Ako napísať správne životopis a motivačný list - pár tipov

Žena pracuje na svojom CV (curiculum vitae). Či už sa dlhšie obdobie venujete homeoffice a nedokážete si svoj profesijný život už inak predstaviť, alebo hodláte aj naďalej chodiť do kancelárie, na prvom mieste bude vždy životopis. Ak ho máte dobre spísaný, máte oveľa vyššiu šancu na ďalšiu pracovnú príležitosť. Prehľadnosť je na prvom mieste už len preto, že personalisti majú obmedzený čas na každého kandidáta. A kto ich nezaujme na prvý dojem, ten musí opustiť ihrisko. Ako teda napísať svoje curriculum vitae (CV), aby bolo čo najzaujímavejšie?

 

Čo by v životopise rozhodne nemalo chýbať, ak sa uchádzate o prácu z domu? A naopak, aké veci sú zbytočnou príťažou?

 

Môžete si vybrať vhodný vzor

Fotografia by nemala chýbať rovnako ani základné kontaktné údaje. Nezabudnite na e-mail, telefón a adresu bydliska, vzdelanie zoraďte od posledného, nevynechajte žiadne predchádzajúce zamestnanie.

Bude vhodné, ak uvediete aj kontakt na predchádzajúceho zamestnávateľa, overenie referencií je pre niektorých personalistov veľmi dôležitou súčaťou.

 

osobná franšíza

Uveďte svoje jazykové znalosti, kurzy, všetky zručnosti (vrátane RP). Nevynechajte ani záujmy, pokiaľ budú nejako súvisieť s pracovnou pozíciou, o ktorú sa uchádzate. CV by tiež malo byť vo formáte PDF.

Na stránke https://www.zivotopis-online.sk/ nájdete desiatky moderných a originálnych šablón životopisov a motivačných listov, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo.

 

Vzory životopisov a motivačných listov zadarmo.

 

A čo uviesť do životopisu, ktorý má byť vaším tromfom, ak sa uchádzate o miesto, kde má ísť predovšetkým o homeoffice?

 

Práca z domu je dnes hitom

Stretávame sa s ňou stále častejšie, homeoffice alebo práca z domu už nie je len pre úzku skupinu zamestnancov. Pokiaľ sa uchádzate o pozíciu, ktorá s týmto fenoménom súvisí, rovnako platí, že sa nevyhnete osobnému pohovoru. Niekedy ho ale možno vykonať aj cez Skype alebo iný online komunikačný softvér.

Výhodou pre HO je určite schopnosť samostatne riešiť problémy a schopnosť dobre si organizovať samotnú pracovnú činnosť. Pri práci z domu sa kladie väčší dôraz na celý rad vlastností a vo všeobecnosti na zamestnancoch spočíva väčší diel zodpovednosti, pracovná disciplína je teda veľmi dôležitá.

Nezabudnite spomenúť tieto osobnostné predpoklady vo svojom životopise.

 

Pokiaľ sa uchádzate o nejakú manuálnu prácu, nezabudnite uviesť vo svojom CV, že ste manuálne zručný.

 

Komunikácia je až na prvom mieste

Výborné komunikačné schopnosti sú pri práci z domu veľmi dôležité, budete sa totiž oveľa viac zaoberať videokonferenciami, chatovaním a telefonovaním. Máte bohaté skúsenosti? Výborne, tak ich uveďte, lebo v životopise nesmie chýbať nič, čo je zásadné. Ale pozor, buďte nanajvýš struční! Ako sme už naznačili, personalista vám venuje minútu – a ak ho nezaujmete, je pravdepodobné, že vaše CV zase odloží.

 

Práca na notebooku.

 

Príliš osobné údaje do životopisu nepatria

Rodinný stav, počet detí, detailne rozobrané záujmy. To sú body, ktoré v životopise byť nemusia a už na prvý pohľad pôsobia na personalistu rušivo. Pokiaľ si nie ste istí, či dokážete vytvoriť vhodnú šablónu, stiahnite si z internetu nejakú, ktorá pôsobí dobre.

Dlhé vety do CV nepatria, všetko píšte v krátkych bodoch, zarážkach, teda čo najjednoduchšie.

Dôležité tiež je, aby sa v CV neobjavovali žiadne gramatické chyby. Vyvarujte sa aj toho, aby ste posielali e-mail do firmy, kde sa uchádzate o pozíciu, z adresy, ktorú používate vo svojom terajšom zamestnaní.

 

Univerzálny návod, bohužiaľ, neexistuje

Hľadáte pomocníka, ktorý by vás bod po bode pripravil na vytvorenie ideálneho životopisu a zaistil vám konkrétnu pracovnú pozíciu? Bohužiaľ, nič také neexistuje. Môžete využiť iba dobre mienené rady, ale správnu formu musí nájsť každý sám za seba. Je možné vám jedine odporučiť, nech sa čo najviac prispôsobíte dopytu. Teda inak povedané, nerozosielajte univerzálny CV a motivačný list všade okolo seba s tým, že sa ozve aspoň niekto. Prečítajte si starostlivo každý konkrétny inzerát a skúste podľa toho vyladiť svoju reakciu. Jednoducho povedané tak, aby si personalista dobre všimol, že máte o dané voľné miesto veľký záujem a venovali ste dostatočný čas na napísanie odpovede. Je tiež pravdou, že každá firma hľadá niekoho iného a personalisti môžu mať odlišné preferencie.

Pokiaľ niekto neodpovie ihneď v ten istý deň, netrápte sa tým. V jeho pošte zrejme čaká veľa e-mailov na vybavenie. Nič teda nesúrte, reakcia príde. A aj keby bola nakoniec negatívna, zdvorilo odpovedzte.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Pár tipov, ako zlepšiť efektivitu práce v domácom prostredívyčíta vám váš šéf, že pri práci z domu nie ste až tak efektívni ako v kancelárii? V tomto článku nájdete niekoľko tipov a rád, ako to vylepšiť.

 

Skúsenosti s prácou z domu sú výhodou

Ak ste už predtým pracovali z domu a bolo to pre vás úspešné obdobie, tak sa nezabudnite o tom aj zmieniť. Ste flexibilní a komunikatívni? Bez týchto vlastností sa nezaobídete.

Veľkým plusom sú aj skúsenosti s online vzdelávaním. Dokážete pracovať nielen so Skype, ale aj s ďalšími programami na internetovú komunikáciu? Aj to patrí do CV, ak chcete uspieť. Dokážete pracovať v tíme aj bez toho, aby ste boli spoločne v kancelárii? Pochopiteľne, aj to je plus pre vás!

Nemusí ísť vždy a zásadne o prácu z domu, pretože definícia HO hovorí v podstate o akomkoľvek mieste mimo kancelárie. Pracovať je možné pokojne aj z kaviarne. Pandémia covidu-19 len urýchlila rozvoj práce z domu, do značnej miery pomohol aj vysokorýchlostný internet, ktorý je dostupný snáď v každej domácnosti. Očakáva sa aj ďalší boom HO. Nepremeškajte príležitosť.

 

Hľadáte si prácu z domu, ale nedarí sa vám? Sledujte ponuky práce na mojej stránke, konkrétne v tejto kategórii.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako napísať životopis

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok