Moje skúsenosti s HYIP systémami, čomu sa vyhýbať?

Podvodný Hyip, ktorý ponúka neprimerane vysoké zhodnotenie. V poslednej dobe mi od vás prichádzajú e-maily, aby som vám poradil, či je tá alebo tamtá firma seriózna, či sa pomocou nej dajú zarobiť peniaze a či to náhodou nie je len ďalší podvod. V drvivej väčšine správ, ktoré mi posielate, ide o takzvané HYIP systémy. Tieto programy ponúkajú ľahký a bezprácny zárobok zhodnocovaním investícií. Stačí, keď vložíte na nejakú dobu určitú sumu peňazí, a potom už len „zbierate" úrodu. Je to ale skutočne tak jednoduché? V článku si môžete prečítať moje skúsenosti s týmto zárobkom a pár rád, čomu sa vyhýbať, ak by ste sa rozhodli ísť touto cestou.

 

Čo je HYIP?

Vysoko výnosný investičný program, presne tak znie doslovný preklad skratky HYIP (t.j. High Yield Investment Program). Sľubuje teda výborné zhodnotenie vložených prostriedkov, dokonca také, že je to už na prvý pohľad dokonale podozrivé.

Krátkodobý HYIP program sľubuje zhodnotenie vkladu až v rade jednotiek percent za jediný deň, tie dlhodobé kalkulujú so ziskom asi desať percent za dva týždne prevádzky, pričom plán je až na pol roka dopredu.

 

Prakticky všetky modely HYIP fungujú tak, ako je už popísané u iných Ponziho schém. Inak povedané, ide o pyramídu, na ktorej zarobí len zakladateľ, prípadne niekoľko prvých investorov, ktorí sú už so zámerom zvyčajne plne stotožnení. Dobre vedia, ako tieto systémy fungujú, teda kedy majú investovať a kedy je vhodný čas vybrať zo systému peniaze a zmiznúť.

 

HYIPy sú podvodné investičné programy ponúkané hlavne cez internet. Investorom ponúkajú neprimerane vysoké zisky.

 

Ako funguje HYIP?

Noví investori, ktorí sa zapoja do HYIPu, v podstate vyplácajú investorov, ktorí tam sú zaregistrovaní už dlhšiu dobu.

Systém sám o sebe nevytvára žiadny zisk, majiteľ vklady registrovaných partnerov nikam neinvestuje a nepracuje ani so žiadnym produktom, čím sa odlišuje od alternatívy zvanej multi-level-marketing (MLM). HYIP je teda v podstate len prerozdeľovanie peňazí medzi užívateľmi, resp. investormi.

osobná franšíza

V momente, keď do HYIP programu prestanú prichádzať ďalší investori, zakladateľ nebude mať z čoho vyplácať a systém sa rozpadne.

 

Na princípe Ponziho schémy pracuje prakticky každý HYIP program na trhu a je pravdou, že väčšina z nich je k dispozícii len krátkodobo. Niet preto divu, že po pár dňoch celý plán skončí, skrachuje a okradnutí investori potom dlhé roky pátrajú po autorovi - a márne sa snažia dovolať spravodlivosti, čo je v tomto prípade dosť zložité.

 

Vo väčšine štátov sú tieto systémy ilegálne, v Českej republike aj na Slovensku môžete byť za prevádzkovanie HYIPu trestne stíhaní za podvod.

 

Ak sa teda zaregistrujete do nejakého HYIPu, existujú iba dve možnosti, ako môžete dopadnúť:

  • nič nezarobíte a program skončí, teda zostanete v mínuse,

  • zarobíte a program skončí, čo znamená, že ste (nepriamo) okradli všetkých, ktorí sú v mínuse.

 
 Ako funguje investičný program Hyip.  

 

Výhody a nevýhody alebo dá sa vôbec vyhrať?

Aj keď predchádzajúce riadky nemusia pôsobiť príliš povzbudivo, neznamená to automaticky, že na HYIPe nemôžete zarobiť. Stačí len, keď budete v správnej chvíli na správnom mieste. Každému záujemcovi je asi úplne jasné, že pôjde o adrenalínový zážitok (dá sa to prirovnať k ruskej rulete) a peniaze je potrebné investovať (a potom vybrať) v skutočne veľmi krátkom časovom horizonte.

Ak sa do podobného „online biznisu" pustíte, nesmiete hneď na začiatku stratiť nervy. Odporúča sa tiež investovať relatívne menšiu sumu, len skutočný životný kaskadér by hazardoval trebárs so stovkami tisíc korún, však? To by bola naozaj naivnosť, každý investor dá do každého projektu len toľko, koľko si môže dovoliť stratiť.

 

Nevýhody sú úplne jasné, hovoriť môžeme napríklad o:

  • Nie je možné poistiť vklad, aspoň v drvivej väčšine prípadov. Nejde o investíciu, ale o špekuláciu.

  • Propagácia niekedy funguje len prostredníctvom e-mailového spamu, pop-up okien a podobne. Čo úplne nevzbudzuje pocit dôvery. S podobným prístupom sa ale stretnete len u pomerne malého percenta HYIPov.

  • O reálnych zakladateľoch projektov sa nikdy veľa nedozviete. A tiež sa natíska otázka, prečo asi? Ide v podstate o trestný čin...

  • Neverte všetkému, čo čítate - vo všeobecnosti platí, že čím vyššie zhodnotenie sa sľubuje, tým vyššie je riziko.

  • Ponúka percentuálne výnosy v rade hodín? Tak najpravdepodobnejšie umelo skrachuje, najneskôr zajtra.

 

Sú aj nejaké výhody?

Ale určite, keď si všetko dobre načasujete, tak sa môžete dočkať aj zaujímavých ziskov. Bude však potrebné konať rýchlo, krátkodobý plán - investovať, nechať si preplatiť aspoň väčšiu časť vkladu na úrokoch a potom už všetko nechať na osud.

Keď už sme pri platbách, väčšina HYIPov používa internetovú peňaženku a nebude sa zaoberať klasickými bankovými účtami - AlertPay, PerfectMoney a podobne.

 

Moje pravidlá pri investovaní do HYIP programu

Mám skúsenosti s touto formou online zarábania, aj keď sa nemám čím chváliť. Po klikačkách to bola moja druhá „stanica", pomocou ktorej som sa snažil zarobiť nejaké peniaze. Ja som samozrejme žiadne HYIP programy nevytváral, len som sa do pár systémov zapojil. Niektoré skončili ešte skôr, než som stihol niečo vybrať, iné fungujú doteraz, ale nevyplácajú.

 

Na základe svojich osobných skúseností som sa rozhodol napísať vám pár postrehov k tomu, čomu sa pri investovaní do HYIP vyhýbať. Pochopiteľne, najlepšie urobíte, ak sa takýmto programom vyhnete úplne.

 

1. Výber oblasti, v ktorej HYIP pracuje

Sú menej rizikové oblasti a potom tie, kam sa vôbec neoplatí dávať ani cent. Určite nebude najlepším zámerom investovať do adshare, revshare a podobných systémov. Naopak, v prípade Forexu alebo pokru sa môžete dočkať toho, že HYIP bude mať dlhšie trvanie, než je obvyklé.

Niekedy vám zakladateľ môže tvrdiť, že peniaze použije na rozbeh systému krátkodobých pôžičiek, bude sa venovať tipérom športových stávok a podobne. Príbehy sú rôzne a niektoré sú až dokonale neuveriteľné. Autor podvodného mechanizmu predsa nechce peniaze pre svojich klientov zhodnotiť, ale získať čo najväčšiu sumu a potom sa potichu vypariť.

 

2. Poriadne si preklepnite stránku, na ktorej chcete investovať svoje peniaze

Existujú aj projekty, ktoré vydržia roky. Ide ale skôr o výnimky potvrdzujúce pravidlo a nemôžete sa na ne v žiadnom prípade spoliehať. Možno vám pomôžu takzvané Monitory, ktoré slúžia ako zariadenie podobné výzvedným službám. Sú to sledovacie stránky, v ktorých sú uvádzané aktívne projekty, všetko je starostlivo aktualizované a vďaka referenciám od reálnych klientov budete mať jasno, či sa ešte dá do mechanizmu vstupovať, alebo bude lepšie sa porozhliadnuť niekde inde.

Malou nevýhodou môže byť to, že tzv. HYIP monitory nie sú k dispozícii v slovenskom jazyku, ale zato v angličtine ich nájdete viac než dosť. Aspoň do nich nahliadnite pre lepší prehľad nad aktuálnou situáciou, nikto predsa netvrdí, že im musíte na všetko prikývnuť. Už keď zadáte do Google vyhľadávača názov HYIP programu so „scam" alebo „podvod", môžete všeličo odhaliť už na začiatku.

 

3. Na webovky sa nespoliehajte, často sú len účelové

Investície do recyklácie plastových odpadkov alebo kryptomien? Peniaze väčšinou pôjdu niekam úplne inam - zakladateľ ale často dokáže pripraviť projekt, ktorý sa na prvý pohľad tvári dôveryhodne. Hádam aj práve preto si získa toľko dôverčivých ľudí, ale to už je iná téma.

Vyberajte si hlavne projekty, kde vám nehovoria hlúposti o tom, aká je to skvelá príležitosť. Takéto spoločnosti len balamutia ľudí.

 

4. Denný zisk

Toto je dôležité. Nikdy nenechajte peniaze v programe, ktorý sľubuje zisk 110 % za tridsať dní a až potom vyplatí sumu. Ideálne je, ak si nájdete takú spoločnosť, kde sa vypláca každý deň. Tým sa riziko straty znižuje. Ďalej v programe musí byť možnosť compound a principal return. Ak nie je, radšej neinvestujte.

 

5. Investujte menšiu sumu peňazí

Len blázon investuje do HYIPu svoje úspory. Nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť alebo ako ste už na internete zarobili.

 

6. Pevné nervy

Nie vždy to vyjde. Bohužiaľ, často sa stáva, že ľudia investujú väčšiu sumu, o ktorú potom prídu. Preto sa držte mojich pravidiel, investujte menšie sumy do lepšie vyzerajúcich projektov.

 

7. Ktorým HYIP systémom sa vyhýbať?

Keď sú webové stránky v kvalite, za akú by sa hanbil stredoškolský študent odboru informatiky, potom radšej ruky preč - zakladateľ zrejme neinvestoval a nedal si ani tú námahu, aby vyzeral trochu presvedčivo. Pravdepodobne pôjde len o rýchlovku, ktorá najneskôr v priebehu pár dní zasa odznie a skončí. Kedy ešte radšej byť ostražitý?

Umožňujú investovať len prostredníctvom kryptomien? Potom asi vedia prečo, pretože tieto nové platobné systémy je často zložité prešetriť, ak sa niečo podobné vyšetrovateľom už vôbec podarilo. Technicky vzaté, autor je potom v podstate beztrestný (hoci - zatiaľ). Nechajte tak aj tie HYIP systémy, pri ktorých je provízia pre affiliate partnerov nad 50 %, riziko podvodu úplne pochopiteľne rastie s nasľubovanou čiastkou.

 

Pár slov na záver

Ak ste sa rozhodli do nejakého HYIPu investovať, vyberajte si starostlivo, pretože možno až 95 % zo všetkých HIYP systémov je neserióznych. Vyzbierajú peniaze a v tom najlepšom sa po nich zľahne zem.

Dôležité je tiež to, ako dlho daný HYIP vydrží. Niektoré fungujú len pár dní a niektoré aj pár mesiacov alebo rokov. Preto pred tým, než investujete, vám odporúčam vyhľadať si nejaké informácie na internete alebo v diskusných fórach.

 

Rozhodne ,,nepchajte "peniaze hneď do prvého HYIPu, ktorý nájdete, a ani do takého, kde vám ponúkajú rozprávkové denné zhodnotenie.

 

Mohlo by vás zaujímať:

7 spôsobov, ako rozoznať serióznu investíciu od finančného podvodu - v článku si môžete prečítať základné rozdiely medzi serióznymi investíciami a pyramídovými podvodmi.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. 

Ak už máte s HYPMI nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Napíšte, čo je podľa vás dôležité a čoho sa treba vyvarovať pri investovaní.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

                        

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: HYIPy - vysoké riziko

Dátum: 26.08.2016

Vložil: MATT

Titulok: Kto múdro riskuje veľa získá.

Tiež sa venujem investovania do hiyp a ako je spomenuté je tam fakt vysoké riziko ale vzhľadom že človek môže zvýšiť svoje financie riadne a ak koná múdro tak si môže dovoliť veci ktoré si do vtedy nevedel . Nikdy by som neinvestoval svoje úspory. Jednoducho som zarobil pár drobných a tie som reinvestoval do hiyp projektov zatiaľ to celkom fičí . Ja odporúčam projekty kde su vyplácania každý den tým pádom sa riziko straty znižuje každý deň. Tak tiež investovanie od 10 dolárov .A vyberám spoločnosti kde mi netáru somariny ze aká je to skvelá príležitosť a obľubujú ľudí, ale jednoducho viem do coho firma tie peniaze investuje ak mi firma neklame . väčšinou od 34 do 40 dní sa mi investícia vráti a potom už iba preinvestujem tie peniaze 1/2 vyberám a 1/2 nechávam . Väčšina firiem do roka zanikne, tie väčšie ktoré maju aj nejaký ten hospodárský výsledok funguju aj roky ale nikdy v hiyp neručia za vaše peniaze . Ale investovať môžeťe začať už od 10 dolárov.

Dátum: 21.09.2016

Vložil: HYIP=PODVOD

Titulok: Re:Kto múdro riskuje veľa získá.

Za takéto konanie môžte byt tresne stíhaný: v Českej republike aj na Slovensku môžete byť za prevádzku HYIPu trestne stíhaní za podvod.

Dátum: 13.08.2016

Vložil: Jurasik

Titulok: Hyip

Cital som viac clankov na nete a prebehol som aj tuto stranku no moj nazor je nasledovny, dotycny co pise tieto clanky mi pride trochu zainteresovany a clanky na tejto stranke mi pripadaju ze nie su nestranne ale ovplivnene jeho dojmom ci uz sa jedna o HYIP, Kairos, cripto meny ... Ked chcete radit ludom tak im dajte pravdive info a nie len to co sa vam paci a vo viacerich clankoch dokonca klamete. Je skoda ze pomerne dobre spracovana stranka produkuje taketo clanky. Dalej neviem ci tie clanky vam niekto pise alebo ich len kopirujete z inych stranok ale clovek sa chce nieco dozvediet a na cca 5tich strankach najde ten isti clanok
O Kairose mate napisanych par nezmyslov o HYIP mate napisanych par veci ktore su vytrhnute z kontextu a vlastne vysvetlujete len cast akou naozaj HYIP funguje atd.

Dátum: 22.08.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Hyip

Aké nezmysli máte na mysli? Napíšte konkrétne a môžeme diskutovať.

Čo sa vám nepáči na mojej definícii o HYIPe?

Dátum: 26.08.2016

Vložil: kk

Titulok: Re:Hyip

amen

Dátum: 28.02.2016

Vložil: Dave

Titulok: HYIP poradenstvo

Dobrý deň, posledný čas sa zaujímam aj o programy tohto typu. Mám už vlastný zoznam fungujúcich a nefungujúcich HYIP-ov.

Moje prvidlá pri investovaní do HYIP programu:

1. Oblasť v ktorej HYIP pracuje (neodporúčam žiadny adshare, revshare a podobne, mám zlé skúsenosti). Najdlhšie pôsobiace HYIP-y sú v oblasti forexu, pokru (áno, pokru) a botov

2. Investovať malý obnos, ktorý ste už na internete zarobili. Len blázon investuje do HYIP-u svoje úspory. Nikdy neinvestujte viac ako si môžete dovoliť / ako ste už zarobili na nete.

3. Denný zisk. Toto je dôležité. Nikdy nenechajte peniaze v programe, ktorý sľubuje zisk 110% za 30 dní a až potom vyplatí sumu. Ďalej v programe musí byť možnosť compound a principal return. Ak nie je, radšej neinvestujte.

4. Načasovanie. Bohužiaľ, nesieme isté riziko. Peniaze treba investovať rýchlo a rýchlo ich vybrať inak môžme o ne prísť.
Ja som spokojný, keď sa peniaze zúročia o 150-300%. Poznám prípady, že sa peniaze zhodnotili o 700, 800 dokonca 1100% ale to je skôr výnimka ako pravidlo. Uspokojiť by ste sa mali s rozmedzím 10-50%.

5. Pevné nervy. Nie vždy to vyjde. Bohužiaľ, často sa stáva, že ľudia investujú väčší obnos o ktorý prídu. Preto sa držte mojich pravidiel, investujte menšie obnosy a do viacerých dobre vyzerajúcich projektov.Všetko vysvetlím, a odpoviem na otázky.

Pridať nový príspevok