Kde má grafik na voľnej nohe hľadať dobrú prácu?

Nedávno som vytvoril článok, v ktorom som vypísal viacero možností, ako si programátori môžu zarobiť na internete. Dnes som sa rozhodol vytvoriť podobný zoznam portálov aj pre grafikov a dizajnérov. Niektoré portály sú vhodné len pre začiatočníkov, na získanie kvalitných referencií a skúseností, niektoré možno pokojne odporučiť aj profesionálom, na rozšírenie svojich aktivít. 

 

Či už ste ilustrátor, detepák a typograf na akejkoľvek úrovni, alebo dizajnujete logá, weby, aplikácie či kompletné identity, verím, že vám tento zoznam portálov otvorí nové možnosti a dopomôže k tomu, aby ste si našli nejakú zaujímavú prácu, prípadne, ak by ste sa chceli stať freelancerom, vám pomôže rozbehnúť vašu kariéru. Niektoré portály sú vhodné nielen pre grafikov a dizajnérov, ale poslúžia aj odborníkom z iných profesií, ako napríklad on-line marketing či programovanie.

 

Všeobecné pracovné portály

Niekomu vyhovuje práca na voľnej nohe a zháňanie zákaziek, iný sa rád nechá zamestnať. Začínajúcim grafikom môžem zamestnanie v nejakom grafickom štúdiu vrelo odporučiť - kde inde získajú prax a veľa rád od profesionálov zadarmo?

 

Ak teda uvažujete skôr o kariére grafika, resp. dizajnéra v nejakej firme, skúste sledovať v prvom rade známe pracovné portály ako profesia.skpraca.sk (či české ekvivalenty profesia.cz, prace.cz), ďalej napríklad Indeed.comistp.sk a mnoho ďalších. Na webe recruiteri.sk môžete nájsť tých pracovných portálov oveľa viac. Tieto stránky sú zamerané predovšetkým na hľadanie pracovných pozícií, buď na plný, alebo čiastočný úväzok. Občas sa tam vyskytne aj inzerát, v ktorom firma ponúka externú formu spolupráce (home office, resp. prácu z domu).

 

Ak máte záujem,  pracovné príležitosti z oblasti grafiky a designu  môžete sledovať aj na mojej stránke. 

 

Pracovné portály zamerané priamo na IT - grafikov

Keďže sa IT a grafika nerozlučne spájajú, prácu pre grafikov môžete hľadať aj na weboch venovaných ponuke v oblasti IT, napríklad It-kariera.sk, Informatici.sk, Robime.it, Itjobs.cz, Uxjobs.cz a podobne. Web Grafika.sk má výstižný názov a je komplexne venovaný 2D a 3D grafike a obsahuje aj pracovné ponuky. Môže ísť o rozsiahle projekty aj o dopyty jednorazových činností. Ak sa pohybujete v oblasti DTP, ponuky vám môže poskytnúť aj Detepe.sk.

 

Z českých webov môžem spomenúť napr. Grafika.cz, Illustrator.cz a Designjob.cz. Zaujímavé ponuky nájdete takisto na Designportal.cz, portáli o grafike a dizajne. Ďalším webom je napr. Pixel.cz, kde sú tiež pracovné ponuky. Podobne napríklad aj Czechdesign.cz je zameraný na širokú škálu odvetví grafiky s ponukami práce. Zaujímavé ponuky nájdete taktiež na stránke Startupjobs.cz, kde sú ponuky pre prácu na startup projektoch. Sledovanie špecializovaných portálov venovaných grafike a webdesignu rozhodne má zmysel.

 

Grafik a dizajnér na voľnej nohe – zákazkové portály pre freelancerov

Grafik fungujúci ako freelancer na voľnej nohe si najľahšie nájde zákazky na portáloch venovaných grafike. Keďže je grafika spätá s IT a čiastočne je v nej umelecká kreativita, ponuka je veľmi široká. Od známych webov, ako je Webtrh.cz, kde grafika a dizajn tvoria samostatnú sekciu, možno prejsť aj na špecializované stránky s ponukami práce pre grafikov. Napríklad Nakresli.to funguje nielen v českej, ale aj v slovenskej verzii. Nižšie si môžete prečítať zoznam najznámejších zákazkových portálov na Slovensku a v Česku.

osobná franšíza

Nakresli.to/sk (český ekvivalent Nakresli.to/cz)

Na Slovensku snáď jediný portál zameraný na grafické a dizajnérske práce. Prevádzkovateľ Nakresli.to spoplatňuje zadávanie projektov províznym systémom (platí iba pre garantované projekty). Provízia sa vypočítava ako 10 % z ceny projektu a je strhávaná pri každom prevode zadávateľa projektu. Stránka je prehľadne rozdelená na jednotlivé kategórie, od webdesignu, cez DTP až po 3D modelovanie a simuláciu, takže sa viete veľmi rýchlo zorientovať. Nepopierateľnou výhodou portálu je to, že obsahuje aj katalóg freelancerov.

 

Nakoduj.to/sk (český ekvivalent Nakoduj.to/cz)

Tento portál je, súdiac podľa názvu domény, zameraný skôr na kodérov a programátorov, no keď si otvoríte stránku, vašej pozornosti určite neujde ani kategória 3D grafika, Rendering, kde si nejaké tie zákazky, prípadne pracovné ponuky, môžu pozrieť aj grafici a designeri. Na Nakoduj.to si prídu na svoje aj PPC špecialisti, administrátori webov a e-shopov a taktiež odborníci z oblasti on-line marketingu.

 

Určite ste si všimli, že dizajn stránky je podobný dizajnu webu Nakresli.to. Oba portály totiž vlastní tá istá spoločnosť. Ďalšou výhodou tohto komplexného webu je to, že obsahuje aj katalóg freelancerov. Prevádzkovateľ si strháva 10 % províziu z ceny projektu.

 

Webtrh.cz

Jednoznačne najlepší zákazkový ČR/SK portál, ktorý pravdepodobne väčšina z vás už pozná. Aj na mojej stránke ho často spomínam. Nájdete na ňom množstvo dopytov a ponúk nielen z oblasti dizajnu a grafiky, ale aj z iných oblastí, ako je programovanie, copywriting, ghostwriting, SEO/SEM marketing atď. Jednoducho všetky profesie, ktoré sa dajú vykonávať cez internet. Ak začínate s podnikaním na voľnej nohe alebo len hľadáte nejaký job, určite odporúčam tento portál sledovať.

 

Ako alternatíva Webtrhu.cz sa zdá byť portál Webdeal.cz. Má určite nižšiu návštevnosť, no podľa môjho názoru sa ho tiež oplatí sledovať.

 

Súťažné weby vhodné predovšetkým pre začiatočníkov

Ďalšou možnosťou zaujímavého zárobku sú rôzne súťažné portály. Súťaže sú zväčša zamerané na návrh log, vizitiek a webdesignu. Tieto weby určite nie sú vhodné pre tých, ktorí nemajú veľa času nazvyš a musia sa naplno venovať plateným zákazkám. Naopak, na svoje si prídu hlavne začínajúci grafici či designeri, ktorí potrebujú pre začiatok svojej kariéry získať nejaké referencie, skúsenosti a v lepšom prípade aj kontakty na zaujímavých klientov. Nemali by však očakávať nejaký zárobok, pretože konkurencia na týchto portáloch je vysoká a pokiaľ nevyhráte, nič nedostanete. Odmenu dostane totiž len víťaz súťaže, a teda ten, ktorého práca najviac osloví zadávateľa projektu. Z tohto dôvodu veľa ľudí tieto portály zatracuje, no ako som už spomínal, môže to byť výborný spôsob, ako si vylepšiť svoje portfólio a nájsť nejakých budúcich klientov. Na Slovensku takýto súťažný portál neexistuje, u našich západných susedov je ich hneď niekoľko.

 • Topdesigner.cz

 • Logopro.cz

 • Designturnaj.cz

 • Mydesigners.cz

 

Všeobecné portály mikropráce – jednorazové ponuky

Okrem stálej práce môžu mať grafici a dizajnéri veľa príležitostí na jednorazovky. Tieto portály sú vhodné predovšetkým pre začínajúcich grafikov a dizajnérov, ktorí zatiaľ nemajú žiadne referencie, ale aj pre tých, ktorí práve nemajú ,,do čoho pichnúť".  Môžete tam naraziť na jednoduché práce, ako je tvorba firemných log, portrétov, reklamných bannerov, vizitiek, plagátov, úprava fotiek, až po zložitejšie, ako navrhnutie dizajnu webovej stránky, 3D vizualizácia interiéru bytu, modelovanie produktov a zostáv atď.   

 

Medzi obľúbené portály patria webové stránky, ako sú napríklad Jaspravim.sk alebo Microjob.sk. U našich západných susedov je tých portálov o niečo viac. Za zmienku určite stoja Jaudelam.czmikroprace.czEasytask.cz a stovkomat.cz. Ak vám nerobí problém angličtina, môžete vyskúšať aj Fiverr.com. Viac o tejto téme si prečítajte v článku ako si zarobiť na internete mikroprácouV podsekcii nájdete zoznam viacerých, slovenských aj českých, portálov mikropráce.

 

Katalógy preverených grafikov

Pozrite sa na možnosti katalógov, ktoré obsahujú profily profesionálnych grafikov. Môžete si založiť svoj profil, zadať svoje referencie, ceny atď. a zákazku určite nájdete, teda za predpokladu, že máte kvalitné referencie. Sú to napríklad katalógy Chcigrafika.cz alebo Webdesigneri.cz (zamerané na webdesign). Podobne funguje aj web Cesky-grafik.cz. Ak ponúknete v katalógu svoju prácu, máte oveľa väčšie šance.

 

Na Slovensku katalógy zamerané priamo na grafikov a dizajnérov neexistujú (ak sa mýlim a nejaký predsa len existuje, napíšte do diskusie). Existujú však všeobecné katalógy pre freelancerov, kde si okrem grafikov a designerov môžu vytvoriť svoj profil aj programátori, kodéri, SEO a PPC špecialisti atď. Spomeniem napríklad Startitup.skTitans.sk a Hlavicky.sk.

 

Priamo pre freelancerov je určený aj český web nezávislých profesionálov Navolnenoze.cz, kde je ponúk a dopytov pre grafiku 2D aj 3D ako šafranu. Ďalej sú to katalógy freelance-market.czmobojobo.cz, no a netreba zabúdať ani na freelancer.com.

 

Facebookové skupiny

Facebook (FB) ako najväčšia sociálna sieť vám tiež môže pomôcť nájsť si uplatnenie. Veľa tipov na prácu a kontakty medzi ľuďmi získate zapojením sa do tematických FB skupín. Napríklad vyše 7 000 členov má skupina ARTS práce, početná je s viac ako 2 500 členmi tiež skupina CAD/CAM Users, z českých potom Grafici alebo Grafici a grafičky CZ/SK či práce pro grafiky. Vďaka FB skupinám môžete nájsť zaujímavú prácu a získať veľa kontaktov na odborníkov.

 • PRÁCE PRO GRAFIKY (Grafici)“ – vyše 900-členná skupina, ktorá slúži výhradne pre ponuku pracovných pozícií a dopyt po pracovných pozíciách.

 • „ARTS práce“ – ďalšia zaujímavá skupina, ktorá má už vyše 7 500 členov. Nájdete tu ponuky aj dopyt z oblasti grafiky a dizajnu.

 • Práce v reklamě – okrem grafikov je skupina vhodná aj pre marketérov, korektorov, editorov,  copywriterov, programátorov atď.

 • „Grafici“ – z času na čas sa aj v tejto skupine objaví nejaká zaujímavá ponuka. Môžete tu predovšetkým zdieľať svoje rady, skúsenosti, tipy a triky atď.

 • "Tvorba a marketing kníh: autori, editori, ilustrátori, grafici, marketéri" - skupina, ktorá spája autorov, editorov, dizajnérov a ilustrátorov.

 • Kreatívny HUB ~ SK & CZ" - skupina určená výhradne na pridávanie pracovných ponúk pre dizajnérov, Foto/Video, developerov, marketérov, ideamakerov. 

 • IT Jobs & Projects - Ponuky práce – okrem grafikov je skupina vhodná aj pre programátorov, kodérov, developerov, analytikov, testerov atď.

 • „Grafici a grafičky CZ / SK“ - okrem zverejňovania pracovných ponúk slúži táto skupina aj na vzdelávanie a vymieňanie skúseností. Ak teda máte v oblasti grafiky a dizajnu nejaký problém a potrebujete poradiť, pokojne sa spýtajte. Určite vám niekto skúsenejší pomôže

 • „Slovenskí a českí dizajnéri!“ – skupina určená predovšetkým na vzdelávanie, no dá sa tam nájsť aj nejaká ponuka.

 • „UNIE GRAFICKÉHO DESIGNU“ - komunita, ktorá už od roku 2007 združuje dizajnérov a všetkých priaznivcov grafického dizajnu.

 • „Slovak Typography“ - slovenské novinky a pracovné ponuky z oblasti písma a typografie.

 • DizajneriSK - za viac ako 3 roky svojho fungovania má internetová komunita DizajneriSK vyše 2 500 prevažne slovenských freelancerov, dizajnérov z reklamných agentúr a grafických štúdií.

 • „Grafici/grafičky CZ/SK“.

 • LinkedIn - je to sociálna sieť určená pre podnikateľov. Určite odporúčam vytvoriť si tu profil.

 

Pár slov na záver

Ak sa rozhodnete pracovať ako grafik freelancer a nie napríklad pre grafické či DTP štúdio alebo CAD/CAM návrhy, máte veľa možností. Odvetvie grafiky je rozmanité a pokrýva 2D a 3D statickú aj pohyblivú grafiku. Od webdizajnu, cez DTP až po 3D modelovanie a simuláciu. Zákazky začnite hľadať na internete, dobrý, kreatívny grafik je často vyhľadávaný.

 

Dôležitou súčasťou úspešného hľadania sú kvalitné referencie. Napríklad pri webdesigne to môže byť trochu problém, pretože na rozdiel trebárs od programovania je grafika čiastočne aj subjektívna a čo sa páči jednému, druhému sa páčiť nemusí. Aj preto je grafika sčasti i umením. Začiatočníkom odporúčam začať s menšími zákazkami a neskôr sa pustiť do veľkých projektov. Vždy však musíte ukázať, že v grafike máte cit, nadanie a zmysel pre detail i celok. A to nielen pri webdizajne, ale aj v ďalších odvetviach grafiky 2D i 3D.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako a kde získať nové zákazky? Tu je 50 tipov – článok obsahuje viac než 50 portálov a FB skupín, kde si môžu freelanceri hľadať nových klientov. Vhodné je to aj pre začiatočníkov, ktorí si hľadajú prvé zákazky.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Ak ste našli v zozname nejakú chybu, alebo máte tip na portál, prípadne facebookovú skupinu, ktoré sa v tomto článku nenachádzajú, budem rád, ak ich doplníte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Grafici na voľnej nohe

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok