateľ zvýšiť svoje príjmy. V súčasnosti je na stránke zverejnených viac ako 2 000 inzerátov z oblasti vzdelávania a doučovania. Tak ako aj predchádzajúca stránka, aj tu nájdete ponuky na doučovanie i dopyt. Inzerát si môžete pridať kedykoľvek a bez poplatku, nie je nutná registrácia na stránke. Ak si ho zatiaľ pridávať nechcete, môžete si aspoň prezrieť dopyty po doučovaní a reagovať na ne.

 

Doucma.sk

Veselá stránka, ktorá pomáha učiteľom, lektorom aj neučiteľom obohatiť rodinný rozpočet. Postačí, ak sa na stránke registrujete, vytvoríte si vlastný profil a pridáte si inzerát. Potom už len čakáte na odozvu. Na stránke funguje aj užitočný filter, vďaka ktorému si vás študenti bažiaci po doučovaní ľahšie nájdu. Okrem toho, doucma.sk vám umožní svoj profil oproti ostatným zviditeľniť. Ide o nadštandardné služby, za ktoré si už musíte priplatiť.

 

Pyjamasacademy.sk

Ďalším portálom, ktorý zbližuje pedagógov a študentov, je pyjamasacademy.sk. Zaujímavý názov stránky pramení z nápadu, že učiť sa a poskytovať vzdelávanie sa dá aj z pohodlia domova, pokojne aj v pyžame. Stránka je určená pre učiteľov, ktorí si chcú privyrobiť doučovaním. Ako pri predošlých weboch, aj tu sa budete musieť najprv zaregistrovať. Nepopierateľnou výhodou portálu je fakt, že študenti vás môžu ohodnotiť a vy tak získate cenné body. Čím viac týchto bodov máte, tým vyššie sa bude zobrazovať váš profil, čo vám zase dáva možnosť získať viac nových študentov. K vašej hodinovej sadzbe si portál účtuje ešte 20 % províziu za sprostredkovanie. Stránka je zatiaľ ešte vo výstavbe, ale registrovať sa môžete už teraz. Beta verzia je spustená od marca 2016. Zatiaľ ide o skvelý projekt, pretože portál bude v budúcnosti ponúkať aj prenos obrazu a zvuku, možnosť zdieľania obrazovky či ukladanie textových dokumentov alebo videí. Takže máte všetko potrebné pod jednou strechou.

 

Doucovanie.eu

Doučovatelia si môžu svoj profil uverejniť aj na portáli doucovanie.eu, ktorý funguje už od roku 2006. Princíp stránky je podobný ako v predchádzajúcich prípadoch.

 

Individualnedoucovanie.sk

Na tejto stránke môžete pridávať inzeráty bez registrácie. Aktuálne je na nej uverejnených viac ako 2 500 inzerátov zameraných na dopyt a ponuku po vzdelávaní.

 

Domelia.sk

Ide o portál, ktorý je okrem doučovania zameraný aj na domáce práce a opatrovanie detí a seniorov. Ale aj tu môžete skúsiť šťastie a pridať si inzerát. Ešte pred tým je potrebné sa zaregistrovať.

 

České portály

Šťastie môžete skúsiť aj u našich susedov, resp. na ich portáloch. Doučovať môžete napríklad Slovenský jazyk. Medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie portály patria naucim.czdoucovani.czkvalitni-doucovani.czdoucovanipraha.cz. Za zmienku stoja určite aj portály doucuji.eudoucovani-inzerce.czindividualnidoucovani.czpyjamasacademy.cz a domelie.cz. Všetky portály sú podobné ako predchádzajúce weby. Na naucim.cz platíte za sprostredkovanie 15 Kč za hodinu ako províziu. Doucovani.cz si účtuje za sprostredkovanie 40 Kč ako nejaké zápisné a potom za každého nového žiaka 10 % províziu.  

 

Prečítajte si aj článok, ako si zarobiť popri škole vypisovaním dotazníkov. Tento spôsob privyrobenia si je vhodný nielen pre študentov a učiteľov, ale aj pre mamičky na MD, zamestnaných či seniorov.

 

Pár slov na záver

Na záver ešte dodám, že na rozbehnutie vášho doučovania je najlepšie registrovať sa na viacerých portáloch. Pokojne tak môžete urobiť aj na každom, ktorý som spomenul. Čím viac profilov a čím viac reklamy si spravíte, tým viac klientov vás bude kontaktovať. 

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte s doučovaním cez internet nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Kde hľadať zákazky na upratovanie domácnosti - v článku nájdete prehľad slovenských a českých internetových stránok zameraných na sprostredkovanie upratovania a ďalších domácich prác.

 

Opatrovateľky na stráženie detí, seniorov či zvierat - v článku nájdete predovšetkým prehľad opatrovateľských portálov, ako sú domelia.sk, eopatrovatelka.sk či pár ďalších, kde si môžete hľadať nejakú zaujímavú brigádu.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Doučovanie - pre učiteľov

Dátum: 03.03.2017

Vložil: pinpo

Titulok: tutoriva

este Tutoriva.com je fajn, hlavne na pohranicne oblasti napr. Bratislava - Kittsee, Berg,...

Dátum: 10.03.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:tutoriva

Ďakujem za doplnenie.

Dátum: 18.11.2016

Vložil: Lenka H.

Titulok: Je to zadarmo?

Dá sa zaregistrovať sa do všetkých týchto portálov na doučovanie? A neplatí sa náhodou nejaké peniažky za zverejnenie inzerátu? Alebo sú všetky zadarmo? Aj registrácia aj podávanie inzerátov? Ďakujem za info.

Dátum: 02.12.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Je to zadarmo?

Pokojne sa môžete zaregistrovať na všetky portály, čím viac, tým väčšia šanca, že vás niekto osloví.

Nemyslím si, že by sa platili nejaké poplatky za registráciu, prípadne zverejňovanie inzerátov.

Pridať nový príspevok