Najznámejšie handmade portály v ČR – predajné miesta na vašu tvorbu

V minulom článku som sa venoval portálom sprostredkujúcim  predaj ručne vytvorených výrobkov na Slovensku . Každý vie, že ak chce skutočne začať zarábať, tak o jeho výrobkoch musí vedieť čo najviac ľudí. Preto, aby ste mohli rozšíriť svoje pôsobenie a ponúkať svoje výrobky napríklad aj v Českej republike, vám prinášam krátky prehľad handmade portálov u našich susedov.

 

Článok bol aktualizovaný 23. septembra 2021.

 

Ručná výroba je v súčasnosti veľmi obľúbená nielen preto, že je silne spätá s tradíciou, prírodou a originalitou. Privýrobok sa preto ponúka všetkým, ktorí radi tvoria a chcú sa pochváliť celému svetu so svojimi výsledkami. Výrobky z keramiky, ale aj zo skla, z kože alebo vlny. Rôznorodý materiál, zaujímavé nápady, radosť zo sebavyjadrenia a navyše aj isté finančné ocenenie. Čo ešte viac si priať, však?

 

Fler.cz

Ukážka kreatívnych výtvorov na českom serveri fler.cz.

Fler.cz, inak povedané kreatívny svet, predstavuje jednu z najlepšie fungujúcich stránok zaoberajúcich sa predajom handmade výrobkov v Česku. Je skvelým miestom pre ľudí s kreatívnym myslením a so šikovnými rukami. Ide o portál zaoberajúci sa výlučne ručnými prácami. Na tomto webe môžete ponúkať, ale aj nakupovať rôzne umelecké predmety, módne doplnky, doplnky do bytu a domácnosti či rôzne módne ,,vychytávky“. Okrem toho na fler.cz  nájdete rôzne kurzy a návody, ako si niečo zarobiť, a taktiež kategóriu inšpirácie, ktorá obsahuje rôzne zaujímavé nápady. 

Stránka sa teší veľkej obľube, čomu sa nemožno čudovať. Registrácia je zadarmo, portálu platíte len za úspešne uskutočnený predaj, a to 11 % z ceny tovaru.

 

Čo všetko môžete predávať na fler.cz: výrobky súvisiace s módou, bižutériu – náramky, náušnice, prstene, ďalej produkty zamerané na zdravie a krásu, doplnky do domu a záhrady, kabelky, umenie, výrobky pre deti a domácich miláčikov, vintage a ďalšie. K dispozícii je aj kategória: zvláštne príležitosti, tam môžete predávať produkty zamerané na Vianoce, narodeniny, na Valentína, Veľkú noc či svadbu.

 

Simira.cz

Ďalším portálom určeným na predaj handmade výrobkov je simira.cz, ktorá na českom trhu funguje od roku 2012. Ide o klasický „trh“ pre predaj ručne vytvorených výrobkov. Na webe môžete ponúkať ručne vytvorené ozdoby všetkých typov, či už pôjde o šperky, náramky, módu, dekorácie, hračky pre deti a mnoho ďalšieho. 

Na tejto stránke máte možnosť využiť služby profesionálnych fotografov, ktorí vaše výtvory radi nafotia. Na podporu komunikácie a výmenu skúseností a rád týkajúcich sa tvorby je na stránke vytvorený blog, rôzne diskusie a aj hodnotenie jednotlivých kreácií.

 

Ako zaujímavosť môžem uviesť to, že na simira.cz nájdete aj výrobky staršie ako 30 rokov (konkrétne ide o kategóriu Vintage). Províziu si portál účtuje až po predaní vášho tovaru. Podľa mojich zistení je to 8% + DPH.  

 

Čo všetko môžete predať na simira.cz: čokoľvek, čo sa dá vyrobiť z materiálov, ako je vlna, drevo, keramika, plast, drôt a podobne. K dispozícii je 7 kategórií – domov a záhrada, pre deti, doplnky, šperky, móda, umenie a vintage.

 

Bezvaruce.cz

Webová stránka Bezvaruce.cz.

 

Portál bezvaruce.cz tiež ponúka zaujímavú možnosť, ako si príležitostne zarobiť predajom vlastnoručne vyrobených vecí. Registrovať sa tu môžu všetci kreatívni remeselníci, ktorí pracujú s materiálmi, ako sú: koža, papier, drevo, vlna, keramika, sklo a pod.

Portál uzrel svetlo sveta v roku 2020, ale prvé myšlienky na realizáciu tohto projektu vznikli už v roku 2019.

Ak uvažujete nad predajom svojich výrobkov na stránke bezvaruce.cz, určite vás bude zaujímať to najdôležitejšie – poplatky. Portál ponúka 3 druhy taríf.

Tarifa „Na rok 2022“ stojí 999 Kč/rok.

Tarifa „Na pohodu“ stojí 599 Kč/rok a je určená pre predajcov z radov OZP (ZŤP) a ľudí v invalidnom dôchodku.

Tarifa „Na podporu“ stojí 799 Kč/rok a je určená pre neziskové organizácie, charitatívne projekty a sociálne firmy.

 

Pri vyššie uvedených tarifách už nemusíte očakávať žiadne ďalšie poplatky, portál si neúčtuje žiadnu províziu z predaja a neplatíte dokonca ani za zalistovanie produktov.

Existuje ešte tarifa „Na maržu“, keď neplatíte ročný poplatok, ale províziu 7 % z predaja produktov.

 

Čo všetko môžete predávať na stránke bezvaruce.cz? – výrobky handmade pre deti aj domácich miláčikov, ale aj možnosť predaja materiálu na tvorbu (galantéria a rôzne látky). Ďalej môžete predávať šperky, rôzne dekorácie a doplnky, oblečenie, prírodnú kozmetiku, hračky pre deti, doplnky do záhrady či domu, originálne darčeky a ďalšie. Celkovo je tu 13 kategórií.

 

Merkada.cz

Webová stránka Merkada.cz.

Zarábať predajom home made predmetov môžete aj na merkada.cz. Projekt, ktorý vznikol okrem iného aj na podporu tzv. chránených dielní. Ak sa chcete stať kreatívnym anjelom a predávať rôzne pekné veci, čo vám pomaly rastú pod rukami, je merkada.cz určite zaujímavým tipom na začiatok.

Za projektom Merkada stojí tím mladých ľudí, plných nadšenia a potešenia z originálnych a zaujímavých vecí. Autorom originálnych produktov ponúkajú vytvorenie vlastného profilu vo forme obchodného priestoru zadarmo. Obchod možno editovať, aktualizovať a podľa svojich predstáv voliť vlastnú výšku provízie.

 

Výhodou tohto portálu je menšia konkurencia ako na iných serveroch, online podpora na Skype a vystavovanie tovaru zdarma, či propagácia vašich výrobkov na sociálnych sieťach.

 

Prevádzkovateľ servera merkada.cz účtuje predajcovi províziu vo výške minimálne 5 % a v prípade chránených dielní (OZP (ZŤP) a ďalší handicapovaní ľudia) vo výške minimálne 2 % za sprostredkovanie predaja, a to iba z uskutočneného predaja.

Na stránke môžete zbierať kredity za rôzne úkony, ako napríklad za vloženie produktu, za predaj produktu a podobne. Následne tieto kredity môžete využiť na bezplatnú propagáciu svojich výrobkov, aby sa návštevníci o vás dozvedeli viac.

 

Čo všetko môžete predávať na stránke merkada.cz? – k dispozícii je niekoľko kategórií. Šperky, módne doplnky pre ženy, deti a muža, zdravie a krása, doplnky pre domácich miláčikov, originálne darčeky, bývanie, umenie, remeslá, ale aj výroba potravín.

 

Kniha

Placestore.cz

Ďalšie online handmade trhovisko, kde môžete rozvíjať svoje nápady a prinášať nové a zaujímavé veci celému svetu, je napríklad placestore.cz. Predávať produkty handmade potom možno aj prostredníctvom siete kamenných predajní, ktoré nájdete napríklad v Prahe, Brne, Olomouci, Tábore, Uherskom Hradišti, Zlíne alebo Českých Budějoviciach.

Ak chcete predávať na tomto webe, ozvite sa v kontaktnom formulári, do ktorého je nutné uviesť meno, priezvisko, e-mailový a telefonický kontakt, ale tiež podrobný popis výrobkov, prípadne webové stránky, ktoré majú prezentovať vašu tvorbu.

Pre tvorcov je k dispozícii 8 kategórií. Medzi klasickými, ako je predaj bižutérie či doplnkov do domácnosti, tu nájdete aj kategóriu dobroty.

 

Čo všetko môžete predávať na stránke placestore.cz? – porcelán a keramiku, rôzne dekorácie a šperky, oblečenie pre deti a módu aj pre dospelých, v neposlednom rade tiež knihy, diáre a zápisníky, všetko s puncom originality, presne toto je k dispozícii na Placestore...

 

Ceskatvorba.cz

Pár ďalších handmade kreácií, ktoré nájdete na webe dogala.cz.

Ceskatvorba.cz je predajná galéria umeleckých diel českých rezbárov, sochárov, kováčov, maliarov, módnych návrhárov a iných umelcov. Svoje miesto si tu nájdu tiež výrobcovia rôznych ručných bytových doplnkov, bižutérie, hračiek a podobných drobností. Každý tvorca sa môže ľahko zaregistrovať, vystavovať svoje diela širokej verejnosti a diskutovať o nich v diskusnom fóre s ostatnými autormi.

 

Je to vcelku jednoduchá stránka s nie príliš okúzľujúcim dizajnom, ale prehľadne rozdelená, takže návštevník, prípadne nový predajca sa dokáže na nej zorientovať behom pár minút. Za posledné tri mesiace si portál v globálnom ratingu zlepšil svoju pozíciu o viac ako 2 milióny miest, takže určite sa dá očakávať solídna návštevnosť. Trochu mi tu však chýba facebooková podpora. Registrácia na webe ceskatvorba.cz je zadarmo, prezentácia formou bežného účtu je podmienená zaplatením paušálneho poplatku vo výške 10 Kč/mesiac (môže vystavovať max. 50 fotografií svojich prác). Prémiový účet sa platí formou predplatného paušálneho poplatku vo výške 80 Kč/mesiac.

 

Srdcetvor.cz

O tom, že sa svet handmade výrobkov stále rozširuje aj do on-line sveta, svedčí aj ďalší nováčik. Nedávno otvorená nákupná galéria SrdceTvor.cz síce ešte len začína, ale vďaka príjemnému webu a facebookovej podpore by sa mohla stať vyhľadávaným miestom na nákup aj predaj ručne vyrobených vecíWeb sa nenecháva limitovať, je jednoduchým predajom „vecí s príbehom“. Na rozdiel od väčšiny podobných stránok zameraných na handmade rozšíril kategórie, a tak okrem klasických vintage vecí, recyklovaného umenia alebo vlastnoručne vyrábaných šperkov máte možnosť predávať aj kurzy a návody alebo domácu kozmetiku a jedlo.

 

Na srdcetvor.cz tak môžete ponúknuť napríklad aj svoje know-how na ručnú výrobu alebo ponúknuť cukrovinky, ktoré si vaša rodina tak pochvaľuje.

Užívateľsky priateľské je aj rozdelenie ponúkaných vecí podľa materiálov alebo prehľadný zoznam predajcov. Aby ste sa stali jedným z nich, nemusíte čakať na žiadne schvaľovanie. Jednoducho sa zaregistrujete a predávate. Samotná registrácia je zadarmo, aj tak ale od vás SrdceTvor nejaké peniaze chcieť bude. Môžete si vybrať medzi províznom systémom alebo paušálnym mesačným poplatkom. Ak budete predávať sporadicky, odporúčam platiť 9% províziu z predaja. Ak sa vám provízie z predajov nazbierajú, môžete prepnúť na paušál. Ten stojí presne 99 korún (maximálně 50 položek produktů). 

Je tu tiež niekoľko ďalších taríf, najdrahšia je tarifa „Komplet“, ktorá stojí 1 490 Kč/mesiac (môžete predávať až 3 000 produktov). Medzi možnosťami môžete v prípade potreby ľubovoľne prepínať.

 

Špeciálnu úľavu majú tí, ktorí ponúkajú jeden až tri produkty. Od takých predajcov nechce web vôbec žiadny poplatok. 

 

Potvor.cz

Potvor.cz je celkom kreatívny a pekný portál, ktorý poskytuje všetkým umelcom, výtvarníkom, remeselníkom a kreatívnym tvorcom možnosť efektívne sa zviditeľniť a predávať svoje kreácie. Motto portálu je „pomáhať tvoriť“. Je to zaujímavé miesto, kde okrem vyššie uvedeného môžete nájsť inšpiráciu na svoju tvorbu, tipy a návody a zároveň môžete komunikovať s ďalšími ľuďmi o témach, ktoré vás zaujímajú.

 

V rámci dizajnu je tento web pre mňa jeden z najpríťažlivejších. Súdiac podľa počtu fanúšikov a ich aktivity na Facebooku je zrejmé, že tento server sa teší veľkej obľube. Podľa môjho skromného názoru patrí portálu tesné druhé miesto za fler.cz, a to aj napriek tomu, že za posledné 3 mesiace klesol v globálnom rankingu o pár tisíc pozícií. Tiež tu sa platí provízia až po predaji vášho výrobku, potvor.cz si účtuje 10 % z ceny.

 

Ukážka niekoľkých prác od výtvarníkov a umelcov na portáli potvor.cz.

 

Sikovnilide.cz

Ako o sebe sama stránka Šikovní lidé hovorí, ide o portál zameraný na handmade a je pre všetkých, ktorí dokážu oceniť autorské diela a originálne darčeky. Samozrejme, aj pre tých, ktorí takéto veci vyrábajú. Sám názov napovedá, že na svoje si tu prídu hlavne ľudia, ktorí niečo tvoria a baví ich to. A je jedno, či ide o pletenie a háčkovanie, keramiku, autorské obrazy alebo šitie detských hračiek, web je otvorený všetkým nápadom. Všetky výrobky je, samozrejme, možné na stránke rovno ponúknuť na predaj. Stačí sa len zaregistrovať (stránka umožňuje založiť si aj podnikateľský účet, ak so svojimi výrobkami obchodujete oficiálne) a poslať svoje umelecké diela do sveta.

Na portáli je registrovaných približne tisíc užívateľov, veľká väčšina z nich sú síce ďalší predávajúci, ale pre samotných nakupujúcich nie je registrácia povinnosťou, čo môže dosť skresľovať rozdiel v číslach medzi predajcami a kupujúcimi. Potenciálny predaj uľahčí aj rozdelenie výrobkov do samostatných kategórií. Orientáciu na stránke zjednoduší aj TOP výber najobľúbenejších produktov alebo zoznam noviniek.

 

Čo na podobných portáloch často nenájdete, ale web sikovnilide.cz to ponúka, sú ponuky rôznych kurzov. A tak môžete priamo na webe ponúknuť aj svoje zručnosti a skúsenosti. Aktuálne sú v ponuke napríklad kurzy pletenia košíkov, výroby vitráží alebo online kurz interiérového dizajnu. Ak teda viete, že ste v niečom dobrí a chceli by ste sa o to podeliť, môžete svoju aktivitu vrhnúť aj týmto smerom. Výška provízie portálu je 10 % z predajnej ceny tovaru.

 

Svetnice.cz

Svetnice.cz je handmade obchod, na ktorom môžete nakupovať či predávať ručne vyrábané výrobky. Napríklad originálne darčeky v podobe bižutérie, kabelky a tašky, košíky, umelecké predmety, ale aj netradičnú módu, to všetko je predmetom obchodu na tomto serveri.

Obchod je vhodný pre začínajúcich, ale aj pre skúsených tvorcov, remeselníkov, umelcov, dizajnérov, pre tvorcov dekoračných predmetov, ale aj pre praktických výrobcov – skrátka pre každého kreatívca, ktorý vytvára vlastnými rukami a s láskou.

Registrácia je bezplatná a samotné vystavenie produktov tiež. Úspešný predaj je však spoplatnený, provízia činí 11 %, čo je na podobné portály pomerne vysoké číslo. Jedno percento z toho ale pôjde priamo na charitatívne účely. A navyše bude tu zaistená dobrá reklama a určite môžete využívať viac predajných kanálov ako práve tento. Provízie portálu světnice.cz od chránených dielní z uskutočneného predaja činí 0 %.

 

Čo všetko môžete predávať na stránke svetnice.cz? – majú tu niekoľko kategórií – vintage, keramika a sklo, ľudové remeslá, strihy, kurzy a návody, ale aj jedlo a iné vecičky. Predávať tu môžete aj materiál na tvorbu – šperkové komponenty, textil, sklo, stuhy, gumičky, papier, bavlnu, drevo, minerály, gombíky a podobne.

 

Manopella.com

Zarábať online predajom ručných výrobkov môžete aj na manopella.com. Portál síce nie je klasickým trhoviskom (online marketplace), ale môžete vďaka nemu získať mnoho nových klientov a presláviť sa vo svete tvorby handmade. Ak teda hľadáte príležitostný predaj vlastných výrobkov, môže byť manopella.com dobrým radcom na začiatok.

Založíte si zadarmo svoj malý obchod (navyše je to otázka len niekoľkých minút) a poplatky prídu k slovu len vtedy, keď úspešne dokončíte predaj – vystavovanie tovaru a reklama s tým spojená sú teda bezplatnou záležitosťou. Predaj tiež nie je obmedzený len na ČR, svoje produkty môžete ponúkať aj v cudzine. Portál navyše za vás zaisťuje celý predajný proces – od objednania až po zaplatenie. Vy len odošlete tovar.

 

Neobmedzený počet výrobkov, predajné akcie, on-line konzultácie so zákazníkmi, zaujímavé nástroje a štatistiky, to všetko na tomto webe! Manopella vznikla v roku 2017 a umožní vám podeliť sa o príbeh svojich výrobkov, ktorý rozhodne môže zaujať širokú verejnosť. Cieľom je jediné, vhodne ho podať a ukázať, že vaše ručne vyrobené predmety majú krásnu dušu.

 

HANDMADE – predaj ručných výrobkov – FB skupina

 

A prečo nevyužiť sociálne siete? Samozrejme, ako prvý sa ponúka Facebook, ale pozadu určite nezostane ani Instagram. Cez osem tisíc členov, inzercia každý deň. Presne to je FB skupina HANDMADE – predaj ručných výrobkov.

Veľký dosah nepochybne zabezpečuje aj fakt, že skupina je verejná, teda nie uzavretá a pozrieť si jej obsah môže aj ten, kto sa do nej priamo neprihlásil. Predaj handmade cez internet sa teda ponúka aj cez portály, ktoré navštevujeme vlastne denne. A iste, táto skupina je len jedným z mnohých príkladov, ktoré sa vám práve ponúkajú. Stačí len trochu hľadať, domáce výrobky sú dnes veľmi obľúbenou témou snáď pre všetky generácie – a kto má šikovné ruky, má zabezpečený dlhodobý pekný príjem navyše k príjmu svojho zamestnania, k dôchodku alebo tiež popri štúdiu.

 

Ďalšie FB skupiny:

 

Artplanet.cz

Artplanet je online obchod, ktorý sprostredkováva overeným českým a slovenským tvorcom, dizajnérom, kreatívnym výrobcom a remeselníkom predaj ručne vyrobených predmetov v rôznych sekciách – od odevnej tvorby, módnych doplnkov, kabeliek, šperkov pre ženy či muža až po keramiku, umenie, domáce dobroty, pochúťky pre domácich miláčikov, kurzy, návody a materiál na tvorenie.

 

Miernou nevýhodou artplanet.cz v porovnaní s ostatnými je to, že si účtuje mesačný paušál za prevádzku eshopu vo výške 390 Kč mesačne a tiež províziu za sprostredkovanie z uskutočneného predaja, a to vo výške 11 % z konečnej predajnej ceny. Ďalšou dôležitou podmienkou pre predajcov je mať zriadený účet vo FIO banke.

 

Aktualizácia – vyzerá to tak, že tento server už neponúka priestor pre tvorcov ručných produktov, ale je to už len obchod s handmade zameraný na predaj.

 

Dogala.cz

Relatívne nový projekt, ktorý sa teší veľkej obľube predávajúcich aj nakupujúcich, je Dogala. Ide o stránku podobnú fler.cz. Vizáž webu je v najlepšom poriadku a ešte k tomu má veľmi dobrú propagáciu na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter, Google+ a YouTube).

Okrem predaja môžete na dogala.cz blogovať, diskutovať a sledovať ich magazín. Navyše na rozdiel od ostatných podobných stránok majú rôzne kluby. Čiže ako člen alebo osoba zaregistrovaná na portáli sa môžete pridať do nejakého klubu (napr. Klub priateľov historickej módy, Hačkujem, teda som...).

Ďalším plusom dogala.cz je to, že má krásne rozdelených výrobcov – na nových, obľúbených a najlepších. Samozrejme, všetko závisí od hodnotenia zákazníkov. Produkty sú tiež rozdelené do jednotlivých skupín ako móda, tašky, bývanie, ale aj do skupín nové výrobky a obľúbené výrobky. Takže ak sa váš výtvor bude veľmi dobre predávať, tak sa dostane do tejto kategórie a vaša šanca na predaj sa ešte znásobí. Tento portál si účtuje 10% províziu z každého predaného výrobku.

 

Aktualizácia – vyzerá to tak, že tento portál už neponúka priestor pre tvorcov ručných výrobkov, ale je to už len obchod s handmade zameraný na predaj oblečenia.

 

Pár slov na záver

Okrem týchto portálov sú aj ďalšie fungujúce weby venujúce sa tvorbe zameranej na handmade, ale podľa môjho názoru majú to najlepšie už dávno za sebou. Sú to napríklad webus.cz, kreativnigalerie.cz, malickosti.net, feja.cz alebo designdock.cz. Nasledujúce dva portály – merkada.cz, sikovnilide.cz by som zaradil do samostatnej kategórie. Podľa aktivity na Facebooku sa síce zdajú ako mŕtve projekty, ale alexa.com hlási za posledné tri mesiace vo všetkých troch prípadoch nárast o niekoľko miliónov pozícií.

 

Okrem týchto stránok, ktorých prioritou je sprostredkovanie predaja ručných výrobkov, môžete svoje výtvory predávať aj na iných, všeobecných portáloch, ako napríklad jaudelam.cz alebo stovkomat.cz, poprípade na klasických inzertných serveroch a bazároch. Avšak tie, ktoré sú vymenované v článku, sú zamerané priamo len na predaj handmade výrobkov, teda sú pre vás ako stvorené. 

 

Ak som pri surfovaní prehliadol nejaký zaujímavý portál, upozornite ma na to, rád ho tu doplním.

 

Ak vás tento druh podnikania zaujal natoľko, že sa tým v budúcnosti plánujete začať živiť, pozrite si aj článok o skúsenostiach s handmade, v ktorom Lucia Bystrianska popisuje svoje začiatky. Nájdete tam jej postrehy, čoho je dobré vyvarovať sa, pár rád a tipov, ako začať, a tiež možnosti, kde by ste mohli svoje výtvory predávať.

 

V budúcnosti chcem vytvoriť podobný zoznam aj na anglické, resp. zahraničné stránky na ručné práce. Určite tam nájdete dva najpopulárnejšie a najznámejšie portály, a to Etsy a Amazon. Aj na týchto gigantických predajných portáloch môžete predávať svoje handmade výrobky. O Amazone som už článok napísal, môžete si ho prečítať v tejto kategórii

 

Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam.

 

Ak máte nejaké otázky, postrehy alebo pripomienky, neváhajte napísať do diskusie. Rovnako sa neobávajte podeliť o svoje skúsenosti. 

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré sú pre vás prínosné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: České handmade portály

Dátum: 23.08.2016

Vložil: Marek

Titulok: Selvintech

Dobry den , mate prosim niekto skusenosti s ceskou fi Selvintech sro ? maju stranku www. dekorativni-ozdoby.cz - ponukaju pracu na doma - zhotovovanie dekor. ozdob ale chcu na uvod zalohu 79€ - je to realna ponuka prace ? dodrzuju k comu sa zavazuju v info lezaku ?

Dátum: 07.09.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Selvintech

Skúsenosti s nimi nemám, ale nechápem, prečo pýtajú zálohu.

Pridať nový príspevok