Ako a kde sa môžu uplatniť copywriteri

Obrázok symbolizujúci copywriterov držiacich perá a ceruzky.

Copywritingu, čiže písaniu reklamných textov ako takému, som sa venoval už v minulom článku. Dnes by som vám chcel tento spôsob zárobku na internete priblížiť ešte viac, a preto budem v nasledujúcich riadkoch popisovať možnosti, kde a ako sa môže začínajúci copywriter uplatniť. Článok je vhodný nielen pre obyčajných ľudí, ktorí hľadajú možnosti, ako si zarobiť, ale aj pre firmy hľadajúce stránky, na ktorých sa združujú kvalitní textári.

 

Aké sú moje možnosti?

Ak čítate tento článok, je jasné, že to s copywritingom myslíte vážne a máte záujem venovať sa mu. Avšak, ako to býva v prípade, ak človek začína s niečím novým, aj vy sa potrebujete od niečoho „odpichnúť“. Možností je viacero.

 

1. Copywriter na voľnej nohe

Na začiatok môžete byť copywriterom na tzv. voľnej nohe (freelancer). To znamená, že svoju prácu budete vykonávať z domu a zákazky a ponuky práce si budete vyhľadávať sami. Vo väčšine prípadov ide skôr o krátkodobú spoluprácu. Nájdete ponuku od nejakej inzerujúcej spoločnosti, ktorá potrebuje dodať napríklad texty na web, e-shop alebo blog, a dohodnete sa s ňou. Na začiatok to možno pôjde aj bez oprávnenia, ale postupom času si budete musieť založiť živnosť.

 

V tomto prípade sa často stretávam s ponukami typu ,,potrebujem vytvoriť popisky pre môj internetový obchod“ alebo ,,hľadám niekoho, kto mi vytvorí reklamné texty pre každý jeden produkt v eshope“. Teraz vezmite do úvahy, že tam je 10 000 produktov a za vypísanie jedného dostanete 0,10 až 1 euro.

 

2. Copywriter pre nejakú spoločnosť

Ešte lepšou možnosťou (ako pre zárobok, tak aj pre vytvorenie si mena) je nadviazať spoluprácu s nejakou spoločnosťou. To znamená začať písať pre nejaký online magazín, eshop alebo podobne. Tieto spolupráce sú zväčša dlhodobého charakteru. Vy máte dostatok práce, a tak si viete zarobiť aj viac peňazí. Okrem toho, nemusíte tráviť čas vyhľadávaním aktuálnych ponúk či dopytov na písanie textov. Ako aj v prvom prípade, aj v tomto druhom môžete svoju prácu vykonávať z pohodlia domova. Tentoraz je to však na dohode so zamestnávateľom. 

Teraz ste sa asi zamysleli nad tým, kde takéto ponuky práce môžete nájsť. Dajú sa nájsť na rôznych inzertných portáloch aj na portáloch venovaných práve copywritingu (tie spomínam nižšie). 

 

3. Práca pre nejakú agentúru

Ďalšou možnosťou je spolupráca s nejakou copywriterskou agentúrou. Je to miesto, kde sa združujú výlučne copywriteri, ktorí pracujú na rôznych zákazkách. Ak vás táto možnosť nadchla, skúste si vyhľadať jednotlivé agentúry aj s kontaktom a zaslať im ukážky svojich prác. Možno čakajú práve na takého pisateľa textov, ako ste vy. 

Formy spolupráce sú rôzne, niektoré agentúry vyžadujú živnostenské oprávnenie, iné preferujú dohodu, prípadne zmluvu na čiastočný úväzok alebo full time.

 

Rozhoďte siete a využite získané referencie

Všetci vieme, že začiatky sú ťažké. Ale postupom času získate pozitívne referencie od svojich klientov, a to je nová možnosť. Pýtate sa, aká? Jednoducho, aj vaši spokojní klienti, pre ktorých ste už niekedy písali, hoci aj jednorázovo, vás môžu odporučiť ďalším ľuďom, ktorí využijú vaše služby, alebo vás môžu začať kontaktovať opakovane. Čiže vždy, keď budú potrebovať využiť vaše služby. 

Taktiež nezabudnite rozhodiť siete. Zverejnite svoje ponuky na rôznych portáloch. Môže ísť o klasické inzertné portály, ale aj portály určené na mikroprácu či servery zamerané výlučne na copywriting.

osobná franšíza

Kde nájsť ponuky práce a zákazky pre copywriterov - zoznam katalógov

Ako som už spomínal vyššie, ak si v budúcnosti chcete zarábať týmto spôsobom, musíte začať sledovať ponuky práce. Tie môžete nájsť na klasických pracovných serveroch ako profesia.sk a podobne, na inzertných portáloch ako bazos.sk, prípadne na serveroch mikropráce ako jaspravim.sk a iné. Druhou možnosťou je využívať priamo stránky, ktoré sú venované copywriterom aj firmám, ktoré hľadajú niekoho na písanie článkov. Na Slovensku, žiaľ, také weby nenájdeme, no u našich západných susedov je ich hneď niekoľko - vid bod č.4. 

 

1. Všeobecné pracovné portály

 

Ak hľadáte nové zákazky a nechcete prepásť žiadnu dobrú ponuku, odporúčam sledovať aj pracovné portály ako profesia.sk, jooble.sk, alebo istp.sk. Niežeby sa to tam ponukami pre copywriterov hemžilo, ale z času na čas sa predsa len niečo objaví. Na týchto pracovných weboch je dobré sledovať aj podobné pracovné pozície, ako je napríklad miesto redaktora alebo špecialistu marketingového obsahu. Dosť často sa ukáže, že pod iným názvom sa ukrýva denný chlieb copywriterov - písanie.

 

2. Portály mikropráce

Pri hľadaní novej práce by ste nemali zabúdať ani na trh s mikroprácami. Drobné pracovné zákazky sú dobré nielen v prípade, že ste copywriter junior a potrebujete sa „vypísať" a získať skúsenosti, ale aj v období, keď nemáte šťastie na veľké projekty alebo si potrebujete relatívne jednoducho privyrobiť. Na stránkach, ako sú jaspravim.sk, tajfun.sk, si len jednoducho založíte vlastný profil, vyplníte, čo môžete svetu ponúknuť, a čakáte na dopyt po vašich službách. Asi sa nedá očakávať, že sa vďaka mikropracovným portálom stanete milionármi, ale ak máte kapacitu na príležitostné jednorazovky, prečo nie?

 

3. Katalógy freelancerov/copywriterov

 

Pre copywriterov na voľnej nohe (alebo tých, ktorí o tomto spôsobe práce zatiaľ iba snívajú a čakajú na tú správnu ponuku) tu sú katalógy freelancerov. Tieto katalógy jednoducho zhromažďujú živnostníkov zo všetkých možných odborov a ponúkajú ich služby zákazníkom. Ak ste sa ešte so žiadnym takým webom nestretli, odporúčam portály titans.skfreelanceri.skfree-lance.sk a ďalšie.

 

4. Zákazkové portály pre copywriterov

Copywriting.cz

Tento internetový projekt má za úlohu spájať záujemcov o akékoľvek texty (články do magazínov, popisky pre eshopy, obchodné texty, PR články, preklady atď.) a copywriterov.

 

Ako copywriter môžete na webe oslovovať firmy, ktoré dopytujú nejaké texty, preklady, prípadne korekcie. Ďalšou možnosťou pre vás je predaj hotových článkov. Ak máte vo svojom PC staré, „prachom zapadnuté“ články, môžete ich vložiť do systému a dúfať, že ich niekto od vás odkúpi. Vlastníte blog, web stránku a premýšľate, ako si zarobiť ešte viac? Pomocou Copywriting.cz môžete nájsť zákazky na publikovanie PR článkov.

 

Ak ste firma, máte možnosť vytvoriť si hromadný inzerát a čakať, kým sa vám naň niekto ozve, alebo si z katalógu copywriterov vyberiete niekoho sami, a to podľa ceny, zamerania tém, hodnotenia alebo rýchlosti dodania textu. Treťou možnosťou je zakúpenie hotových textov. Aktuálne je na predaj 821 zaujímavých článkov, takže máte z čoho vyberať.

 

Teda či už ste firma a hľadáte nejaké kvalitné texty pre svoj magazín, eshop, alebo ste textár, ktorý si chce zarobiť peniaze, môžete sa zaregistrovať na Copywriting.czRegistrácia je pre všetkých užívateľov zdarma, žiadne mesačné alebo akékoľvek iné poplatky.

 

Copywriteri.cz

Ide o webový katalóg copywriterov. Na stránke môžete nájsť profily jednotlivých užívateľov, roztriedené do rôznych rubrík podľa ich odbornosti či miesta, kde pôsobia. Firmám a podnikateľom, ktorí potrebujú nové texty, to uľahčuje vyhľadávanie. Prevádzkovateľ servera si neúčtuje žiadne provízie z predaja, pretože katalóg umožňuje priame oslovenie vybraného textára na súkromný email či telefón. Súčasťou webu Copywriteri.cz je aj magazín, resp. blog, s množstvom užitočných rád, ktoré ocení nejeden začínajúci textár.

 

Drobný problém je v tom, že pri registrácii sa v priečinku „lokalita“ dajú zvoliť len české mestá. Je to teda vhodné skôr pre Slovákov žijúcich v Česku.

 

Placla.sk

Ide o takzvaný Pay Per Post portál, ktorý spája inzerujúce firmy s blogermi. Ak sa chcete zapojiť do Placla.sk, mali by ste vlastniť nejakú webovú stránku, blog či online magazín.

Po zaregistrovaní a vložení svojej webovej stránky do systému vás budú oslovovať rôzne firmy, ktoré budú mať záujem o napísanie článku a o jeho následné publikovanie na vašom webe.

 

Na Placla môžete teda zarobiť až dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je ten, že pre klienta napíšete článok, nejaký text (nie je to však podmienkou, pretože texty môže dodať aj firma) a ten druhý je taký, že napísaný text následne zverejníte na svojom blogu.

 

Copytrh.cz

Jednoduchý portál fungujúci ako online trhovisko na nákup a predaj článkov. Do Copytrh.cz sa môžu registrovať ako textári, ktorí hľadajú nejaké zákazky či pracovné príležitosti, tak aj firmy, ktoré potrebujú texty na svoje webové stránky/e-shopy.

 

Momentálne je na Copytrhu aktuálnych 7 dopytov na napísanie článku, takže ak práve nemáte do čoho pichnúť, môžete sa realizovať.

 

KupObsah.cz

Kupobsah.cz nie je stránka zameraná výlučne na copywriting. Pracovné ponuky na nej nájdu alebo môžu zverejniť aj programátori, grafici, hudobníci či odborníci na video a fotografovanie. Okrem toho, na kupobsah.cz môžete aj predávať svoje výrobky. Ide o zmiešaný portál, kde sa najviac dopytov a ponúk spája práve s copywritingom. 

 

Paypost.cz

Ďalší PPP systém, ktorý je primárne určený na predaj a nákup reklamného priestoru. Paypost.cz je teda vhodný pre tých, ktorí vlastnia nejaký blog či magazín a ponúkajú na ňom možnosť inzerovať formou tlačových správ, reklamných článkov, PR textov...

Väčšina klientov požaduje popri možnosti publikovania článku na vašom blogu aj jeho napísanie, takže si môžete zarobiť dvoma spôsobmi.

 

Pre firmy je na portáli PayPost k dispozícii vyše 1 100 blogov, takže ak máte záujem nakupovať reklamu, môžete tak urobiť práve na tejto stránke.

 

Pryard.com/sk

Aj v prípade portálu Pryard.com/sk ide o reklamnú platformu PPP, ktorá je určená primárne na nákup a predaj PR článkov. Princíp spočíva v tom, že vás osloví firma, ktorá by mala záujem o publikovanie článku na vašom blogu či v magazíne. Článok vám dodá buď firma, alebo ho napíšete vy.

 

Pryard je vhodný aj pre influencerov, a teda majiteľov, ktorí majú vysoko navštevovanú facebookovú skupinu, resp. profil na kanáli YouTube či na Instagrame.

 

Webtrh.cz

Webtrh.cz aj nižšie popísaný Webdeal.cz spomínam na svojej stránke pomerne často, preto len v krátkosti. Ide o stránku, ktorá nie je zameraná výlučne na copywriterov, ale môžete na nej nájsť pár aktuálnych ponúk aj z tejto oblasti, samozrejme, v slovenčine. Celý web je prehľadný a návštevník sa na ňom dokáže veľmi rýchlo zorientovať. Webtrh.cz je podľa mňa ideálnym miestom práve pre začínajúcich textárov.

 

Webdeal.cz

Rovnako ako pri Webtrhu, ani v tomto prípade nejde o web zameraný iba na písanie textov. Obsahuje však osobitnú kategóriu copywriting, kde môžete sledovať aktuálne ponuky aj dopyty.

 

Copywritingjob.cz

Je to inzertný portál, na ktorom môžete sledovať ponuky aj dopyt po copywritingu, korektúre textoch, prekladaní a ghostwritingu. Vloženie inzerátu je zdarma, dokonca nie je potrebné ani vykonať registráciu. Avšak pravdepodobne má tento portál to najlepšie už za sebou. 

 

5. Facebook skupiny

V dnešnej dobe, keď sa polovica našich životov odohráva na sociálnych sieťach, nie je zlé ich silu využiť aj na prácu. Na Facebooku existuje mnoho skupín, v ktorých sa združujú copywriteri a kde môžete získať dobrú zákazku.

 

Nie vždy však ide o prácu z domu. Sú to napríklad:

 

6. Sledujte ponuky aj na mojej stránke

Okrem vyššie spomínaného, príležitosti tohto charakteru môžete sledovať aj na mojej stránke. V sekcii ponuky práce pre copywriterov zverejňujem aktuálne ponuky práce na doma.

 

Pár slov na záver

Ako sami vidíte, možností, kde nájsť ponuky práce, či možností, kde zverejniť svoje inzeráty, a tým sa dostať do povedomia širokej verejnosti, je veľa. Jediné, čo je potrebné urobiť, je zaregistrovať sa na vyššie uvedených stránkach, začať sledovať dopyty po službách a nebáť sa osloviť potenciálneho klienta, prípadne zamestnávateľa.

 

Mohlo by vás zaujímať:

50 tipov pre freelancerov, kde hľadať zákazky – ak ste začínajúci freelancer, prípadne aj pokročilý – a hľadáte možnosti, ako a kde získať prvé (nové) zákazky.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Prišli ste už niekedy do kontaktu s copywritingom? Ak áno, čo hovoríte na túto profesiu? Potešíte ma, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu). Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Katalógy pre copywriterov

Dátum: 22.09.2015

Vložil: Nika

Titulok: doplnenie zoznamu.

Ahoj, celkom fajn článok, hlavne pre začínajúcich ľudí, ktorí sa v tejto téme neorientujú a hľadajú niečo odkiaľ by sa odpichli. Ja by som do zoznamu ešte doplnila jeden portál, ktorý síce nie je až tak navštevovaný, ale dajú sa nájsť nejaké zákazky... sem tam. Ide o portál https://copywritingjob.cz/. Nejde len o copywriting, ale aj o korektúry, preklady a iné. Však na to pozrite a posúďte.

Dátum: 28.09.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:doplnenie zoznamu.

Dobre, vďaka. Stránku si pozriem a keď tak pridám do tohto článku.

Pridať nový príspevok