Zarábanie s Facebookom - ako na to?

Ak ste sa držali pokynov z predchádzajúceho článku a vytvorili ste si skupinu so zaujímavým názvom a obsahom, ktorá má aspoň tých 50-tisíc fanúšikov, čaká vás posledná, no zaručene tá najpríjemnejšia úloha, a to nejakým spôsobom skupinu speňažiť. Teraz je to už len na vašich obchodných schopnostiach.

 

1. Predaj skupiny nejakej firme

Akými spôsobmi sa dá využiť facebook?

Existuje viacero spôsobov, v tomto článku vám predstavím tie najznámejšie a najpreferovanejšie. Prvá vec, ktorú môžete urobiť, je predať skupinu nejakému súkromnému sektoru. Ak je názov vašej skupiny napr. ,,Milujem pivo" alebo ,,Niekedy je nutné poriadne sa ožrať", jednoducho čokoľvek, čo sa môže týkať piva, môžete ju ponúknuť nejakému pivovaru, reštauračným zariadeniam a pod. Ak máte nejaký všeobecný názov skupiny, ako napr. ,,Neznášam pondelok", nezúfajte, existujú aj obyčajní ľudia, ktorí s facebookovými skupinami obchodujú a možno ju od vás odkúpia.

 

2. Predaj reklamy nejakej firme

Pri predaji skupiny dostanete len jednorazovú odmenu, preto je asi výhodnejšie si skupinu ponechať a jednoducho opakovane ponúkať súkromnému sektoru za pravidelný príjem priestor na prezentáciu služieb či výrobkov. Dôležité je, aby ste s reklamou nezačali príliš skoro, pretože sa vám to môže vypomstiť. Rovnako nie je vhodné, aby ste svoju skupinu po určitom čase premenovali, určite by to zvýšilo nedôveru ľudí a mnohí by vás ,,zrušili". Ďalšou dôležitou vecou je, že reklama zverejnená na stránke vašej facebookovej skupiny sa musí javiť ako prirodzený produkt sociálnej siete. Akékoľvek komerčné aktivity a transakcie by mali prebiehať v pozadí. Inak povedané, nie je vhodné dať na svoju facebookovú skupinu status ,,ponúkam priestor na reklamu" alebo ,,kliknite mi na túto reklamu" a pod. Musíte sa nejako vynájsť a reklamu zamaskovať.

 

Ako využiť facebook skupinu a zarobiť na reklame.

 

3. Predaj reklamy prostredníctvom reklamných systémov

Ak sa vám nepodarí predať skupinu ani získať nejakú komerčnú spoločnosť, ktorá by platila za reklamu vo vašej facebookovej skupine, je tu ďalšia možnosť, v ktorej si vystačíte aj sami. Ide o kombináciu Facebook - Google Adsense - Youtube, poprípade do toho môžeme pridať aj affiliate linky od eshopov

osobná franšíza

Vytvoríte si facebookovú skupinu, presne tak, ako som písal doteraz, a popritom si vytvoríte aj svoju webovú stránku či blog, kde si umiestnite reklamu od Google, Etargetu či Seznamu (o tejto téme viac v článku  PPC reklamné spoločnost i). Samozrejme, je dôležité, aby bol obsah webovej stránky zhodný s obsahom a hlavne s názvom facebookovej skupiny. To znamená, že ak si vytvoríte facebookovú skupinu s názvom ,,najúžasnejšie fotky sveta", tak na svojej webovej stránke nebudete písať o športe, ale o rôznych destináciách a pridávať fotky či videá rôznych krajín. Nasleduje už len jednoduchý krok, a to pripojiť vašu stránku k facebookovej skupine, a hneď si zvýšite návštevnosť vášho blogu. 

Podobne to funguje aj pri kombinácii Facebook - Youtube. Vytvoríte si nejakú skupinu, kde budete pridávať humorné videá, a ak ste partnerom Youtube (to, ako sa stať partnerom Youtube, sa dočítate v kategórii točte videá na Youtube a zarábajtemôžete zavše pridať svoje vlastné video, čím si zvýšite návštevnosť na svojom Youtube kanáli a zarobíte nejaké peniaze. 

Ďalšou možnosťou, ako zarobiť na vašej facebookovej skupine, je propagovať eshopy, a to tým, že sem-tam opatrne pridáte medzi bežné príspevky aj nejaký affiliate link a za každý klik, registráciu užívateľa alebo dokonca nákup v danom eshope vám pôjdu provízie. Ako funguje tento affiliate (partnerský) program, si prečítajte v partnerské (affiliate) systémy.

 

Praktický príklad, ako to funguje

Skvelým príkladom, ako to funguje, je jeden študent z ČR. Koncom roka 2009 si na Facebooku založil skupinu pre futbalových fanúšikov a začal hľadať u svojich priateľov. Posielal pozvánky všetkým svojim priateľom a spolužiakom. Najväčší zlom prišiel po majstrovstvách sveta v roku 2010, keď sa mu zrazu začali ľudia hlásiť sami a jeho skupina sa rozrastala. Dnes má jeho skupina vyše 150-tisíc fanúšikovPráve takéto čísla si všímajú firmy s eshopmi, stávkové kancelárie alebo weby s futbalovým spravodajstvom. Majiteľ jednej takejto služby potreboval zvýšiť návštevnosť svojich stránok. ,,Uvažoval som o efektívnej reklame, tak som si povedal, že ak zaplatím za jeden odkaz na facebookovej stránke, prinesie to najlepší výsledok". Jeho tušenie sa vyplnilo, do tej doby nie príliš známa stránka začala byť populárna. ,,Sledovanie môjho portálu sa zvýšilo o stovky návštev". No a kde je návštevnosť, tam je, samozrejme, aj nejaký zisk. Ale to už predsa viete!

 

Pár slov na záver

Podľa počítačového experta Tomáša Lešňovského nie je tento typ obchodu žiadnou novinkou. ,,V minulosti podobne fungovali napríklad reklamné emaily. Za jeden takýto email ste dostali 10 centov. Mesačne vám takto mohlo na účet prísť pár eur", hovorí Lešňovský. Reklama je jednoducho súčasťou nášho života. Vidíme ju v TV, v novinách, časopisoch, na billboardoch, ale hlavne na internete, webových stránkach, videách a sociálnych sieťach. Jednoducho všade, kde sa združuje veľký počet ľudí. Na zahraničných fórach sa podobné stránky/skupiny už úspešne predávajú.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Keď už hovoríme o sociálnych sieťach, prečítajte si tiež článok  Pár spôsobov zarábania na Instagrame V článku nájdete, okrem iného, 5 najbežnejších možností, ako zarobiť na tejto sociálnej sieti.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme. Poznáte aj nejaké ďalšie možnosti, ako zarobiť peniaze na sociálnych sieťach? Ak áno, budem rád, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ako zarobím s Facebookom?

Dátum: 15.01.2024

Vložil: Jan

Titulok: Ako zarobiť na Facebooku

To je síce pekné že ano zarobia na Facebooku ale nezabudnite že budete musieť platiť aj dané inak budete mať veľké problémy

Dátum: 10.10.2019

Vložil: Radka

Titulok: aký profil je vhodnejší na reklamu?

Ahoj, chcem sa poradiť. Ak chcem vytvoriť profil s cieľom do budúcna zarábať na FB reklame za umiestňovanie produktov a pod..... ktorý profil je najvhodnejší ? Komunita alebo biznis?
Poviem konkrétne - FB profil zameraný na módu a life style? (komunita?)
Druhý profil bud eurčený pre milovníkov psov (komunita?).
Potom ešte profil pre Obec alebo pre školu.... tiež komunikta alebo ako?

Ďakujem

Dátum: 15.12.2016

Vložil: Lenka G.

Titulok: kk

mam na facebooku stramku kde mam partisic like da sa na tom zarobit ? ak ano ako ? dakujem

Dátum: 18.12.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:kk

Dobrý deň,

veď si prečítajte článok :-).

Dátum: 08.03.2016

Vložil: Tomáš

Titulok: Mám už stránku - ako oficiálne prijímať odmenu za reklamu?

Dobrý deň. Po dvoch rokoch sa mi podarilo naakumulovať na stránku venujúcu sa istej športovej aktivite na 382 tisíc užívateľov. Chodia mi pravidelne ponuky či chcem zdieľať produkty niektorých firiem od ich majiteľov alebo obchodných manažérov na mojej stránke prevažne zo sveta. Chcel by som sa s Vami poradiť prípadne aj osobne, koľko pýtať za jedno zdieľanie reklamy a ako oficiálne prijímať financie za túto reklamu od tých ktorí chcú aby som ich zdielal. Väčšina je zo zahraničia (USA, Rusko atď.) a ja som zo SR. Ďakujem za odpoveď.

Dátum: 30.03.2015

Vložil: Jozef

Titulok: Stránka alebo skupina?

Ak by som si vytvoril nejakú tému na Facebook profile (ale na osobnom profile) a vďaka pútavosti témy by som mal veľké množstvo priateľov,mohol by som nejako na tomto profile zarábať?
ďakujem za Vašu odpoveď

Dátum: 08.04.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Stránka alebo skupina?

Určite áno, aj tak sa dá.

Dátum: 15.02.2015

Vložil: filip

Titulok: Skupina

Mám skupinu , nazov , všetko a , ako teraz s timi peniazmi , prosím poradte mi čo mám spraviť dík za odpoveď :)

Dátum: 31.01.2015

Vložil: Vlado

Titulok: skupina alebo stranka

mam na FB vytvorit skupinu? alebo stranku? je v tom rozdiel?

Dátum: 08.02.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:skupina alebo stranka

Odpísal som Vám na email

Dátum: 23.02.2015

Vložil: Ade

Titulok: Re:Re:skupina alebo stranka

Prajem pekný deň,

tiež by som rada poznala rozdiel, resp. čo je podľa vášho názoru vhodnejšie.

Dátum: 05.12.2015

Vložil: Adam

Titulok: Re:Re:Re:skupina alebo stranka

Pekny den prajem,

tiez by som velmi rad vedel co je lepsie ci stranka alebo skupina.
A pokial ma ist o skupinu, ci je lepsie ju ponechat ako sukromnu, uzavretu ci verejnu?

Dakujem za skoru odpoved.

Dátum: 04.01.2017

Vložil: MIM

Titulok: Re:Re:Re:Re:skupina alebo stranka

Pekny den prajem,

tiez by som velmi rad vedel co je lepsie ci stranka alebo skupina.

Ďakujem za odpoveď

Dátum: 31.07.2015

Vložil: Jakub

Titulok: Re:skupina alebo stranka

ja sa pridám k Vladovi. Tiež by som rád vedel či je lepšie založiť stránku alebo skupinu

Pridať nový príspevok