10 nezmyselných argumentov odporcov MLM.

V tomto článku som sa rozhodol napísať svoj názor resp. pohľad na multi level marketing, ako vnímam tento druh podnikania. Vybral som 10 najčastejších fráz (mýtov) odporcov MLM s ktorými sa často stretávam.

 

1. V Multi level marketingu zarobia vždy len tí na vrchole, ostatný málo, alebo vôbec.

Tento mýtus je asi zo všetkých najrozšírenejší a často ho počúvam nielen u laikov, ktorý majú informácie o multi level marketingu maximálne z počutia, poprípade z televízie ale dokonca aj u ľudí, ktorý v MLM už nejakú dobu sú (teda aspoň si myslia že to je multi level marketing). To len znamená, že títo ľudia nepochopili zásadný rozdiel medzi MLM a pyramídovou hrou často krát označovaná „lietadlo“. Pokiaľ človek pochopí charakteristiky týchto systémov a zásadný rozdiel medzi nimi tak pochopí, že v MLM môže zarobiť ktokoľvek či už je na vrchole alebo úplne posledný. Spomínaný výrok „zarobia len tí na vrchole, ostatný nie“ platí práve pri pyramídovej hre. Prečítajte si aj článok r  o zdiel me dzi MLM a pyramídov ou hrou , kde sa dozviete základné rozdiely medzi týmito systémami.

 

Multi level marketing má na rozdiel od „lietadla“ práve tú výhodu, že aj keď vstúpite do systému oveľa neskôr tak môžete zarábať oveľa viac ako ľudia „nad vami“, ktorý prišli do systému skôr. MLM vás totižto neodmeňuje (resp. odmeňuje, ale len minimálne) za to, že privediete do siete ďalšieho človeka, ale za váš výkon. Ak vy predáte viac produktov ako človek ktorý vás do multi level marketingu priviedol (váš sponzor) tak váš profit bude určite vyšší. Samozrejme malú odmenu vďaka vám dostane aj váš sponzor, ale pokiaľ on nič nepredá tak tá odmena je v porovnaní s tým čo dostanete vy zanedbateľná.

 

Je zaujímavé, že tento argument najčastejšie používajú práve zamestnanci, ktorý vo svojom zamestnaní takmer vždy pracujú pre tých „nad sebou“ Alebo si myslíte, že v zamestnaní dostane každý toľko peňazí koľko vyprodukuje? Čo si myslíte kto dostane najväčší podiel z koláča a kto najmenší? V multi level marketingu je to presne naopak. Tam sa provízia delí odspodu pyramídy a teda ten kto sa najviac zaslúži dostane najväčšiu odmenu, zvyšok sa rozdelí medzi ľudí „nad vami“. Preto šikovný človek, ktorý predá viac produktov si môže zarobiť viac peňazí ako ľudia nad ním.

 

2. Ak by to bol skvelý produkt, určite by sa predával normálne v obchodoch či lekárňach.

Ďalší argument odporcov multi level marketingu s ktorým sa stretávam pomerne veľmi často. Ak je to taký úžasný produkt prečo sa nepredáva normálne? Pod pojmom “normálne“ pravdepodobne myslia na pultoch v obchodoch. Nikto si však neuvedomuje, že aj také pečivo, či mlieko sa na pultoch v obchode nezjavia samé od seba. Tiež ho tam musí niekto dostať a to distribútor (obchodný zástupca) pekárne, alebo mliekarne

Každá spoločnosť ktorá vyrobí svoj produkt (prací prášok, cukrovinky, alkohol, cigarety alebo čokoľvek iné) musí mať nejakých obchodných zástupcov (distribútorov), ktorí si tak isto budujú sieť predajní, kde budú ten produkt spoločnosti distribuovať. Presne ako to robia distribútori pre MLM spoločnosť. Ich cieľom je tiež rozšíriť produkt a dostať ho na pulty predajní rovnako ako distribútori klasických spoločností (pekáreň, mliekareň, výrobca alkoholu atď.), ktoré nefungujú na princípe multi level marketingu.

 

3. Multi level marketing je nelegálna pyramída alebo „lietadlo“.

S touto vetou sa dá súhlasiť tak na 25%. MLM je pyramída, ale legálna. Presnejšie povedané, štruktúra multi level marketingu má tvar pyramídy. Ale ruku na srdce, aký tvar má štruktúra firmy v ktorej robíte? Aký tvar má štruktúra štátu, cirkvi, tejto spoločnosti? Preto odpor ľudí k pyramíde je zbytočný. Pokiaľ pracujete ako zamestnanec, ste tak isto súčasťou pyramídy. V zamestnaní je ale presne daná pozícia a reálna šanca na postup na vyššiu úroveň je veľmi malá a hlavne veľmi obmedzená. Odpor k „lietadlu“ je pochopiteľný, pretože to je podvod. Nebudem tu vypisovať ako rozoznať multi level marketing od „lietadla“, z časti som to naznačil v bode 1, kde nájdete aj link na článok v ktorom sa tejto téme venujem.

 

4. Predaj produktov formou MLM je nelegálny.

Multi level marketing existuje už nejaký ten piatok (prečítajte si históriu multi level marketingu) a používa ho aj väčšina poisťovní. Je nutné podotknúť že sa dokonca vyučuje aj na vysokých školách (napr. v Prahe). Preto pokiaľ vám niekto tvrdí, že je to nelegálne, alebo nezákonné, spýtajte sa ho na konkrétne paragrafy. Jednotliví ľudia, ktorý pracujú pre MLM firmu sa môžu dopúšťať nelegálnosti a trestného činu, to však nemá nič spoločné s firmou. Každá seriózna multi level marketing spoločnosť má určité pravidlá a postupy, kde je jasne dané ako sa ma distribútor správať a predávať. Ak firma zistí, že niekto poškodzuje jej meno, vyvodí z toho dôsledky.

 

5. Produkty (služby) sú nekvalitné.

Niektoré spoločnosti predávajú kvalitné produkty (služby) a niektoré nekvalitné. Väčšina poctivých MLM firiem ma však záruku. To znamená, že ak nebudete s produktom spokojný, môžete ho vrátiť a získať tak peniaze späť.

 

6. MLM je vymývanie mozgov.

Možno to tak vypadá, ale v pozitívnom slova zmysle. Je ťažké čokoľvek zmeniť vo svojom živote, bez zmeny prístupu a pohľadu na vec. Ak už chcete vo svojom živote zmeniť čokoľvek, potrebujete najskôr zmeniť svoje zmýšľanie, svoj prístup k životu.

 

7. Multi level marketing je založený na zháňaní ľudí.

Ľudia sú potrebný pre každé podnikanie. Ukážte mi jediný obchod, jedinú spoločnosť, ktorá sa zaobíde bez „zháňania ľudí“. Každý podnik potrebuje zamestnancov, dodávateľov, odberateľov a mnoho ďalších ľudí, ktorý vykonávajú všetko potrebné.

Pri multi level marketingu je to tak že človek nemusí hľadať dodávateľov, nemusí vybavovať schvaľovacie predpisy, a iné veci potrebné pre podnikanie. O to všetko sa postará firma. Vy musíte hľadať len odberateľov produktov (zákazníkov) a teda tvoriť obrat pre spoločnosť. Áno, k tomu sú potrebný ľudia… K dosiahnutiu úspechu potrebujete okolo seba zhromaždiť tím schopných ľudí, úplne rovnako ako pri akomkoľvek inom podnikaní.

 

8. Tí na začiatku to mali jednoduchšie, teraz sa to už neoplatí robiť.

Veľa ľudí si myslí, že v dnešnej dobe je ťažké v multi level marketingu uspieť. Tvrdia že na začiatku keď tým nebol „nasýtený trh“ to bolo jednoduché. To je ale omyl, pretože tí ľudia ktorý s týmto podnikaním začínali nemali k dispozícií také vymoženosti ako internetmobilné komunikácie a iné profesionálne pomôcky ako je to dnes. Ľudia, ktorý neuspejú dnes by sotva uspeli na začiatku.

 

9. Na multi level marketingu sa dá jedine prerobiť.

Keď je človek hlúpy, alebo neinformovaný, prerobí kdekoľvek. Pokiaľ ale dodržuje základné pravidla biznisu nemôže prerobiť. Je to jedno z mála podnikaní, kde nič neriskujete, kde rozbiehate firmu s takmer nulovými nákladmi. Žiadne prevádzkové náklady a administratíva v súvislosti s tovarom, skladovaním, dopravou, atď. Prečítajte si aj článok výhody MLM oproti klasickému podnikaniu.

 

10. Kašlem na MLM, nájdem si radšej prácu, tam dostanem určite zaplatené.

Ďalší argument, ktorý často počúvam od okolia, pritom si nikto neuvedomuje, že aby ste dostali určite zaplatené v práci musíte urobiť nejaký výkon. Rovnako je to aj u multi level marketingu. Ak predáte veľa produktov a urobíte nejaký výkon tak dostanete určite zaplatené. Ak ten výkon neurobíte (snaha nestačí, potrebný je výkon!) a teda nič nepredáte, nič nedostanete. Tak je to ale aj v práci. Skúste sa postaviť k stroju a 8 hodín nič nerobiť a uvidíme či vám za to zaplatia. Problém je v tom že veľa ľudí, ktorí vstupujú do multi level marketingu si myslia že im budú padať pečené holuby rovno do úst bez toho aby niečo pre to urobili.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Mýty a fakty o MLM

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok