IGTV reklamy - Instagram spúšťa pre influencerov novinku

Logo IGTV. O tom, že si šikovný a tvorivý človek môže privyrobiť na internete v celku zaujímavé peniaze, iste nemusíme dlho rozprávať. Kto by tiež nepoznal sociálne siete, akými sú Facebook alebo Instagram, prípadne YouTube – server doslova preplnený miliónmi videí všetkých druhov – od hokeja po módu, od zákulisia života celebrít po historické dokumenty. Teraz sa však pre YouTube chystá konkurencia, a to v podobe video platformy IGTV reklamy (teda Instagram TV). Ide o horúcu novinku, ktorá bola spustená v tomto roku. Ako vlastne vyzerá a čo všetko ponúka?

 

Viac ako polovica zárobku má ísť autorom videí/influencerom

Platforma IGTV sama o sebe nie je novinkou. Funguje už niekoľko mesiacov. Doteraz však tvorcovia nemohli svoj obsah nijako speňažiť. To by sa však malo zmeniť, pretože práve v týchto dňoch skúša Instagram nasadzovať do videí krátke reklamy.

 

Ako môžu influenceri nahrať svoje videá na Instagram TV? Podľa oficiálnych zdrojov má ísť z reklamy pre tvorcov až 55 % zisku, čo by malo byť samozrejmosťou, pretože YouTube ponúka podobné podmienky. Možný je aj sponzoring zo strany fanúšikov, ktorí môžu zakúpiť a následne zaslať nálepku s označením „Support Small Business“ v hodnote niekoľkých amerických dolárov.

Existujú aj ďalšie možnosti podpory od fanúšikov, ako je napríklad kúpa darčekových poukážok alebo objednanie večere pre dvoch. Tiež je možné aj nakupovať tovar, ktorý na Instagrame ponúka daná firma. 

Jednoducho ak ste fanúšik a máte na Instagrame nejakého obľúbenca, môžete si kúpiť srdiečko za dolár, dve srdiečka za dva doláre alebo tiež hneď tri srdiečka za päť dolárov a budete ich potom prideľovať podľa svojich preferencií. Teda podobne ako facebookovej Stars Streamer payments pre hráčov, ktorí prenášajú svoje zážitky ďalej alebo Super Chat option, ktoré poznáte z YouTube.

 

Instagram by mal ponúknuť tým naozaj úspešným influencerom aj pomerne rýchly zárobok, pretože videoreklamy potrvajú pätnásť sekúnd a automaticky sa spustia pri otvorení ich videí na IGTV. 

Nutnosťou je mať overený účet a splniť základné podmienky. Odmenou je potom možnosť speňažiť svoje nápady a natočené videá už v priebehu niekoľko málo dní.

 

Služba bude rovnako ako pri platformách YouTube či Facebook hlavne pre „partnerov“ Instagramu, teda pre tých, ktorí spĺňajú pravidlá a podmienky pre monetizáciu a partnerstvo s Instagramom (napríklad mať na svojom profile aspoň 10 000 sledovačov a podobne).

 

Samozrejme, aj tu je pre fanúšikov možnosť označiť video kliknutím na „páči sa mi to“, tiež možnosť všetko do posledného detailu komentovať alebo aj zdieľať na svojom vlastnom profile (a podporiť tak svojich obľúbencov ešte viac).

 

Mobilná aplikácia je už pripravená

Instagram IGTV nájdete na Google Play aj na AppStore (tu inštalačný balík zaberie asi 134 MB, nejde teda o veľký súbor a podmienkou inštalácie je iOS 11.0 alebo vyšší, ale aj vek užívateľov nad 12 rokov). 

Samozrejmosťou je množstvo jazykových mutácií, kde nechýba okrem angličtiny ani slovenčina, čeština nemčina, ruština alebo španielčina. 

Videá sa budú prehrávať na celej obrazovke pri orientácii na výšku (tzv. vertikálne usporiadanie). To znamená, že nemusíte mobil natáčať a čakať, klikať na ďalšie tlačidlá. 

 

Speňaženie videí formou IGTV reklám.

 

Prvé testovanie s vyše 200 americkými majiteľmi instagramových účtov dopadlo v predošlých týždňoch úspešne. Populárna sociálna sieť teda môže smelo vkročiť do ďalšej zaujímavej éry. 

 

A ako by malo video vyzerať?

  • Dvojminútové video bude minimum. Kratšie videá vám do programu, žiaľ, neprijmú. Reklamy budú trvať 15 sekúnd.

  • Malo by byť vhodné na reklamy (tzv. Advertiser-friendly), to zrejme posúdi administrátor.

  • Znenie videa by malo byť v angličtine – ak to tak nebude, nutnosťou sú titulky či popisy v tomto jazyku.

  • Pochopiteľne, zakázané je zobrazovať násilie alebo iné nežiaduce javy. Nie je povolený hudobný sprievod, ku ktorému nemá autor videa autorské práva.

 

Výplata pre autora videa by mala byť raz mesačne a prvej odmeny sa autori videí dočkajú už za mesiac júl.

 

Pár slov na záver

Instagram potvrdil, že medzi februárom a marcom tohto roku zaznamenal sedemdesiatpercentný nárast živého streamovania, čo nepochybne ovplyvnila aj situácia týkajúca sa pandémie Covid-19. Instagram ešte nikdy neplatil svojim tvorcom obsahu, ako napríklad Twitch alebo práve YouTube. To sa však už čoskoro zmení. IGTV (teda Instagram TV) má pred sebou pravdepodobne dosť žiarivú budúcnosť.

 

Ak vás zaujíma, aké ďalšie možnosti ponúka táto sociálna sieť, tak vám odporúčam prekliknúť sa na článok6 zaujímavých tipov, ako zarobiť na Instagrame.

 

Máte s IGTV platformou nejaké osobné skúsenosti? Ak áno, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

  

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: IGTV platforma

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok