Kde má programátor hľadať prácu, prípadne zákazky?

Hovorí sa, že dobrý programátor si prácu vždy ľahko nájde. Avšak má to aj svoje úskalia, najmä v tom, kde vlastne začať hľadať. Ako bolo spomenuté v predchádzajúcom článku, možnosti sú de facto tri - byť zamestnaný ako programátor v IT alebo aj inej firme, pracovať ako externý programátor v nejakej IT agentúre, alebo pracovať sám pre seba a zháňať si zákazky sám. Programátori často pracujú ako freelanceri na voľnej nohe a zákazky si zháňajú prostredníctvom svojich referencií. Lenže čo ak zatiaľ žiadne nemáte? Vo všetkých prípadoch je na prvom mieste internet, kde nájde programátor veľa zaujímavých príležitostí.

 

Všeobecné pracovné portály

Ak uvažujete skôr o kariére programátora vo firme, skúste najprv známe portály ako profesia.sk, praca.sk (či české ekvivalenty profesia.cz, prace.cz), ďalej napríklad Indeed.com, istp.sk a mnoho ďalších. Na stránke recruiteri.sk nájdete tých portálov viac. Tieto stránky sú zamerané predovšetkým na hľadanie stálych pracovných pozícií na plný alebo čiastočný úväzok. Z času na čas sa dá natrafiť aj na inzerát, v ktorom firma ponúka externú formu spolupráce (prácu z domu).

 

Ak máte záujem, pracovné príležitosti z oblasti programovania môžete sledovať aj na mojej stránke. 

 

Pracovné portály zamerané priamo na IT - programátorov

Na internete nájdete aj špecializované pracovné portály zamerané vyložene na odbor IT. Medzi najznámejšie patrí napríklad Robime.it a taktiež portál informatici.sk. Ponukami práce z oblasti programovania sa to hemží aj na stránke it-kariera.sk.

 

Z českých portálov stojí za zmienku napríklad Itjobs.cz, ďalej pracevit.cz, ittalents.cz a itnetwork.cz. Zaujímavé ponuky nájdete aj na stránke Startupjobs.cz, kde sú ponuky pre prácu na startup projektoch.

 

Programátor na voľnej nohe - zákazkové portály pre freelancerov

Stále viac programátorov sú freelanceri, teda na voľnej nohe, a zákazky si zháňajú sami. Buď na DPP, alebo živnosť. Myslím si, že stať sa freelancerom je snom mnohých programátorov, hlavne tých, ktorých už nebaví pracovať medzi 4 stenami kancelárie. Výhody sú zrejmé, nielenže máte možnosť vybrať si job, ktorý vás skutočne zaujíma, ale máte aj úplnú flexibilitu v otázke času, s kým chcete pracovať a kde chcete pracovať.

 

Nakoduj.to/sk (český ekvivalent Nakoduj.to/cz)

Medzi najznámejšie weby, kde možno hľadať zákazky i pracovné ponuky, patrí Nakoduj.to. Denne tu nájdete množstvo ponúk nielen na programovanie a ďalšie súvisiace ponuky v IT, ale aj zákazky z oblasti online marketingu (PPC reklama, SEO). Stránka je jedinečná aj v tom, že na nej okrem vyššie uvedeného nájdete aj katalóg freelancerov.

 

Webtrh.cz a jeho kópia Webdeal.cz

Ide o stránky, na ktorých nájdete okrem množstva pracovných ponúk a zákaziek aj diskusie a rôzne aukcie. Ide teda o viacúčelové weby vhodné nielen pre programátorov, ale aj pre grafikov, online marketérov, copywriterov, blogerov, editorov textu, korektorov gramatiky atď. Pre programátorov je tu široká ponuka príležitostí - od jednoduchých úprav až po programovanie veľkých projektov. Napríklad od jednoduchej úpravy CSS layoutu pre web až k programovaniu rozsiahlej hry v HTML5. To isté u desktopových i mobilných aplikácií.

 

Webtrh.czWebdeal.cz sú síce české stránky, no sú vysoko navštevované aj Slovákmi (hlavne prvá menovaná stránka). Dá sa tam teda nájsť veľa zákaziek, prípadne serióznych pracovných ponúk, aj od slovenských firiem.

 

Tip: Neberte si na začiatku veci, ktoré nezvládnete. Začnite od jednoduchších a budujte si referencie. Skúsení programátori môžu ihneď začať s väčšími projektmi.

osobná franšíza

Hodinovyprogramator.cz

Portál hodinovyprogramator.cz je miestom, kde sa stretáva ponuka a dopyt služieb a produktov vo svete IT. Skladá zo štyroch hlavných častí - ponuky, dopyty, produkty a katalóg IT profesionálov, kde si môžete vytvoriť svoj profil. Do katalógu sa môžu registrovať nielen programátori, ale aj správcovia webov, copywriteri, grafici, marketéri a obchodníci.

V sekcii „produkty“ môžete ako hodinový programátor ponúkať na predaj vaše aplikácie, webové šablóny atď.

 

Programátori môžu nájsť nejaké tie zákazky aj na stránkach ako nakresli.towebdizajner.sk a podobne. Tieto portály ale zapadajú skôr do oblasti grafiky a dizajnu a pre túto tému som vytvoril samostatný zoznam. Viac si môžete prečítať v článku pracovné a zákazkové weby pre IT - grafiku a dizajn.

 

Všeobecné portály mikropráce - jednorazovky

Okrem stálej práce môžu mať programátori veľa príležitostí na jednorazovky. Ide o mikropráce, ktoré u nás zatiaľ nie sú veľmi rozšírené. Napriek tomu tu môžete naraziť na zaujímavé dopyty, od tvorby jednoduchých webov, e-shopov až po objektové programovanie informačného systému v PHP.

 

Môžete si vytvoriť svoj profil a zadať vlastný dopyt. Mikropráce sú vhodné predovšetkým pre začínajúcich programátorov, ktorí nemajú referencie na veľké projekty, ale aj pre tých, ktorí práve nemajú ,,do čoho pichnúť". Za zmienku stoja predovšetkým Jaspravim.sk a Microjob.sk. Z českých portálov spomeniem Jaudelam.czmikroprace.czEasytask.cz a stovkomat.cz. V angličtine je dostupný napríklad Fiverr.com. Viac o tejto téme si prečítajte v článku    mikropráca s portálom jaspravim a iné V podsekcii nájdete zoznam viacerých, slovenských aj českých, portálov mikropráce.

 

Katalógy profesionálov/freelancerov

Veľmi užitočné sú tiež katalógy. Nachádzajú sa v nich talentovaní, samostatne pracujúci experti z celého Slovenska. Katalógy sú pre firmy skvelým zdrojom pre hľadanie profesionálov v odbore. Môžete si vytvoriť svoj profil, zadať svoje referencie, ceny atď. a ak ste dobrý v tom, čo robíte, zákazky sa vám určite nahrnú. Na Slovensku funguje hneď niekoľko takýchto webov.

 

Startitup.sk

Startitup.sk predstavuje komunitný portál, ktorý dáva možnosť rozbehnúť kariéru všetkým freelancerom. Tento web je zaujímavý okrem iného aj tým, že publikuje príspevky úspešných členov, čo iným ľuďom môže dodať odvahu ale hlavne cenné rady na rozbeh kariéry.

 

Titans.sk

Táto stránka už na prvý pohľad prekvapí svojou prepracovanosťou. Je na nej ľahká orientácia a množstvo prospešných informácií. Na webe nájdete aktuálne ponuky práce pre freelancerov ale aj dôležité informácie o tom, ako založiť živnosť, aké sú náklady na živnosť a podobne. Ak rozbiehate kariéru freelancera, potom túto stránku určite navštívte.

 

Freelanceri.sk

Ak potrebujete spropagovať svoje portfólio ponúkaných služieb, tak môžete využiť práve túto stránku. Freelanceri.sk zoskupuje najlepších slovenských profesionálov z oblasti reklamy a IT.

 

Hlavicky.sk

Ďalší web, ktorý sústreďuje freelancerov je hlavicky.sk. Na tejto stránke sa môžete zaregistrovať  a vytvoriť si svoj vlastný profil s popisom poskytovaných služieb. Potom stačí už iba čakať na pracovné príležitosti. Na profile sa zobrazuje aj vaše hodnotenie, čo je veľmi dôležitý aspekt pre vaše budúce zákazky. Čím lepšie hodnotenie máte, tým viac záujemcov vás kontaktuje.

 

Freelance24.sk

Ďalšia stránka, ktorá umožňuje nájsť freelancerom nové pracovné príležitosti. Na stránke zadávajú zamestnávatelia a pracovné agentúry požiadavky na projekty a pracovné ponuky. Ak máte záujem o prácu, stačí sa zaregistrovať a nahodiť svoj životopis. Ak sa chcete zviditeľniť ešte viac, môžete začať prispievať do niektorej z vytvorených kategórií a týmito príspevkami osloviť väčšie množstvo potenciálnych klientov.

 

Free-lance.sk

Tento jedinečný web ponúka možnosť registrácie nie len pre odborníkov z oblasti IT, ale aj pre množstvo ďalších šikovných ľudí. Už hneď na úvodnej stránke nabiehajú jednotlivé profily registrovaných užívateľov. Výhoda tejto stránky spočíva v tom, že vo svojom profile môžete uviesť svoje kontaktné údaje ako e-mail, adresu či telefónne číslo. Stránka je ešte stále vo výstavbe, ale určite sa oplatí navštíviť ju.

 

Z českých stránok spomeniem portál nezávislých profesionálov navolnenoze.czfreelance-market.czzidlomat.czmobojobo.cz, katalóg WordPress profesionálov Wplide.cz, no a netreba zabúdať ani na freelancer.com.

 

Hovoríte, že ovládate anglický jazyk? Tak sa skúste poobzerať aj po nejakých zahraničných freelance weboch. V článku https://old.startitup.sk/article/detail/ar2772-top-50-freelance-webov-pre-dizajnerov-a-programatorov nájdete hneď 50 web stránok vhodných pre programátorov a dizajnérov.

 

Facebookové skupiny

Facebook (FB) môže byť dôležitým nástrojom pre hľadanie práce v odbore programovania. Existuje viacero FB skupín zameraných na programátorov. Sú to napríklad:

 

 

Aj takýmto spôsobom môžete nájsť kvalitné pracovné ponuky, prípadne zákazky, na mieru.

 

Pár slov na záver

Možností práce pre programátorov (začínajúcich i pokročilých) je naozaj veľa. Na internete nájdete veľa ponúk zameraných čisto iba na oblasť programovania, a to ako dlhodobejšiu prácu, tak aj mikroprácu a jednorazové úlohy. Majte na pamäti, že k dobrým referenciám sa dostanete postupne - je dobré začať s menšími projektmi a hlavne dodržiavať termíny. 

 

Mohlo by vás zaujímať:

50 nápadov, kde môžu profesionáli na voľnej nohe hľadať klientov – ak ste začínajúci freelancer, prípadne aj pokročilý – a hľadáte spôsoby, ako získať prvých (nových) klientov.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Ak poznáte nejakú Facebook skupinu, prípadne webovú stránku určenú pre programátorov, kóderov, vývojárov, analytikov atď., ktorá sa v tomto článku nenachádza, napíšte do diskusie.  

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Kde má programátor hľadať zákazky

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok