Ako spropagovať svoje afiliate kampane?

Podarilo sa vám vďaka predchádzajúcemu článku vybrať vhodný partnerský program, prípadne affiliate sieť? Máte už vytvorenú aj affiliate kampaň, prípadne viacero kampaní, a teraz hľadáte možnosti, ako ich spropagovať? V tomto článku sa vám pokúsim zhrnúť, aké sú možnosti propagovania vašich kampaní, čo je povolené, a, naopak, akým praktikám by ste sa mali vyhnúť, aby ste zbytočne neobťažovali a nespamovali.

 

Možnosti propagovania affiliate kampaní

Hlavnou úlohou partnera je spustiť reklamnú kampaň na vybraný druh tovaru, a tak motivovať zákazníkov ku kúpe. Máte k dispozícii affiliate link a je len na vás, ako s ním naložíte. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že poznáme štyri základné druhy propagácie.

 

1. Propagácia prostredníctvom e-mailu

Ako propagovať kampane prostredníctvom emailu.

Ak máte k dispozícii širokú databázu e-mailových kontaktov, môžete začať propagovať svoje affiliate kampane prostredníctvom nej. V dnešnej dobe má e-mail už takmer každý. Dôležité je to, akou formou upútate pozornosť potenciálneho klienta. V prvom rade by vaša správa mala obsahovať pravdivé a plnohodnotné informácie o danom produkte či službe. Je prínosom, ak viete popísať svoju vlastnú skúsenosť s propagovaným tovarom. Na záver je vhodné odovzdať odporučenie na zakúpenie tovaru a taktne vyzvať zákazníka k objednávke. Do e-mailu nezabudnite pridať aj svoj unikátny link, cez ktorý sa zákazník preklikne do e-shopu.

 

2. Propagácia prostredníctvom webovej stránky

Reklama na webe je v súčasnosti skvelým riešením, ako čo najúčinnejšie spropagovať akýkoľvek tovar. Pokiaľ ste majiteľom webovej stránky, máte viacero možností, ako spustiť propagačnú kampaň. Sú to:

 

 • Umiestnenie banneru – pokúste sa na svojej stránke nájsť miesto pre reklamný banner. Je pravidlom, že bannery sú v rôznych veľkostiach a vy si môžete vybrať rozmer vhodný pre vás. Na podobnom princípe funguje aj textová reklama. Vy si iba vygenerujete HTML kód a ten umiestnite na vašu stránku. Tak budete mať namiesto banneru na stránke text, ktorý si môžete kedykoľvek upraviť alebo vymeniť.

 
 • PR článok – tento spôsob propagácie je vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorí vlastnia blogy. Ak uverejníte kvalitný PR článok, ktorý bude plný hodnotných informácií o produkte, a zároveň v texte uverejníte svoj affiliate link, o zárobok máte postarané. Navyše, ak máte možnosť uverejniť takýto článok aj na inom webe, určite by ste to mali urobiť.

 
 • Náučné video – predaj výrobkov a služieb prostredníctvom vzdelávania zákazníkov je ďalšou skvelou možnosťou, ako zvýšiť svoje šance na zisk. Natočte zaujímavé video, kde vyzdvihnete pozitíva produktu aj jeho výhody oproti konkurencii. Takýto typ reklamy je jedným z najúčinnejších. 

 

3. Propagácia prostredníctvom sociálnych sietí

Ako propagovať kampane prostredníctvom sociálnych sieti, Facebook atď.

S nástupom internetu sa do popredia dostali sociálne siete. V súčasnosti je ich niekoľko (facebook, twiter, google+ a ďalšie...). Odborníci na marketing sa zhodujú v názore, že reklama a propagovanie prostredníctvom sociálnych sietí je hybnou silou dnešných dní. To znamená, že je vysoko účinná. Umiestnenie odkazu na sociálnu sieť môže prebiehať v dvoch podobách.

 

 • Priamy odkaz - na svoj profil, prípadne do nejakej tematickej facebookovej skupiny vložíte priamy odkaz s vaším unikátnym kódom. Aby nešlo o spam, mali by ste k nemu pridať aj vašu skúsenosť alebo nejaký zaujímavý poznatok. Veľkou výhodou je, že príspevok máte možnosť kedykoľvek upravovať alebo komentovať.

 
 • Nepriamy odkaz - druhou možnosťou je vloženie komentára s odkazom na článok alebo náučné video. Postup je rovnaký ako pri prvej variante. Jediný rozdiel spočíva v tom, že do komentára či statusu nevložíte váš affiliate kód, ale odkaz na zaujímavý článok, recenziu, prípadne video, kde bude zverejnený aj váš unikátny kód.

 

4. Prispievanie do diskusií a fór

Našli ste na internete diskusiu alebo fórum, na ktoré by sa hodil váš odkaz? Potom ho tam pokojne môžete zverejniť. Avšak nezabudnite najprv pridať hodnotný príspevok do diskusie. Inak by vaša akcia mohla byť považovaná za spam. 

osobná franšíza

Na niektorých fórach však nepochodíte ani s kvalitným a osožným príspevkom. V tom prípade by ste to mali skúsiť cez nepriamy odkaz, t.j. odkaz na nejaký váš článok, recenziu, youtube video, prípadne facebookovú skupinu.

 

5. Osobné odporúčanie

Hoci sa vám to možno na prvý pohľad nezdá, affiliate kampaň sa dá využiť aj v bežnej komunikácii medzi priateľmi a známymi. Stačí spomenúť web obchodníka, vyzdvihnúť, aký tam majú výborný tovar a super ceny. Potom už iba pošlete dotyčnej osobe odkaz a po realizácii obchodu sa môžete tešiť z vašej provízie.

 

6. Súťaže a iné akcie

Jedným zo spôsobov propagácie je vyhlásenie súťaže alebo inej akcie. Mnoho kampaní obsahuje aj zľavový kupón. Práve ten môže dať návštevníkovi impulz k tomu, aby sa preklikol na stránku inzerenta a nakúpil. 

 

Pozor, pri vytváraní kampaní si dôkladne prečítajte podmienky. Niektorí majitelia partnerského programu propagovanie kampaní prostredníctvom Facebooku, prípadne e-mailom, zakazujú, iní povoľujú všetky vyššie uvedené metódy.

 

Akým chybám je potrebné sa vyhnúť?

Či sa nám to páči, alebo nie, aj pri províznom marketingu sa robia chyby. Potom si affiliate partneri márne lámu hlavu nad tým, čo stojí za ich neúspechom. Aby ste sa vyhli neúspechu pri propagovaní, spísal som súhrn chýb, ktorých sa partneri dopúšťajú najčastejšie.

 

 • Spamovanie – ak sa rozhodnete pre propagovanie kampane prostredníctvom e-mailu, platí jedno základné pravidlo: Nespamujte! Spam vyvoláva nedôveru, a preto radšej využívajte iba svoju vlastnú databázu kontaktov. Ešte horšie je, že spamovaním škodíte nielen sebe, ale aj firme. Takýmto krokom si môžete pokaziť možnú spoluprácu do budúcnosti. Je dôležité, aby boli všetky e-maily z vašej databázy zozbierané dobrovoľne. To znamená, že všetci ľudia, ktorí vám poskytli svoju e-mailovú adresu, to spravili dobrovoľne a preto, že to spraviť chceli. Teraz sa vynára otázka, ako zozbierať slušnú databázu kontaktov. Môžete to docieliť napríklad tak, že si vytvoríte nejakú jednoduchú webovú stránku, kde ľuďom ponúknete niečo zadarmo, s tým, že vám zadajú svoj e-mail a súhlas so zasielaním propagačných materiálov. Pri rozosielaní propagačných e-mailov nezabudnite na to, aby na konci každého e-mailu bola možnosť odhlásiť sa z databázy.

 

 • Príliš plná stránka – hovorí sa, že menej je niekedy viac. A je to skutočne zlaté pravidlo. Ak na svoj web umiestnite veľa reklám súčasne, potom sú z toho ľudia zmätení a nakoniec nikam nekliknú. Táto chyba sa vyskytuje najmä u začínajúcich affiliate partnerov.

 
 • Neosobnosť – plagiátorstvo alebo kopírovanie je vo svete provízneho marketingu a propagovania zakázané. Skúste si text alebo článok upraviť podľa seba a pridať vlastný názor alebo skúsenosť. Na návštevníka vašej stránky to bude pôsobiť oveľa príjemnejšie.

 
 • Nefunkčné odkazy – žiaľ, niekedy sa stáva, že inzerent zmení odkazy, a ak túto zmenu nezaregistrujete, prídete o svoju províziu. Preto si svoje odkazy priebežne kontrolujte. Je to dôležité najmä pri dlhodobých kampaniach.

 
 • Umelé vypĺňanie formulárov alebo objednávok – vo väčšine prípadov sú všetky preplácané akcie manuálne kontrolované a následne schvaľované. Ak sa zistí, že ste s výsledkami manipulovali, prídete o všetky svoje provízie, a navyše budete z partnerského programu (prípadne z affiliate siete) vyradení. Vysvetlím to na príklade: Ak propagujete nejaké online hry, ktoré ponúkajú svojim affiliate partnerom províziu už za lead, t.j. registráciu nového hráča, nemali by ste nikoho navádzať, aby sa zaregistroval. Dalo by sa povedať, že ide o úmyselné obohatenie sa na úkor majiteľa affiliate programu a v tomto prípade by to nemuselo skončiť len pri ukončení spolupráce.

 
 • Obťažovanie na fórach – je pravda, že affiliate kampaň môžete propagovať aj na fóre. Avšak nemôžete tým obťažovať ostatných diskutujúcich. Vždy by ste mali - a platí to aj pri propagovaní na sociálnych sieťach - pridať do svojho komentára okrem affiliate odkazu aj nejaký zaujímavý text, skúsenosť, niečo, čím obohatíte diskusiu.

 
 • Netematické príspevky – už som to spomínal niekoľkokrát. Prispievajte vždy do tematických diskusií a snažte sa vyriešiť problém diskutujúcich. V opačnom prípade budete spamovať. Ak teda niekto hľadá nejaký kvalitný kávovar, nejaké recenzie na kávovary, prípadne skúsenosti s nejakým konkrétnym typom, nebudete mu tam posielať odkaz na online hry :-). Logické...  

 

Pár slov na záver

Ako vidíte, možností, ako spropagovať svoje affiliate kampane, je mnoho. Dôležité je dodržiavať základné pravidlá a nespamovať, resp. nikoho neobťažovať. 

 

O každom spôsobe propagovania kampaní by sa dala napísať samostatná kniha, preto informácie v tomto článku považujte za dobrý začiatok. Ak chcete byť v budúcnosti úspešní, bude dobré, ak sa na jednotlivé možnosti propagácie zameriate podrobnejšie. Pri propagovaní e-mailom sa zamerajte na e-mail marketing. Na propagovanie kampaní prostredníctvom sociálnych sieti slúži social marketing. Ak máte vlastný web, môžete využiť viacero možností. 

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme.  

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu).Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Aké affiliate siete pôsobia na Slovensku - v tomto článku nájdete stručný prehľad a porovnanie všetkých affiliate sietí fungujúcich na Slovensku, a tiež, aké sú pozitíva a negatíva registrácie do nejakej siete.

 

Aké affiliate siete pôsobia v Česku - stručný prehľad a porovnanie všetkých províznych sietí fungujúcich v Českej republike.

 
 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako propagovať kampane

Dátum: 17.11.2016

Vložil: Zenn78

Titulok: E-mail marketing víťazí :-)

Za mňa najlepšia možná propagácia je prostredníctvom e-mailu. Musíte mať ale poriadne veľkú databázu kontaktov, ktorú inak ako prostredníctvom webovej stránky nezískate. Ja pre svoj projekt využívam aj PPC reklamu. Pre začiatočníkov je najlepší asi facebook. neodporúčam spamovať na diskusných fórach, tak ako sa píše v článku. Ono to majitelia tých fór aj tak vždy mažú.

Pridať nový príspevok