Rozdiely medzi pyramídovými kryptomenami Onecoin, Dascoin a iné a serióznymi menami ako Bitcoin

Ilustračný obrázok pyramídovej hry. Vo svete kryp­to­mien nie sú pyra­mí­dové hry/Ponziho schémy novin­kou. Kryp­to­meny ako Bit­coin, Litecoin alebo Ethe­reum sú čoraz známejšie a nie je preto žiadnym prek­va­pe­ním, že aj na Slo­ven­sku sa začí­najú častejšie obja­vo­vať pochybné online pro­jekty a biz­nisy, ktoré tento súčasný fenomén nejako zneužívajú.

 

Jed­ným z prí­kla­dov takýchto internetových biznisov sú projekty Onecoin, Coinspace, Dascoin či Octapartners. Hlavne prvý menovaný má na Slovensku početné zastúpenie investorov. O pyramíde Coinspace, ktorá investorov láka na ľahký a bezprácny zárobok sľubovaním garantovaného 50 % výnosu, som napísal samostatný článok, preto ak vás zaujíma, čo si myslím o tejto „kryptomene“, prejdite na  Coinspace – seriózny biznis alebo podvod ?

 

V tomto článku sa dozviete predovšetkým to, aký je rozdiel medzi serióznymi elektronickými menami, ako je známy Litecoin, Bitcoin a iné, a pyramídovými kryptomenami typu Coinspace, Swisscoin, Capricoin, Octacoin či Onecoin a čo majú spomínané pyramídové systémy spoločné.

 

Čo je to Ponziho schéma/pyramídová hra

Považujem za dôležité predstaviť vám jednu podvodníkmi často využívanú formu „podnikania“, na ktorej bolo (je a aj bude) postavených mnoho pyramídových digitálnych mien (neplatí len pre kryptomeny, ale aj pre akúkoľvek inú oblasť), vrátane Onecoinu či Coinspace. Ide o tzv. Ponziho schému. Pojmom Ponziho schéma sa označujú tie podvodné investičné operácie, pri ktorých spoločnosť od investorov získa peniaze za účelom ich ,,rozmnoženia". Avšak namiesto ,,rozmnožovania" peňazí, pomocou ďalších veľmi výhodných investícií, táto spoločnosť získané peniaze nijako ,,nerozmnožuje". Len niektorí investori sú vyplatení, iní nie. Spravidla ide o tých investorov, ktorí investovali ako prví. To predstavuje základ Ponziho schémy/pyramídovej hry a s tým spojeného pojmu ,,pyramídová kryptomena". Viac informácií o pyramídových hrách, ako fungujú v praxi, si môžete prečítať v článku základné charakteristiky pyramídových hier. Ešte dodám, že ,,podnikanie" pomocou Ponziho schémy sa všade na svete považuje za trestný čin.

 

Čo sú to kryptomeny

Ešte predtým ako si napíšeme rozdiely medzi digitálnymi menami založenými na pyramídovom princípe a serióznymi virtuálnymi menami, definujme si najskôr, v skratke, čo je to kryptomena. Kryptomena je mena, ktorú niekto vytvorí, ktorú niekto ,,ťaží", a ten niekto na nej potom môže zarábať. Túto menu môže vyrobiť prakticky ktokoľvek. Aby ale mohla internetová mena reálne fungovať, je potrebné rozšíriť ju medzi ľudí, zároveň potom dodržiavať určité pravidlá, aby bola mena použiteľná. Hlavným pozitívom takejto virtuálnej meny je fakt, že ju nespravuje žiadna banka. To so sebou prináša aj určité riziká, predovšetkým v kolísaní kurzu. Dnes môžete za jeden Bitcoin (BTC) zaplatiť 600 € a zajtra ho predať s vysokým ziskom za 1 000 €, ale aj naopak. 

 

Viac o tejto téme si prečítajte v samostatnom článku akými spôsobmi získať alebo kúpiť kryptomeny.

 

Rozdiely medzi pyramídovými kryptomenami a nepyramídovými menami

Častým argumentom tvorcov a hlavne propagátorov pyramídových kryptomien, ako sú Onecoin, Dascoin, Capricoin, Octacoin atď, je veta „ale veď sa pozri na taký Bitcoin, nevidíš, ako sa mu darí? Nedávno mal jeden Bitcoin (BTC) hodnotu cez tisíc eur. A tam sa dostane aj naša virtuálna mena, pričom ty môžeš byť súčasťou tohto „podnikania“ a slušne na tom zarobiť. Jeden S-coin (to má byť elektronická mena projektu Coinspace) kúpiš za jedno euro a o pár mesiacov, keď sa hodnota vyšplhá na závratné sumy, ho predáš s ohromným ziskom.“ Tu je niekoľko dôvodov, prečo to tak nikdy nebude.

 

Zásadné rozdiely medzi Bitcoinom a pyramídovou kryptomenou Onecoin.

 

1. Čo určuje hodnotu kryptomien

Zatiaľ čo kurz Bitcoinu, Litecoinu a iných skutočných mien určuje trh na základe dopytu a ponuky (inak povedané, čím väčší je o Bitcoin záujem, tým je drahší a naopak), tak pri scam kryptomenách typu Onecoin, Capricoin či Swisscoin určuje ich hodnotu majiteľ, a to na základe počtu investorov, ktorí sa do pyramídovej hry/Ponziho schémy zaregistrujú.

 

Hodnota akejkoľvek kryptomeny nie je to, čo definuje nejaká osoba spravujúca tento druh meny (ako je to v prípade Onecoin, Capricoin a ďalších), ale to, čo určuje trh.

 

2. Univerzálne platidlo vs. bezcenný virtuálny šmejd

Zatiaľ čo kryptomeny ako Bitcoin a podobne majú reálnu hodnotu a dajú sa použiť ako univerzálne platidlo, tak pyramídové virtuálne meny sú úplne bezcenné. Vlastne hodnotu majú, ale len v rámci ich uzavretej pyramídy, mimo nej je ich hodnota nulová.

Bitcoin a ďalšie seriózne kryptomeny nepotrebujú žiadnych ,,náborárov”, nestojí za nimi nikto, kto by dostával províziu za nalákanie ďalších investorov. 
banner5-01-1509979936.png

Bitcoinom, ako celosvetovo uznávanou kryptomenou, môžete platiť v internetových obchodoch, môžete s ním obchodovať na burze alebo vymieňať za eurá, doláre či české koruny. Pri pyramídových kryptomenách nič z toho nie je možné. Svoje „vyťažené“ jednotky (v skutočnosti len čísla, ktoré nikdy nebudú mať reálnu hodnotu – myslím mimo ich pyramídy) môžete zameniť za skutočné peniaze len prostredníctvom ich internej burzy, čiže ďalším neznalým zúfalcom, ktorí sa zaregistrujú do ich systému a investujú. Od finančnej inštitúcie/výmennej burzy za tieto pseudokryptomeny nikdy neočakávajte skutočné peniaze.

 

3. Decentralizované vs. centralizované kryptomeny

Internetové meny ako Ethereum, Bitcoin a iné sú anonymné a najmä decentralizované. Nestoja za nimi žiadne banky a ich kurzy nie sú regulované. Pyramídové kryptomeny majú často centralizovanú zmenáreň (internú „burzu“, ktorú vlastní samotný majiteľ pyramídy). To znamená, že vydavateľ meny (firma, ktorá vytvorila pyramídu) si sám do svojich interných tabuliek vpisuje, akú má ich kryptomena hodnotu, a následne ju predáva (ale len v rámci ich systému - pyramídy) registrovaným ľuďom, ktorí o kryptomenách nič nevedia a ľahko sa dajú zmanipulovať a oklamať.  

 

4. Seriózne kryptomeny využívajú technológiu blockchain

Kryptomeny, ako napríklad najznámejší Bitcoin, fungujú na technológii Blockchain. Je to akási verejná databáza, zobrazujúca každú transakciu, ktorá sa uskutočnila v sieti Bitcoin (či inej digitálnej meny). Pomocou tejto databázy má každý užívateľ možnosť zistiť, aká čiastka Bitcoinov prináleží konkrétnej adrese. U digitálnych mien založených na pyramídovej, resp. Ponziho, schéme takúto databázu nenájdete.

 

5. Kryptomena nevznikne len tak, musí sa ,,ťažiť"

Dolovanie virtuálnej meny, ako napríklad Bitcoin, Dagecoin, Namecoin, prebieha pomocou veľmi zložitých výpočtov. Na tieto výpočty sú potrebné vysoko výkonné počítače a servery, ktoré by zvládali všetky operácie. Ako však takéto ťaženie prebieha v prípade Onecoin, Coinspace a ďalších pyramídových kryptomien, sa overiť nedá, pretože systém je, ako už bolo spomínané, centralizovaný a jediný, kto má ťažobné právo, je samotná firma.

 

Snáď nebudem považovaný za konšpiračného teoretika, ak si dovolím tvrdiť, že vo väčšine prípadov, ak nie vo všetkých, sa žiadna mena ani neťaží a celé je to len divadlo na zamaskovanie nelegálnej finančnej hry (pyramídovej hry/Ponziho schémy).

 

6. Veľa technických nedostatkov

Majitelia, ktorí vytvorili internetovú menu na pyramídovom princípe, a taktiež samotní investori, ktorí za účelom obohatenia sa lákajú do týchto podvodných biznisov, nie sú často schopní odpovedať ani na základné technické otázky týkajúce sa fungovania ich systému a meny (alebo odpovedajú úplné nezmysly, ako keby ani nevedeli, o čom vlastne kryptomeny sú), napr. aký program zabezpečuje výpočty atď.  

 

7. Pyramídové kryptomeny lákajú na jednoduchý a bezprácny zárobok, ktorý sa neštítia dokonca ani garantovať!

Elektronické meny typu Octacoin, Coinspace, Onecoin lákajú na veľmi rýchly zárobok bez práce a mnohé z nich dokonca garantujú zisky! Napr. taký Coinspace garantuje svojim investorom až 50 % výnos.

 

Bitcoin a ďalšie seriózne kryptomeny nepotrebujú žiadnych ,,náborárov”, nestojí za nimi nikto, kto by dostával províziu za nalákanie ďalších investorov. 

 

Garancia je niečo, čo normálnemu investorovi spustí v hlave alarm, keďže nikdy sa nedá predpokladať, ako presne sa trhy budú správať. A pri kryp­to­me­nách je táto neprav­de­po­dob­nosť ešte vyš­šia.

 

Stručné zhrnutie

Poďme si ešte raz zhrnúť, v čom je vlastne rozdiel medzi skutočnými digitálnymi menami a pseudokryptomenami.

 

Skutočná kryptomena (Bitcoin, Litecoin, Ethereum...).

Kvázi kryptomena (Capricoin, Onecoin, Coinspace, Swisscoin...).

 • je plne decentralizovaná, kompletný blockchain môže bežať aj u vás doma na vašom PC.

 • je plne pod kontrolou pyramídovej spoločnosti, to, čo nazývajú ,,blockchain”, je v skutočnosti len obyčajná MySQL tabuľka.

 • blockchain je druh Peer-to-Peer technológie, ak ho vypnete na vašom PC, nič sa nedeje, beží ďalej na ďalších desiatkach až stovkách tisícoch PC.

 • ich deklarovaný ,,blockchain” (alias MySQL tabuľka) beží na počítači niekde v serverovni a keď ho niekto vypne, natrvalo skončí celá ich pseudomena.

 • jej trhovú hodnotu tvoria a regulujú samotní držitelia virtuálnej meny prostredníctvom výmenných búrz (Kraken, Poloniex, Bittrex, Bitfinex, Yumbi, Bitstamp…), jej hodnota = dopyt/ponuka.

 • jej trhovú hodnotu si vymyslela spoločnosť, bez akéhokoľvek ekonomického podkladu (dopyt/ponuka neexistuje).

 • stojí za ňou development team alebo komunita, ktorá neskrýva svoju identitu.

 • neexistuje development team, vedenie buď skrýva svoju identitu, alebo do popredia tlačí nastrčené osoby – biele kone.

 • má svoj zdrojový kód, ktorý býva, pre dôveryhodnosť a kontrolu užívateľov open-source a v kompletnom znení, spravidla uložený na kódových repozitároch.

 • neexistuje akákoľvek zmienka o zdrojových kódoch danej elektronickej meny v akýchkoľvek kódových repozitároch.

 

 • za úspechom danej internetovej meny stojí jej technologický pokrok a využitie v praxi (blockchain ako technológia pre Smart Contracts – Ethereum, ako blogovacia platforma – Steemit a pod.)                                                         

 • za úspechom pseudokryptomeny nie je žiaden technologický pokrok – je to kamufláž pre ľudí, ktorí nevedia, ako fungujú skutočné digitálne meny. Propaguje sa len ako ,,biznis príležitosť”, kde základ úspechu firmy je založený len na štartovacích balíčkoch.

 

Zdroj tabuľky: https://peniaze.digital/kryptomeny/co-ma-spolocne-onecoin-a-coinspace-garanciu-ze-pridete-o-svoje-peniaze/.

 

Spoločné charakteristiky pyramídových kryptomien

Všetky tieto systémy majú spoločné nasledovné: musíte investovať vlastné peniaze a zakúpiť si nejaký štartovací balíček. Cena balíčkov začína od pár desiatok eur a končí tisícmi až desaťtisícmi eur (Coinspace ponúka vstupný balíček aj za 12 000 eur a projekt Octapartners dokonca za 100 000 eur!). Za investíciu dostanete mož­nosť pre­na­jať si od firmy „ťažobnú silu“, resp. časť výpočtového výkonu (v prípade Onecoinu si zakupujete „tokeny“), a s ňou aj možnosť zará­bať na ťažení kryp­to­mien bez potreby vlast­niť hard­vér. Tieto meny síce reálne neexistujú (a existovať pravdepodobne ani nebudú), no všetky tieto pyramídové spoločnosti sľubujú, že časom sa ich digitálna mena dostane do obehu, jej hodnota narastie do astronomických výšok a vy potom na jej predaji zbohatnete, tak ako to bolo  v prípade Bitcoinu , kde sa z niektorých ľudí skutočne stali milionári.

 

S tým sľubovaním a balamutením zašiel Onecoin dokonca tak ďaleko, že sám seba označil za najtransparentnejšiu kryptomenu na svete. Údajne sa práve tejto spoločnosti podarilo ,,odstrániť chyby" Bitcoinu, a tým ho technologicky predbehnúť.

 

Stačí si teda zakúpiť štartovací balíček a potom už len sledovať, ako sa vaše ,,pseudokryptocoiny” dolujú zo zakúpených ,,tokenov”, cenovo rastú na nejakej centralizovanej ,,pseudoburze”, ktorá je, samozrejme, vo vlastníctve tých istých ľudí, ktorí vytvorili aj pyramídu.

 

Takýchto podvodných spoločnosti, ktoré sľubovali, že do niekoľkých mesiacov sa dostanú na burzu a potom všetci budú môcť predať svoje vydolované kryptomeny za niekoľkonásobne vyššiu hodnotu, bolo nespočetne veľa. Avšak všetko to boli len prázdne sľuby a klamstvá, vďaka ktorým okradli tisíce ľudí.

 

Pár slov na záver

Ako bolo písané v úvode tohto článku, kryptomeny sú meny, ktoré niekto vytvorí, ktoré niekto ,,ťaží", a ten niekto na nich zarába. Zarobiť na nich môžete aj vy, teda, ak nejde o Swisscoin, Dascoin, Onecoin, Capricoin, Coinspace a ďalšie pyramídové kryptomeny.  Akokoľvek vám tvorcovia podobných pochybných biznisov sľubujú ohromné výnosy, nikdy sa tak nestane. Vlastne teraz klamem, môžete na nich zarobiť (na pyramídovej hre zarobí možno 1-5 % ľudí, zvyšok sa na ich výplaty poskladá). Na každej pyramídovej schéme/Ponziho schéme sa dá zarobiť. Problémom je to, že peniaze, ktoré zarobíte, pochádzajú od iných nešťastníkov (investorov), ktorí boli do týchto podvodných biznisov nalákaní sľubovaním krajších zajtrajškov.  

 

Táto forma podnikania je postavená len na zarábaní zo vstupných balíčkov a následnom prerozdelení peňazí do pyramídy. To ostatné je, ako som už spomínal, len divadlo na zakrytie podvodu.

 

Ako som už spomínal, Bitcoin nie je jediná seriózna kryptomena, v súčasnosti ich existuje už vyše 1 500. V článku sú alternatívne mince prínosnejšie ako Bitcoin nájdete pár najznámejších aj s popisom. Spomínam tam Ethereum, Litecoin, Monero, Ripple a ďalšie.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Prišli ste už niekedy do kontaktu s pyramídovými kryptomenami? Ak áno, potešíte ma, ak do diskusie napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu).Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". Že radšej tweetujete ako lajkujete? Tak sledujte články a inzeráty na mojom twitter účte.

 

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Prihláste sa k odberu newslettera. Žiadny spam!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Pyramídové kryptomeny

Dátum: 08.12.2017

Vložil: Matej

Titulok: DiamondBond a Scudo

Ahoj, zaujímalo by ma čo si myslíte o tejto kryptomene. wdsprivatebank.com

Dátum: 14.12.2017

Vložil: zubataVAGINA

Titulok: Re:DiamondBond a Scudo

wdsprivatebank.com nie je kryptomena ale adresa webovej stranky, ktora ma patrit akoze nejakej banke (pravdepodobne fiktivna banka)...

...na webe sa spomina "Diamond Bond" - neviem co to ma byt, ale kryptomena to urcite nie je...ziadna taka kryptomena neexistuje! existuje jedine kryptomena Diamond, Bitcoin Diamond a International Diamond ...

...kryptomena Scudo taktiez neexistuje, existuje jedine CryptoEscudo...

Co by sme si teda mali o tom mysliet? :D ...najpravdepodobnejsou variantou je, ze sa jedna o nejaky dalsi krypto-podvod v zaciatkoch...kedze o tej "banke" sa zatial neda zistit takmer nic...

Dátum: 24.02.2018

Vložil: Sasha

Titulok: Noveondclub.com

Pokracovanie o scudo coine.Da sa tam zaregistrovat a nakupit scuda.Ma niekto blizsie info.Ake je to doveryhodne?

Dátum: 26.02.2018

Vložil: Jojo

Titulok: Re:Noveondclub.com

Ano.
Napisane na noveodclube je toho dost.

A doveryhodne informacie.

A sam par Scudocoinov mam a nakupil som prave cez noveondclub.com

PS : pacia sa mi nazory pana ktory ma prezivku ZubataVagina dost doveryhodny clovek evidentne ktory vsetko vie.

Dátum: 26.02.2018

Vložil: zubataVAGINA

Titulok: Re:Re:Noveondclub.com

"PS : pacia sa mi nazory pana ktory ma prezivku ZubataVagina dost doveryhodny clovek evidentne ktory vsetko vie." - cim som si zasluzil tuto ironicku poznamku (ak to spravne chapem ako ironiu)? ...nikdy som o sebe netvrdil, netvrdim ani nebudem tvrdit, ze vsetko viem...clovek, ktory by vsetko vedel neexistuje...

1. v diskusiach nesirim svoje nazory ale fakty!
2. co to je ScudoCoin a v com je jeho vyhoda oproti dalsim stovkam realne existujucich a obchodovatelnych kryptomien?
3. aky vyvojarsky tim stoji za touto "kryptomenou"?
4. na zaklade coho pokladas informacie zo stranky noveondclub.com za doverihodne?
5. to vidim dobre vo videach WDS Private Bank spolocnost Crypto Digital????????????? ktorej konatelmi su Milan Bozik a Peter Maris???????? podvodnici ktory nakradli v podvode Kairos Technologies..............

...........................nemam slov.....................

Dátum: 16.04.2018

Vložil: V Killer

Titulok: Re:Re:Re:Noveondclub.com

Vazeny Ludia spoločnosť noveond a destiny atd je vsetko len jeden podvod ! Stoji za nimi Daniel Nogol , spolu s Andy Winsonom - ( propaguju
Daniel Nogol hladana osoba stoji sa neuspesnymi Projektami ako Ivugeo , kde obral ludi o vklad a odkaz bol ze ich napadli hackeri !

Osobne som investoval do tejto pyramidalnej hry , mam Hlavu smutku, neustale sluby a ziadne skutky !!!

Neodporucam nikomu tejto organizovanej skupine dat ani euro !

Scudocoin a diamond bond je scam !!!!

ak chcete Predaj vam diamondbondy -cena dohodou

Dátum: 14.11.2017

Vložil: Štefan

Titulok: DasCoin

Zaujímalo by ma či s odstupom času si autor stále myslí, že DasCoin je pyramída ?

Dátum: 20.11.2017

Vložil: Ric

Titulok: Re:DasCoin

Táto otázka ma zaújma.

Dátum: 22.11.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:DasCoin

Áno, je to pyramída.

Dátum: 22.11.2017

Vložil: otokar

Titulok: Re:Re:DasCoin

Prosím nepýtajte sa tohto amatera (admina), je to ubožiak, ktorý sa snaží o návštevnosť svojich taranín.

1 | 2 | 3 | 4 >>

Pridať nový príspevok