Práca z domu pre krajčírky a šičky - kde hľadať ponuky?

Šiaci stroj.  Samotný názov tohto článku napovedá, že nasledujúce riadky nebudú o klasickej práci z domu, ako si ju mnohí predstavujú. Práca v pohodlí domova totižto nemusí byť založená iba na práci s počítačom a internetom. Aj z tohto dôvodu som dlho váhal, či napísať takýto článok, no nakoniec som sa rozhodol, že vám priblížim aj tento typ práce, t. j. krajčírstvo, šitie a vyšívanie keďže to môže byť mnohým z vás nápomocné. Poznám veľa žien aj mužov, ktorí majú v šití akýsi koníček alebo sa tým dokonca niekedy živili. Isté udalosti im však nedovolili navštevovať naďalej ich zamestnanie a im teraz ostali iba oči pre plač a šijací stroj zapadnutý prachom. Ak patríte k tejto skupine ľudí alebo si len chcete privyrobiť popri inej práci, venujte tomuto článku ešte pár minút, pretože či už veríte, alebo nie, práca šičky či krajčírky sa dá vykonávať aj z pohodlia vášho domova.

 

Kto je na takýto job vhodným adeptom?

Pri takejto práci je dôležité podotknúť, že ju bohužiaľ nemôže vykonávať každý. Inzeráty s dopytom po takejto činnosti často uvádzajú, že zháňajú „šikovnú/zručnú/skúsenú/“ krajčírku, teda sa od vás vyžaduje istá úroveň šitia a dávka skúsenosti. Práca je preto vhodná najmä pre vyučených krajčírov, študentov krajčírstva, ktorí si chcú privyrobiť počas školy, ale aj pre samoukov, ktorým to so šijacím strojom ide rovnako dobre. Začínajúcim krajčírom odporúčam nevešať hlavu, ale trénovať a skúšať reagovať na nenáročnejšie ponuky od individuálnych žiadateľov, pričom na vás nebudú kladené tak vysoké nároky. Najdôležitejšia vec, ktorú však k tejto práci budete potrebovať, je vlastný šijací stroj, s ktorým budete môcť vykonať dohodnutú zákazku.

 

Výhodný spôsob, ako si privyrobiť

Prečo túto profesiu spomínam na svojej stránke? Podobne ako pri predošlých článkoch o práci na doma, aj tu potrebujete počítač a internet k tomu, aby ste mohli nájsť ponuky na takúto prácu. Keďže ide o prácu z domu, často je takýto spôsob zárobku vhodný pre mamičky na materskej dovolenke, dôchodcov či ľudí, ktorí buď momentálne, alebo trvale nemôžu dochádzať do práce a hľadajú spôsob, ako si privyrobiť. Ak nie ste profesionálny krajčír, ale predsa by ste si takto chceli privyrobiť, určite vás bude zaujímať, aké typy šitia môžete vykonávať, prípadne aké typy ponúk môžete na internete nájsť. Budem sa tomu venovať v nasledujúcom odseku.

 

Aká ponuka je pre mňa tá pravá?

Ak si do Googlu zadáte slová ako krajčírka a šička, vyhľadávač vám vychrlí neskutočné množstvo rôznych inzerátov, v ktorých je skutočne ťažké sa zorientovať. Dopyt obsahuje šitie buď dlhodobé, alebo jednorazové, na TPP, alebo ako brigádu na občasné privyrobenie si

Kniha

Tu je výber jednoduchý, podľa toho, koľko máte na danú prácu času a skúseností. Ďalej si budete môcť vybrať šitie a vyšívanie pre rôzne reštaurácie, hotely či dokonca textilky, výpomoc pre krajčírstva či krajčírky alebo pre menšie dizajnérske značky. Ak si však na takúto prácu netrúfate, zamerajte sa na ponuky od jednotlivcov na jednoduchšie zákazky, na ktoré budete mať aj viac času. Často sa pri dopytovaní krajčírskych služieb spomína šitie odevov, topánok, rôznych hračiek či dokonca zdobenie vo forme našívania a prišívania rôznych ozdôb. Škála je skutočne široká a každý z vás by si mal prísť na svoje. Ešte chcem podotknúť, aby ste nezabudli svoje vlastnoručne šité výrobky takisto ponúkať. Nikdy neviete, či niekto nehľadá práve to, čomu sa venujete.

 

Miesta, kde hľadať takúto prácu

Pri článkoch o opatrovaní a upratovaní, ktoré som napísal už skôr, som uviedol portály, ktoré zverejňujú ponuky s presne takýmto zameraním. Rovnako som to chcel urobiť aj pri práci krajčírstva, no nepodarilo sa mi nájsť žiadne portály oddané tejto činnosti, pretože nie je až tak rozšírená ako ostatné možnosti zárobku. Preto vám v tejto časti uvediem viac-menej iba všeobecné portály práce, na ktorých takéto ponuky nájdete na 100 %.

 

Profesia.sk 

Azda najznámejšia stránka s ponukami práce, na ktorej je možné nájsť aj ponuky týkajúce sa krajčírstva. Stránka sa však venuje najmä práci krajčírstva na TPP s dohodnutým miestom výkonu práce, no natrafíte aj na ponuky práce z domu, alebo sa môžete skúsiť so zamestnávateľom dohodnúť.

 

8h.sk

Tento portál som spomínal aj pri článkoch o opatrovaní a upratovaní a poslúži vám aj pri tomto type práce, pretože slúži ako sumár rôznych pracovných ponúk. Väčšinou je však uvedené aj miesto výkonu vašej práce a TPP, znovu vám však poradím, aby ste skúsili kontaktovať zamestnávateľa, ktorý pri ocenení vašich kvalít môže pristúpiť aj na home office.

 

Zapmata.sk 

Stránka slúži podobne ako 8h.sk a ponúka viacero ponúk na jednom mieste, všetko, čo musíte urobiť, je zadať kľúčový výraz, ktorý hľadáte.

 

Bazos.sk

Na tejto stránke môžete nájsť hŕbu pracovných ponúk, a to najmä od individuálnych žiadateľov, preto ju odporúčam využiť pri hľadaní práce krajčírstva ako občasnej brigády. Takisto tu môžete predávať svoje služby alebo výrobky, ktoré ste už ušili.

Väčšinu pracovných ponúk z oblasti krajčírstva a vyšívania, ktoré zverejňujem vo svojej facebookovej skupine, preberám práve z portálu bazos.sk.

 

Superbrigady.sk 

Ako napovedá aj názov tejto stránky, TPP tu nájdete len zriedkavo, väčšinou tu nájdete jednorazové ponuky alebo ponuky vo forme brigád s nepravidelnými zákazkami.

 

Jooble.sk 

Táto stránka stojí na podobnom princípe ako predošlé stránky, pričom je veľmi rozšírená a disponuje množstvom rôznorodých inzerátov ponúkajúcich ako TPP, tak aj brigády, hovoriac o krajčírstve a šití ako o práci na doma.

 

Vľavo sú krajčírky,šičky a vvyšívačky pracujúce v továrni, vpravo obrázok ženy, ktorá pracuje doma.

 

Takisto musím spomenúť stránky ako modrykonik.sk, sashe.sk či rôzne facebookové inzertné portály, kde v rôznych skupinách môžete ponúkať svoje špecifické služby alebo reagovať na dopyt od ostatných užívateľov.

 

Ak nechcete hľadať ponuky, ale radšej zverejníte vaše služby či produkty, takisto máte kopec možností, ako tak urobiť, a to napríklad na stránkach ako: inzercia.sk, bazar.sk, tubazar.sk, ponukaprace.com, inzerciapraca.sk atď. Takýchto portálov je mnoho a inzeráty môžete zverejniť pokojne aj na každej zo spomenutých stránok, keďže je to zadarmo.

 

Za pozornosť stoja predovšetkým handmade portály, ako napríklad spomínaný sashe.sk. V tomto článku nájdete zoznam viacerých handmade portálov, na ktorých by ste sa mohli zaregistrovať a ponúkať svoje ručne vyrobené kreácie. 

 

Ďalšou možnosťou, kde by ste mohli ponúkať svoje výrobky, prípadne hľadať nejakú prácu, sú portály mikropráce, ako napríklad jaspravim.sk, taskit.sk a podobne. Aj na túto tému som napísal pár článkov. Všetko potrebné nájdete v kategórii mikropráca na doma.

 

Ako sami vidíte, možností, kde nájsť alebo zverejniť takúto prácu, je neúrekom a je len na vás, ktorú z nich si vyberiete.

 

Portály pre ľudí žijúcich v Česku

Situácia s portálmi pre prácu krajčírky a vyšívačky z domu je v ČR podobná ako na Slovensku, teda je možné ju nájsť najmä na všeobecných portáloch práce. Ak ste z Čiech, určite nejaké portály poznáte, spomeniem však zopár takých, kde na takúto prácu zaručene natrafíte. Patria sem: prace.hyperinzerce.cz, pracomat.cz, projobs.cz, zamestnani.cz, careerjet.cz atď. Takisto môžete svoju pozornosť venovať stránkam ako domaci-prace.main.cz či fajn-prace.cz, ktoré ako mnoho ďalších stránok zverejňujú inzeráty s rôznymi prácami na doma, medzi ktorými je aj množstvo prác pre české švadleny a krejčích. 

 

Odporúčam pozrieť si aj článok, ako si zarobiť popri materskej dovolenke. Tento spôsob privyrobenia si je vhodný nielen pre mamičky na MD, ale aj pre študentov, zamestnaných či dôchodcov.

 

Pár slov na záver

V dnešnej dobe je možné vykonávať z pohodlia domova viacero prác a táto práca nie je žiadnou výnimkou, ako vás o tom už mohli presvedčiť aj predošlé riadky. Aj keď bol tento článok iný ako tie, ktoré zvyčajne zverejňujem na svojej stránke, dúfam, že vám priniesol užitočné informácie, ktoré ste k prácam krajčírky a šičky chceli vedieť. Či už si chcete prácou krajčírstva privyrobiť, alebo si takto chcete nájsť plnohodnotnú prácu, všetko je možné a jediné, čo musíte urobiť, je vybrať si tú správnu ponuku, ktorú budete časovo aj kvalitatívne schopní vykonávať. Internet je však takýmito ponukami preplnený a s dávkou odhodlania si každý z vás nájde to pravé orechové. No a čo môže byť lepšie ako privyrábať si prácou, ktorá vás aj baví? 

 

Na záver by som vás chcel poprosiť, ak viete o nejakých portáloch zameraných výlučne na ponuky práce z domu pre krajčírky, šičky a vyšívačky, pokojne ich napíšte dole do diskusie, ostatní čitatelia vám budú vďační.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. 

Máte už nejaké skúsenosti s týmto spôsobom zárobku? Ak áno, budem rád, ak napíšete do diskusie a podelíte sa o ne so všetkými.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ručná výroba (handmade) zažíva veľký boom - článok je venovaný handmade tvorbe a jej výhodám. Nájdete tu aj pár portálov, kde by ste mohli svoje ručné práce predávať.

 

Pletenie a háčkovanie ako spôsob zárobku na doma? Ako sa dostať k takejto pohodlnej prácičke, ktorú môžete vykonávať takmer kdekoľvek, a čo všetko budete potrebovať?

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Krajčírky a šičky

Dátum: 20.02.2023

Vložil: annka

Titulok: sitie na doma

,,chcem pracovat z domu,,

Dátum: 03.01.2023

Vložil: annka

Titulok: krajcirka

mohla by som sit nieco z domu ,,popripade opravy ,

Dátum: 11.11.2019

Vložil: Palo

Titulok: Práca z domu

V skutočnosti práce na doma je strašne málo a nieje ani dobré zaplatená a termíny sú niekedy strašne šibenice

Dátum: 25.06.2018

Vložil: Didiova jaroslava

Titulok: Sicka

Mala by som zaujem o taku pracu na doma .prosim kontakt dakujem .lokalita zvolen ban.bystrica

Dátum: 28.10.2017

Vložil: Silvuška70

Titulok: Práca z domu asi nie je pre mňa.

Neviem, ja asi nie som stavaná na to aby som robila z domu. Skúšala som to ako externá krajčírka pre jednu nemenovanú firmu. Najväčší problém mi robila koncentrácia na prácu. Keď ste doma tak máte množstvo faktorov, ktoré vás rozptylujú. Efektivita u mňa časom klesla o 50%. Prokrastinácia ako sviňa. Neustále som odkladala úlohy na ďalší deň, a potom na ďalší až kým som nemala šibeničný termín. Tiež kontakt s ľuďmi mi chýbal. Práca z domu asi nie je pre každého, teda pre mňa rozhodne nie. Ale u iných to môže byť iné. Každý sme iný. :-)

Dátum: 23.05.2018

Vložil: Jana

Titulok: Re:Práca z domu asi nie je pre mňa.

Mne by takáto práca vyhovovala,len nemám kontakty na neake firmy ktoré by mi mohli ponuknúť takúto prácu.Nemohli by ste mi v tom pomôcť.Za odpoväď vopred ďakujem.Jana

Pridať nový príspevok