Základné poznatky o binárnych opciách

Čo sú to vlastne tie binárne opcie a ako ich obchodovať, resp. ako na nich zarobiť. Klasické obchodovanie na burze je pomerne komplexnou a zložitou záležitosťou, takže bežný človek by musel stráviť veľa času štúdiom, aby celému tomuto odvetviu dobre porozumel. Keďže k rovnakému záveru prišlo aj niekoľko šikovných ľudí z Wall Street, rozhodli sa vytvoriť úplne nový finančný nástroj, nazvaný binárne opcie. Tie úplne zásadným spôsobom zjednodušujú internetové obchodovanie na finančných trhoch. Čo to teda tie binárne opcie sú a ako fungujú? Najlepšie si všetko vysvetlíme na jednoduchom príklade.

 

Praktický príklad

Predstavte si, že v jedno krásne ráno vstanete a idete si urobiť raňajky. Posadíte sa k stolu a zapnete televíziu, v ktorej práve bežia ranné správy. Z nich sa dozvedáte, že v dôsledku krízy na Strednom východe rastie cena ropy a očakáva sa jej ďalší rast. Pomyslíte si, že by v tejto situácii bolo skvelé vlastniť nejakú tú ropu a zarobiť tak na vyšších cenách, za ktoré sa s vysokou pravdepodobnosťou bude obchodovať o niekoľko dní. Chvíľu nad tým ešte premýšľate, ale potom si uvedomíte, že nielenže nemáte žiadnu ropu, ale dokonca nemáte ani len peniaze na jej nákup. A tak tento váš nápad pustíte k vode a idete sa venovať niečomu inému, viac „reálnemu".

 

Čo keď vám však poviem, že žiadnu ropu kupovať nemusíte, a rovnako môžete zarobiť na raste jej ceny? Pýtate sa, ako? No predsa tak, že nakúpite binárnu opciu!

 

Podobné tipovaniu zápasov

Binárne opcie v princípe fungujú rovnako ako stávka na výsledok športového zápasu u stávkovej spoločnosti. Jediným zásadným rozdielom je skutočnosť, že u binárnych opcií nešpekulujete, či vyhrá tím A, alebo B, ale či cena podkladového aktíva (napríklad našej ropy) stúpne, alebo klesne v určitom časovom úseku. Ak sa teda vrátime k nášmu príkladu, môžeme nakúpiť CALL binárnu opciu s týždennou dobou exspirácie za 100 USD, čo znamená, že špekulujeme, že cena ropy bude o týždeň vyššia ako vo chvíli, keď opciu kupujeme. Ak bude náš odhad správny, tak dostaneme našu stavenú čiastku 100 USD (tzv. opčná prémia) a zisk podľa výnosu, ktorý ponúka broker (napríklad 80 USD pri výnose 80 %). Celkovo teda 180 USD. Avšak ak ste sa zmýlili a cena ropy klesla, prídete o celú vašu stavenú sumu, teda 100 USD.

 

Binárne opcie sú jedným z najrizikovejších obchodných nástrojov. Predtým ako sa rozhodnete vyskúšať to, odporúčam vám prečítať si aj článok, ktorý podrobne rozoberá výhody a nevýhody a hlavne ako sa nepopáliť pri obchodovaní binárnych opcií. 

 

Grafické znázornenie ako fungujú binárne opcie v praxi.

 

Základné pojmy súvisiace s binárnymi opciami

V súvislosti s online obchodovaním binárnych opcií je potrebné poznať niekoľko termínov. Ako však sami uvidíte, ide len o názvoslovie, ktoré odlišuje binárne opcie od športového stávkovania.

osobná franšíza

Broker

Keď si chcete staviť na niektorý športový tím, idete na webovú stránku stávkovej kancelárie a podáte stávku. Ak však kupujete binárnu opciu, robíte to prostredníctvom obchodnej platformy na stránkach príslušného brokera.


Výnos

Hodnotu výnosu opcie stanovuje broker a bežne sa táto hodnota pohybuje v rozmedzí 70 až 90 %. Ak nakupujete binárnu opciu s 80 % výnosom, znamená to, že v prípade správneho odhadu vám bude vyplatená opčná prémia zhodnotená o 80 %. U športového stávkovania by rovnakej ponuke zodpovedal kurz 1,8. Ide teda len o inú formu zápisu.

 

Doba expirácie

Rovnako ako v prípade stávky na futbalový zápas, tak aj pri binárnej opcii je jasne stanovený koniec jej platnosti - čas exspirácie. Ten môže byť od niekoľkých minút až po niekoľko týždňov či mesiacov. Vždy záleží len na tom, čo vám broker ponúkne.

 

In the money / Out of the money
Grafické znázornenie pojmov ako sú strike cena, in the money, out of the money, doba expirácie, call, put a iné.

Dva zdanlivo zložité termíny, ktoré však veľmi jasne definujú, či vaša binárna opcia skončila ziskom, alebo stratou. Ako In the money (ITM) sa označuje opcia, ktorá je takzvane „v peniazoch", čo znamená, že v dobe exspirácie ide cena správnym smerom a vy realizujete zisk. Out of the Money (OTM) je naopak  opcia, ktorej cena ide iným, než vami predpokladaným smerom, a teda končí stratou.

 

Strike cena

Strike cena je hodnota daného aktíva v čase, keď danú opciu nakupujete. Napríklad, ak chcete kúpiť binárnu opciu na menový pár EUR/USD a aktuálne sa bude obchodovať okolo 1,3550, bude táto hodnota pri nákupe opcie práve vašou strike cenou.

 

Spotová cena

Ide o aktuálnu cenu podkladového aktíva na trhu, napríklad súčasná cena ropy práve v tento okamih.


CALL binárne opcie

Ak nakupujeme CALL binárnu opciu, špekulujeme na rast nášho aktíva.


PUT binárne opcie

Ak kupujeme PUT binárnu opciu, špekulujeme na pokles nášho aktíva.

 

Opčná prémia

Ide o sumu, ktorú hodláte „staviť" na špekuláciu.

 

Typy binárnych opcií

Rovnako ako u športového stávkovania, kde existuje niekoľko typov stávok (napríklad handicap, stávka na výsledok zápasu, stávka na konečné skóre), tak aj v prípade binárnych opcií rozlišujeme rôzne druhy.

 

  • Binárne opcie High / Low Začnime teda tým úplne najzákladnejším a najjednoduchším typom, ktorým je High/Low, často tiež označovaný ako Up/Down. Pri tomto type opcie sa rozhodujete, či vami vybrané podkladové aktívum bude rásť, alebo klesať v danom časovom úseku. Možný profit z opcie sa pritom pohybuje medzi 70 až 90 %.

 
  • Binárne opcie Above / Below - Binárne opcie typu Above/Below sú rovnako jednoduché na obchodovanie ako opcie High/Low. Základným rozdielom medzi nimi je to, že už nebudete špekulovať na rast alebo pokles ceny podkladového aktíva od strike ceny, ale na rast alebo pokles nad určitú danú úroveň (Above), alebo pod určitú danú úroveň (Below).

 
  • Binárne opcie One Touch - U binárnych opcií One Touch jednoducho špekulujeme na to, či sa trhová cena určitého podkladového aktíva dotkne, alebo nedotkne určitej cenovej úrovne do doby exspirácie.

 
  • Binárne opcie Boundary - Základom binárnych opcií Boundary je určité pásmo, definované hornou a dolnou hranicou (cenovou úrovňou), ktoré sa odvíja od aktuálnej trhovej ceny. Obchodník môže teda špekulovať na to, či sa trhová cena v dobe exspirácie opcie bude nachádzať vo vnútri pásma, alebo mimo toto vymedzené pásmo.

 
  • Binárne opcie Pairs - Pairs binárne opcie môžeme voľne preložiť ako „párové obchodovanie binárnych opcií". Ako už napovedá samotný názov opcie, budete obchodovať páry, ktoré môžu byť zložené napríklad z dvoch akciových titulov, ako trebárs Facebook a Google. Vašou úlohou bude rozhodnúť, ktoré akcie si povedú v dobe exspirácie opcie lepšie.

 

Keď už teraz máte základné povedomie o názvosloví a typoch binárnych opcií, povieme si niečo o tom, ako na nich traderi zarábajú. Už som tu uviedol jednoduchý príklad s krízou na Strednom východe a ako túto situáciu využiť na vygenerovanie nejakého toho zisku. To však bol len jeden z mnohých spôsobov, ako obchodovať binárne opcie. Aby ste mohli dlhodobo profitovať z obchodovania binárnych opcií, budete musieť mať, rovnako ako profesionálni traderi, svoj vlastný obchodný plán. Takýto obchodný plán potom obsahuje jednu alebo aj viac stratégií, ako zarábať. Ničoho sa však nebojte, pretože stratégie pre binárne opcie sú vcelku jednoduché na pochopenie a navyše je ich plný internet. Stačí si len niektorú vybrať a po zodpovednom a riadnom vyskúšaní pomocou nej začať obchodovať.

 

Brokeri na binárne opcie

Internetové obchodovanie s binárnymi opciami sa môže zdať ako veľmi lukratívny biznis, ale je potrebné dať si pozor na rôzne úskalia, ktoré môžu nastať. Jedným z nich je aj výber brokera. Zdá sa to ako banalita, avšak práve brokerským spoločnostiam zverujeme svoje ťažko vydreté peniaze a vykonávame u nich všetky obchody. To znamená, že stačí jedno malé pochybenie z ich strany a s vašimi peniazmi sa už nemusíte nikdy stretnúť.

 

Preto je dobré vybrať si práve brokera, ktorý je regulovaný úradmi, ako sú NBS (Národná Banka Slovenska), ČNB (Česká Národná Banka) a CySEC. Tieto tri úrady sú pre nás ako občanov Česka a Slovenska považované za najdôležitejšie. Skutočnosť, že je broker regulovaný práve týmito úradmi, nám ponúka ako výhody, tak aj malé nevýhody. Aké? 

 

  • vaše vklady sú až do výšky 20 000 € poistené proti úpadku brokera.

  • broker sa k vám musí správať a nakladať nielen s vašimi peniazmi, ale aj s informáciami v súlade s dobrými mravmi a regulačnými predpismi.

  • niekedy od vás vyžaduje overenie identity zaslaním naskenovaného občianskeho preukazu a kreditnej karty (samozrejme, so zakrytými dôležitými údajmi).

 

Popravde, výhody určite prevažujú nad nevýhodami, a preto teda odporúčam obchodovať iba u regulovaných brokerov. Tých je ale, samozrejme, tiež veľa, a preto by som vám chcel predstaviť pár brokerov, ktorí patria medzi tých najlepších.

 

TopOption

Broker TopOption, fungujúci už od roku 2011, je pre začiatočníkov obchodujúcich s binárnymi opciami pravdepodobne najlepšou voľbou. A to preto, že je plne v slovenčine, vrátane užívateľskej podpory, takže ak máte s niečím problém, máte sa na koho obrátiť. Ich minimálny vklad 100 € a minimálna výška obchodu 5 € sú v porovnaní s ostatnými brokermi polovičné, čo je tiež faktor, na ktorý začiatočníci prihliadajú.

 

Ponúka vysokú škálu aktív na online obchodovanie, rovnako tak aj typy opcií, ktoré možno využiť. Sú to klasické binárne opcie, obchodovanie so speed-master opciami s exspiráciou až 60 sekúnd, dotykové opcie alebo opcie dlhodobé.

 

V Českej republike je tento broker asi najobľúbenejší, a to nielen vďaka tomu, že zo všetkých obchodníkov je u brokera podľa mojich informácií približne 11 % z ČR, ale zrejme ponúka naozaj špičkový servis.

 

BDSwiss

Broker švajčiarskeho mena má síce sídlo na Cypre (to je pre brokerov s binárnymi opciami bežné, aj preto je najvýznamnejším regulačným orgánom práve cyperský CySEC), ale presnosťou švajčiarskych hodiniek sa pýšiť môže. Minimálny vklad je u BDSwiss rovnako nízky ako u brokera TopOption, avšak platforma má o trochu lepšiu odozvu, čo určite ocenia pokročilejší obchodníci, ktorí by chceli vyskúšať pokročilejšiu platformu. Zo začiatku môže byť trochu ťažšie sa v platforme orientovať, ale verím, že to každý zvládne.

 

HighLow

Tento broker z Austrálie nemá žiadne regulácie európskymi úradmi, ako je ČNB či CySEC, a sústredí sa hlavne na svojich stálych užívateľov, ktorými sú Japonci a Austrálčania. To sú tiež jediné jazyky, ktoré broker ponúka - angličtina a japončina. Aj napriek tomu je to pre začínajúcich obchodníkov zo Slovenska dobrý broker, a to hlavne vďaka svojmu nízkemu minimálnemu vkladu ($10 pri prevode na účet, $50 pri platbe kartou) a bonusu ku vkladu.

 

Ich bonus $50 CASHBACK je obzvlášť pekný. Znamená to, že s prvými 50 dolármi môžete obchodovať, ako sa vám zachce. A keď budú obchody zárobkové, zarobené peniaze sú vaše. Keď nie, prehraté peniaze dostanete späť a nemusíte sa o nič starať. Žiadne poplatky, žiadne upisovanie sa. Jednoducho len tak.

 

Týchto troch brokerov, teda TopOption, BD Swiss, HighLow, by som odporučil všetkým začiatočníkom, takže jedného z nich si určite vyberiete. Ale nezabúdajte, že najlepšie, čo môžete ešte pred začiatkom obchodu urobiť, je učiť sa.

 

StockPair

StockPair je broker, ktorý má vlastnú platformu, rovnako ako HighLow. Ich platformu som nikde inde nevidel a asi ani nikde neuvidím, pretože to vyzerá tak, že si ju drží iba vo svojich rukách a nechce ju s nikým zdieľať. Na tejto platforme fungujú exspirácie inak ako u všetkých ostatných brokerov.

 

Exspiračné časy binárnych opcií sú u tohto brokera stanovené vždy na presne určený čas a každá opcia teda môže exspirovať inak. Nestretneme sa teda s exspiračným časom 14:00, ale ,,o 15 minút".

 

EZTrader

EZTrader je brokerom, s ktorým ste sa možno tiež už stretli. Snažíte sa spomenúť si, pri akej príležitosti? Tento broker je neregulovaný, nevypláca svojim užívateľom zarobené peniaze a keď už raz vložíte peniaze, bude sa vás snažiť udržať nezmyselnými podmienkami pre výber atď.

Preto vám v žiadnom prípade neodporúčam k tomuto brokerovi investovať. Stal sa súčasťou podvodov, ako boli optionavigator alebo profitonline.

 

Pár slov na záver

Toto sú len základné informácie o binárnych opciách. Snažil som sa tento článok napísať tak, aby som vás zbytočne nebombardoval zložitými technickými výrazmi, ale aby to pochopil aj laik. Tým, ktorých táto možnosť zárobku zaujala a majú chuť prejsť na „pokročilejšie štúdium“ týkajúce sa binárnych opcií, odporúčam otvoriť si túto webovú stránku a začať študovať.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme.

 

Ak máte nejaké otázky, pokojne napíšte do diskusie. V prípade, že už máte nejaké skúsenosti s binárnymi opciami, napíšte, či sa vám darí, alebo nie.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Čo je to Forex a ako na ňom obchodovať – článok je vhodný hlavne pre začiatočníkov, ktorí uvažujú nad obchodovaním s týmto finančným nástrojom a hľadajú užitočné informácie. V článku nájdete aj zoznam najspoľahlivejších brokerov.

 

Faktory, ktoré by mali traderi zvážiť pri obchodovaní – v článku si môžete prečítať základné informácie o intradennom a pozičnom obchodovaní a aké sú ich výhody. Či je výhodnejšie obchodovať pre začiatočníkov a aké faktory treba zvážiť pri výbere. 

 

Copytrading - ako jednoducho obchodovať na Forexe - tento typ tradingu sa stáva čoraz populárnejším vďaka tomu, že umožňuje zarobiť peniaze na Forexe aj menej skúseným obchodníkom. Pýtate sa, ako? Kopírovaním obchodov od skúsenejších traderov. Viac informácií v samotnom článku.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Čo sú to binárne opcie

Dátum: 03.09.2016

Vložil: Pavel

Titulok: Ruleta,stávkovanie a binárne opcie

Aké sú rozdiely?
Všetko závisí od kapitálu. Čisto teoreticky dokedy si schopný
/koľko kôl/, finančne pokryť výšku vkladu pri metóde martigale. To znamená napr. v hokeji remíza, v rulete stávka na číslo. Ale pozor u binárnych obcií je to iné, dovolím si tvdiť, že to so stávkovaním a ruletou to nemá nič spoločné. Takže pozor u opciíí
je potrebné vedieť odhadnúť vývoj ceny. Zámerne som použil slovko vedieť to znamená potrebu naštudovania systému alebo mať šťastie a nájsť s kvalitného učiteľa resp mentora čo je prakticky nemožné. Mentorov by bolo ale sú nekvalitní, neskúsení a chamtiví. Kto sa nechce učiť obchodovaniu s opciami a spolieha sa na náhodu, ten nech radšej tipuje, alebo hrá ruletu. To je asi všetko.

Dátum: 16.08.2016

Vložil: binarny hrac

Titulok: system.

Rozdiel medzi BO a kasinom je obrovsky. Kasino je pripraveny algorytmicky pc ktory prevazne osklbe ludi. Ani binarny system na ruletu neplati na 100%. Skusal som a ked mi 12x nepadla cervena a prisiel som o prachy, nechal som to tak. Pri BO sa da nieco predpovedat. Vela ludi na svete sa zivy Obchodovanim na forexe. A su to slusne peniaze ak to clovek vie. Rozdiel je ale v tom, ze na ferexe kupis za 100 eur, ale v skutocnosti nakupis za 10 000 eur (podla pakoveho efektu) a cakas. Ak si kupil mudro tak nieco zarobis. Povedzme ze 1-2 eura. ako sa rozhodnut ci kupit sa da naucit. Existuje vela stranok kde sa clovek moze priucit. BO vsak nezaujima ci cena vystupi o vela alebo malo. Proste dostanes 70-90%. To znamena ze za 1 minutovu opciu za 100 mozes zobrat 70-90 eur a hotovo. Znie to vsak prilis jednoducho. A skutocnost je ina. Sledovanie indikatorov, sprav, denneho maxima a minima. Predpoklad a to najdolezitejsie.. pevne nervy. Samozrejme nemusite mat 80% uspesnost aby sa vam to oplatilo. Aj tu tptiz ( a tu sa to oplati) mozte pouzit nieco ako znasobovanie vkladu. Ak teda vidis ze cena pojde hore tak das napr. 1 euro. Ak nevide ale stale ocakavas rast, tak das 2,50 alebo 3 eura. Atd atd. Vsetko si to mozete rozpocitat. Ale iba tento system vam je prd platny. Ja som pred chvilou prisiel o 130 eur a to sledujem indikatory a snazim sa byt opatrny ale nebat sa. Keby som mal na ucte viac eur tak by som to otocil. cize treba zamakat na vzdelani. A neskusat stastie nahodne.btw. vcera som za 3:30 hodiny spravil 100 eur a to zacinam vzdy 1 eurovym vkladom. Treba si pozriet vela o forexe, nastudovat a naucit sa pouzivat indikatory a hlavne mat velku financnu rezervu na ucte. Ja davam vkladz 1-2,50-6,50-16,50-41,50-104. je uz dost serverov kde sa daju robit opcie od 1 eura. Staci kuknut. Tak prajem vela stastia, pevne nervy a hlavne dost zarobenych chcechtakov.

Dátum: 16.08.2016

Vložil: binarny hrac

Titulok: dane

dan musis zaplatit. V danovom priznani je kolonka" ine prijmy" a odvadzas 15%.

Dátum: 27.10.2015

Vložil: Michal

Titulok: pomoc

Mohol by som sa opýtať či je nejaký demo účet alebo niečo pod.? A keď áno ako sa k nemu dostať a ako to zrealizovať?

Dátum: 03.03.2016

Vložil: Štěpo

Titulok: Re:pomoc

Ahoj, demo účet můžeš nalézt na této stránce, je docela dobrý, zdarma a nemnusíš se regitrovat.. ************

Dátum: 18.09.2021

Vložil: Petra

Titulok: Re:pomoc

Ahoj.Demo účet má napr.:broker Pocket option.

Dátum: 18.03.2015

Vložil: Tom

Titulok: Demo

Ak by niekto uvažoval o obchodovanie binárnych opcií, odporúčam začať na demo účte u niektorého z brokerov s licenciou NBS

Dátum: 23.03.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Demo

Mrzí ma to, ale reklamu mažem

Dátum: 29.01.2015

Vložil: Erik

Titulok: význam

Otázka má význam sa s tým zapodievať? Alebo je to skôr ako kasína a všetko podobné?

Dátum: 30.01.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:význam

Je to skôr ako tipovanie, nie kasíno (ruleta). Ja to ale neodporúčam nikomu.

Dátum: 02.01.2015

Vložil: Alexander

Titulok: Otazka

Ahoj,

mám otázku ohladom platenia daní na Slovensku pri takomto obchodovani. Vedeli by ste mi povedať, ako sa splácaju dane pri práci na internete a do akej daňovej kategórie takéto obchodovanie na burzách patrí? Prípadne aj odpoveď na to, či je potrebné mať živnosť?

Ďakujem.

Dátum: 06.01.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Otazka

Ahoj

Bohužiaľ v tomto ti nepomôžem. Ja obchodujem len v malom a tie zisky sú minimálne (niekedy som v strate). Výnosy preto zahŕňam len do "príležitostný príjem".

Skús sa spýtať skôr nejakých profíkov ktorí sa obchodovaním na burze živia.

Dátum: 21.09.2014

Vložil: Tomas S.

Titulok: Dobra taktika ;-)

Hmm, ake rafinovane. Najskor ludom na portali vysvetlite rizika a potom (uz akoze poucenych) ich navediete naspat.

Dátum: 24.09.2014

Vložil: Admin

Titulok: Re:Dobra taktika ;-)

Zdravím Tomaš.

Mrzí ma to že to vidíte tak ako to vidíte, ale nie je to tak. Skúste sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu.

Z tohto článku nemám ani cent, takže zbytočne špekulujete.

Pridať nový príspevok