Ako si zariadiť domácu kanceláriu – vybavenie na prácu z domu

Technické vybavenie pre prácu z domu.

Práca z domu je obľúbená, venuje sa jej stále viac ľudí a s postupujúcou digitalizáciou bude určite trend pokračovať takmer míľovými krokmi. Ste tiež tými, ktorí sú doslova očarení životom na home office? Pravda, ten má svoje výhody aj nevýhody a možno platí, že nie je pre každého. Avšak ak sa preň rozhodnete, určite si ho obľúbite. Mali by ste však myslieť aj na efektivitu práce a tiež na to, aby vám práca išla od ruky.

 

Niekedy len dobrá káva nestačí, zamerajme sa preto tiež na technické vybavenie vašej domácej kancelárie – t. j.: pracovný stôl, kancelárske kreslo a ďalšie faktory, ktoré môžu zlepšiť vašu pohodu a zvýšiť tým efektivitu vašej práce. Čím dôkladnejší budete, tým lepší bude váš kariérny postup, tým viac zarobíte. Jasná rovnice, však?

 

Chcete sa nechať inšpirovať? Tu je zopár vecí, na ktoré by ste pri vybavovaní svojej domácej pracovne nemali zabúdať.

 

Počítač je tu na prvom mieste

Aby ste mohli skutočne pracovať bez limitov, sú potrebné kvalitné pracovné nástroje. V tomto prípade počítač so zodpovedajúcou pamäťou RAM alebo grafickou kartou. Spoľahnite sa na osvedčené značky, odporúčania priateľov, ktorí pracujú v podobnom alebo rovnakom odbore ako vy a stavte aj na recenzie jednotlivých produktov.

Stačí vám trinásťpalcová uhlopriečka notebooku alebo sa zameriate skôr na klasiku, teda 15,6 palca?

Ak plánujete stolový PC, venujte pozornosť klávesnici a myši. Kúpte si ergonomickú myš, pretože uľavíte svojmu zápästiu, berte to ako dôležitú zdravotnú radu. Bolestivé prejavy syndrómu karpálneho tunela tak nebudú na programe dňa.

 

Ako si vybaviť svoju domácu kanceláriu.

 

Potrebujete externý monitor? Vyriešte si dôležité otázky vopred a nezabudnite, že kvalitná výpočtová technika urýchli prácu.

 

Bez počítača to dnes skrátka nejde, časy písacích strojov sú dávno preč. Copywriter, programátor aj grafik budú potrebovať notebook, ktorý im umožní pracovať kvalitne. Prehliadač s niekoľkými otvorenými oknami, medzi ktorými prepínate, kto by toto nepoznal? A práve tu býva kameň úrazu, lebo niektoré počítače nemajú schopnosť vyhovieť šialenému tempu dnešnej doby. Vyberte si taký, ktorý vás nebude obmedzovať!

 

Kniha

 

Stôl a stolička, aby ste mali lepší komfort

Miesto, kde budete len pracovať. Z postele teda naozaj nie, vytvorte si kút so stolom a stoličkou, kde budete tráviť pár hodín denne posediačky a sústreďovať sa na prácu.

Okrem toho, že budete pracovať v blokoch – vyhradíte si čas na prácu úmerne svojmu biorytmu, teda nastaveniu svojich vnútorných hodín – je určite rozumné nešetriť na vybavení kancelárie. Polohovateľná stolička so stabilnými opierkami rúk a opierkou na hlavu, to je dobrá investícia v boji proti stuhnutým a preťaženým chrbtovým svalom. Totiž bolesť môže niekedy aj priamo znemožniť pracovať. Preto okrem pravidelného športu a rôznych pohybových aktivít si dobre premyslite aj to, ako bude vyzerať stolička. Keď to bude priamo sortiment z kategórie tzv. zdravotných stoličiek, neurobíte žiadnu chybu!

 

Či chcete, alebo nie, počas dňa budete sedieť – a niekedy poriadne dlho. Dizajn stoličky je preto vždy na prvom mieste, zdravotná stolička vám pomôže lepšie sa sústrediť a v konečnom dôsledku ochrániť si aj svoje zdravie. Výhodou je okrem opierok rúk a opierky hlavy tiež možnosť nastaviť si výšku stoličky.

 

Polohovací stôl a stolička môžu výrazne zvýšiť váš komfort a zlepšiť produktivitu.

 

Popremýšľajte aj o polohovacom stole, ktorý iste oceníte pri dlhej práci. Ak aj budete striedať prácu v sede a postojačky, taktiež oceníte dobre vybranú stoličku, nebudete sa hrbiť a nebudete pociťovať diskomfort pod.

 

Pár ďalších vychytávok

Komfortnou zdravotnou kancelárskou stoličkou sa to končiť nemusí. Gélové podsedáky alebo naopak, sedadlá z pamäťovej peny? Áno, aj bedrová opierka je k dispozícii. Ráčte si vybrať, variantov na trhu nájdete desiatky.

Tzv. sedací klin je tiež dobrá voľba, ak budete tráviť značnú časť pracovného času posediačky. Špeciálne sedáky sa hodia aj do auta, používajú ich kamiónoví dopravcovia. Prečo by potom nešlo o doplnok vhodný do kancelárií na povolania 21. storočia, a teda aj pri home office?

Podložky pod nohy môžu byť tiež zaujímavým kúskom do vášho pracovného priestoru. Cieľ majú tieto pomôcky jediný, zmenšiť záťaž, ktorá sa na vás kladie pri dlhšom sedení.

 

Úložný priestor je vždy poruke

Písací stôl, ktorý je dostatočne priestranný, stolička, ktorá bude dostatočne pohodlná, ale v neposlednom rade aj úložný priestor na dokumenty, papiere a pod. Aj keby išlo o poličku alebo o zásuvku, ide o doplnenie základného trojlístka – vec, bez ktorej sa dnešná kancelárska práca snáď ani nejako efektívne robiť nedá. Notebook si môžete na chvíľu preniesť a pracovať na inom mieste bytu, aj vďaka tomu budete mať nové nápady. Pracovný kútik by mal ale zostať jednotkou a tiež je namieste, aby spĺňal pôvodné predstavy. Vylaďte si ho (takmer) k dokonalosti, bude to rozhodne na prospech veci!

 

Kvalitné osvetlenie je skutočne základ

Nepodceňujte aj otázku osvetlenia! Veď aj keď pracujete z domu zvyčajne popoludní, a teda máte dostatok denného svetla, niekedy sa zákazka pretiahne do neskorých večerných hodín a potom iste oceníte, že je na pracovnom stole perfektná lampička. Zdravé svetlo existuje, len sa treba po ňom rozhliadnuť! Voľte tak, aby ste osvietili celé pracovisko, nenechávajte temné kúty, svetlo by malo byť príjemné pre vaše oči aj z dlhodobého hľadiska.

Pálenie očí z nekvalitného osvetlenia za to nestojí, pritom môže ísť len o prvý prejav nejakých zdravotných komplikácií z nevyhovujúceho pracoviska. Väčšia únava, bolesti hlavy... a tomu všetkému sa dá predísť! 

Pozor na odlesky, ale aj na farebný tón svetla. Teplota medzi 4 a 6 tisíckami kelvinov bude najlepšia. Vaše oči ho totiž považujú za denné svetlo, aspoň podvedome. Pokiaľ bude svetlo až príliš žlté, bohužiaľ, zníži sa vaša efektivita. Budete relaxovať, pripravovať sa na spánok, pripadať si, ako by ste boli nad obľúbenou detektívkou.

 

Nevhodné osvetlenie zníži váš výkon dokonca aj o viac ako pätinu, ak už neberieme do úvahy ochranu zraku, je toto veľmi pádny argument! Inými slovami, budete síce maximálne využívať denné svetlo, ale bez dobrej lampičky to niekedy nejde.

 

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Keď si vyberiete vhodný stolík, osvetlenie a zaistíte zdravé sedenie, ste hotoví ešte len spolovice. Musíte totiž aj pravidelne udržiavať svoj pracovný kútik. Čistá myš, klávesnica, stieranie prachu, vysávanie. V čistom prostredí sa cítite komfortne, útulne, prosto a jednoducho príjemne. A čím lepšie je naladená vaša myseľ, tým skôr dosiahnete kvalitné výsledky v pracovnom procese, to je predsa jasné všetkým! Doma taktiež pravidelne upratujete, preto nebude pre vás také ťažké zamerať sa aj na miesto, z ktorého pracujete online.

 

Príklad, ako by ste mohli zariadiť svoju home office - nezabúdajte na rôzne malé veci, dekorácie, obrazy a podobne.

 

Nech je už vašou pracovnou náplňou tvorba webov, klientska podpora e-shopu alebo čokoľvek ďalšieho, nejde len o boj s rušivými elementmi, ale aj s prachom! Pracovné miesto by malo byť udržiavané v čistote, nezabudnite riadne vyvetrať. Čerstvý vzduch donesie aj veľa zaujímavých myšlienok!

 

Útulnosť robia často aj drobnosti

V neposlednom rade nezabudnite svoju domácu pracovňu vybaviť rôznymi doplnkami, ako sú napríklad kvety, dekorácie, obrazy, nábytok a tak podobne. S nimi si totiž mnoho ľudí bežne zdobí kanceláriu a keď budete mať tentokrát kancelárske prostredie doma, neznamená to, že podobnú vec robiť nesmiete. Je to práve naopak, ten kút domova, ktorý si pridelíte na prácu, by mal čo najviac pripomínať klasickú kanceláriu.

Farby na stenách? Iste, ak je treba vymaľovať, urobte to v mene svojej budúcej pracovnej produktivity. S tým úzko súvisí aj poriadok na pracovisku. Aj keď je to ťažké, upratujte hrnčeky po káve hneď, trieďte si papierové dokumenty čo najskôr. S dobre upraveným pracovným prostredím, kde budete mať prehľad o každej maličkosti, budete určite produktívnejší!

 

Vhodne zvolené pracovné prostredie a vybavenie znamená vyššiu produktivitu na homeoffice. 

 

Mohlo by vás zaujímať:
Pracujete z domu a nedarí sa vám? Alebo vám váš zamestnávateľ nariadil home office a teraz hľadáte rady, ako zvýšiť efektivitu svojej práce? V tom prípade si prečítajte tento článok. Nájdete tam niekoľko tipov, ktoré vám dopomôžu dosiahnuť vyššiu produktivitu.

 

Pár slov na záver

V tomto článku ste si mohli pre inšpiráciu prečítať pár tipov a rád, ako si zútulniť svoju domácu pracovňu. Nezabúdajte, že vhodne zvolené technické vybavenie a doplnky môžu výrazne zvýšiť produktivitu vašej práce a hlavne vašu celkovú pohodu. Rozhodne to nepodceňujte.

 

Hľadáte si prácu z domu, ale nedarí sa vám? Sledujte ponuky práce na mojej stránke, konkrétne v tejto kategórii.


Odporúčam prečítať si tiež diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.

Ako vyzerá vaša domáca pracovňa? Čo by ste odporučili čitateľom tejto stránky, aby rozhodne nechýbalo v ich kancelárii? Napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia alebo motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako si zariadiť domácu kanceláriu

Neboli nájdené žiadne príspevky.