PPP reklama a systémy fungujúce na SK a v CZ

PPP reklama (Pay Per Post) predstavuje zaujímavú formu zárobku pre publisherov (majiteľov blogov, magazínov, spravodajských webov atď.). Tejto téme som sa okrajovo venoval už v tomto článku, ale keďže ide o zaujímavú možnosť zarábania pre blogerov, rozhodol som sa tejto oblasti venovať väčšiu pozornosť. V dnešnom príspevku by som vám rád vysvetlil podrobnosti o fungovaní PPP reklamy a zároveň chcem poukázať na niekoľko zaujímavostí, ktoré budú pre vás ako publishera určite osožné.

 

V článku sa tiež dočítate o niekoľkých reklamných systémoch, ktoré pôsobia na Slovensku a v Česku a na ktorých sa môžete zaregistrovať a poskytnúť tak priestor svojej webovej stránky pre inzerujúce spoločnosti. Nájdete tu aj zoznam potrebných informácií ohľadom výplatného minima, poplatkov (mám na mysli poplatky za prevod zarobených peňazí na váš bankový účet, prípadne na internetovú peňaženku PayPal), minimálnych kritérií, ktoré musí spĺňať každý web, aby bol schválený, a aj nejaké informácie pre prípadných inzerentov (alebo blogerov, ktorí by sa chceli stať zároveň aj inzerentmi), ako je množstvo ponúkaných blogov a minimálna hodnota dobitia kreditu.

 

Čo sú to tie PPP reklamné systémy

PPP je skratka anglického výrazu Pay Per Post, čo v preklade znamená platba za článok alebo platený PR (reklamný) článok (môže ísť aj o recenziu, platený tweet alebo platený status na Facebooku či Google Plus.). Celá podstata systému spočíva v tom, že inzerent (to je ten, kto chce spropagovať svoje produkty a služby) zadáva dopyt na článok, resp. na jeho zverejnenie na webe. Na tento dopyt sa prihlási publisher, ktorý má svoju webovú stránku a daný článok chce na nej zverejniť. Pokúsim sa to vysvetliť na príklade. Som výrobca dreveného nábytku. Chcem zvýšiť svoj predaj, preto potrebujem reklamu v podobe kvalitného PR článku, umiestneného na webe s vysokou návštevnosťou (ideálne blog, v ktorom majiteľ píše o modernom bývaní a nábytku, prípadne niečo podobné). V rámci jedného z PPP systémov (je ich viac, osobitne sa im budem venovať nižšie) zadám dopyt a čakám na ponuky od majiteľov webových stránok. Potom sa stačí už len dohodnúť a vybraný publisher zverejní článok na svojom webe. V praxi to funguje tak, že inzerent zadá rozsah článku, cenu a nejakú osnovu, resp. informácie, čo by mal článok obsahovať. Publisher sa zaväzuje článok napísať a zverejniť ho na svojom webe. Štandardne je doba zverejnenia 12 mesiacov, všetko však závisí od dohody oboch strán. Celý tento proces má výhody pre inzerenta aj pre publishera.

 

Čo získa publisher?

 • má možnosť zarobiť si peniaze tým, čo robí bežne – písaním článkov,

 • zverejnením kvalitného článku s hodnotnými informáciami na svojom webe priláka nových návštevníkov.

 

Čo získa inzerent?

 • zviditeľní svoje produkty a značku, čím má možnosť získať nových zákazníkov,

 • získa kvalitné spätné odkazy (za predpokladu, že sa reklamné články budú nachádzať na kvalitných a hlavne tematických blogoch), ktoré by mohli zlepšiť pozíciu jeho webu vo výsledkoch vyhľadávania,

 • reklama v podobe PR článkov je výborná vec pri tvorbe linkbuildingu.

                                                                                                                               

Koľko si publisher môže zarobiť?

Výška zárobku závisí od vašej šikovnosti. Lepšie povedané, od toho, koľko článkov na svojej webovej stránke zverejníte, resp. s koľkými inzerentmi sa dohodnete. Pri PPP systémoch funguje všeobecný model vyplácania. To znamená, že ho používajú všetky weby fungujúce na tomto princípe. Postup je taký, že po dohode vás – majiteľa blogu s inzerentom sa dohodnutá finančná čiastka pripíše na vaše konto v reklamnom systéme (nižšie nájdete zoznam viacerých reklamných spoločností, do ktorých sa môžete zaregistrovať). Peniaze sú pripisované formou kreditu. Po pripísaní kreditu na vaše konto môžete požiadať o vyplatenie na váš bankový účet. Pozor, pri niektorých systémoch musíte dosiahnuť výplatné minimum. Čiže peniaze vám vyplatia až vtedy, keď prekročíte nejakú hranicu, napríklad 20 eur. Každý PPP reklamný systém má však vlastné pravidlá. Pri niektorých systémoch sa peniaze dajú vybrať okamžite, no strhnú vám za to pomerne vysoký poplatok.

 

S akou cenou PR článku súhlasiť?

Cenu ovplyvňuje niekoľko faktorov, preto sa presná suma nedá určiť. Je to vždy na vašom posúdení. U menších blogov, ktoré nemajú perspektívu priniesť inzerujúcej spoločnosti veľa prekliknutí, sa cena určuje podľa lukratívnosti odboru (je rozdiel, či máte blog o financiách, alebo o rastlinách), sily spätných odkazov a doby zverejnenia článku (či má byť článok umiestnený natrvalo, alebo na nejakú určitú dobu, napr. 12 mesiacov). V prípade väčších blogov môže zohrávať úlohu, okrem vyššie spomínaných faktorov, aj počet unikátnych návštevníkov a značka

Navštíviť web Marketagent Panel

Ak je váš blog v danom odbore známy, môžete si zapýtať oveľa viac. Ďalšími, nemenej dôležitými, faktormi sú: história blogu, rozsah reklamného článku, zdroj návštevnosti (odkiaľ prichádzajú návštevníci na váš blog), priemerná čitateľnosť blogu, čas strávený na stránke, celkový počet zobrazení stránky, miera okamžitého opustenia webu a x ďalších činiteľov. Takže ako vidíte, určiť cenu za reklamný článok môže byť hotová veda.

 

PPP reklamné spoločnosti na Slovensku a v Česku - zoznam

Keďže už vieme, na akom princípe funguje Pay Per Post reklama, môžeme prejsť k jednotlivým webovým stránkam (spoločnostiam), ktoré ju sprostredkúvajú.

 

Placla.sk

Po veľkom úspechu v Českej republike sa aj k nám dostal najväčší český Pay Per Post systém Placla.sk. Vo všeobecnosti môžem Placlu hodnotiť ako jednoduchú a hlavne prehľadnú stránku. Celý princíp obchodu funguje tak, ako som popísal už vyššie. Nepopierateľnou výhodou Placly je fakt, že ide o web s najväčším množstvom blogov v ponuke. Avšak nejde o hocijaké weby. Všetky stránky sú poctivo a dôkladne vyberané. Takže ak sa chcete zaregistrovať na Placle, musíte mať skutočne kvalitný web.

 

Informácie pre blogerov:       

 • portál Placla.sk si účtuje 30 % províziu,

 • bloger môže požiadať o výplatu finančných prostriedkov, ak presiahol hranicu 75 eur,

 • ceny článkov sa pohybujú od 8,60 eur smerom nahor,

 • pre blogerov čaká aktuálne 52 dopytov,

 • každý web musí spĺňať nasledovné kritériá: mal by mať nejakú históriu - minimálne pol roka, pozíciu v Alexa Rank pod 10 miliónov, sRank 3, musí mať aspoň 20 článkov a obsah pravidelne aktualizovať (minimálne 2 články mesačne),

 • weby zamerané čisto na publikovanie PR článkov, prípadne skopírovaného alebo duplicitného obsahu, nie sú v systéme povolené. Musí ísť o kvalitné blogy s hodnotným a unikátnym obsahom,

 • súčasťou je aj affiliate systém. Ak ako bloger privediete do Placly ďalších blogerov, ktorí predajú nejaký článok, dostávate odmenu 10 % z ceny každého článku. Ak ako bloger odporučíte Placle nejakého inzerenta, dostávate 10 % z celkovej sumy, ktorou si inzerent dobil svoj účet. Čiže ak si inzerent objedná kredit v hodnote 500 eur, vaša provízia je 50 eur. Doba Cookies je 30 dní. Ak neviete, čo to vlastne ten affiliate systém je a ako funguje, prečítajte si aj tento článok.

 

Informácie pre inzerentov:

 • v ponuke je viac než  93 webov s 1 952 198 čitateľmi mesačne,

 • dobiť kredit je možné už od 60 eur bez DPH.                             

 

Payperpost.sk

Ďalší slovenský PPP reklamný systém, kde môžete ponúknuť miesto na vašej stránke, je Payperpost.sk. Projekt funguje od roku 2012 a v súčasnosti zlučuje viac ako 240 blogov a viac ako 230 blogerov. Web ponúka aj affiliate program, takže ak poznáte ďalších blogerov, môžete ich odporučiť na stránku Payperpost.sk a máte ďalší zdroj zárobku.

 

Informácie pre blogerov:

 • portál si účtuje 30 % províziu za sprostredkovanie obchodu (v prípade exkluzívnej spolupráce iba 20 %),

 • na vyplatenie vášho zárobku musíte dosiahnuť hranicu 50 eur,

 • bloger má 7 dní na napísanie článku,

 • rovnako ako pri Placle, aj pri tomto PPP systéme funguje affiliate program. Ak prostredníctvom vášho affiliate odkazu získa Payperpost.sk nového blogera v priebehu 30 dní, dostanete za každý registrovaný blog tohto užívateľa províziu vo výške 12 €/blog. Táto provízia sa vzťahuje na všetky budúce blogy užívateľa neobmedzene. Ak prostredníctvom vášho affiliate odkazu získajú nového inzerenta v priebehu 30 dní, dostanete províziu vo výške 10 % kreditu, ktorý si inzerent dobije na svoj účet. 

 

Informácie pre inzerentov:

 • v ponuke je viac než 240 blogov.                 

 

Placla.cz

Ide o najstarší a zároveň najväčší PPP systém u našich susedov. Bol spustený začiatkom roka 2009 a dodnes má dominantné postavenie na trhu.  Pri českej obdobe Placly platí všetko to, čo aj pri slovenskej. Ako publishera vás určite bude zaujímať, že nemáte žiadne starosti s fakturáciou, objednávkami ani platbami. Všetky tieto úkony vykonáva Placla.cz, takže aj keď nie ste podnikateľ, môžete si tu vytvoriť príležitostný príjem. V súčasnosti je na webe zverejnených viac ako 243 dopytov. Nepopierateľnou výhodou je aj rýchle pripísanie financií na vaše konto – hneď po schválení článku.

 

Informácie pre blogerov:

 • platí všetko to, čo pri slovenskej verzii,

 • momentálne je na stránke 243 dopytov.

 

Informácie pre inzerentov:

 • v ponuke sa nachádza viac než  471 webov s 8 952 083 čitateľmi mesačne.

 

KupObsah.cz

KupObsah.cz (predtým kupclanek.cz) predstavuje ďalší silný web na českom trhu, ktorý vznikol ako odozva na Placlu. Po prvotnom presadení  sa môže pýšiť viac ako 800 doménami. Táto PPP reklamná spoločnosť sa od ostatných líši najmä tým, že poskytuje možnosť nájsť si prácu aj copywriterom a prekladateľom, čiže ľuďom, ktorí nemajú vlastné webové stránky. Orientácia na stránke je veľmi jednoduchá, keďže sú na nej aj filtre na vyhľadávanie.

 

Informácie pre blogerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa KupObsah.cz je 20 %,

 • peniaze si môžete nechať vyplatiť len čo dosiahnete výplatné minimum 18 eur, 

 • ceny článkov sa pohybujú od 3,00 eur smerom nahor,

 • bloger má 7 dní na napísanie článku,

 • možná je aj affiliate spolupráca. Akú odmenu dostanete za odporučenie nového blogera, prípadne inzerenta, sa mi nepodarilo zistiť. 

 

Informácie pre inzerentov:

 • v systéme je 805 domén, z toho 135 blogov,

 • dobiť kredit je možné už od 90 eur bez DPH,

 • niektorí blogeri poskytujú aj štatistiku návštevnosti svojej web stránky pomocou Google Analytic.

 

Copywriting.cz

Za zmienku určite stojí aj český web Copywriting.cz, ktorému som sa venoval podrobnejšie v článku zameranom na zoznam portálov pre copywriterovPrednedávnom sa však Copywriting.cz zlúčil s Paypost.cz a taktiež s Webpost.cz, čím vznikol nový projekt v ešte lepšej forme.

 

Informácie pre blogerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa portálu Copywriting je 30 %,

 • výplata pre blogerov už po dosiahnutí sumy 11,75 eur,

 • aktuálne je na stránke 23 dopytov po textoch,

 • každý affiliate partner, ktorý priviedol do systému nového inzerenta/copywritera, má nárok na 5 % z ceny kúpených/predaných článkov alebo na 5 % z realizovaných textov na objednávku.

 

Informácie pre inzerentov:

 • aktuálne je schválených 862 webov,

 • k dispozícii je 442 copywriterov,

 • inzerenti majú možnosť získať reklamu zadarmo, metódou guest bloggingu,

 • minimálne dobitie kreditu je 18,50 eur.


Registračný odkaz do Pay Per Post reklamnej spoločnosti Copywriting.cz.

 

Linketica.com

Linketica je moderný český reklamný Pay Per Post systém, ktorý vznikol koncom roka 2017. Od predchádzajúcich PPP systémov sa líši vo viacerých veciach. Tou prvou je, že si prostredníctvom tohto portálu môžu zarobiť nielen blogeri, ale aj influenceri. Čiže ak ste majiteľom nejakého navštevovaného YouTube kanálu, prípadne máte veľa followerov na Twitteri, Instagrame či Facebooku, môžete prostredníctvom stránky Linketica taktiež ponúkať svoj reklamný priestor pre inzerujúce firmy. Ďalšou výhodou je možnosť prepnúť stránku do štyroch svetových jazykov. Okrem češtiny a slovenčiny je to aj angličtina a poľština. Treťou veľkou výhodou je nulové výplatné minimum. Zarobené peniaze si môžete poslať na svoj účet okamžite, bez toho, aby ste museli dosiahnuť nejakú hranicu. Viac info o tomto PPP portály nájdete tu.

 

Informácie pre blogerov a influencerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa Linketica.com je 25 %,

 • výplatu si na svoj účet môžete poslať už od 1 Kč. Svoje zarobené peniaze dostanete do 24 hodín,

 • možná je aj partnerská spolupráca. Ak odporučíte portálu Linketica nejakých platiacich inzerentov, prípadne ďalších blogerov či influencerov, dostanete 10% províziu. 


Informácie pre inzerentov:

 • možnosť vybrať si z viac než tisícky blogov, facebookových skupín, Instagram či YouTube kanálov,

 • dobiť kredit je možné už od 40 eur bez DPH,

 • zaplatiť za kredit môžete buď bankovým prevodom (FIO banka), alebo prostredníctvom platobnej brány (GoPay),

 • reklamu môžete nakúpiť nielen vo forme PR článkov, ale aj vo forme YouTube videí, reklamných statusov na Facebooku, Instagrame a iných sociálnych sieťach.

 

 

Pár slov na záver

Odporúčam vám registrovať sa do všetkých hore uvedených PPP systémov a vyskúšať si ich. Koniec koncov, za registráciu sa neplatí a neplatíte ani žiadne mesačné poplatky.

 

Ak poznáte ďalší web zameraný na platené články (nemám na mysli PR weby, ale PPP reklamné systémy, čiže trhovisko medzi blogermi a inzerentmi), ktorý nie je v tomto zozname spomenutý, poteší ma, ak ho pridáte do diskusie.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Prišli ste už niekedy do kontaktu s PPP systémami? Ak áno, budem rád, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: PPP reklamné systémy

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok