Pár spôsobov, ako získať Bitcoin - systémy na ťažbu

Každý z vás už aspoň raz počul o virtuálnej mene zvanej Bitcoin. Čo to ale v skutočnosti je? Na čo taký Bitcoin slúži a akými spôsobmi ho môžete získať? Na to všetko sa vám pokúsim odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo je to Bitcoin

 Na obrázku je logo Bitcoinu (BTC).  Najskôr si však povedzme, čo to vlastne Bitcoin je. Bitcoin je elektronická mena, ktorá nie je závislá od bánk ani iných finančných inštitúcií. To znamená, že nikto nemôže zasahovať do kurzu meny, a to dokonca ani vlády jednotlivých krajín. Výhodou je, že je vopred známe, koľko Bitcoinu (v  skratke BTC) sa celkovo uvoľní, a podľa toho sa dá s nimi „špekulovať“. Čím viac je tejto meny v obehu, tým pomalšie sa vydáva, resp. ťaží.

 

Akými spôsobmi môžem získať Bitcoin? 

Hoci sa môže zdať, že Bitcoin slúži „pár vyvoleným", opak je pravdou, môže ho získať úplne každý. Existuje na to niekoľko metód, pomocou ktorých si môžete prísť na slušné peniaze.

 

Ťažba Bitcoinu

Ako dolovať Bitcoin? Ťažba prebieha v internetovom prostredí. Stačí sa do ťažby prostredníctvom vášho počítača zapojiť a máte zarobené. Teda, nie tak celkom. Vďaka tomu, že sa Bitcoin ťaží na základe matematických algoritmov, program na ich dolovanie spotrebuje veľa výkonu vášho počítača. A tiež veľa elektrickej energie. Ak teda skutočne stojíte o ťažbu tejto virtuálnej meny, potrebujete silnú zostavu, čo nemusí byť najlacnejšou záležitosťou. Ako odmenu za to, že poskytujete svoj výkon, získate práve spomínaný Bitcoin.

 

Obchodovanie s Bitcoinom

Vytúžený Bitcoin môžete získať aj obchodovaním. Obchodovať s ním môžete rôzne, pokojne aj na burze. Na burze môžete túto internetovú menu zakúpiť za reálne peniaze či vymeniť za nejaký iný druh tovaru. Akými spôsobmi kúpiť Bitcoin? Burza je z tohto hľadiska skutočne veľmi neobmedzeným priestorom. Dávajte ale pozor, hodnota tejto kryptomeny sa mení z minúty na minútu.

 

Investície do Bitcoinu

Možno ste si položili otázku, ako by som mohol zarobiť na Bitcoinoch, prečo by som mal do nejakej internetovej meny vôbec investovať, najmä keď nie je chránená žiadnou bankou. A práve v tom, že nie je chránená, je tá obrovská výhoda. Bitcoin si žije vlastným životom, ktorý dokonca ani tvorca kryptomeny nemôže meniť. Kurz Bitcoinu sa, samozrejme, rôzne mení. Keď nakúpite Bitcoin v čase, keď je jeho kurz nízky, môžete svoju investíciu až zdvojnásobiť. Je to ako obchodovať s menovými pármi. Hľadáte ideálny kurz, kedy je vhodné Bitcoin buď nakupovať, alebo sa ho rýchlo zbaviť a užívať si zarobené peniaze.

Veľmi často môžete Bitcoin získať tiež za odvedenú prácu v oblasti IT, prevažne za programovanie a ďalšie oblasti. Napríklad pre niekoho naprogramujete podľa zadania script a platbu dostanete v Bitcoinoch. Touto kryptomenou môžete čoraz častejšie zaplatiť za najrôznejšie služby a tovar aj v „reálnom prostredí". Ak už vlastníte zavedený podnik, skúste pridať možnosť zaplatiť Bitcoinmi.
osobná franšíza

Veľmi často môžete Bitcoin získať tiež za odvedenú prácu v oblasti IT, prevažne za programovanie a ďalšie oblasti. Napríklad pre niekoho naprogramujete podľa zadania script a platbu dostanete v Bitcoinoch. Touto kryptomenou môžete čoraz častejšie zaplatiť za najrôznejšie služby a tovar aj v „reálnom prostredí". Ak už vlastníte zavedený podnik, skúste pridať možnosť zaplatiť Bitcoinmi.

 

Keďže Bitcoin púta stále väčšiu pozornosť, dá sa očakávať, že s jeho narastajúcim úspechom bude rásť aj počet projektov, ktoré budú jeho popularitu zneužívať na rôzne podvody. Ak sa pred nimi chcete chrániť, prečítajte si aj informačný článok nedajte sa nalákať na investovanie do pyramídových kryptomien. V článku nájdete, okrem iného, čo majú tieto pyramídové podvody založené na kryptomenách spoločné.

 

Systémy pre ťažbu Bitcoinu

Ako už bolo spomenuté, na to, aby ste mohli úspešne ťažiť, budete potrebovať dostatočne silný hardvér. Predtým sa všetky výpočty vykonávali predovšetkým v procesoroch. Kto mal dostatočne výkonný procesor, mal napoly vyhraté. Neskôr sa ale prišlo na to, že grafické karty dokážu tieto výpočty vykonávať rýchlejšie a efektívnejšie, a tak sa výpočtová kapacita presunula predovšetkým na ne. Dnes už existuje špeciálny hardvér pre ťažbu Bitcoinu, ktorý sa nazýva ASIC.

 

ASIC systémy sú navrhnuté tak, aby mali naozaj vysokú výpočtovú kapacitu, ale zároveň aby boli čo najmenej náročné na elektrickú energiu. Po svete môžeme nájsť takzvané farmy. To sú miesta, kde je zapojených niekoľko stoviek až tisícok ASIC systémov, ktoré ťažia väčšie množstvo Bitcoinu. Čo sa týka softvéru pre Bitcoin mining, najčastejšie sa používa MinePeon, EasyMiner, BFGMiner či CGMiner.

 

Na obrázku je zobrazený hardvér a krompáč na ťaženie Bitcoinu.

 

Čím viac BTC sa vyťaží, tým ťažšie je potom nájsť správny hash, ktorý vám zaistí vlastníctvo Bitcoinu. Systém ťažby každé štyri roky znižuje emisie nových Bitcoinov a tento algoritmus počíta so znižovaním do roku 2140. S najväčšou pravdepodobnosťou už ale v tejto dobe budú všetky Bitcoiny vyťažené.

 

Výhoda ťažby Bitcoinu

Na základe vyššie popísaných informácií si môžete utvoriť obraz o tom, či sa vám Bitcoin oplatí, alebo nie. Ak by to predsa len nestačilo, ukážeme si výhody, ale aj nevýhody ťažby tejto virtuálnej meny.

 

Značnou výhodou dolovania Bitcoinu je fakt, že ho získate bez toho, aby ste ho menili za eurá. Ak vynecháme vstupné investície do hardvérového vybavenia, získavate peniaze prakticky zadarmo. Navyše, ak bude dostatočne výhodný kurz Bitcoinu, môžete túto menu vyťaženú trebárs pred rokom predať k dnešnému dňu za oveľa väčšiu sumu.

 

Nevýhoda ťažby Bitcoinu

Ak má niečo výhodu, spravidla musí mať aj nevýhodu. Hlavnou nevýhodou dolovania Bitcoinu je fakt, že potrebujete skutočne veľmi silný hardvér, presnejšie povedané, potrebujete hromady voľnej výpočtovej kapacity, ktorá vám umožní počítať so zložitými matematickými algoritmami tak, aby ste mohli svoje Bitcoiny vyťažiť.

 

S veľmi silnou PC zostavou potom súvisí tiež veľká spotreba elektrickej energie. Musíte si preto dávať pozor, za koľko budete schopní 1 BTC neskôr predať, aby neboli náklady na vyťaženie jedného Bitcoinu vyššie ako výnosy z neho.

 

Bitcoin peňaženky

Aby ste mohli využívať Bitcoin mince, musíte mať samozrejme aj nejakú peňaženku, cez ktorú budú prúdiť transakcie.

 

Prvou peňaženkou na Bitcoiny bola Bitcoin Core. Tá sa už na začiatku pýšila veľmi vysokou bezpečnosťou aj stabilitou, čo sú veľmi dôležité faktory, obzvlášť ak ide o vaše financie. Menšou nevýhodou je fakt, že vám táto peňaženka zaberie v počítači cez 20 GB dát, a ak by sa stalo, že zabudnete heslo, o všetky Bitcoiny prídete, pretože v prípade straty nie je možné heslo nijako získať ani zmeniť.

 

Druhou Bitcoin peňaženkou je BitGo. Tá je veľmi populárna. Používateľom ponúka skvelé zabezpečenia, prístup z webu a aby bola bezpečnosť skutočne maximálna, vaša registrácia sa overuje cez SMS. Po založení získate tiež tzv. tokeny, ktoré slúžia na prípadné obnovenie vášho hesla. Ako jedna z ďalších výhod je potom možnosť tagovať vaše platby, vďaka čomu si ich môžete rozdeliť podľa vašich potrieb.

 

A poslednou peňaženkou, ktorú si predstavíme trošku bližšie, je Coinbase. Tá nie je len obyčajnou peňaženkou, je zároveň aj bezpečnou a dôveryhodnou burzou. Môžete tu so svojimi Bitcoinmi obchodovať, môžete ich predávať aj kupovať, prípadne meniť za reálne peniaze. Coinbase ponúka aj prívetivé používateľské prostredie a mobilnú aplikáciu pre ľahší prístup.

 

Medzi ďalšie známe peňaženky patria GreenAddress či TREZOR, ktorý je dokonca hardvérovou peňaženkou, a oplatí sa do nej investovať v prípade, že plánujete obchodovať s väčším množstvom Bitcoinov.

 

Pár slov na záver

Bitcoiny sa oplatia pri obchodovaní a obzvlášť v prípade, že ich máte vo svojich peňaženkách alebo sa k nim pomocou burzy dostanete. Dolovať Bitcoin sa už ale v dnešnej dobe neoplatí, pretože elektrická energia, ktorá sa spotrebuje na jeho ťažbu, vás vyjde oveľa drahšie než za koľko ho (aktuálny kurz Bitcoinu je 1 056 dolárov) reálne predáte. Preto je výhodnejšie zamerať sa na ťažbu inej kryptomeny. Iná kryptomena totiž ponúka väčší potenciál ťaženia, z čoho logicky vyplývajú aj menšie nároky na elektrickú energiu. Niektoré sú dokonca prínosnejšie ako samotný Bitcoin. Pýtate sa, ktoré?  V článku čo sú to altcoiny a v čom sa odlišujú od Bitcoinu nájdete pár tých najpopulárnejších.

Veľmi často môžete Bitcoin získať tiež za odvedenú prácu v oblasti IT, prevažne za programovanie a ďalšie oblasti. Napríklad pre niekoho naprogramujete podľa zadania script a platbu dostanete v Bitcoinoch. Touto kryptomenou môžete čoraz častejšie zaplatiť za najrôznejšie služby a tovar aj v „reálnom prostredí". Ak už vlastníte zavedený podnik, skúste pridať možnosť zaplatiť Bitcoinmi.

 

Investície do Bitcoinu

Možno ste si položili otázku, ako zarobiť na Bitcoinoch, prečo by ste mali do nejakej internetovej meny vôbec investovať, najmä keď nie je chránená žiadnou bankou. A práve v tom, že nie je chránená, je tá obrovská výhoda. Bitcoin si žije vlastným životom, ktorý dokonca ani tvorca kryptomeny nemôže meniť. Kurzy Bitcoinu sa, samozrejme, rôzne menia, keď nakúpite Bitcoin v čase, keď je jeho kurz nízky, môžete svoju investíciu až zdvojnásobiť. Je to ako obchodovať s menovými pármi. Hľadáte ideálny kurz, kedy je vhodné Bitcoin buď nakupovať, alebo sa ho rýchlo zbaviť a užívať si zarobené peniaze.

 

 

Systémy pre ťažbu Bitcoinu

Ako už bolo spomenuté, na to, aby ste mohli úspešne ťažiť Bitcoin, budete potrebovať dostatočne silný hardvér. Predtým sa všetky výpočty vykonávali predovšetkým v procesoroch. Kto mal dostatočne výkonný procesor, mal napoly vyhraté. Neskôr sa ale prišlo na to, že grafické karty dokážu tieto výpočty vykonávať rýchlejšie a efektívnejšie, a tak sa výpočtová kapacita presunula predovšetkým na ne. Dnes už existuje špeciálny hardvér pre ťažbu Bitcoinu, ktorý sa nazýva ASIC.

 

ASIC systémy sú navrhnuté tak, aby mali naozaj vysokú výpočtovú kapacitu, ale zároveň aby boli čo najmenej náročné na elektrickú energiu. Po svete môžeme nájsť takzvané farmy. To sú miesta, kde je zapojených niekoľko stoviek až tisícok ASIC systémov, ktoré ťažia väčšie množstvo Bitcoinu. Čo sa týka softvéru pre Bitcoin mining, najčastejšie sa používa MinePeon, EasyMiner, BFGMiner či CGMiner.

 

Čím viac Bitcoinov sa vyťaží, tým ťažšie je potom nájsť správny hash, ktorý vám zaistí vlastníctvo Bitcoinu. Systém ťažby každé štyri roky znižuje emisie nových Bitcoinov a tento algoritmus počíta so znižovaním do roku 2140, s najväčšou pravdepodobnosťou už ale v tejto dobe budú všetky Bitcoiny vyťažené.

 

Výhoda ťažby Bitcoinu

Na základe vyššie popísaných informácií si môžete utvoriť obraz o tom, či sa vám Bitcoin oplatí, alebo nie. Ak by to predsa len nestačilo, ukážeme si výhody, ale aj nevýhody ťažby tejto virtuálnej meny.

 

Značnou výhodou dolovania Bitcoinu je fakt, že získate Bitcoin bez toho, aby ste ho menili za eurá. Ak vynecháme vstupné investície do hardvérového vybavenia, získavate peniaze prakticky zadarmo. Navyše, ak bude dostatočne výhodný kurz Bitcoinu, môžete túto menu vyťaženú trebárs pred rokom predať k dnešnému dňu za oveľa väčšiu sumu.

 

Nevýhoda ťažby Bitcoinu

Ak má niečo výhodu, spravidla musí mať aj nevýhodu. Hlavnou nevýhodou ťažby Bitcoinu je fakt, že potrebujete skutočne veľmi silný hardvér, presnejšie povedané, potrebujete hromady voľnej výpočtovej kapacity, ktorá vám umožní počítať so zložitými matematickými algoritmami tak, aby ste mohli svoje Bitcoiny vyťažiť.

 

S veľmi silnou PC zostavou potom súvisí tiež veľká spotreba elektrickej energie. Musíte si preto dávať pozor, za koľko budete schopní Bitcoin neskôr predať, aby neboli náklady na vyťaženie jedného Bitcoinu vyššie ako výnosy z neho.

 

 

 

 

Bitcoin peňaženky

Aby ste mohli využívať Bitcoin mince, musíte mať samozrejme aj nejakú peňaženku, cez ktorú budú prúdiť transakcie.

 

Prvou peňaženkou na Bitcoiny bola Bitcoin Core. Tá sa už na začiatku pýšila veľmi vysokou bezpečnosťou aj stabilitou, čo sú veľmi dôležité faktory, obzvlášť ak ide o vaše financie. Menšou nevýhodou je fakt, že vám táto peňaženka zaberie v počítači cez 20 GB dát, a ak by sa stalo, že zabudnete heslo, o všetky Bitcoiny prídete, pretože v prípade straty nie je možné heslo nijako získať ani zmeniť.

Druhou Bitcoin peňaženkou je BitGo. Tá je veľmi populárna. Používateľom ponúka skvelé zabezpečenia, prístup z webu a aby bola bezpečnosť skutočne maximálna, vaša registrácia sa overuje cez SMS. Po založení získate tiež tzv. tokeny, ktoré slúžia na prípadné obnovenie vášho hesla. Ako jedna z ďalších výhod je potom možnosť tagovať vaše platby, vďaka čomu si ich môžete rozdeliť podľa vašich potrieb.

A poslednou peňaženkou, ktorú si predstavíme trošku bližšie, je Coinbase. Tá nie je len obyčajnou peňaženkou, je zároveň aj bezpečnou a dôveryhodnou burzou. Môžete tu so svojimi Bitcoinmi obchodovať, môžete ich predávať aj kupovať, prípadne meniť za reálne peniaze. Coinbase ponúka aj prívetivé používateľské prostredie a mobilnú aplikáciu pre ľahší prístup.

Medzi ďalšie známe peňaženky patria GreenAddress či TREZOR, ktorý je dokonca hardvérovou peňaženkou, a oplatí sa do nej investovať v prípade, že plánujete obchodovať s väčším množstvom Bitcoinov.

 

Pár slov na záver

Bitcoiny sa oplatia pri obchodovaní a obzvlášť v prípade, že ich máte vo svojich peňaženkách alebo sa k nim pomocou burzy dostanete. Ťažiť Bitcoin sa už ale v dnešnej dobe neoplatí, pretože elektrická energia, ktorá sa spotrebuje na jeho ťažbu, vás vyjde oveľa drahšie než za koľko Bitcoin (aktuálny kurz Bitcoinu je 1 056 dolárov) reálne predáte. Preto je výhodnejšie zamerať sa na ťažbu inej kryptomeny. Iná kryptomena totiž ponúka väčší potenciál ťaženia, z čoho logicky vyplývajú aj menšie nároky na elektrickú energiu.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. 

Ak už máte s obchodovaním, prípadne ťažením, Bitcoinu  nejaké skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako získať Bitcoin

Dátum: 17.12.2017

Vložil: Pato

Titulok: Ako ťažiť Bitcoin

skvelý web o Bitcoine a Miningu https://bitcoin-mining.sk/
vysvetlený aj Cloud Mining ako ťažiť bitcoiny z domu bez kupovania drahých strojov

Dátum: 07.11.2017

Vložil: Otazka

Titulok: Bitcoin

Ako získam tých pár desatín a následne prevediem si ich?

Dátum: 03.09.2017

Vložil: Patrik

Titulok: Bitcoin zadarmo v malom množstve

Celkom zaujímavá je stránka
každu hodinku sa dá ziska par desatinov bitcoinu keď mate štastie aj viac
plus za každé otočenie dostanete tikety do lotérie síce mate len malú možnosť vyhrať ale môže motyka vystreliť a vyhráte nejaké Bitcoiny

Pridať nový príspevok