Altcoiny - alternatívne kryptomeny k Bitcoinu

Na obrázku môžete nájsť tzv. altcoiny, alternatívne meny k Bitcoinu. Fenomén Bitcoin v poslednom roku obletel svet, jeho astronomický kurz zaujal odborníkov v oblasti financií aj amatérov. Avšak keďže Bitcoin existuje už oveľa dlhšie, pre niekoho môže byť neskoro naskočiť na tento vlak. Našťastie, Bitcoin nie je jediná kryptomena, a tak istú možnosť predstavujú takzvané altcoiny (alternatívne coiny, resp. altmince). Pýtate sa, čo sú to vlastne tie altcoiny? Už len zo samotného názvu sa dá veľa vyčítať. Vznikol zo slov alternative coins, teda alternatívne meny (mince) k Bitcoinu. Sú tak označované všetky kryptomeny okrem Bitcoinu, a to ako tie od neho odštiepené, tak aj samostatne vzniknuté.

 

Ich účel, pôvod a vlastnosti sa líšia, avšak väčšinou ich spája jedno. Majú nejakým spôsobom vykompenzovať nedostatky Bitcoinu. Napríklad Litecoin ponúka rýchlejšiu transakciu a Monero je ešte anonymnejší. Zároveň sú pre Bitcoin aj konkurenciou. Ak by ho niektorá elektronická mena svojimi vlastnosťami úplne prekonala, ľudia by ho začali opúšťať, čo by pre neho bolo likvidačné, a preto sa tiež musí neustále vyvíjať.

 

Zlatá baňa, alebo pasca na peniaze?

Rovnako ako pri Bitcoine, je potrebné sa v oblasti vyznať (v tomto prípade možno ešte viac). V čase písania tohto článku je podľa serveru  coinmarketcap.com  v obehu presne 1536 altcoinov, avšak za celú históriu kryptomien ich bolo oveľa viac a každým dňom vznikajú ďalšie

Ak už o Bitcoine máte niečo naštudované, viete, že volatilita (miera kolísania hodnoty) tejto internetovej meny je veľmi vysoká. Lenže u alternatívnych coinov je mnohonásobne vyššia. Nie je možné s ľahkosťou odhadnúť, či má nejaká alternatívna mena budúcnosť, alebo či je odsúdená k zániku, a už mnohokrát došlo k veľkému prekvapeniu. Napríklad Dogecoin vznikol skôr z recesie, avšak stal sa tak populárnym, že sa uchytil a dnes je významnou menou. Vo svete alternatívnych kryptomien sa nedá nič predpokladať s istotou.

 

Tento nový svet plný možností sa však dá využiť aj ďalším, neobvyklým spôsobom. Pomerná jednoduchosť vytvárania rôznych elektronických mien je ideálna pre rôzne experimenty, vďaka čomu meny slúžia ako akési laboratóriá pre ekonómov alebo informatikov.

 

História kryptomien

Bitcoin vznikol v roku 2009 vďaka osobe (alebo osobám) s pseudonymom Satoshi Nakamoto, pričom prvé diskusie o akejkoľvek inej kryptomene fungujúcej na podobnom princípe boli už v septembri 2010. Tieto diskusie boli podporované samotným Satoshim Nakamotom a aj ďalším významným vývojárom Bitcoinu, Gavinom Andresenom. Vďaka tomu v apríli roku 2011 osoba s pseudonymom Vinted uviedla prvý altcoin s názvom Namecoin. Krátko po ňom, v septembri roku 2011, vznikol Litecoin. Pomaly sa tak trhala bariéra, keď bol Bitcoin jediný svojho druhu. Veľký boom však prišiel až v roku 2013, kedy altcoiny začali vznikať po desiatkach. V januári 2014 síce tvorili ešte len jedno percento objemu peňazí v kryptomenách, zvyšné 4 % tvoril úspešný Litecoin a 95 % Bitcoin, v súčasnosti však Bitcoin tvorí len 60 %.

 

O tomto fenoméne poslednej doby som napísal článok akými spôsobmi kúpiť Bitcoin. V článku nájdete, okrem iného, výhody a nevýhody ťaženia Bitcoinu, systémy na ťažbu tejto internetovej meny a pár internetových peňaženiek, prostredníctvom ktorých môžete s Bitcoinmi obchodovať, predávať ich, kupovať, prípadne meniť za reálne peniaze.

 

Nie všetky internetové mince však vznikali za účelom vytvorenia alternatívy k Bitcoinu. Trebárs už spomínaný Dogecoin, o ktorom si však povieme neskôr. Je mnoho ďalších alternatívnych kryptomien, ktoré vznikli skôr ako vtip. Jedným úplne absurdným altcoinom je napríklad Nyancoin, pomenovaný podľa virálneho videa s nekonečne sa opakujúcou hudbou a mačkou v 8-bitovej animácii.

 

Desať najznámejších a najpopulárnejších alternatívnych kryptomien.

 

Existujú však aj alternatívne mince, za ktorými stoja ušľachtilé zámery, lenže vo výsledku pôsobia absurdne. Spomenúť môžem napríklad altmincu Potatocoin (názov plodiny), ktorá sa mala stať online menou v Afrike, v oblastiach, kde od tejto plodiny závisí mnoho farmárov. Mohli by sa tak totiž oslobodiť od mien svojich štátov a obchodovať s touto virtuálnou menou. Slogan tejto kryptomeny však znie: „Potato est lumen potato est vita potato est amor", teda v preklade „zemiak je svetlo, zemiak je život, zemiak je láska". Uznajte, že nepôsobí príliš vážne.

 

Do svetových politikov sa vtipálci púšťajú denne, a tak vás asi neprekvapí, že existuje napríklad aj altminca Putincoin, podľa ruského prezidenta, ktorá vznikla v januári 2016. A keď existuje Putincoin, zákonite musí existovať aj online minca inšpirovaná americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Trumpcoin vznikol v novembri toho istého roku a jeho slogan na stránkach má takéto znenie: „Make Crypto Great Again".

 

Bitcoin vs. altcoin

Altcoiny sa môžu od Bitcoinu líšiť takmer vo všetkom. Ako hodnotou, tak množstvom vyťažených mincí, spôsobom ťaženia, rýchlosťou transakcie a podobne. Ako som už písal vyššie, alternatívna elektronická mena má vždy nejakým spôsobom nahradiť to, v čom má Bitcoin nedostatky. So stúpajúcou hodnotou Bitcoinu sú alternatívne meny pritom oveľa dôležitejšie, pretože pre malé transakcie je Bitcoin nevhodný, hodí sa skôr ako prostriedok pre investíciu.

osobná franšíza

Niektoré kryptomeny sa od Bitcoinu odštiepili v dôsledku nezhôd medzi vývojármi. Jednou z nich je napríklad Bitcoin Cash, momentálne tretia najsilnejšia kryptomena, alebo altmena Bitcoin Dark. Sú to skôr také klony, ktoré majú odlišnú politiku. Avšak väčšina iných altcoinov sa od Bitcoinu odlišuje aj po technickej stránke. Vylepšujú sa rýchlosti transakcií, v čom napríklad teraz vedie altminca Ripple, ďalej sú to rozdiely v poplatkoch, kde medzi najvýhodnejšie patria napríklad altmince IOTA alebo Stellar Lumens, alebo v bezpečnosti a anonymite, kde majú navrch online coiny Dash alebo Monero

 

Odporúčam prečítať si aj článok možnosti zarábania s kryptomenami. V článku sa dozviete všeobecné informácie o kryptomenách, čo sú vlastne zač a aké sú ich výhody v porovnaní s papierovými peniazmi. Popisujem tam aj štyri možné spôsoby, ako kryptomeny získať či kúpiť.

 

Najpopulárnejšie alternatívne kryptomeny

 

1. Ethereum (ETH)

Logo alternativnívnej online meny Ethereum. Ethereum je kryptomena vytvorená na začiatku roka 2013, avšak zverejnená až 30. júla 2015. Dnes druhá najsilnejšia mena je založená na rovnakom princípe blockchain technológie ako Bitcoin, ale ďalej sa ich vlastnosti rozchádzajú. Ethereum totiž dokáže ponúknuť oveľa viac než len výmenu peňazí medzi dvoma ľuďmi. Dokáže vytvárať platformy, ktoré sú prístupné všetkým. V nich sa potom platí pomocou étheru (jednotkou je Etherea - ETH), ktorý sa dá, rovnako ako Bitcoin, ťažiť. Platba je možná vďaka takzvaným šikovným kontraktom (smart contracts), čo sú bloky kódu, ktoré vykonáva celá decentralizovaná sieť počítačov. Nemožno ich teda nijako zmanipulovať.

Vďaka tomuto princípu má Ethereum široké možnosti využitia. V súčasnosti je najznámejšia platforma Slock.it, ktorá umožňuje zdieľať, prenajímať alebo predávať rôzne veci. Ďalej ju využívajú aplikácie, ktoré vytvárajú zdieľané peňaženky pre viac ľudí, kde má k peniazom prístup každý, avšak všetky transakcie musia byť potvrdené niekým ďalším. Zabraňuje sa tak zneužitiu zdrojov jedným človekom trebárs vo firmách alebo startupoch.

 

Za svoju krátku históriu si však Ethereum už prešiel jednou krízou. 18. júna roku 2016 dokázal hacker z dôvodu chyby v zdrojovom kóde odcudziť celých 50 miliónov dolárov. Vývojári tak museli urobiť zložité rozhodnutie, na ktorom sa muselo zhodnúť viac ako 51 % všetkých užívateľov Etherea, a vykonať hard fork". Zjednodušene povedané, celú kryptomenu vrátili do stavu pred týmto útokom. Síce boli všetky transakcie po tomto dátume zrušené, ale majitelia získali ukradnuté peniaze späť. Vytvorila sa tým však druhá ethereová sieť s odlišnou cenou na burze.

 

2. Litecoin (LTC)

Už sme spomenuli, že Litecoin vznikol ako druhý altcoin v poradí. Dlhú dobu bol v rebríčku kryptomien na druhom mieste. Teraz sa síce mierne prepadol na piate miesto, to mu ale neuberá na dôležitosti. Dá sa povedať, že je celkom dobre zabehnutý a v rámci alternatívnych coinov je na neho spoľahnutie.

 

Litecoin ako prvý prišiel s novým algoritmom Scrypt namiesto bitcoinového SHA-256. Scrypt je teraz používaný aj ďalšími elektronickými menami. Hlavnou myšlienkou Litecoinu je byť akousi odľahčenou verziou Bitcoinu, ktorá bude prístupnejšia pre bežných ľudí. Plánuje sa vyťažiť presne štyrikrát viac mincí ako Bitcoinov, teda 84 miliónov mincí. Výhodou Litecoinu je aj rýchlosť transakcie. Tá trvá štyrikrát kratšie ako pri Bitcoine. S rastúcou hodnotou Bitcoinu je stále menej vhodné vykonávať s ním malé transakcie, čo mal práve Litecoin vykompenzovať. Tomu sú prispôsobené aj poplatky, ktoré sú omnoho menšie.

 

3. Dogecoin (DOGE)

Túto netradičnú alternatívnu kryptomenu vytvoril 6. decembra 2013 programátor z IBM, Bill Markus. Inšpiráciou pre názov a logo mu bol pes Shiba, známy z virálneho internetového meme. Dogecoin nemal slúžiť ako seriózna digitálna mena, avšak stal sa tak populárnym, až sa uchytil a svojho času bol aj v prvej desiatke kryptomien. Dnes sa nachádza až na 50. mieste, avšak svoju funkciu si našiel, a tak funguje ďalej, aj keď už tak významný nie je. Dogecoin je však unikátny aj v ďalších veciach.

 

Technologicky vychádza z Litecoinu a skutočne sa od neho príliš nelíši. Tým hlavným rozdielom je však veľké množstvo mincí, čo ich hodnotu zráža na veľmi malú sumu. Momentálne sa suma pohybuje okolo stotiny amerického dolára, pričom v obehu je viac ako 110 miliárd mincí.

 

Svoju prvú krízu zažil hneď v prvý mesiac po spustení. Neznámy útočník sa dokázal nabúrať do peňaženky Dogewallet, z ktorej si poslal milióny DOGE mincí.

 

Okolo Dogecoinu existuje unikátna komunita, ktorú by mu mohol závidieť ktorýkoľvek iný altcoin. Organizujú rôzne fundraisingy a pomocou získaných peňazí financujú rôzne projekty. Tým najznámejším je pravdepodobne finančná podpora jamajského bobového tímu, ktorý sa síce kvalifikoval na olympiádu v Sochi, ale cestu na ňu si nemohli dovoliť. Komunita Dogecoinu im však darovala 30-tisíc dolárov a umožnila zúčastniť sa olympiády. Tou skutočnou a bežnou funkciou Dogecoinu je však darovanie malých súm vývojárom alebo podobným osobám.

 

4. Ripple (XRP)

Rozdiel medzi altmenou Ripple a Bitcoinom je veľký. Ripple totiž nemožno ťažiť a v podstate nejde o kryptomenu ako takú, ale skôr o platobnú platformu s vlastnou menou. Jeho tvorcovia najskôr vyťažili mince za 100 miliárd dolárov a tie teraz postupne vypúšťajú do obehu. Transakcie sú mnohonásobne rýchlejšie ako u Bitcoinu, trvajú pár sekúnd, avšak určitou nevýhodou môže byť nižšia decentralizácia.

Ambíciou tejto kryptomeny je nahradiť bankové systémy, z ktorých by odstránili poplatky a oneskorenia v prevodoch. Ich vízia je tak úspešná, že si túto platformu osvojili aj nadnárodné banky, ako je Bank of America, RBS alebo UBS. 

 

Zapojenie tradičných finančných subjektov do sveta kryptomien je rozhodne veľkým úspechom, a tak Ripple iste čaká veľká budúcnosť. Nie je však určený priamo na platenie, skôr na konverziu všetkých mien bez nutnosti akéhokoľvek prostredníka.

 

5. Dash (DASH)

Pôvodný názov tejto digitálnej meny bol Darkcoin, ten sa ale 25. marca 2015 zmenil na Digital Cash,  so skratkou Dash, a to z jedného prostého dôvodu. Nechcel byť spájaný s Darkwebom, a to aj napriek tomu, že jeho hlavnou výhodou je ešte väčšia anonymita ako u Bitcoinu, čo je veľmi žiaduce práve na podobných miestach.

Môže sa zdať, že Bitcoin je úplne anonymný, lebo každý síce vidí, že transakcia prebehla, ale nikto nezistí, kto ju vykonal. Viditeľná je len adresa vedúca do peňaženky. Lenže celý proces sa dá analyzovať, a tým sa nakoniec dostať aj k odosielateľovi. Dash má v sebe zabudované akési mixéry, v ktorých sa sústreďuje veľa transakcií, a na miesto určenia nakoniec dorazia iné mince, než tie, ktoré ste poslali. Vďaka tomu sa k odosielateľovi nemožno nijako spätne dopátrať. Navyše, táto transakcia bude trvať iba štyri sekundy, čo je v porovnaní s Bitcoinom oveľa kratšia doba.

 

Vlastníte nejaký blog či web stránku? Ak áno, odporúčam vám prečítať si aj tento článok. Nájdete v ňom pár spôsobov, ako si prostredníctvom svojho blogu zarobíte online mince.

 

Pár slov na záver

Variabilita altcoinov je síce bohatá a aj preto sú tak veľmi atraktívne, no ich volatilita (kolísanie kurzu) je obrovská. Alternatívne kryptomeny nie sú ktovieakým prostriedkom pre investíciu, nemožno ničím predpovedať ich budúcnosť, a tak tu vyhrávajú skôr šťastlivci alebo naozaj znalí ľudia. Ak v rámci kryptomien chcete investovať väčšie množstvo peňazí, väčšiu istotu budete mať zrejme v Bitcoine. Na používanie v reálnom živote sú však altcoiny ideálne, postačí si nájsť tú správnu online mincu, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky, a previesť si len toľko peňazí, koľko budete potrebovať.

 

Bitcoinu a taktiež altcoinom sa v poslednej dobe pomerne darí, preto nie je žiadnym prekvapením, že rovnako ako v iných oblastiach, aj tu vznikajú rôzne pyramídové podvody, ktoré sa tvária seriózne. Laik môže mať problém takýto podvod odhaliť. Aj preto som vytvoril článok ako nenaletieť na pyramídové hry s kryptomenami. V článku si môžete prečítať zásadné rozdiely medzi serióznymi elektronickými menami ako Litecoin, Ethereum a Bitcoin a pyramídovými menami typu Octacoin, Coinspace Onecoin a pod.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Aký je váš názor na alternatívne coiny? Máte s nimi nejaké skúsenosti, či už s ťažením, alebo obchodovaním na burze? Ak áno, napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Altcoiny - alternatívne meny

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok