Handmade portály v Česku

V minulom článku som sa venoval portálom sprostredkujúcim  predaj ručne vytvorených výrobkov na Slovensku . Každý vie, že ak chce skutočne začať zarábať, tak o jeho výrobkoch musí vedieť čo najviac ľudí. Preto, aby ste mohli rozšíriť svoje pôsobenie a ponúkať svoje výrobky napríklad aj v Českej republike, vám prinášam krátky prehľad handmade portálov u našich susedov.

 

Fler.cz

Ukážka kreatívnych výtvorov na českom serveri fler.cz.

Fler.cz, inak povedané kreatívny svet, predstavuje jednu z najlepšie fungujúcich stránok zaoberajúcich sa predajom handmade výrobkov v Česku. Je skvelým miestom pre ľudí s kreatívnym myslením a šikovnými rukami. Ide o portál zaoberajúci sa výlučne ručnými prácami. Na tomto webe môžete ponúkať, ale aj nakupovať rôzne umelecké predmety, módne doplnky, doplnky do bytu a domácnosti či rôzne módne ,,vychytávky“. Okrem toho na fler.cz  nájdete rôzne kurzy a návody, ako si niečo vyrobiť, a taktiež kategóriu inšpirácie, ktorá obsahuje rôzne zaujímavé nápady. Stránka sa teší veľkej obľube, čomu sa nemožno čudovať. Registrácia je zadarmo, portálu platíte len za úspešne uskutočnený predaj, a to 11 % z ceny tovaru.

 

Simira.cz

Ďalším portálom určeným na predaj handmade výrobkov je simira.cz, ktorá na českom trhu funguje od roku 2012. Ide o klasický „trh“ pre predaj ručne vytvorených výrobkov. Na webe môžete ponúkať ručne vytvorené ozdoby všetkých typov, či už pôjde o šperky, módu, dekorácie, hračky pre deti a mnoho ďalších. Na tejto stránke máte možnosť využiť služby profesionálnych fotografov, ktorí vaše výtvory radi nafotia. Na podporu komunikácie a výmenu skúseností aj rád ohľadom tvorby je na stránke vytvorený blog, rôzne diskusie i hodnotenie jednotlivých kreácií.

 

Ako zaujímavosť môžem uviesť to, že na simira.cz nájdete aj výrobky staršie ako 30 rokov (konkrétne ide o kategóriu vintage). Províziu si portál účtuje až po predaní vášho tovaru. Podľa mojich zistení je to 8 % + DPH.  

 

Dogala.cz

Pár ďalších handmade kreácií, ktoré nájdete na webe dogala.cz.

Relatívne nový projekt, ktorý sa teší veľkej obľube predávajúcich i nakupujúcich, je dogala.cz. Ide o stránku podobnú fler.cz. Vizáž webu je v najlepšom poriadku a ešte k tomu majú veľmi dobrú propagáciu na sociálnych sieťach (facebook, twitter, google+ a youtube). Okrem predaja môžete na dogala.cz blogovať, diskutovať aj sledovať ich magazín. Navyše, na rozdiel od ostatných podobných stránok, majú rôzne kluby. Čiže ako člen alebo osoba zaregistrovaná na portáli sa môžete pridať do nejakého klubu (napr. klub priateľov historickej módy, háčkujem, teda som...). Ďalším plusom dogala.cz je to, že má krásne rozdelených výrobcov - na nových, obľúbených a najlepších. Samozrejme, všetko závisí od hodnotenia zákazníkov. Aj produkty sú rozdelené do jednotlivých skupín ako móda, tašky, bývanie... ale aj do skupín nové výrobky a obľúbené výrobky. Takže ak sa váš výtvor bude veľmi dobre predávať, tak sa dostane do tejto kategórie a vaše šance na predaj sa ešte znásobia. Tento portál si účtuje 10 % províziu z každého predaného výrobku.

 

Aktualizácia - vyzerá to tak, že tento portál už neponúka priestor pre tvorcov ručných výrobkov. Je to už len e-shop zameraný na predaj oblečenia.

 

 

Srdcetvor.cz

O tom, že sa svet handmade výrobkov stále rozširuje aj do on-line sveta, svedčí aj ďalší nováčik. Nedávno otvorená nákupná galéria SrdceTvor.cz síce ešte len začína, ale vďaka príjemnému webu a facebookovej podpore by sa mohla stať vyhľadávaným miestom na nákup aj predaj ručne robených vecí. Na rozdiel od väčšiny podobných handmade stránok rozšíril kategórie, a tak okrem klasických vintage vecí, recyklovaného umenia alebo vlastnoručne vyrábaných šperkov máte možnosť predávať aj kurzy a návody alebo domácu kozmetiku a jedlo.

 

Na SrdceTvor.cz tak môžete ponúknuť napríklad aj svoje know-how týkajúce sa ručnej výroby alebo koláče, ktoré si vaša rodina tak pochvaľuje. Užívateľsky priateľské je aj rozdelenie ponúkaných vecí podľa materiálov alebo prehľadný zoznam predajcov. Aby ste sa stali jedným z nich, nemusíte čakať na žiadne schvaľovanie. Jednoducho sa zaregistrujete a predávate. Samotná registrácia je zadarmo, aj tak ale od vás SrdceTvor nejaké peniaze chcieť bude. Môžete si vybrať medzi províznom systémom alebo paušálnym mesačným poplatkom. Ak budete predávať sporadicky, odporúčam platiť 9% províziu z predaja. Ak sa vám provízie z predajov nazbierajú, môžete prepnúť na paušál. Ten stojí presne 99 korún. Medzi možnosťami môžete v prípade potreby ľubovoľne prepínať. Špeciálnu kategóriu tvoria tí, ktorí ponúkajú len jeden produkt. Od takých predajcov web nevyžaduje vôbec žiadny poplatok.

 

Ceskatvorba.cz

Ceskatvorba.cz je predajná galéria umeleckých diel českých rezbárov, sochárov, kováčov, maliarov, módnych návrhárov a iných umelcov. Svoje miesto si tu nájdu aj výrobcovia rôznych handmade bytových doplnkov, bižutérie, hračiek a podobných drobností. Každý tvorca sa môže ľahko zaregistrovať, vystavovať svoje diela širokej verejnosti a diskutovať o nich v diskusnom fóre s ostatnými autormi.

Navštíviť web Marketagent Panel

Je to vcelku jednoduchá stránka s nie príliš očarujúcim dizajnom, no prehľadne rozdelená, takže sa návštevník, poprípade nový predajca, na nej dokáže zorientovať behom pár minút. Za posledné tri mesiace si portál v globálnom rankingu zlepšil svoju pozíciu o vyše 2 milióny miest, takže určite sa dá očakávať solídna návštevnosť. Trochu mi tu však chýba facebooková podpora. Registrácia na webe ceskatvorba.cz je zadarmo, prezentácia formou bežného účtu je podmienená zaplatením paušálneho poplatku vo výške 10 Kč / mesiac. Prémiový účet sa platí formou predplatného paušálneho poplatku vo výške 80 Kč / mesiac.

 

Potvor.cz

Potvor.cz je celkom kreatívny a pekný portál, ktorý poskytuje všetkým umelcom, výtvarníkom a kreatívnym tvorcom možnosť efektívne sa zviditeľniť a predávať svoje kreácie. Motto portálu je ,,pomáhať tvoriť". Je to zaujímavé miesto, kde, okrem vyššie uvedeného, môžete nájsť inšpiráciu pre svoju tvorbu, tipy a návody, a zároveň je to miesto, kde môžete komunikovať s ďalšími ľuďmi o témach, ktoré vás zaujímajú. 

 

Čo sa týka dizajnu, tento web je pre mňa jedným z najpríťažlivejších. Súdiac podľa počtu fanúšikov a ich aktivity na facebooku je zrejmé, že tento server sa u našich susedov teší veľkej obľube. Podľa môjho skromného názoru patrí portálu tesné druhé miesto za fler.cz, a to aj napriek tomu, že za posledné 3 mesiace klesol v globálnom rankingu o pár tisíc pozícií. Aj tu sa platia provízie až po predaní vášho výrobkupotvor.cz si účtuje 10 % z ceny.

 

Ukážka niekoľkých prác od výtvarníkov a umelcov na portáli potvor.cz.

 

Umcentrum.cz

Umcentrum.cz je ďalším portálom z radu sprostredkovateľov predaja handmade. Avšak nejde o klasický server, na aké sme boli zvyknutí doteraz. Stránka má dve hlavné sekcie: multimédiá a ručná výroba. Obe sú ešte rozdelené na jednotlivé podsekcie. Na webe sa sústreďujú profesionálni aj amatérski tvorcovia, ktorí chcú svoje umelecké kreácie predávať. Zaujímavosťou je, že stránka podporuje a zvýhodňuje študujúcich umelcov. Tak či onak, tento server je pre vás novou možnosťou pre predaj vašich výrobkov. Okrem toho vás určite poteší aj správa, že umcentrum.cz si účtuje iba 5 % províziu

 

Tisicveci.cz

Server tisicveci.cz bol založený v roku 2008 s cieľom oživiť ľudovú tvorivosť, ktorá v tej dobe začínala strácať na význame, a predviesť svetu, čo všetko je ešte možné vytvoriť ľudskými rukami. Zároveň sa do povedomia ľudí chceli dostať ako internetová galéria určená na obchodovanie a výmenu skúseností práve vo vzťahu k tomuto rýdzemu druhu tvorby - ľudovej tvorivosti. 

 

Aj teraz, po 7 rokoch, má stránka stále čo ponúknuť, a to nie len predávajúcim. Súdiac podľa aktivity a počtu zdieľaní na facebooku patrí tisicveci.cz aj v súčasnej dobe medzi obľúbené handmade portály. Tento server si účtuje 7 % províziu z ceny výrobku.

 

Labasta.com

Ďalšou možnosťou, kde môžete svoje ručne vytvorené kreácie ponúkať na predaj, je labasta.com. Ide o zaujímavú stránku, ktorá ma prepracovaný dizajn, možno povedať, že ide o jeden z najpríťažlivejších portálov, čo sa týka vizuálnej stránky. V hlavnej kategórii market nájdete jednotlivé podkategórie, do ktorých sú výrobky roztriedené. Na webe je tiež blog, magazín a fórumLabasta.com si za predaj umeleckých výtvorov účtuje 10 % províziu

 

Artplanet.cz

Artplanet.cz je online obchod, ktorý sprostredkúva overeným českým a slovenským tvorcom, dizajnérom, kreatívnym výrobcom a remeselníkom, predaj ručne vyrobených predmetov v rôznych sekciách - od odevnej tvorby, módnych doplnkov, kabeliek, šperkov pre ženy či mužov až po keramiku, umenie, domáce dobroty, pochúťky pre domácich miláčikov, kurzy, návody a materiál na tvorenie.

 

Miernou nevýhodou Artplanet.cz, v porovnaní s ostatnými, je to, že si účtuje mesačný paušál za prevádzku eshopu vo výške 390 Kč mesačne, a tiež províziu za sprostredkovanie z uskutočneného predaja, a to vo výške 11% z konečnej predajnej ceny.

 

Pár slov na záver

Okrem týchto portálov sú potom ešte ďalšie fungujúce weby zaoberajúce sa handmade tvorbou, no podľa môjho názoru majú to najlepšie už dávno za sebou. Sú to napríklad webus.czkreativnigalerie.czmalickosti.netfeja.czdesigndock.cz či riel.cz. Nasledujúce tri portály, Merkada.czSikovnilide.czZlateceskerucicky.cz, by som zaradil do samostatnej kategórie. Podľa aktivity na facebooku sa síce zdajú ako mŕtve projekty, no Alexa.com hlási za posledné 3 mesiace vo všetkých troch prípadoch nárast o niekoľko miliónov pozícií. V prípade tretieho menovaného dokonca až o 11 miliónov. Ktovie, možno plánujú veľkolepý comeback.

 

Okrem týchto stránok, ktorých prioritou je sprostredkovanie predaja ručných výrobkov, môžete svoje výtvory predávať aj na iných, všeobecných portáloch, ako napríklad jaudelam.cz alebo stovkomat.cz, poprípade na klasických inzertných serveroch a bazároch. Avšak tie, ktoré sú vymenované v článku, sú zamerané priamo len na predaj handmade výrobkov, teda sú pre vás ako stvorené. Ak som pri surfovaní prehliadol nejaký zaujímavý portál, upozornite ma na to, rád ho tu doplním.

 

Ak vás tento druh podnikania zaujal natoľko, že sa tým v budúcnosti plánujete začať živiť, pozrite si aj článok o skúsenostiach s handmade, v ktorom Lucia Bystrianska popisuje svoje začiatky. Nájdete tam jej postrehy, čoho je dobré vyvarovať sa, pár rád a tipov, ako začať, a tiež možnosti, kde by ste mohli svoje výtvory predávať.

 

V budúcnosti chcem vytvoriť podobný zoznam aj na anglické, resp. zahraničné, stránky na ručné práce. Určite tam nájdete dva najpopulárnejšie a najznámejšie portály, a to Ebay a Amazon. Aj na týchto gigantických predajných portáloch môžete predávať svoje handmade výrobky. O Amazone som už článok napísal, môžete si ho prečítať v tejto kategórii

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. Ak máte nejaké otázky, postrehy či pripomienky, neváhajte napísať do diskusie. Taktiež sa nebojte podeliť o svoje skúsenosti.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré sú pre vás prínosné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: České handmade portály

Dátum: 23.08.2016

Vložil: Marek

Titulok: Selvintech

Dobry den , mate prosim niekto skusenosti s ceskou fi Selvintech sro ? maju stranku www. dekorativni-ozdoby.cz - ponukaju pracu na doma - zhotovovanie dekor. ozdob ale chcu na uvod zalohu 79€ - je to realna ponuka prace ? dodrzuju k comu sa zavazuju v info lezaku ?

Dátum: 07.09.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Selvintech

Skúsenosti s nimi nemám, ale nechápem, prečo pýtajú zálohu.

Pridať nový príspevok