Nieco by som poopravil. Koniec claka ze na Sk a v CR su tieto podvody s rocnym a dvojrocnym oneskorenim, tak s tym by som az tak nesuhlasil. Nie vzdy to tak je. niektore veci naopak zacinaju na slovensku alebo v cesku a siria sa do celeho sveta. Cize mate moznost byt na vrchole. Ine ktore zacinaju v zahranici sa pomerne rychlo dostanu aj k nam ci k susedom... takze nie vzdy je to oneskorenie 1-2 roky. staci ked sa objavy nejaky projekt a niektory ako su v clanku nazvany medolizaci a smejdy to tu hned donesu aj k nam. Takze asi tak.
Ponaučenie a rady, ako nenaletieť online podvodníkom
V predchádzajúcich článkoch ste sa mohli dočítať o mojich prvých skúsenostiach s internetovými systémami Banners Broker a Zeekrewards. Išlo o dva najväčšie online podvody tohto desaťročia, o ktorých sa toho pomerne veľa popísalo aj u nás. Niet sa čomu čudovať, veď v nich svoje peniaze utopilo aj množstvo Čechov či Slovákov. Ja som, žiaľ, nebol výnimkou. V dobrej viere a v nádeji, že na internete zarobím len tak ničnerobením rozprávkové peniaze, som ako neskúsený začiatočník investoval pár stoviek eur. To, ako to dopadlo, už viete (za predpokladu, že ste čítali tie články), takže nemá zmysel sa k tomu vracať.
V tomto článku by som vám rád napísal, aké ponaučenie som si vzal z týchto negatívnych skúseností. V prípade, že by ste si chceli začať privyrábať peniaze na internete, budem rád, ak si moje rady vezmete k srdcu a neurobíte tie isté chyby ako ja.
1. Nikdy nedávajte na svoj prvý dojem
Vždy si dôkladne preklepnite spoločnosť aj jej majiteľov a snažte sa dokonale pochopiť, ako funguje ich systém. Ak je zložitý a komplikovaný na pochopenie, dajte od toho ruky preč. Je veľká pravdepodobnosť, že pôjde o maskovanú online finančnú hru, tak, ako to bolo v prípade oboch projektov - Zeekrewards (penny aukcie) a Banners Broker (reklama).
2. Neverte nikomu, buďte ostražití aj pri svojich priateľoch a známych
Ak ide o vidinu veľkých a ľahko zarobených peňazí, sú poniektorí schopní natárať poriadne nezmysly. Spoločnosť napríklad vypustí vetu „s nami si môžete zarobiť“ a kým sa táto veta dostane cez všetkých od vrcholu pyramídy až k vám, tak z nej bude „spolupracujeme s Facebookom aj Googlom, zaregistrujte sa zadarmo a staňte sa do mesiaca milionárom. Samozrejme, bez predaja a bez registrácií nových ľudí atď.“ Najsmutnejšie je, že ľudia, ktorí sa v týchto online biznisoch pohybujú už dlhšiu dobu, takto klamú zámerne, aby nalákali čo najviac ľudí. Preto sa opäť informujte na internete, stačí, keď zadáte meno firmy či projektu a k tomu slovo scam (v preklade podvod), a takmer vždy sa objaví nejaký článok s kritikou.
3. Netreba nič predávať, kupovať a ani registrovať
Nedajte sa nalákať na vetu: netreba nič predávať, netreba ďalších ľudí a je to zadarmo. Dosť otrepaná, no stále veľmi obľúbená veta, na ktorú skáču mnohí ľudia ako muchy na lep. Ak budete počuť túto vetu, s 99 % pravdepodobnosťou pôjde o skrytú Ponziho nelegálnu hru. Aby ste si mohli na internete zarobiť, musíte pre to niečo urobiť. V klasickom zamestnaní tiež nedostanete výplatu za ničnerobenie. Nikto, nikde a nikdy vám nedá niečo len tak zadarmo a bez práce.
4. Má to pre vás nejaký zmysel?
Ak treba vložiť do online projektu peniaze, spýtajte sa sami seba nielen to, či má tá vec hodnotu tých peňazí, ktoré máte investovať, ale predovšetkým, či tú vec potrebujete, či bude mať pre vás nejaký úžitok. Ak ide len o virtuálnu vec, ktorá nedáva žiadny zmysel a nemá žiadnu reálnu hodnotu, zrejme ste natrafili na pyramídovú hru, poprípade Ponziho hru.
5. Pozor na "medomazačov", ktorí sľubujú internetové revolúcie
Za tie 3 roky, čo sa venujem internetovému zárobku, som mal možnosť spoznať niekoľko podobných spoločností ako boli Banners Broker či Zeekrewards. Všetky mali niečo spoločné - vysoké poplatky za (väčšinou virtuálne) produkty a hlavne smelé až revolučné plány. Niekoľko takých firiem napríklad predávalo akcie a cenné papiere, ktoré nemali žiadnu hodnotu. Firma potom nasľubovala, že do 2 rokov budú na burze, cena spomínaných akcií stúpne do závratných výšok a partneri ich budú môcť predať s 200 % ziskom. Nič z toho však nebola pravda. Všetky firmy do dvoch rokov „záhadne skrachovali“. Jednoducho sa nabalili na prázdnych, nereálnych sľuboch, a následne to zabalili. Niektoré spoločnosti sľubovali dokonca revolučné revolúcie :-D. Niekedy som mal pocit, že sa predbiehajú v tom, kto vymyslí väčšiu hlúposť. Píšem síce v minulom čase, no podobné spoločnosti vznikajú, samozrejme, aj teraz, a to v hojnom počte. S odstupom času nemám pochýb, že vždy išlo len o mazanie medu okolo úst, aby mohli z investorov – partnerov vylákať peniaze. Predstava svetlejších zajtrajškov dokáže nejedného presvedčiť, aby investoval. Veď čo ak to vyjde? Budem milionár. Nedajte sa nachytať na sladké reči, zamerajte sa na to, čo je teraz, nie čo bude potom.
Často sa stáva, že tými ,,medomazačmi“ sú samotní distribútori (ľudia, ktorí si chcú zarobiť), nie spoločnosť. V tomto prípade platí to, čo som napísal v bode č. 2.
6. Neverte ani dôkazom o výplate
Väčšina týchto internetových guruov pri lanárení ľudí vystavuje dôkaz o tom, že spoločnosť je seriózna a vypláca. Na obrázkoch je často vidieť nejaké cudzie mená typu Ahmütä Büküvkähô z Tadžikistanu a pod., ako si zo systému vybrali XXX USD. Hovorím im: ukáž mi svoju výplatu a neoháňaj sa tu nejakými falzifikátmi, ktoré dokážem vo Photoshope vytvoriť aj ja v priebehu 1 minúty. Väčšina z nich (ak je to potrebné) však nemá problém vytvoriť si „dôkaz“ výplaty aj na svoje meno. Nie všetky dôkazy výplat sú však falzifikáty. Z času na čas niekto skutočne dostane reálne peniaze. To však ani zďaleka nie je dôkaz serióznosti projektu. O tom, že pyramídové hry či Ponziho schémy sem tam niekoho skutočne vyplatia, nepochybujem. Veď na tom je to celé aj založené - motivovať pár ľudí výplatou, oni to začnú rozosielať po internete a pár ďalších sa nachytá.
Preto vám radím: je jedno, či sú dôkazy výplat skutočné, alebo sfalšované. Ani v jednom prípade vám to nezaručuje, že tie peniaze zo systému dostanete aj vy. Ak chcete zistiť, či ide o seriózny projekt, radšej sa zamyslite nad tým, odkiaľ prúdia peniaze do systému a či ich prúdi dostatočne veľa na to, aby spoločnosť mohla vyplácať v budúcnosti všetkých, nie len 1 %.
7. Ignorujte podobné projekty
Najlepšie urobíte, ak sa budete online programom typu Banners Broker a Zeekrewards vyhýbať. Ak ste predsa len naleteli na reči o rýchlom zbohatnutí (finančnej slobode) a investovali ste, odporúčam vám spoločnosť pozorne sledovať. Akonáhle sa objavia prvé problémy (ktoré sa budú postupom času stupňovať), je to znamenie, že sa pomer príjmov a výdajov systému prehupol do záporných čísel. Inak povedané, zo systému ubúdajú peniaze. Je najvyšší čas vybrať si tie svoje, ak to, samozrejme, bude možné, a odísť. Ak to neurobíte, vyberie si ich niekto iný.
Pár slov na záver
Na týchto online podvodoch sa určite dá zarobiť. Na každej pyramídovej hre, resp. ,,lietadle", sa dá zarobiť. Otázkou je, kedy ste do systému vstúpili a koľko chcete z toho vydolovať.
-
Ak ste vstúpili do nejakého podobného online projektu ako je Banners Broker pomerne skoro a tento program má perspektívu obalamutiť veľké množstvo ľudí, môžete na tom zarobiť celkom slušné peniaze.
-
Ak ste však niekde dole, tak v prípade, že odídete zo systému pomerne skoro a premeníte svoje virtuálne peniaze na reálne, vráti sa vám aspoň vaša investícia + možno niečo navyše. Čím dlhšie ale budete hrať, tým je vyššia šanca, že nič nevyberiete a ostanete medzi porazenými, resp. tými, ktorí to zaplatia.
Ak žijete v SR alebo v ČR, ktoré majú oproti Amerike tak 1-2 roky oneskorenie, tak sa vás prvý bod určite netýka.
V prípade, že by ste si chceli týmto spôsobom zarobiť a nevadí vám, že tým naštvete a v podstate okradnete pár ľudí, môžete to vyskúšať. Stále ale riskujete, že skončíte s dlhým nosom aj vy.
Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie.
Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Odporúčam prečítať si tieto články:
Skúsenosti s Ponziho schémami – v článku popisujem niekoľko spoločnosti, ktoré fungovali na princípe Ponziho schémy. Dočítate sa v ňom, ako takýto podvod vzniká, ako prebieha, a ako skončí.
Ako rozpoznať MLM od pyramídovej hry – v článku sa dočítate aký je rozdiel medzi nelegálnymi pyramídovými hrami a legálnym internetovým biznisom – sieťovým marketingom.
Čo sú to pyramídové hry a ako fungujú – článok o pyramídových hrách + praktické príklady.
Mohlo by vás zaujímať:
Diskusná téma: Ponaučenie a rady
Dátum: 22.09.2015
Titulok: Super rady
Velmi dobry a poucny clanok podla mna. Toto by som s dovolenim kopiroval vsetkym tym vymyvacom mozgov ktory lakaju na roznych inzertnych portaloch a facebooku na zarucene zarobky. Hlavne Michalovi Prikazskemu. ten furt cosi propaguje a vzdy tam dava akoze dokazy vyplat. Este to len zacalo a uz ma dokaz ze vyplacaju. No komedia... A takych je viacej nielen on.
Nedavno propagoval Boss auto. Taky podvod ktory uz skoncil a okradol mnozstvo ludi. Prikazsky kompletne zmazal zo svojho profilu vsetky komentare a prispevky tykajuce sa toho podvodu. A ide sa veselo dalej... Uz teraz tam ma zase dalsie hovadiny. Na tomto ten clovek zaraba... No hroza clovek bez chrbtovej kosti. A vraj pomaha ludom :D. By ma zaujimalo kolkym ludom pomohol okrem seba. Hej pomaha, ale obrat hlupe iofce o peniaze.