Pár tipov, ako pracovať z domu efektívnejšie

Ako pracovať z domu efektívnejšie? Termín, ktorý sme donedávna považovali za veľké privilégium a mnoho zamestnávateľov sa ho obávalo. Dnes už ale vieme, že „home office“ je budúcnosť. A to zvlášť z dôvodu koronavírusovej pandémie, ktorá jasne ukázala, že práca z domu je možná a často môže byť veľmi efektívna. Zamestnávateľ nemusí platiť za prenájom priestorov na kancelárie, zamestnanec ušetrí na nákladoch za dopravu a pracovný čas si organizuje sám. Je to zodpovednosť, ale aj určitá miera slobody, ktorú mnoho ľudí oceňuje. Ako byť pri práci z domu ešte efektívnejší? Prinášam vám pár zaujímavých rád, ktoré určite oceníte!

 

Obávate sa, že hrozí pokles produktivity?

Nemajte strach, home office je fenoménom modernej doby, budeme sa s ním stretávať čoraz častejšie a je pravdou, že kto na tento štýl prešiel, zvyčajne sa s ním čoskoro zžil a nemá väčšie výhrady. Je spokojný, má viac voľného času, cíti sa lepšie. Ale pozor, nič nie je zadarmo! Dôležitá je totiž veľmi dôkladná organizácia časového plánu. Odolať rozptýleniu, zostať čo najdlhšie aktívny, snažiť sa, aby výsledky boli minimálne rovnaké ako v kancelárii. Ako na to?

 

1. Pracovné oblečenie je základ

Nezostávajte v pohodlnom nočnom úbore (v pyžame), ale prezlečte sa tak, ako keby ste išli do kancelárie. Nie je nutné si pevne uťahovať kravatu, ale ide skôr o princíp. Už nie je víkend alebo pohodový večer, teraz sa pracuje a musí to byť naozaj poznateľné. Či už ste copywriter, grafik alebo robíte inú prácu, urobte si kút, kde vás nikto a nič nebude rušiť. Ide o domácu kanceláriu, ktorá sa dá vytvoriť pokojne aj v menšej garsónke. Priestor, kde sa budete venovať len povinnostiam a na stole bude okrem počítača a papierov maximálne šálka s kávou. A keď už sme pri tom, jeden papier si vyhraďte na rozpis toho, čo máte v daný deň urobiť. Funguje to výborne – „to do list“ ste predsa využívali aj v kancelárii, všakže? Stačí si fixkou škrtať veci, čo už máte za sebou a motivovať sa tým, že popoludní si zájdete do dobrej kaviarne s priateľmi.

 

2. Nikto by vás nemal rušiť

Ako by to nemalo vyzerať pri práci z domu.

Keď pracujete z domu, bojujete s množstvom podnetov, ktoré vás nútia odpočívať alebo priamo rozptyľujú. Ako sa tomu vyhnúť, ako zostať čo najdlhšie pri práci a sústrediť sa na maximum? Skrátka tak, že ďalšie veci odsuniete na druhú koľaj. Úlohy detí počkajú, nikto by vás nemal rušiť, zatvorené dvere od pracovne hovoria jasnou rečou. Vysvetlite všetkým doma, že máte určitý pracovný čas od – do a vtedy neprijímate návštevy a nechcete, aby vás niekto vyrušoval. A čo je ešte naozaj dôležité?

 

osobná franšíza
  • Robte ráno na niečom jednoduchšom, takzvane „na rozjazd“, nech nezačínate náročnými úlohami.

  • Už popoludní alebo večer si naplánujte veci, čo máte na ďalší deň, aspoň teda približne.

  • Nezabúdajte na prestávky. Polhodina práce a 5 minút odpočinku je pri kancelárskej práci nutnosť!

  • Nesurfujte po stránkach obchodov, kde si chcete niečo kúpiť. Vypnite si tiež sociálne siete.

  • Ste sova alebo škovránok? Tak tomu prispôsobte aj svoje denné tempo a nesnažte sa hneď ráno.

 

3. Dobré osvetlenie je nutnosť

Osvetlenie je v domácej kancelárii veľmi dôležité.

Mali by ste tiež vziať do úvahy otázku osvetlenia. V kancelárii ho máte, či už je to open space alebo iná forma. Denné svetlo je na prvom mieste, ale myslite aj na vhodne umiestnené lampičky a žiarovky. Pokiaľ si zaobstaráte napr. žiarovku, ktorá simuluje čo najlepšie denné svetlo, môžete potom zostať dlhšie aktívni, zvlášť v prípade, ak ste zvyknutí pracovať neskoro popoludní.

 

4. Nezabudnite na kvalitné sedenie

Ročne presedíte aj niekoľko tisíc hodín, z toho väčšinu v práci. Ak investujete niekoľko desiatok eur do kvalitnej (možno rovno zdravotnej) stoličky, môžete sa lepšie sústrediť na svoje povinnosti a tiež vás – ako bonus – nebude zbytočne bolieť za krkom.

Možno vám pomôžu aj špeciálne okuliare, ak ste grafik alebo človek, ktorý pri práci musí dlho hľadieť do monitora. S nimi odfiltrujete tzv. modré svetlo, inými slovami, nebudú vás bolieť oči, čo býva často dôvod, ktorý narúša sústredenie.

 

Uľaviť chrbtici, ale aj zraku – pri kancelárskej práci namáhame celé telo, nielen mozgové závity.

 

Technické vybavenie domácej kancelárie môže výrazne zvýšiť efektivitu vašej práce a celkovú pohodu. Čo ďalšieho by ste si mali, okrem kvalitnej stoličky a osvetlenia, zriadiť vo svojej pracovni? V tomto článku nájdete pár tipov a rád, ako si zútulniť domácu pracovňu.

 

5. Na čo sa ešte oplatí staviť?

Poriadok na pracovnom stole, ale tiež čas na odpočinok, pri ktorom načerpáte nové sily. Určite nebudete osem alebo desať hodín len za počítačom. Prestávky sú pri home office vlastne priamo nutné. Niekomu možno pomôže aj striedať pozície, nesedieť celý deň na jednom mieste. Trebárs copywriter/textár vďaka zmene prostredia, v ktorom pracuje môže získať aj nové nápady na svoju tvorbu. Nie je teda nutnou podmienkou sedieť celých osem alebo desať hodín potichu v jednom kúte.

 

V takto pekne pripravenej domáce kancelárii musí byť radosť pracovať.

 

Ako ešte bojovať proti rušivým vplyvom?

  • Notifikácie počkajú. Mobil je na pracovné hovory a príjem mailov – aspoň počas pracovného času.

  • Môžete tiež zapojiť rôzne aplikácie, ktoré ponúka App Store alebo Google Play.

  • Pravidelné upratovanie a časté vetranie. Porozmýšľajte nad čističkou vzduchu a kvalitným vysávačom.

  • Nezabúdajte na cvičenie či malé pretiahnutie tela – je to prevencia pred bolesťou chrbta a stuhnutými svalmi.

  • Vertikálna myš? Áno, nebude vás bolieť zápästie, najmä ak naozaj klikáte v jednom kuse.

 

Máte veľmi slabý signál Wi-Fi v mieste, ktoré ste si zvolili? S tým pomôže extender v zásuvke vedľa pracovného stolíka. Musíte teda myslieť prakticky a niekedy aj úsporne – najmä ak je doma príliš málo metrov štvorcových priestoru. Naučíte sa však improvizovať a pri zariaďovaní svojho malého pracovného kútika si precvičíte mozog.

Strácate koncentráciu? Zacvičte si, choďte sa prejsť do parku. Ako hovorí ruské príslovie, práca nie je medveď, do lesa neutečie. Pri práci home office máte tú výhodu, že ju môžete robiť napríklad aj neskôr večer, jednoducho vtedy, ako vám to vyhovuje v rámci denného rytmu.

 

Aké sú najčastejšie nevýhody práce z domu? Je to fenomén, s ktorým majú skúsenosť hneď traja z desiatich Slovákov.

  • Náročná organizácia času. Ak nemáte praktické skúsenosti a ste zvyknutí na zadávanie úloh.

  • Chýbajúce sociálne väzby. Kto je spoločenský, nebude sa asi spočiatku cítiť úplne komfortne.

  • Horšia komunikácia s kolegami. Čo si poviete z očí do očí je trochu iné, než po telefóne či cez Skype.

  • Ďalší členovia rodiny sú ako rušivý element. Deti si žiadajú vašu pozornosť – to isté platí o partnerovi.

 

Pár slov na záver

Blížite sa k situácii, keď sa dostanete na home office? Myslite dopredu, preberte situáciu so šéfom. Ak sa chystáte byť na tzv. „voľnej nohe“, začnite si prispôsobovať domácnosť čo najskôr. Veľa bielej farby škodí, nezabudnite na rastliny, ktoré pomôžu čistiť vzduch a pri pohľade uľavia unaveným očiam – zeleň je jednoducho liečivá, to je bez debaty! Pracovný priestor by mal byť dobre osvetlený a pocit pokoja na prácu za dverami, ktoré ste práve zatvorili, je na nezaplatenie.

 

Hľadáte si prácu na diaľku, resp. z pohodlia domova, ale nedarí sa vám? Sledujte ponuky práce na mojej stránke. Možno si nájdete prácu snov práve tu.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. 

Ak už máte s prácou z domu nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov. 

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako pracovať efektívnejšie

Neboli nájdené žiadne príspevky.