Ako sa stať mystery shopperom? Pár tipov a rád

Kto je to mystery shopper a aká je jeho náplň práce. Termín, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie a ktorý ponúkne nielen zaujímavý zárobok, ale aj nevšedné zážitky v kaviarňach alebo obchodoch. Stať sa v pravom slova zmysle agentom, ktorý dá spätnú väzbu o obsluhe v podniku alebo o kvalite podávaných nápojov pre tisíce ďalších. Kde všade sa s pojmom mystery shopper vlastne môžeme stretnúť? V akých podnikoch sa obvykle využíva a komu vlastne prináša úžitok, teda okrem potenciálnych zákazníkov, ktorí sa snažia získať čo najviac hodnoverných informácií? Ako sa môžete stať mystery shopperom a čo preto musíte urobiť?

 

Kto sa môže stať mystery shopperom a aká je jeho náplň práce?

Mystery shopperom sa môže stať vlastne úplne každý. Trebárs gurmán, ktorý má rád dobré jedlo, je určite vrelo vítaný! Ale práca mystery shoppera rozhodne nie je len o ochutnávaní jedla. Môže tiež nahliadnuť do hotelov, vybraných maloobchodov, zájsť si do kina alebo natankovať na benzínke.

Najlákavejšie na práci mystery shoppera je to, že si zarobíte nejaké peniaze, dobre sa najete, zaujímavo využijete voľný čas a nikdy sa nebudete nudiť, pretože zakaždým máte k dispozícii niečo nové.

 

Výhodou je dobrá pracovná morálka, pretože aj tu, pochopiteľne, platí, že bez práce nebudú koláče. Záujemca o tento zárobok by mal mať tiež veľmi dobré vyjadrovacie schopnosti, pretože bude musieť svoje zážitky dobre opísať – tak, aby si každý čitateľ odniesol niečo užitočného, veď bude v pravom slova zmysle recenzentom.

Neutralita je tiež žiaduca – mystery shopper nesmie byť predpojatý, nemal by svoj negatívny vzťah k určitej službe alebo značke prenášať do výsledných recenzií. Nejde síce o klasický pracovný pomer, kde za vás bude zamestnávateľ platiť poistenie, ale na druhej strane môžete sa stať oveľa nezávislejšími, než ste dnes. Rutinná činnosť rozhodne na nikoho nečaká a je tiež pravdou, že každý tajný shopper môže pracovať podľa svojich časových možností.

 

Nikde nie je napísané, že existuje nejaké denné alebo mesačné penzum práce. Nejde ale iba o možnosť, ako získať nejaký produkt zadarmo a bez akéhokoľvek úsilia. Tovar totiž musíte otestovať – starostlivo, nestranne, aby spätná väzba bola čo najkomplexnejšia.

 

Všeobecne platí, že čím prepracovanejšie bude vaše hodnotenie, tým viac zákaziek môžete očakávať v budúcnosti. Keď si dáte skutočne prácu, výsledok bude jazykovo vycibrený a ak pridáte aj zopár dobrých fotiek, úspech bude zaručený.

osobná franšíza

Budete predstierať záujem o určitú službu alebo tovar

Aby ste sa stali kvalitnými a úspešnými mystery shoppermi, budete musieť rozvinúť herecký talent doslova do všetkých strán. 

Robte si poznámky, majte oči otvorené, buďte stále v strehu. Úlohy obvykle nie sú zložité, ale vyžadujú si, aby ste ich splnili úplne do bodky. Niekedy ani nebude potrebné, aby ste niekam prišli osobne. O akých možnostiach mystery shoppingu je reč?

 

  • Sledujte poštu. Prihlásite sa na odber brožúr, katalógov, predplaťte si časopisy a tlač. Vašou úlohou bude zaznamenať, kedy dané tlačoviny dorazia, v akom stave, skrátka – či je všetko v poriadku.

  • Email mystery shopping. Možno ho využiť len pri obchodoch, ktoré majú rozsiahlejšiu zákaznícku podporu a reálne ponúkajú možnosť emailových otázok. Ďalším variantom je online chat.

  • Zdvihnite telefón, bude sa nakupovať. Mobilom sa na niečo opýtate, objednáte si tovar, napíšete vyčerpávajúcu správu o tom, aká bola odpoveď predajcu a či vám ako zákazníkovi pomohla.

 

Na väčšinu úloh budete sami, ale ak pôjde o večeru v reštaurácii, samozrejme, je jasné, že bude vhodná spoločnosť partnera, detí alebo priateľov. Aj ich spätná väzba totiž môže rozhodnúť o výsledku. Niekedy sa môže hodiť v recenzii napísať, ako sa podnik páči deťom a či je vhodnejší pre návštevu mužov, žien alebo párov.

 

Čo najkomplexnejšie hodnotenie je predsa hlavným cieľom. Niekedy stačia len minúty, najmä ak budete hovoriť cez telefón, inokedy do obchodu či reštaurácie musíte ísť osobne. Samozrejme, o to lepšie potom bude aj finančné ohodnotenie.

 

Zárobok, pri ktorom vás čaká zaujímavé ohodnotenie

Okrem klasického mystery shoppingu môžeme ešte hovoriť o telephone mystery shoppingu, email shoppingu, delivery shoppingu alebo video mystery shoppingu. Čo si z toho vyberiete? Rozhodnutie je len na vás, ponuky budú chodiť úmerne kvalite vašej odvedenej práce. Keď sa vypracujete medzi najlepších, nikde nie je napísané, že nemôže ísť o stovky eur mesačne. Tomuto zárobku ale musíte tiež venovať čas (a trpezlivosť, samozrejme...).

 

Tajný zákazník alebo inak záhadný kupujúci, ktorý pracuje pre mystery shopping spoločnosť.

 

Skôr než sa vydáte do obchodu alebo reštaurácie, starostlivo si preštudujte všetky pokyny a poznámky, aby ste mali jasno o tom, čo sa od vás presne chce. Možno pôjdete do lekárne, autoservisu alebo dať si pár pív, ohodnotiť kvalitu obsluhy či predávaného tovaru, útulnosť prevádzkarne.

Nečakali ste dlho? Nebol k vám niekto hrubý? To všetko je potrebné zaznamenať – a pozor – nie vždy si prieskum objedná niekto nezávislý. Často môže byť zadávateľom firma, ktorá si chce preveriť, či je všetko v poriadku a jej služby fungujú tak, ako majú. Vlastne ide o elegantný spôsob, ako si všetko zistiť bez toho, aby sa ktokoľvek a čokoľvek dozvedel, však? Čistota, dodržiavanie dress code, rýchlosť, s akou sa k vám servírka dostane a ponúkne denné menu... samozrejme, nielen to.

 

Správajte sa úplne nenútene, aby ste sa zbytočne neprezradili

Môžete sa dostať do situácie, keď sa budete pohybovať po tenkom ľade. Nemali by ste sa ale prezradiť, pretože v podobných prípadoch nemáte na odmenu žiadny nárok. Ba naopak, spoločnosť bude zvažovať, či vám dá ďalšiu šancu. Mali by ste sa preto správať nenútene, vedieť dobre predstierať a nebyť nijako nápadní. Drvivej väčšine mystery shopperov sa toto darí a umenie rastie so skúsenosťami, takže žiadny strach! Všetko je dôverné, ste viazaní mlčanlivosťou, to sú štandardné postupy, ktoré musíte rešpektovať.

 

Nikomu a nikam neposielajte peniaze. Vstupné poplatky neexistujú, aj keby to bolo len pár eur. Práve naopak, všetky preverené firmy venujúce sa mystery shoppingu budú platiť vám – až za odvedenú prácu. Dobre si tiež preverte, o akú firmu ide. Má nejakú históriu? Viete o priateľoch, ktorí si mystery shoppingom práve v nej privyrábajú už mesiace alebo celé roky?

 

Čo by ste si mali zaobstarať? Bez telefónu to nepôjde

Mystery shopper nesmie nič podceniť, počítač je samozrejmosť a tablet odporúčaná pomôcka, ideálny bude aj dobrý fotoaparát (stačí ten na mobilnom telefóne). Nahrávanie fotiek bude určite tiež potrebné, na internete začnete byť trochu častejšie.

Využívať môžete aj klasický poznámkový blok, písať si do mobilu alebo tabletu. Dobrá pamäť je výhodou, ale bude lepšie na nič nezabudnúť a všetko si starostlivo zapisovať.

Dôležitý je aj zodpovedajúci odev, a to aspoň do tej miery, aby ste sa začlenili medzi bežných zákazníkov. Nesmiete budiť podozrenie alebo dojem, že ste v podniku na výzvedách. 

Naučte sa zorganizovať si prácu, chce to poznámkový blog, Google Docs, OneNote a ďalších pomocníkov.

 

Berte si účtenky, majte trpezlivosť, starostlivo dokumentujte všetky výdavky, pretože ich budete chcieť neskôr preplatiť.

 

A kde môžete hľadať ponuky pre mystery shopperov?

Na internete nájdete veľa pracovných príležitostí. Ak ste však lenivý a nechce sa vám vyhľadávať, mrknite sa na môj najnovší článok, v ktorom nájdete zoznam 10 spoločností/stránok, ktoré hľadajú mystery shopperov.

V recenzii nájdete porovnanie jednotlivých spoločností, aké príležitosti ponúkajú jednotlivé firmy, koľko si môžete zarobiť a za akú úlohu a ďalšie zaujímavosti.

 

Pár slov na záver

Pracovné ponuky nemusíte dlho hľadať, prídu až priamo k vám – doslova len stačí byť online po svojom zaregistrovaní, po vyplnení svojho profilu a nachystaní mobilného telefónu. 

K dispozícii je totiž niekoľko zaujímavých tipov. Skúste nový tovar ešte skôr, než príde na trh, alebo navštívte reštauráciu svojich snov. Keďže vám vo finále preplatia aj účtenku, stačí len mať trochu času na recenziu.

Zárobok tohto formátu je dostupný pre všetkých – pre mamičky na materskej dovolenke, pre študentov, pre dôchodcov, nezamestnaných, ale aj pre bežných zamestnancov, ktorí chcú pekný zárobok a zabiť nudu. Skúsite to tiež?

 

Ak ste v tomto článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať tiež diskusné fórum, tam možno nájdete zaujímavé informácie k téme.

Máte už nejaké skúsenosti s mystery shoppingom? Pracovali ste alebo pracujete ako mystery shopper pre niektorú spoločnosť? Ak áno, napíšte do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu).Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako sa stať mystery shopperom

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok