Copywriting.cz - aké možnosti zárobku ponúka portál?

Žena, ktorá píše na notebooku nejaký PR článok / popisky pre e-shop. Boli ste v škole šikovní počas hodín slovenského jazyka a sloh vám nerobí najmenšie problémy, pretože ste ho písali aj kamarátom? V tom prípade by bola škoda nevyužiť svoje schopnosti a nezačať sa obzerať po zárobku v oblasti copywritingu. Stačí mať len trochu voľného času, chuti a odhodlanie nevzdávať sa po prípadnom prvom neúspechu. Ponúka sa niekoľko možností, jednou z nich je portál copywriting.cz. Ten láka na zaujímavý zárobok písaním PR článkov a rôznych textov. V tejto recenzii si povieme o spomínanom portáli trochu viac.

 

Čo je to copywriting.cz?

Hlavnou úlohou portálu copywriting.cz je spájať záujemcov o akékoľvek texty (inzerujúce firmy) a záujemcov o zárobok (copywriterov, blogerov). Ak patríte k druhej skupine ľudí, čítajte ďalej, pretože tento článok je určený práve vám.

 

Homepage portálu Copywriting.cz.

Vyberte si oblasti, ktorým dobre rozumiete

Samozrejme, nikto nebude od vás na prvýkrát chcieť napísať text o zubných kefkách.

Neexistuje žiadna vstupenka alebo zápisné, začať môžete kedykoľvek jednoducho tým, že sa prihlásite na niektorú z ponúk (prekliknúť na stránku sa môžete tu). Tie sa priebežne aktualizujú a k dispozícii ich v niektorých dňoch býva aj pekných pár desiatok. Sami si potom zvolíte kategórie, ktoré vás zaujímajú – zdravie a výživa, financie, auto-moto, bývanie alebo cestovanie, prípadne aj iné. Rozptyl je veľmi široký. Ak si odfiltrujete ponuky, o ktoré pravdepodobne nebudete mať záujem, a naopak, necháte v prehľade tie zo zaujímavých oblastí (ak napríklad radi cestujete a delíte sa o svoje zážitky s ostatnými), určite si prídete na svoje!

V prehľadných kolónkach nájdete kategóriu, požadovanú dĺžku, finančnú odmenu, jazyk spracovania (najčastejšie je žiadaná čeština, ale stretnete sa aj so slovenčinou) a celkovú cenu.

 

Minimálna odmena je 56 Kč (~2 €) za napísanú normostranu. Niekedy je potrebné začať takzvane „s málom“, ale nebojte sa, akonáhle si získate referencie, odmena potom môže rásť – trebárs aj do rádov desiatok eur za normostranu. Aj keď to sa podarí skôr tým, ktorí sa venujú tejto práci na plný úväzok. Dostať 4 – 8 € za normostranu je ale reálny cieľ, a to aj pre záujemcov o občasný zárobok.

 

Nezabudnite starostlivo vyplniť profil copywritera

Je ale celkom možné, že s kvalitnou reputáciou/pozitívnym hodnotením vás už niekto sám osloví a nebudete si musieť vyberať z dopytov – dlhodobá spolupráca a pravidelný odber článkov tiež môže byť ľahko realitou.

Samozrejmosťou je výber vlastného avatara a popisu, v ktorom sa krátko zmienite o svojich skúsenostiach, zručnostiach, jazykoch, ktoré poznáte na komunikačnej úrovni a podobne. Dokážete písať obchodné texty alebo PR články, zvládnete jazykovú korektúru alebo sa spočiatku budete skôr zaoberať len všeobecnými textami, aby ste získali trochu skúseností a precvičili sa? Záleží len na tom, na čo sa akurát cítite, zaškrtnite kolónky a hurá do sveta!

Kniha

Nezabudnite si zodpovedne vyplniť svoj profil copywritera!

 

Mimochodom, nezabudnite na cenovú hladinu u prekladov alebo textov, pretože aj podľa tej sa iste inzerenti rozhodujú. Ak ponúknete zaujímavý pomer ceny a výkonu, je jasné, že o zákazky nebude vôbec núdza!

Pripravovať môžete aj newslettre alebo prejaviť maximálnu starostlivosť a podnikateľského ducha pri tlačových správach.

V neposlednom rade je dôležité dodržať dohodnutý termín. Keď prácu odovzdáte skôr, nič sa nedeje – ale neskoré dodanie je penalizované. Navyše s negatívnym hodnotením by ste si, bohužiaľ, pokazili svoju povesť.

 

Ak sa na nejakú zákazku necítite, môžete ju odmietnuť, nič sa predsa nedeje!

 

Aké sú ďalšie možnosti zárobku?

Je tu ešte niekoľko ďalších možnosti, ako si na portáli copywriting.cz privyrobiť. Nejde len o texty, o ktoré je záujem. Môžete si pripraviť pár zaujímavých článkov počas voľného večera, stanoviť rozumnú cenu a ponúknuť ich inzerentom na trhu (v kategórii „prodat texty“). Ide ale o beh na dlhú trať, pretože sa vám po zverejnení, ktoré prebehne spravidla po kontrole do dvoch pracovných dní, nemusia ozvať ihneď. Keď vám ale do výplatného minima chýba sto korún (niekoľko eur) a zrazu dostanete mail o tom, že bol predaný niektorý z vašich starších článkov, určite budete radi, všakže? V sekcii „prodat texty“ nájdete niekoľko užitočných rád a tipov, o aké témy je u inzerujúcich firiem veľký záujem.

 

Zaujímavé tipy o akých témach písať články. Nájdete ich v sekcii prodat texty.

 

Ďalšia možnosť sa ponúka nielen pre copywriterov, ale aj pre blogerov, ktorí majú nejakú webovú stránku (blog, magazín, fórum, FB skupinu) a umožňujú na nej inzerovať formou reklamných článkov/krátkych postov na FB. Stačí sa hore v administrácii stránky copywriting.cz prekliknúť na sekciu paypost.cz a dostanete sa do nového rozhrania (pozri obrázok).

 

Na stránke paypost.cz môžete vložiť svoju webovú stránku, magazín či FB skupinu a zarábať na reklame.

 

Následne v ľavom paneli v zložke „Nabízím reklamu“ uvediete svoj web/sociálnu sieť, vyplníte zopár údajov – t. j. cenu, za akú ste ochotní zverejniť reklamu od inzerujúcej firmy, cenu za napísanie článku/príspevku na sociálne siete.

Následne si vyberiete kategóriu a vyplníte aj mesačnú návštevnosť svojho blogu/FB stránky. Potom už len ostáva čakať, kým sa vám ozve nejaká firma, ktorá bude mať záujem inzerovať na vašich stránkach.

 

Aké je výplatné minimum?

Chcete požiadať o vyplatenie zarobených peňazí? Nie je problém! Najnižšia položka, ktorú možno vyplatiť, ale je 1 000 Kč (cca 40 €).

  • Ak máte DIČ, je to jednoduché – len vystavíte faktúru, ktorá bude za niekoľko dní preplatená. Šikovní ľudia s voľným časom si zarobia 40 eur veľmi rýchlo, aj keď začiatky – bez referencií – môžu byť niekedy trochu ťažké. Inzerujúca firma totiž nevie, prečo by vám mala dať dôveru (preto jej môžete napísať krátku správu o tom, že sa nebojíte výziev a ste starostliví, možno to tiež pomôže).

  • Ak nepodnikáte, nič to. Prevádzkovateľ Copywriting.cz – spoločnosť Webdeal, s. r. o. s tým, samozrejme, počíta. Preto budete mať možnosť vybrať si medzi zmluvou o dielo alebo dohodou o vykonaní práce.

 

Registrácia je bezplatná, žiadne mesačné poplatky neplatíte, dôležitý je len pomer kreditu na vašom účte.

 

Na webe funguje provízny systém, 30% províziu z celkovej zákazky zaplatí inzerent a vy (copywriter) dostanete čistú sumu, ktorá je uvedená aj pri ponuke.

 

Majitelia webov alebo malých obchodov, pozor!

V neposlednom rade si na svoje na stránke copywriting.cz môžu prísť aj vlastníci menších e-shopov alebo záujmových webov, ktorí potrebujú ekonomicky a súčasne kvalitne naplniť kapacitu a dodať texty na svoje stránky.

K dispozícii majú niekoľko stoviek hotových textov (aktuálne je na predaj 2 160 článkov z rôznych oblastí), ktoré copywriteri sami ponúkajú a predávajú – napospol ide o nevyužité projekty z minulosti (samozrejme, všetko podlieha starostlivej kontrole originality). Nakupovať hotové články môžete už od 3 € za normostranu.

 

Ako to funguje - výhody systému pre copywriterov a inzerentov.

 

Ďalšou možnosťou je zadať dopyt, ktorý uvidia všetci copywriteri a následne si už len vyberiete toho správneho podľa referencií.

 

Je tu tiež možnosť osloviť konkrétneho copywritera (v kategórii „přehled copywriterů“ je ich okolo 300 aktívnych) pokiaľ vás zaujme svojou ponukou/referenciami. Neskôr s ním pokojne môžete nadviazať dlhodobú spoluprácu.

 

Pár slov na záver

Zrátané a podčiarknuté, copywriting.cz je príbehom plným zaujímavých príležitostí pre všetky vekové skupiny. Atraktívne ponuky tu čakajú na študentov s množstvom voľného času, na aktívnych penzistov alebo matky na materskej, skrátka na všetkých, ktorí si chcú zarobiť niekoľko desiatok alebo stoviek eur mesačne navyše a zároveň robiť niečo, čo ich baví...

Stačí usilovnosť a pracovitosť – rovnako ako dobrý sloh a gramatika – v tom prípade máte tie najlepšie predpoklady preraziť...

Ak vás táto možnosť zárobku zaujala a chcete to skúsiť, začať môžete tu.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s portálom Copywriting.cz? Ak áno, zapojte sa do diskusie a napíšte svoje vlastné skúsenosti.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Copywriting.cz portál

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok