Typický príklad, ako funguje každá Ponziho schéma

V tomto článku by som vám chcel trochu viac popísať spôsob, akým pracuje Ponziho schéma, teda ako to vyzerá v praxi. Ako príklad budem používať vznikajúci biznis - sociálnu sieť LibertaGia, o ktorej som uverejnil samostatný článok len nedávno. Ak si ho chcete prečítať, kliknite na  sociálna sieť Libertagia . Zároveň využijem aj svoje skúsenosti s predchádzajúcimi internetovými projektmi. Mám na mysli Zeekrewards (môj úplne prvý internetový projekt, ak nerátam klikačky) a hneď za ním nasledovala druhá Ponziho schéma Banners Broker, ktorá stále funguje, no už dávno nevypláca. O oboch systémoch si môžete prečítať v kategórii internetové podnikanie - moje prvé skúsenosti.

 

Jednoduchá vs sofistikovaná Ponziho schéma

Ilustračný obrázok ako funguje v praxi podvodná Ponziho schéma.

Existuje viacero foriem Ponziho schémy. Niektoré sú jednoduché a hneď na prvý pohľad je zrejmé, odkiaľ prúdia peniaze na výplaty. Často to môžete vidieť, keď vám niekto ponúka dajme tomu 200 % zhodnotenie na určitú dobu. Vy vložíte napríklad 100 eur na 20 dní, a po 20 dňoch si vyberiete 300 eur. Samozrejme, odporúčate to ďalším ľuďom, veď sú to zadarmo získané veľké peniaze, a navyše vám za každého človeka, ktorého privediete, pridajú nejaké % navyše. Keďže spoločnosť nemá žiadny zdroj príjmu (okrem ďalších ľudí, ktorí si chcú zhodnotiť svoje peniaze), ktorým by prúdili peniaze do systému, každému by malo byť jasné, odkiaľ sa naberie po 20 dňoch vašich 300 eur. Pre tento biznis sa používa pomenovanie HYIP.

 

Niečo o HYIPoch si môžete prečítať aj tu: ako funguje HYIP. Vytiahnuť peniaze z HYIPu je dosť zložité a v 90 % o svoje peniaze prídete. Nie nadarmo sa HYIP pokladá za najrizikovejší internetový biznis. Podotýkam, že založenie takýchto systémov je na Slovensku i v Českej republike nelegálne a trestné.

 

Najčastejšie spôsoby zakrytia sofistikovanej Ponziho schémy

V prípade klasického HYIPu by ľudia mali vedieť, o čo ide, do čoho idú a aké sú riziká. V súčasnosti sa však stále viac a viac objavujú sofistikované Ponziho schémy, ktoré sa majitelia snažia zakryť nejakým produktom či službou. Väčšina takýchto Ponziho schém sa snaží u registrovaných užívateľov vzbudiť dojem, že ide o legálnu a serióznu MLM spoločnosť, prípadne investičnú spoločnosť, ktorá legálnym spôsobom zhodnotí váš vklad. Pre skúsenejších ľudí, ktorí sa pohybujú na internete už dlhšiu dobu, je ľahké to prekuknúť, no pre začiatočníkov bez informácií je to takmer nemožné. Typickým príkladom sofistikovaných Ponziho schém sú vyššie spomínané projekty Zeekrewards a Banners Broker.

 

Na zastretie Ponziho schémy sa veľmi často používa aj klikačka. Práve vznikajúca sieť LibertaGia sľubuje užívateľom, že v budúcnosti budú zarábať hraním hier, písaním komentárov, zdieľaním statusov atď. V súčasnosti však pre spoločnosť funguje len jeden zdroj príjmu, a to klikanie. Týmto spôsobom sa LibertaGia snaží oklamať ľudí, že budú vyplácaní z klikania na reklamy, no ten príjem z reklám, ktoré si zadávajú inzerujúce spoločnosti, nikdy nebude taký vysoký, aby pokryl výplaty všetkých užívateľov. A keďže druhým zdrojom príjmu spoločnosti sú samotní užívatelia, ktorí si zakúpia balíčky, môže byť každému jasné, odkiaľ sa budú brať peniaze na ďalšie výplaty.  

 

Ako začne a skončí každá Ponziho schéma

Teraz vám napíšem, čo majú všetky tieto systémy spoločné. Po predchádzajúcich skúsenostiach by som to zhrnul do nasledovných fáz. Takto nejako začne aj skončí každá jedna Ponziho schéma.

1. Vytvoria boom, aby sa registrovalo čo najviac ľudí

U LibertaGia prebieha v súčasnosti (05.04.2014). Cieľom prvej fázy je vytvoriť obrovský boom, nafúknuť poriadne veľkú bublinu a dostať do systému čo najviac užívateľov. Stratégií je niekoľko, no napríklad LibertaGia sľubuje možnosť zarábania častou a otrepanou frázou: u nás budete zarábať bez investície, bez lákania ďalších ľudí a bez predávania. Ďalším spôsobom, viditeľným aj u LibertaGia, sú vysoké a nereálne odmeny za klikanie na reklamy. V súčasnosti sľubujú až 0,30 eur za zhliadnutie reklamy, pričom reálna suma môže byť tak 0,005 až 0,05 eur. Taká suma by však nikoho nezaujímala a pravdepodobne by sa tam nikto ani nezaregistroval. Čím viac ľudí sa zaregistruje, tým, samozrejme, lepšie. Veľká skupina ľudí je pre inzerujúce reklamné spoločnosti značným lákadlom, viď Facebook. 

 

2. Presviedčanie, že ste na tej správnej ceste

V  tomto bode je ešte všetko skvelé, spoločnosť je na začiatku, má smelé plány (väčšinou nereálne plány na oklamanie ľudí). Cieľom je vás ubezpečiť, že ste na správnej ceste, a presvedčiť, že ak chcete byť na ,,ešte správnejšej“ ceste, odporúča sa investovať vlastné peniaze a zakúpiť si nejaký balíček „podnikania“. Každá spoločnosť ponúka rôzne balíčky, najčastejšie sú označené ako bronz balíček, silver balíček a gold balíček (pri LibertaGia máte ešte aj visionary balíček za 5999 USD). Tieto balíčky majú aj MLM spoločnosti, ale tie vám za ne vždy dajú nejaký reálny alebo virtuálny produkt či službu. V prípade Ponziho schém Zeekrewards, Banners Broker, alebo aj LibertaGia nedostávate za investíciu nič. Vlastne omyl, niečo predsa len dostávate. Dostávate prázdne sľuby a možnosť zarábať viac ako tí, ktorí nič neinvestujú. Čím viac investujete, tým väčšie zhodnotenie máte. 

 

3. Vyplatenie pár užívateľov, aby všetci videli, že to funguje

Cieľom je vyplatiť niektorých užívateľov (predovšetkým tých, ktorí priviedli do systému veľké množstvo ľudí), aby všetkým ukázali, že to nie je podvod a naozaj vyplácajú. Začína hromadné presviedčanie registrovaných, aby nečakali dlho a tiež si niektorý z balíčkov zakúpili. Veď spoločnosť tu bude do konca sveta, takže sa nemáte čoho obávať. Po pár mesiacoch sa vám investícia vráti. Majte na pamäti, že každá Ponziho schéma či pyramídová hra spočiatku vypláca.

 

4. Záujem opadáva, nafúknutá bublina praská

Príjem za reklamu od inzerujúcich spoločností (v prípade Zeekrewards to boli penny aukcie) nikdy nebude natoľko dostačujúci, aby uspokojil všetkých registrovaných užívateľov. S narastajúcim počtom ľudí, ktorí požiadajú o výplatu, a s klesajúcim počtom nových investorov, ktorí by si zakúpili nejaký balíček, prichádzajú problémy. Inak povedané, systém ma väčšie výdaje ako príjem, preto sa objem peňazí na vyplácanie zmenšuje. Je len otázka pár mesiacov, kedy spoločnosť prestane vyplácať.

 

5. Začínajú sa objavovať komplikácie

Začínajú sa objavovať prvé problémy, ktoré akoby rástli exponenciálne s úbytkom peňazí zo systému. Každú chvíľku niečo opravujú, niekedy sa pokazí tlačidlo na výber peňazí, inokedy spadne systém a 3 dni to musia ,,dávať dokopy“. Niekedy človeku napadne, že tam žiadneho IT pracovníka nemajú, poprípade majú nejakého amatéra. S Banners Broker si registrovaní užívatelia tých problémov, a hlavne klamstiev, užili dostatočne. Častou a otrepanou výhovorkou na problémy systému sú hackeri. 

 

6. Úprava podmienok - zmena systému k horšiemu

Aby zachránili systém a oddialili to, čo jedného dňa aj tak príde, zmenia podmienky. Pri klikačkách zvýšia výplatné minimum, predĺžia dobu vyplatenia z 3 dní na 2 mesiace, reštartujú vaše virtuálne peniaze na účte a začnete odznova alebo bezdôvodne začnú mazať účty, poprípade využijú iné spôsoby. Samozrejme s tým nič neurobíte, pretože spoločnosť si môže meniť podmienky, ako sa jej zachce. Nič tým neporušuje, pretože to má uvedené aj v obchodných podmienkach, s ktorými musíte pri registrácii súhlasiť. Spoločnosť si vyhradzuje právo kedykoľvek tieto podmienky zmeniť. Veď si skúste prezrieť obchodné podmienky LibertaGia, či tam túto vetu nenájdete.

 

7. Množí sa kritika a negatívne komentáre

Pribúdajú negatívne komentáre a ľudia sa začínajú búriť. Tí naspodku začínajú tušiť, že nevyberú ani to, čo vložili (môj prípad).

 

8. Spoločnosť prestáva vyplácať, no nekončí

Pokojne môže fungovať ďalej ako napríklad Banners Broker. Táto Ponziho schéma funguje naďalej už vyše troch rokov napriek tomu, že peniaze nevyplácajú. Ja osobne čakám na 200 USD od apríla 2013. Z času na čas sa ale ktosi zaregistruje a investuje, preto sa môže stať, že niekto sa výplaty predsa len dočká. Ale je to vari 0,1 % zo všetkých registrovaných užívateľov, ostatní majú smolu.

 

9. Definitívny koniec sna o finančnej nezávislosti a ľahkom zbohatnutí

Väčšinou to skončí tak, že registrovaní užívatelia sami opustia spoločnosť a časom po firme ani pes neštekne. Banners Broker je v súčasnej dobe v likvidácii. V niektorých prípadoch zasiahnu americké úrady (keďže väčšinou ide o americké spoločnosti). Tak to bolo aj v prípade môjho prvého internetového projektu Zeekrewards. Tu sa však spoločnosť dostala len do fázy 3, max. 4, takže skončili ešte predtým, ako došli zdroje na vyplácanie. Registrovaných bolo viac ako 2 milióny ľudí, z ktorých Zeekrewards „vytrieskal“ viac ako 600 miliónov USD. Polovička zo sumy bola vyplatená užívateľom na vrchole, možno 10 000-ke ľudí, no a druhú polovičku, a teda 300 miliónov USD, zabavili americké úrady hneď, ako vtrhli do kancelárie spoločnosti.

 

Pár slov na záver

Ponziho schéma však nemá nič spoločné s legálnym MLM, pretože pri MLM dostávate provízie za predaj produktov či služieb (o tejto téme si prečítajte v sekcii venovanej MLM, konkrétne v článku základné poznatky o multi level marketingu). Ak predáte, spoločnosť má, logicky, peniaze na to, aby vás vyplatila. Pri Ponziho schéme však neprinášate žiadny úžitok, no oni vám peniaze sľubujú aj tak. Odkiaľ sa ale naberú peniaze na vašu výplatu (za predpokladu, že vás vyplatia)? Pokiaľ ste čítali pozorne, nemal by byť pre vás problém na túto otázku odpovedať.

 

Pozrite si aj ďalšie články o Hyipoch, klikačkách, prelaunchoch, pyramídových hrách, ktoré nájdete v kategórii - internetové podvody.

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie. 

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ponzi schémy v praxi

Dátum: 20.11.2018

Vložil: Denis

Titulok: Kannaway

Zdravím vás vsetkých zacal som teraz robit zo spolocnostou kannaway konopné vyrobky a hlavne zdrave fajcenie . Mate s nimi niake skusenosti? Maju velmi zaujimavy biznis plan a chcel by som vediet vas nazor ci to ma zmysel produkty su kvalitnejsie oproti konkurencii , spolocnost je na zaciatku po celom svete je len 60000ludi na slovensku to zacalo len nedavno ak by ste chceli vediet viac viem vam poskytnut prezentaciu...moj mail:denisciran@gmail.com

Dátum: 18.02.2017

Vložil: Jarda

Titulok: Rightrise

Aká trestná zodpovednosť vyplýva pre človeka čo sa dal oklamať ponziho schémou ,okrem toho ,že o peniaze príde? Ďakujem za odpoveď

Dátum: 27.02.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:Rightrise

To žiaľ netuším. S týmto by ste sa mali obrátiť na niekoho iného.

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Attila

Titulok: thwglobal.com

Máš skúsenosti so spoločnosťpu?

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:thwglobal.com

Nie, to nepoznám.

Dátum: 03.10.2016

Vložil: Roman

Titulok: Kairos

Ahoj co myslis dokedy vydrzi kairos ?

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Kairos

Ťažko povedať,nie som veštec. Pokojne to môže "fungovať" ešte 3 roky, ale vyplácať budú len niektorých.

Pridať nový príspevok