PPP reklama a systémy fungujúce na SK a v CZ

Prehľad PPP systémov v ČR a na SK. PPP reklama (Pay Per Post) predstavuje zaujímavú formu zárobku pre publisherov (majiteľov blogov, magazínov, spravodajských webov atď.). Tejto téme som sa okrajovo venoval už v tomto článku, ale keďže ide o zaujímavú možnosť zarábania pre blogerov, rozhodol som sa tejto oblasti venovať väčšiu pozornosť. V dnešnom príspevku by som vám rád vysvetlil podrobnosti o fungovaní PPP reklamy a zároveň chcem poukázať na niekoľko zaujímavostí, ktoré budú pre vás ako publishera určite osožné.

 

V článku sa tiež dočítate o niekoľkých reklamných systémoch, ktoré pôsobia na Slovensku a v Česku a na ktorých sa môžete zaregistrovať a poskytnúť tak priestor svojej webovej stránky/magazínu pre inzerujúce spoločnosti. 

Nájdete tu aj zoznam potrebných informácií ohľadom výplatného minima, poplatkov (mám na mysli poplatky za prevod zarobených peňazí na váš bankový účet, prípadne na internetovú peňaženku PayPal), minimálnych kritérií, ktoré musí spĺňať každý web, aby bol schválený, a aj nejaké informácie pre prípadných inzerentov (alebo blogerov, ktorí by sa chceli stať zároveň aj inzerentmi), ako je množstvo ponúkaných blogov a minimálna hodnota dobitia kreditu.

 

Ak ste firma a hľadáte možnosti, kde nakúpiť nejaké spätné odkazy, prípadne PR články, aby ste zviditeľnili svoj projekt/e-shop, bude pre vás zrejme výhodnejšie, ak sa prekliknete na tento článok. Popisujem v ňom PPP reklamné systémy z pohľadu inzerenta.

 

Čo sú to tie PPP reklamné systémy?

PPP je skratka anglického výrazu Pay Per Post, čo v preklade znamená platba za článok alebo platený PR (reklamný) článok (môže ísť aj o recenziu, tlačovú správu, spätné odkazy, platený tweet alebo platený status na Facebooku či Google Plus.). 

Celá podstata systému spočíva v tom, že inzerent (to je ten, kto chce spropagovať svoje produkty a služby) zadáva dopyt na článok, resp. na jeho zverejnenie na nejakom webe. Na tento dopyt sa prihlási publisher, ktorý má svoju webovú stránku a daný článok chce na nej zverejniť. Pokúsim sa to vysvetliť na príklade. Som výrobca dreveného nábytku. Chcem zvýšiť svoj predaj, preto potrebujem reklamu v podobe kvalitného PR článku, umiestneného na webe s vysokou návštevnosťou (ideálne blog, v ktorom majiteľ píše o modernom bývaní a nábytku, prípadne niečo podobné). V rámci jedného z PPP systémov (je ich viac, osobitne sa im budem venovať nižšie) zadám dopyt a čakám na ponuky od majiteľov webových stránok. Potom sa stačí už len dohodnúť a vybraný publisher zverejní môj článok na svojom webe. 

V praxi to funguje tak, že inzerent zadá rozsah článku, cenu a nejakú osnovu, resp. informácie, čo by mal článok obsahovať. Publisher sa zaväzuje článok napísať a zverejniť ho na svojom webe. 

 

Štandardne je doba zverejnenia 12 mesiacov, všetko však závisí od dohody oboch strán. Celý tento proces má výhody pre inzerenta aj pre publishera.

 

Čo získa publisher?

 • má možnosť zarobiť si peniaze tým, čo robí bežne – písaním článkov,

 • zverejnením kvalitného článku s hodnotnými informáciami na svojom webe priláka nových návštevníkov.

 

Čo získa inzerent?

 • zviditeľní svoje produkty a značku, čím má možnosť získať nových zákazníkov,

 • získa kvalitné spätné odkazy (za predpokladu, že sa reklamné články budú nachádzať na kvalitných a hlavne tematických blogoch), ktoré by mohli zlepšiť pozíciu jeho webu vo výsledkoch vyhľadávania,

 • reklama v podobe PR článkov je výborná vec pri tvorbe linkbuildingu.

                                                                                                                               

Koľko si publisher môže zarobiť?

Výška zárobku závisí od vašej šikovnosti. Lepšie povedané, od toho, koľko článkov na svojej webovej stránke zverejníte, resp. s koľkými inzerentmi sa dohodnete. Pri PPP systémoch funguje všeobecný model vyplácania. To znamená, že ho používajú všetky weby fungujúce na tomto princípe. 

Postup je taký, že po dohode vás – majiteľa blogu s inzerentom sa dohodnutá finančná čiastka pripíše na vaše konto v reklamnom systéme (nižšie nájdete zoznam viacerých reklamných spoločností, do ktorých sa môžete zaregistrovať). Peniaze sú pripisované formou kreditu. Po pripísaní kreditu na vaše konto môžete požiadať o vyplatenie na váš bankový účet. 

Pozor, pri niektorých systémoch musíte dosiahnuť výplatné minimum. Čiže peniaze vám vyplatia až vtedy, keď prekročíte nejakú hranicu, napríklad 20 eur

 

Každý PPP reklamný systém má vlastné pravidlá. Pri niektorých systémoch sa peniaze dajú vybrať okamžite, no strhnú vám za to pomerne vysoký poplatok.

 

S akou cenou PR článku súhlasiť?

Cenu ovplyvňuje niekoľko faktorov, preto sa presná suma nedá určiť. Je to vždy na vašom posúdení. U menších blogov, ktoré nemajú perspektívu priniesť inzerujúcej spoločnosti veľa prekliknutí, sa cena určuje podľa lukratívnosti odboru (je rozdiel, či máte blog o financiách, alebo o rastlinách), sily spätných odkazov / SEO parametrov a doby zverejnenia článku (či má byť článok umiestnený natrvalo, alebo na nejakú určitú dobu, napr. 12 mesiacov). V prípade väčších blogov môže zohrávať úlohu, okrem vyššie spomínaných faktorov, aj počet unikátnych návštevníkov a značka

osobná franšíza

Ak je váš blog v danom odbore známy, môžete si zapýtať oveľa viac. Ďalšími, menej dôležitými, faktormi sú: história blogu, rozsah reklamného článku, zdroj návštevnosti (odkiaľ prichádzajú návštevníci na váš blog), priemerná čitateľnosť blogu, čas strávený na stránke, celkový počet zobrazení stránky, miera okamžitého opustenia webu a x ďalších činiteľov. Takže ako vidíte, určiť cenu za reklamný článok môže byť hotová veda.

Ja určujem cenu podľa konkurencie. :-)

 

PPP reklamné spoločnosti pôsobiace na Slovensku a v Česku - zoznam

Keďže už vieme, na akom princípe funguje reklama Pay Per Post, môžeme prejsť k jednotlivým webovým stránkam (spoločnostiam), ktoré ju sprostredkúvajú.

Tu je prehľad najznámejších portálov, kde môžete predávať a nakupovať reklamný priestor na PR články, SEO texty, tlačové správy a spätné odkazy.

 

Whitepress.sk

Whitepress je najlepší PPP systém na Slovensku.

WhitePress je PPP trhovisko spájajúce inzerujúce firmy, mediálne agentúry a blogerov vo viac ako 17 krajinách. Pôsobí teda globálne a výnimkou nie je ani Slovensko. Napriek tomu, že ide o pomerne mladý projekt, založený niekedy v roku 2019, WhitePress spolupracuje s viac ako 3 000 inzerujúcimi firmami a má k dispozícii vyše 18 000 webových stránok a blogov. Ide teda podľa môjho názoru o jeden z najlepších a najpoužívanejších platforiem Pay Per Post v SR.

 

Informácie pre blogerov:

 • bleskové výplaty – výplata prebieha na bankový účet alebo na elektronickú peňaženku PayPal. Vašu faktúru vám WhitePress preplatí do 24 hodín.

 • WhitePress sa postará o formality – sleduje termíny, vyhľadá za vás nových klientov, vyúčtuje platby a pod. Vy sa nemusíte starať o nič.

 • ukazovateľ organickej návštevnosti webu musí byť podľa SemStorm ≥ 100,

 • na webe musí byť autorský obsah, žiadne skopírované texty,

 • magazín musí mať viac než 500 návštevníkov mesačne – na overenie je potrebná štatistika Google Analytics za posledné 3 mesiace.

 

Informácie pre inzerentov:

 • k dispozícii je až 18 000 webových stránok so všelijakými možnými témami: podnikanie, auto-moto, bývanie, krása a móda atď. Máte z čoho vyberať.

 • spoločnosť pôsobí v 17 krajinách, ich web je preložený do 12 jazykov. Nechýba ani angličtina a nemčina. Veľkou výhodou je i to, že ak máte svoj e-shop / web preložený do viacerých jazykov, nemusíte sa registrovať do každej krajiny zvlášť. Stačí sa zaregistrovať len v slovenskej verzii WhitePress a z tej môžete objednávať reklamný priestor vo všetkých ostatných krajinách. Postačí vám teda len jeden účet.

 • WhitePress používa komplexný vyhľadávač magazínov podľa vyše 20 kritérií merania. Budete mať teda dostatok informácií o magazíne, na ktorom by ste chceli zverejniť svoj PR článok.

 • k dispozícii je pre inzerujúce firmy aj bezplatný sledovací skript, vďaka ktorému môžete sledovať interakcie čitateľov na svoj PR článok.

 • platby môžete realizovať klasicky cez internetovú peňaženku PayPal a bankovým prevodom.

 

Tu sa môžete nezáväzne zaregistrovať do Whitepress.sk.

 

Placla.sk

Placla.sk spojuje inzerantov a blogerov.

Ide o najstarší PPP systém, ktorý funguje u nás už vyše 10 rokov (bol spustený začiatkom roka 2009).

Vo všeobecnosti môžem Placlu hodnotiť ako jednoduchú a hlavne prehľadnú stránku. Nepopierateľnou výhodou Placly je fakt, že ide o platformu s najväčším množstvom blogov v ponuke. Avšak nejde o hocijaké weby. Všetky stránky sa vyberajú poctivo a dôkladne. Takže ak sa chcete zaregistrovať na Placla.sk, musíte mať skutočne obsahovo kvalitný web.

Ako publishera vás určite bude zaujímať aj to, že nemáte žiadne starosti s fakturáciou, objednávkami ani platbami. Všetky tieto úkony vykonáva Placla.sk, takže aj keď nie ste podnikateľom, môžete si tu vytvoriť príležitostný príjem.

V súčasnosti je na webe zverejnených viac ako 425 dopytov. Nepopierateľnou výhodou je aj rýchle pripísanie financií na vaše konto – hneď po schválení článku.

 

Informácie pre blogerov:       

 • portál Placla.sk si účtuje 30% províziu z uskutočneného obchodu,

 • publisher môže požiadať o výplatu finančných prostriedkov, ak presiahne hranicu 80 eur. Platba sa zrealizuje na váš bankový účet alebo PayPal do 3 dní,

 • ceny článkov sa pohybujú od 6 eur smerom nahor,

 • na blogerov čaká aktuálne 50 dopytov,

 • každý web musí spĺňať nasledovné kritériá: mal by mať nejakú históriu – minimálne jeden rok, pozíciu v Alexa Rank pod 5 miliónov, musí mať aspoň 50 článkov a musí mať pravidelne aktualizovaný obsah (minimálne 1 článok týždenne),

 • weby zamerané čisto na publikovanie PR článkov, prípadne skopírovaného alebo duplicitného obsahu, nie sú v systéme povolené. Musí ísť o kvalitné blogy s hodnotným a unikátnym obsahom,

 • súčasťou je aj systém affiliate. Ak ako bloger privediete do Placly ďalších blogerov, ktorí predajú nejaký článok, dostanete odmenu 10 % z ceny každého článku. Ak ako bloger odporučíte Placle nejakého inzerenta, dostanete 10 % z celkovej sumy, ktorou si inzerent dobil svoj účet. Čiže ak si inzerent objedná kredit v hodnote 500 eur, vaša provízia bude 50 eur. Lehota cookies je 30 dní. Ak neviete, čo je vlastne systém affiliate a ako funguje,  prečítajte si aj tento článok .

 

Informácie pre inzerentov:

 • v ponuke je viac než 169 webov s 3 420 000 čitateľmi mesačne,

 • kredit si môžete dobiť už od 60 eur bez DPH, a to prostredníctvom PayPalu a bankového účtu.

 • ak si z ponuky nevyberiete, peniaze sa vám vrátia,

 • garancia je 200 eur za nevydarený článok.

 

 

Copywriting.cz (Paypost.cz)

Paypost.cz, zvyšte svoje zisky platenými článkami.

Za zmienku rozhodne stojí aj webová stránka Copywriting.cz, ktorá, ako už názov napovedá, je primárne určená na písanie článkov, reklamných textov a podobne. Je teda vhodná predovšetkým pre tých, ktorí hľadajú prácu či zákazky v oblasti copywritingu,  prekladania článkov a korektúr textov. 

Prednedávnom sa však Copywriting.cz zlúčil s portálom Paypost.cz, takže si na tejto platforme prídu na svoje aj majitelia blogov a magazínov, ktorí ponúkajú na predaj reklamný priestor na svojej webovej stránke a naopak, firmy, ktoré hľadajú kvalitné weby, kde by mohli propagovať svoje produkty či služby formou PR článkov. Portálu Copywriting.cz som venoval aj samostatný článok, môžete si ho prečítať tu.

 

Informácie pre blogerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa portálu Copywriting (Paypost.cz) je 30 %,

 • výplata pre blogerov sa realizuje na bankový účet a PayPal už po dosiahnutí sumy 40 eur,

 • podmienky na prijatie webu – pravidelne aktualizovaný obsah, história webu aspoň 6 mesiacov, kvalitný dizajn a štruktúra webu, súčet parametrov PR a S-rank musí byť aspoň 1, na stránke musí byť viac redakčných než reklamných článkov. Jednoducho to nesmie byť PR web plný reklamných článkov.

 • Podmienky prijatia na facebookové stránky či na twitterový účet: nie je možné pridávať osobné účty, ale iba stránky/skupiny s minimálnym počtom 500 fanúšikov. Účet na Twitteri musí mať aspoň 200 sledovateľov.

 • každý partner – affiliate, ktorý privedie do systému nového inzerenta/copywritera, má nárok na 5 % z ceny kúpených/predaných článkov alebo na 5 % z realizovaných textov na objednávku.

 

Informácie pre inzerentov:

 • aktuálne je v ponuke 1 250 magazínov a 206 facebookových skupín, na ktorých môžete uverejniť svoj reklamný článok alebo spätné odkazy.

 • k dispozícii je 442 copywriterov, ktorí vám napíšu článok,

 • inzerenti majú možnosť získať reklamu aj zadarmo, metódou guest bloggingu,

 • minimálne dobitie kreditu je 40 eur – platba je možná bankovým prevodom, platobnou kartou alebo cez PayPal.

 

                    

Linketica.com

Linketica je moderná česká reklamná Pay Per Post spoločnosť, ktorá spojuje inzerentov s tvorcami obsahu. Vznikla koncom roka 2017. 

Od predchádzajúcich PPP systémov sa líši vo viacerých veciach. Tou prvou je, že si prostredníctvom tohto portálu môžu zarobiť nielen blogeri, ale aj influenceri. Čiže ak ste majiteľom nejakého navštevovaného kanálu na YouTube, prípadne máte veľa followerov na Twitteri, Instagrame či Facebooku, môžete prostredníctvom stránky Linketica taktiež ponúkať svoj reklamný priestor pre inzerujúce firmy. 

Ďalšou výhodou je možnosť prepnúť stránku do štyroch svetových jazykov. Okrem češtiny a slovenčiny je k dispozícii aj angličtina a poľština. Treťou veľkou výhodou je nulové výplatné minimum. Zarobené peniaze si môžete poslať na svoj účet okamžite, a to bez toho, aby ste museli dosiahnuť nejakú hranicu.

 

Informácie pre blogerov a influencerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa Linketica.com je 25 %,

 • výplatu si na svoj účet môžete poslať už od 1 Kč. Svoje zarobené peniaze dostanete do 24 hodín,

 • možná je aj partnerská spolupráca. Ak odporučíte portálu Linketica nejakých platiacich inzerentov, prípadne ďalších blogerov či influencerov, dostanete 10% províziu.


Informácie pre inzerentov:

 • možnosť vybrať si z viac než tisícky blogov, facebookových skupín, na Instagrame či kanáli YouTube (650 webov, 130 FB skupín so 6 miliónmi fanúšikov, 30 twitterových účtov, 50 kanálov YouTube s 2 a pol miliónmi odberateľov, 250 influencerov s dosahom takmer na 4 milióny ľudí).

 • dobiť kredit si môžete už od 12 eur bez DPH,

 • zaplatiť za kredit môžete buď bankovým prevodom (FIO banka), alebo prostredníctvom platobnej brány (GoPay),

 • reklamu môžete nakúpiť nielen vo forme PR článkov, ale aj vo forme videí na YouTube, reklamných statusov na Facebooku, Instagrame a na iných sociálnych sieťach.

 

KupObsah.cz

KupObsah.cz (predtým kupclanek.cz) predstavuje ďalší web na českom trhu. Táto PPP reklamná spoločnosť sa od ostatných líši najmä tým, že okrem predaja a nákupu PR článkov a spätných odkazov poskytuje možnosť zarobiť si aj copywriterom a prekladateľom, čiže ľuďom, ktorí nemajú vlastné webové stránky.

Orientácia na stránke je veľmi jednoduchá, keďže sú na nej aj filtre na vyhľadávanie. Tento portál má však to najlepšie už dávno za sebou, takže nemá význam sa mu venovať detailnejšie. V systéme dokonca nie je momentálne žiadna webová stránka.

 

Informácie pre blogerov:

 • provízia pre prevádzkovateľa KupObsah.cz je 20 %,

 • peniaze si môžete nechať vyplatiť, len čo dosiahnete výplatné minimum 400 Kč,

 • ceny článkov sa pohybujú od 100 Kč smerom nahor,

 • bloger má 7 dní na napísanie článku,

 

Informácie pre inzerentov:

 • dobiť kredit je možné už od 2 000 Kč bez DPH,

 • niektorí blogeri poskytujú aj štatistiku návštevnosti svojej webovej stránky pomocou Google Analytic.

 

Payperpost.sk

Ďalší slovenský PPP reklamný portál, kde môžete ponúknuť miesto na vašej stránke, je Payperpost.sk. Projekt funguje od roku 2012 a v súčasnosti zlučuje viac ako 240 blogov a viac ako 230 blogerov. Web ponúka aj affiliate program, takže ak poznáte ďalších blogerov, môžete ich odporučiť na stránku Payperpost.sk a máte ďalší zdroj zárobku. Tento portál má to najlepšie už za sebou.

 

Informácie pre blogerov:

 • portál si účtuje 30 % províziu za sprostredkovanie obchodu (v prípade exkluzívnej spolupráce iba 20 %),

 • na vyplatenie vášho zárobku musíte dosiahnuť hranicu 50 eur,

 • bloger má 7 dní na napísanie článku.

 

Informácie pre inzerentov:

 • v ponuke je viac než 240 blogov.                 

 

Portály mikropráce

Výbornú príležitosť na nákup a predaj spätných odkazov a PR článkov ponúkajú aj takzvané portály mikropráce. Sú to internetové trhoviská, na ktorých nájdeme tisícky šikovných freelancerov, ktorí si chcú privyrobiť niečo navyše, a stovky firiem, ktoré hľadajú kvalitne vyhotovenú prácu za relatívne lacný peniaz.

Nájdeme tam ponuky zo všetkých možných oblastí – grafika, programovanie, preklady textov, copywriting, správa sociálnych sietí, ale aj predaj reklamných článkov.

Spomeniem dva najznámejšie portály jaspravim.sktajfun.sk. Zo zahraničia odporúčam svetoznámu platformu Fiverr.com.

 

Facebookové skupiny

Ešte lepší a hlavne efektívnejší spôsob, ako vyššie uvedené portály mikropráce, vám ponúkajú facebookové skupiny. Na nich môžete PR články a odkazy nielen predávať a nakupovať, ale dokonca aj vymieňať.

Tieto skupiny sú výborné hlavne na výmenu odkazov.

 

 

 

Pár slov na záver

Vyskúšal som všetky hore uvedené PPP portály a najviac sa mi pozdávajú platformy Whitepress.sk, Placla.sk a Paypost.cz (copywriting.cz).

Prvý menovaný portál má oproti konkurencii nízke podmienky na prijatie. De facto akceptujú akúkoľvek webovú stránku či blog. Stačí mať len trochu kvalitného obsahu. Placla.sk má síce tvrdšie podmienky na prijatie, ale to je len dobre. Znamená to nižšiu konkurenciu pre vás. Na stránke nájdete veľa inzerujúcich firiem, takže zárobok môže byť oveľa vyšší ako pri WhitePress.

Každopádne odporúčam zaregistrovať sa do všetkých horeuvedených PPP portálov a vyskúšať si ich na vlastnú päsť. Koniec-koncov za registráciu sa neplatí a neplatia sa ani žiadne mesačné poplatky.

 

Ak poznáte ďalší web zameraný na platené články (nemám na mysli PR weby, ale PPP reklamné systémy, čiže trhovisko medzi blogermi a inzerentmi), ktorý nie je v tomto zozname spomenutý, poteší ma, ak ho pridáte do diskusie.

 

Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať aj diskusné fórum, tam možno nájdete nejaké zaujímavé informácie k téme.

Máte skúsenosti s niektorým z vyššie zmienených PPP portálov? Ak áno, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Poraďte návštevníkom tohto článku, ktorá spoločnosť je podľa vás najlepšia.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: PPP reklamné systémy

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok